Mierez zabio za vodstvo, Caktaš iz ‘slobodnjaka’ potvrdio slavlje Osijeka nad Istrom

U drugoj utakmici programa 13. kola SuperSport HNL-a Osijek je pred 3 524 gledatelja u Gradskom vrtu rezultatom 2-0 (0-0) svladao Istru 1961 i tako petim uzastopnim ligaškim slavljem stigao do sedme prvenstvene pobjede kojom su ‘Bijelo-Plavi’ stigli do 24 osvojena boda, sedam manje uz dvije utakmice više od vodećeg Dinama.

Domaćini u današnjem ogledu nisu mogli računati na Mancea, Škorića, Cvijanovića i Lovrića dok su gosti bili bez usluga Hujbera, Kadušića, Lisice, Blagojevića, Duvnjaka i Kneževića.

Pobjedu su momčadi Renea Pomsa osigurali Ramon Mierez (62.) i Mijo Caktaš koji je pogotkom iz slobodnog udarca u 95. minuti stigao do svog sedmog ligaškog pogotka u sezoni, čime je preuzeo vodeće mjesto na ljestvici najboljih strijelaca.

Uvodno nismo svjedočili konkretnijim dolascima u posljednju trećinu, a prvu kakvu takvu prijetnju su kreirali gosti preko Mlinara koji je iz prekida lijevo s dvadesetak metara pucao u okvir, nedovoljno izazovno za sigurnog Ivušića.

Negdje iza desete minute uslijedio je nešto konkretniji period napadačke igre domaćina, ali posljedica tog razdoblja bile su dvije velike prilike za ‘Zeleno-Žute’ na suprotnoj strani. Pomsova momčad svoj prvi konkretniji dolazak u završnicu kreirala je u 13. minuti kada je na ubačaj Gržana s desne strane napada u sredini na šest metara Leovac u gužvi loše reagirao te proslijedio loptu pristojno pored vratnice.

Dvije minute poslije je Erceg iz sredine s dvadeset metara dodavanjem kroz prostor pokušao proigrati Boultama, ali loptu u okvir u pokušaju otklanjanja opasnosti šalje Barišić, Ivušić je paradom uspio kratko odbiti loptu na kojoj je prvi Boultam, no iz teške pozicije 24-godišnji Nizozemac uspio je ‘samo’ glavom prebaciti okvir vrata.

U šesnaestoj minuti Caseres je izvučen lijevo na centru prekrasnim dodavanjem vanjskom iza posljednje linije domaćina izbacio u čistu jedan na jedan situaciju Boultama koji je na jesanaest metara uspješno ‘zavaljao’ i zaobišao istrčalog Ivušića, ali je njegov prizemni udarac u prvi kut uspješno je na dva metra od vrata zaustavio koncentrirani Cheberko.

Svega nekoliko desetaka sekundi poslije uzvratio je Osijek na suprotnoj strani, u završnici napada po lijevoj strani Beljo je na lijevom rubu šesnaesterca na sebe navukao pozornost petorice protivnika te zatim proigrao Kleinheislera koji je s ruba šesnaesterca gađao gornji desni kut i poslao loptu malo iznad okvira vrata.

Nije se nijedna momčad izraženije uspjela nametnuti, a nakon kraćeg ‘zatišja’ što se prilika tiče novo uzbuđenje vidjeli smo u 23. minuti kada je Kleinheisler ubacio s lijevog ruba šesnaesterca u sredinu gdje je Beljo pored Perkovića na jedanaest metara uspio primiti loptu i iz okreta zapucati u sami donji lijevi kut, ali fantastičnom reakcijom u korner je pokušaj 20-godišnjaka odbio Majkić.

Boultam se u 32. minuti i treći put našao u odličnoj prilici za pogodak. Garcijina momčad je lijepo izigrala lijevu stranu domaće obrane, u završnici je Marin ubacio s desnog ruba šesnaesterca lijevo na devet metara i proigrao zaboravljenog Nizozemca koji se nečuvan umjesto na primanje odlučio na udarac glavom u padu, traljavo, daleko pored prve vratnice.

Na isteku 35. minute je svoj udarac iz daljine iskušao Nejašmić, no Majkić s njegovim prizemnim pokušajem u donji desni kut s dvadeset metara nije imao ni najmanjih problema.

Do kraja prvog dijela novih uzbuđenja pred vratarima nije bilo, ali su zato domaćini u 45. minuti protestirali kod suca Pečarića tražeći kazneni udarac. Na desnom rubu šesnaesterca Gržanov ubačaj je pogodio Rovisa u ruku no sudačka postava na terenu ostala je nijema, baš kao i VAR im kolege Pajač-Crnčić. Da je lopta pogodila Rovisa u ruku nije upitno, no iz ponovljenih snimki ostaje dvojbeno je li se situacija dogodila unutar šesnaesterca, a ne treba isključiti ni mogućnost da su ‘ljudi u crnom’ postavljanje igrača Istre smatrali legitimnim (ruka uz tijelo).

U nastavak se ušlo s promjenom u redovima Osijeka, umjesto Leovca na travnjak je istrčao Mierez. Domaćini od prvog zvižduka izraženo ubrzali protok lopte i rizičnije zaigrali u fazi napada, a nakon jednog dobrog izlaska Istre u posljednju trećinu uslijedila su velika iskušenja za gostujuću obranu.

Na ubačaj s lijeve strane napada lopta se odbila u sredinu do natrčalog Jugovića koji je u 52. minuti potegao zaista snažno u okvir, ali nedovoljno precizno za Majkića koji je odbijanjem upisao sigurnu obranu. Minutu poslije su domaćini kombinirali po desnoj strani napada, ubačaj je primirio Beljo u sredini i ostavio povratno za Cheberka koji je s petnaest metara gađao sam gornji lijevi kut, ali prekrasnom paradom 23-godišnji gostujući vratar je i to odbio dalje od vrata.

Na ubačaj Barišića s lijeve strane napada u 55. minuti je u sredini na osam metara Mierez bio na udarcu, no glavom je pucao preko okvira vrata, a veliki pritisak ‘Bijelo-Plavima’ se isplatio u 62. minuti kada je Argentinac pogodio za vodstvo.

U začetku napada su Beljo i Nejašmić odradili veliki dio posla te su gosti poslije ubačaja Gržana kratko odbili loptu do ruba šesnaesterca gdje Nejašmić ispred Galilee glavom dodaje na rub peterca gdje Mierez bježi čuvarima i u padu glavom od travnjaka lijepo pogađa donji suprotni kut za 1-0 Osijeka i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 36. u 92. S/HNL nastupu.

Povukao se evidentno Osijek nakon stečene prednosti, a gosti su takav ‘poziv’ domaćina vrlo brzo prihvatili i krenuli aktivno u napadačke akcije, ostavljavši iza leđa mnoštvo prostora što je u 72. minuti iskorsitio požrtvovni Mierez koji se poslije velike borbe uspio probiti po desnoj strani napada, poslije kombinacije Catkaša i Kleinheislera, Beljo je zatresao mrežu, ali opravdano mu pogodak nije priznat zbog zaleđa.

Tri minute poslije je dvije velike obrane upisao Majkić. Prvo je obranio pokušaj Barišića glavom sa šest metara na ubačaj Caktaša iz kuta, a zatim je paradom od vratnice u korner odbio prelijep pokušaj Miereza koji je s lijevog ruba šesnaesterca gađao suprotni kut.

Iako je strateg gostiju Garcija odradio izmjene kojima se nadao preuzeti inicijativu i eventualno stići do izjednačenja, jedino ‘konkretno’ od Istre u ovom razdoblju bio je dalekometni pokušaj Ercega s kojim Ivušić nije imao ni najmanjih problema.

Lijepo su ‘Zeleno-Žuti’ u 83. minuti izigrali desnu stranu domaće obrane, u završnici je Antovski kvalitetno ubacio u šesnaesterac, a nečuvani Marin je s desno s dvanaest metara iz odlične situacije uspio samo ‘traljavo’ zapucati u prvi kut, što je Ivušić mirno pokupio.

Na ulasku u 85. minutu je brza kontra domaćina okončana duelom Kleinheislera i Marina unutar lijevog ruba šesnaesterca, Mađar je pao, Pečarić odmah sudio najstrožu kaznu, a zatim na VAR sugestiju otišao pogledati situaciju na monitor te je u konačnici 35-godišnji Zagrepčanin promijenio svoju odluku odlučivši da nije bilo elemenata za najstrožu kaznu.

Do kraja smo usprkos pokušajima gostiju da se nametnu i zakompliciraju susret domaćinima gledali dominantne ‘Bijelo-Plave’ koji su uvjeljivo izlazili u posljednju trećinu i radili velike probleme protivničkim braničima.

Upravo je poslije starta Antovskog nad Gržanom koji je bio u bijegu prema vratima Pečarić svirao prekršaj i pokazao žuti karton za 21-godišnjeg Makedonca, no nakon VAR sugestije glavni sudac je drugi put na dvoboju išao do monitora i promijenio odluku, isključivši Antovskog u 95. minuti igre.

Iz tog slobodnog udarca s dvadeset i tri metra Caktaš je prekrasno od vratnice zatresao mrežu za konačnih 2-0 i svoj sedmi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 93. u 207. S/HNL nastupu.

U sljedećem kolu Osijek gostuje kod Varaždina dok će Istra 1961 biti domaćin Šibeniku koji je u ovom kolu poražen od Slaven Belupa na Šubićevcu (0-2). Prethodno spomenutim ligaškim obvezama ‘Bijelo-Plavi’ će u okviru šesnaestine finala SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa gostovati kod Papuka iz Orahovice (18. listopada, 15:00) dok će ‘Zeleno-Žuti’ snage odmjeriti s Grobničanom (19. listopada, 15:00).

U prvom susretu subotnjeg programa 13. kola SuperSport HNL-a od 16:55 u Gradsko vrtu snage će odmjeriti Osijek i Istra 1961. U njihovom prvom ovosezonskom međusobnom dvoboju odigranom u Puli slavili su Zeleno-žuti golom Bakrara u sudačkoj nadoknadi.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Škorića, Cvijanovića i Lovrića dok su gosti bez Hujbera, Kadušića, Lisice, Blagojevića, Duvnjaka i Kneževića.

Strateg Osijeka Rene Poms je u najavi rekao: “Sto posto sam siguran da smo spremni. Gledao sam momčad kroz tjedan i doista su u dobroj formi i kondiciji, atmosfera je na razini, svi su maksimalno motiviran i potpuno fokusirani na utakmicu. Istra 1961 je uvijek zahtjevan suparnik, prošli put u Puli smo poraženi 1:0 pa nam je ovo prilika za revanš i to će nam biti dodatni motiv.”

Njegov kolega na klupi Istre Gonzalo Garcija je dodao: “Čeka nas dobra utakmica protiv ekipe koja je u odličnom period i pokazuje veliku kvalitetu te dobar rezultat. Susret će biti zahtjevan, no smatram da i nama ide na bolje. Ekipa je u odličnom raspoloženju i pripremama, stoga smatram da ćemo biti spremni. Od zadnjeg susreta s Osijekom se kod njih dogodilo nekih promjena i dobili su novog trenera te igraju malo više prizemljen nogomet. Od tog susreta je naša ekipa narasla i nadogradila se, poput njih sada. Imamo samopouzdanja i tijekom ovih tjedana smo zaista marljivo trenirali, te smo sada spremni natjecati se sa svakom ekipom u ligi, pritom zadržavajući vlastiti identitet.”

Glavni sudac utakmice je Goran Pečarić iz Zagreba kojem će pomagati Ivan Mihalj (Velika Gorica), Anto Marić (Zagreb) i Ante Čuljak (Zagreb) dok su za VAR zaduženi Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) i Jerko Crnčić (Vrbovec). Delegat susreta je Dražen Posavec (Maruševac), kontrolor suđenja Šime Vukić (Rijeka), a za sigurnost će ispred HNS-a brinuti Vlado Dominić.