Mijo Caktaš hat-trickom odveo Osijek do slavlja nad ‘Farmaceutima’ i četvrte ligaške pobjede u nizu

U trećoj utakmici programa 12. kola SuperSport HNL-a Osijek je na stadionu Ivan Kušek Apaš u Koprivnici rezultatom 0-4 (0-3) svladao Slaven Belupo. ‘Bijelo-Plavi’ su ovim raspletom stigli do četvrte ligaške pobjede u nizu, ukupno šeste u sezoni te sada uz 21 bod na kontu imaju četiri boda više od današnjeg suparnika te dva manja od drugoplasiranog Hajduka.

Vrlo učinkoviti slavonski prvoligaš pitanje pobjednika riješio je zahvaljujući ubojitom izdanju Mije Caktaša koji je Antuna Markovića matirao u 5., 45.+1 i 52. minuti igre. 30-godišnjak je ovim hat-trickom stigao do šest ligaških pogodaka u sezoni, čime se na vrhu ljestvice najboljih strijelaca izjednačio s Oršićem, Livajom i suigračem Beljom. U strijelce se još za momčad Renea Pomsa upisao i Laszlo Kleinhesler koji je u 35. minuti postavio 0-2.

‘Farmaceuti’ u današnjem srazu nisu mogli računati Suška i Jambora dok su gosti bili bez Škorića, Cvijanovića i Lovrića.

Iako su uvodno gosti dominirali posjedom i aktivnije tražili prostor u posljednjoj trećini prvu priliku kreirali su domaćini u 4. minuti igre. Hoxha je odradio veliki dio posla pri izlasku u polukontru, povukao iz sredine prema naprijed, sačuvao posjed do dolaska suigrača te proigrao Martinagu lijevo, ubačaj 24-godišnjaka bio je kvalitetan, ali Mioč u završnici nečuvan glavom desno sa sedam metara gađa suprotni kut i šalje loptu daleko, daleko od okvira Ivušivećvih vrata.

Do vodstva su ‘Bijelo-Plavi’ stigli nedugo nakon svog prvog konkretnijeg proboja u posljednju trećinu. Leovac je u ‘visokom izlasku’ izborio prekršaj lijevo na dvadesetak metara, a Caktaš je u 5. minuti izravno iz prekida ‘žabicom’ u peterac prevario svih i pospremio loptu u suprotni kut za 0-1 i svoj četvrti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 90. u 206. S/HNL nastupu.

Sedam minuta poslije pokušao je ‘istom mjerom’ uzvratiti Martinaga iz prekida na suprotnoj strani, ali njegov udarac lijevo s dvadesetak metara otišao je pored prve vratnice.

Novim uzbuđenjima svjedočili smo na isteku 19. i ulasku u 20. minutu kada je u prvom napadu blokiran udarac Caktaša, a zatim u nastavku pritiska na ubačaj Gržana i pokušaj Leovca koji je ‘potegao’ snažno lijevo iskosa s osam metara, ali njegov pokušaj je od bloka Boseca završio tik uz suprotnu vratnicu. Bebek tu situaciju, kao ni pomoćnik Zobenica nisu dobro vidjeli, pa nisu ni dosudili korner za goste što je izazvalo njihove velike proteste, a zbog izjavljenog tijekom istih glavni sudac opomenom je sankcionirao Kleinheislera.

U trenucima kada je Zekićeva momčad preuzela inicijativu i izraženo dominirala posjedom Osijek je stigao do povećanja rezultatske prednosti. Ispucavanje Ivušića s(p)retno je stiglo u polovicu domaćina te je Beljo postavljanjem noge u posljednji trenutak odnio loptu ispred Božića koji je ostao ležati. Napadač gostiju lijepom se okomitom kretnjom sjurio desno i proigrao koncentriranog Kleinheslera lijevo, a Mađar je mirnim udarcem iskosa s jedanaest metara pogodio donji suprotni kut za 0-2 slavonskog prvoligaša u 35. minuti igre.

Dugo je trajalo Božićevo ‘izležavanje’ te je nakon četiri minute zbog ozljede napustio igru, a Zekić je umjesto njega na travnjak poslao 25-godišnjeg Žuljevića.

Domaćini su se ‘ponovno ukazali’ u igri prema naprijed u 40. minuti kada je Mioč atraktivno s dvadesetak metara pokušao iz voleja pogoditi gornji lijevi kut, ali 28-godišnjak je ipak bio pristojno neprecizan.

Učinkoviti Osijek svoje je ‘savršeno poluvrijeme’ okrunio pritiskom pred istek 45. minuta igre kada su i treći put matirali Markovića. Beljo je u 45. minuti udarcem iz daljine zapucao malo iznad okvira, a zatim je uslijedio strpljiv i dug napad gostiju, u završnici je Leovac kvalitetnim dodavanjem otvorio Kleinheislera u šesnaestercu, njegov prizemni ubačaj u peterac Marković je kratko u padu odbio, a u raspletu nečuvanu mrežu s ruba peterca Caktaš mirno pogodio za 0-3.

Do kraja prvog dijela ‘Farmaceuti’ su još pokušali zaprijetiti preko aktivnog Mioča u četvrtoj minuti nadoknade kada je glavom ponovno pucao pored vratnice.

Uvod nastavka prošao je bez konkretnijih dolazaka u završnicu, a onda su gosti u 52. minuti potpuno zaključili priču u Koprivnici pogodivši preko Caktaša za 0-4. Svoj jedanaesti ligaški pogodak u dresu Osijeka 30-godišnjak je postigao poslije akcije u kojoj je Nejašmić prekrasnim dijagonalnim dodavanjem otvorio Gržana desno u šesnaestercu domaćina, njegov udarac je bio kratko odbijen, a Caktaš je još jednom bio najkoncentriraniji i mirno s ruba peterca zatresao i treći put na dvoboju mrežu.

Sada već poptuno rasterećeni gosti u narednom su razdoblju pustili suparnicima posjed, ali uz nekoliko pogrešnih odluka i poteza i nekoliko odličnih situacija pred svojim vratarem, ali ipak bez posljedica.

Prvo je Mudražija u 58. minuti poslije kraćeg pritiska domaćina iz ‘mrtvog kuta’ s lijeve strane pokušajem ubačaja pogodio prvu vratnicu, a odbijenu je loptu Žuljević iz odlične situacije jednostavno ‘raspalio nebu pod oblake’. Isti igrač je u 72. minuti na dodavanje Mudražije iz sredine desno u prostor izašao u čistu jedan na jedan situaciju s Ivušićem, ali je 25-godišnjak udarcem u trku iz prve s četrnaest metara poslao loptu tik pored desne vratnice.

Novu veliku priliku za pogodak Slaven je imao u 78. minuti kada je Krstanović uspješno pronašao Mioča koji je izbjegao zaleđe i sjurio se prema Ivušiću, ali reprezentativni vratar je njegov pokušaj s trinaest metara uspješno odbio i tako obranio i prvi udarac u okvir koji je danas išao prema njemu.

Nakon spomenutih promašaja praktički se ništa značajnije pred vratarima nije događalo, Zekićeva momčad jednostavno nije imala kvalitete i ideje da eventualno ponovno ugrozi Ivušića dok su gosti mirnom i nerizičnom igrom bez problema kontrolirali događanja do isteka dvije minute nadoknade.

U sljedećem kolu Slaven je gost na Šubićevcu kod Šibenika koji je ovo kolo remizirao na gostovanju kod Lokomotive (1-1) dok će Osijek u svom Gradskom vrtu dočekati Istru koja ovaj vikend nije igrala zbog odgode dvoboja s Dinamom.

Standings provided by Sofascore

U prvom susretu nedjeljnog programa 12. kola SuperSport HNL-a od 15 sati na stadionu Ivan Kušek Apaš u Koprivnici snage će odmjeriti Slaven Belupo i Osijek. Njihov prvi ovosezonski međusobni sraz odigran u Gradskom vrtu završio je bez pobjednika i bez golova.

Farmaceuti u današnjem srazu ne mogu računati Sušaka i Jambora dok su gosti bez Škorića, Cvijanovića i Lovrića.

Strateg Slavena Zoran Zekić je u najavi rekao. “Idemo od utakmice do utakmice, znamo koji su nam ciljevi otkako sam došao; da igramo što modernije, što okomitije, da promoviramo što veći broj mladih igrača. I da ljudi s utakmice odu zadovoljni, da znaju da smo dali sve od sebe. Mislim da je to minimum nekog profesionalizma, i da idemo u dobrom smjeru. Vidjet ćemo gdje će nas to sve odvesti. Dosta je utakmica u kratko vrijeme, tako da o nama ovisi hoće li ta slika biti malo ljepša ili malo ružnija.”

Njegov kolega na klupi Bijelo-plavih Rene Poms je dodao: “Uvijek respektiramo idućeg suparnika, ali za mene nije važno je li s druge strane Dinamo, Slaven Belupo ili Varaždin. U svakoj utakmici želim da smo aktivni, da smo oni koji vode glavnu riječ… Respekt svima, ali mi imamo svoje jasne ideje i filozofiju kako ih prikazati na travnjaku. Belupo prima puno golova? Svaka utakmica je različita, svaka je priča za sebe. Pripremam momčad da igramo s istim stilom igre, bez da previše gledamo što se događalo u prethodnim utakmicama. Bilo bi krivo analizirati Slaven Belupo kroz zadnjih nekoliko utakmica, to nije moj način rada. Pripremam momčad za motiviranog suparnika s kojim nas čeka teška borba do zadnje minute i mislim da je to jedini put.”

Glavni sudac utakmice je Ivan Bebek iz Rijeke kojem će asistirati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Vedran Đurak (Sv. Ivan Zelina) i Goran Pečarić (Zagreb) dok su za VAR zaduženi Marin Vidulin (Kanfanar) i Robi Kezele (Rijeka). Delegat susreta je Tihomir Čalić (Marčana), kontrolor suđenja Igor Pristovnik (Zagreb), a za sigurnost je ispred HNS-a zadužen Marko Svilić.