Search
Close this search box.

Milan vs. Inter: Derby della Madonnina

Kada je u pitanju grad Milano teško je nabrojati sve njegove značajke. Ovaj kozmopolitski grad na sjeveru Italije odlikuje se nevjerojatnom arhitekturom, centar je modne industrije i dizajna, značajno poslovno i financijsko središte. Isto tako, poznat je po glazbenoj i književnoj tradiciji te mnogim drugim granama ljudske djelatnosti. No, kada bi pitali prijatelje sporta koja im je prva asocijacija na Milano, odgovor bi zasigurno bio – nogometni giganti AC Milan i FC Internacionale.

Ovaj dvoboj nosi ime po kipu djevice “Madonnine“, smještene na vrhu katedrale Duomo. Svaka čast svim ostalim talijanskim gradskim derbijima, od kojih svaki ima svoje posebitosti, ali milanski derbi je najveći. Kada se pogleda trofejna riznica ova dva kluba jasno je i zašto. Odmah poslije Juventusa imaju najveći broj osvojenih trofeja u talijanskim natjecanjima. Zajedno su osvojili čak 10 titula prvaka Europe (Milan 7, Inter 3), 7 naslova klupskih prvaka svijeta (Milan 4, Inter 3). Milan je 5 puta osvojio europski Superkup i 2 puta Kup pobjednika kupova dok je Inter 3 puta bio pobjednik Kupa Uefa. Impresivne brojke, kojima se u nogometu mogu pohvaliti samo rijetki europski i svjetski gradovi. Prvi susret ova dva tima odigrali su davne 1909. godine u Švicarskoj, a slavio je Milan. Inter je do danas uspješniji u prvenstvenim ogledima. Starije generacije će se sjetiti velikih igrača iz 1960-ih godina poput Mazolle (Inter) i Rivere (Milan), sjajne Milanove generacije proizašle nakon Eura 1988. godine, u kojoj su prednjačili Nizozemci – Van Basten, Gullit, Rijkaard. Istodobno kod Intera su bitnu ulogu imali Nijemci – Matthaus i Brehme. Dvoboj Njemačke i Nizozemske na Mundijalu 1990. odigran na San Siru bio je zahvaljujući prethodno navedenim igračima milanski derbi u malom. Usprkos stranim zvijezdama u ovim ekipama glavninu momčadi sačinjavali su Talijani. Devedeset godine bile su u znaku Milana koji je osvajao domaće naslove, kao i one prvaka Europe. Inter se morao zadovoljiti osvajanjima Kupa Uefa. Kulminacija zaostajanja Intera za gradskim rivalom zbila se početkom 2000-ih kada ih je Milan u dva navrata izbacivao iz Lige prvaka.Frustraciju su Interovi navijači iskazali prekidom uzvratnog dvoboja četvrtfinala u sezoni 2004/2005., bacajući baklje na teren, od kojih je jedna pogodila Milanovog vratara Didu. Afera Calciopoli 2006. godine izmijenila je snage u talijanskom nogometu, a najveći dobitnik bio je Inter. Njegovi prirodni rivali su eliminirani – Juventus izbačen u drugu ligu, Milanu oduzeti bodovi. Usprkos tome što mu je Roma u par sezona opasno prijetila, Inter je zaredao s pet uzastopno osvojenih Scudetta, uključujući i one oduzete Juventusu. Vrhunac uzleta Inter je doživio osvajanjem naslova prvaka Europe 2010. godine, pod vodstvom Mourinha. Milan je u tom razdoblju utjehu u nedostatku domaćih uspjeha pronašao u osvajanju Lige prvaka 2007. godine.

Premda su obje momčadi imale svoje periode uspješnosti od 1990-2010, susreti u derbijima bili su dosta izjednačeni. Najviše nastupa u milanskom derbiju imaju legendarni kapetani Paolo Maldini (56 nastupa) i Javier Zanetti (47 nastupa). Andriy Shevchenko s 14 postignutih pogodaka najefikasniji je strijelac na derbijima. Sve obožavatelje talijanskog nogometa prođu trnci kada se sjete dvoboja u kojima su na terenu bili legendarni igrači s kraja 1990-ih i početka ovog milenija – Simeone, Zamorano, Djorkaeff, Vieri, Baggio, Zanetti, Ronaldo, Boban, Weah, Kaka, Pirlo itd. Nostalgija za njima posebice se manifestira danas kada kriza trese ova dva velikana i kada je teško napamet nabrojati postave obiju momčadi. Pad milanskih klubova utjecao je i na krizu talijanskog klupskog nogometa općenito, kojemu za oporavak trebaju jaki Inter i Milan.

Pod nazivom “derbi” ne podrazumijevaju se samo zbivanja na terenu, nego i na tribinama. Milanski derbi nedvojbeno zadovoljava i tu stavku. Navijači ovih dvaju takmaca imaju poseban odnos kada su u pitanju međusobne utakmice. Dok su ostali talijanski gradski derbiji nerijetko popraćeni nasiljem, milanski derbi primjer je civiliziranog derbija gdje navijači “rat” vode koreografijama, pirotehnikom i pjesmom. Razlog tome su tragični događaji s jednog od derbija prije dvadesetak godina. Naime, tada je došlo do žestokih sukoba navijača u gradu prilikom kojih je jedan navijač Intera poginuo, a jedan navijač Milana ostao trajno oštećenog mozga. Kako bi se izbjegle takve tragične situacije, predstavnici navijača ovih klubova potpisali su “ugovor” o odricanju od nasilja i ratobornosti. Od tada na gradskim derbijima više nema nasilja, a bitke se vode pjesmama, zastavama, šalovima. Ne treba sumnjati da će i večeras, na stadionu koji od 1980. godine nosi ime bivšeg igrača obaju klubova – Giuseppea Meazze, Milanova Curva Sud i Interova Curva Nord biti na visini zadatka.


Josip Buljan


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter