Mirančuk prekrasnim pogotkom presudio Fincima i donio pobjedu Rusiji (VIDEO)

U prvoj utakmici drugog kola skupine B Rusija je pred 24 540 gledatelja u Sankt Peterburgu rezultatom 0-1 (0-1) svladala Finsku i tako prekinula svoj niz od šest susreta na EURO turnirima bez pobjede. Strijelac pogotka vrijednog tri boda bio je danas fantastični veznjak Atalante Aleksej Mirančuk.

Rusi su u današnji okršaj ušli s 3-0 porazom od Belgije, dok su Finci u Kopenhagenu svladali Dansku 0-1, pa tako u posljednje kole obje reprezentacije ulaze s tri boda na kontu.

Iako nijedna reprezentacija uvodno nije ‘srljala’ s igrom prema naprijed, uzbuđenja nije nedostajalo. Već u 3. minuti strijelac povijesnog prvog pogotka na EURO turnirima za Finsku zatresao je mrežu! Visoko su ostali Finci u pritisku, Rusi su pokušali izađi mirno iz zadnje linije, ali to su odradili vrlo loše. Raitala je na desnoj strani napada oduzeo loptu namijenjenu Kužjaevu, odlično ubacio u sredinu gdje je pored Barinova u skoku bolji Pohjanpalo, koji glavom pogađa donji lijevi kut za veliko slavlje koje je prekinuto tek nakon VAR provjere zbog utvrđene nedozvoljene pozicije 26-godišnjeg napadača.

Rusija je uzvratila u 10. minuti kada je poslije napada po lijevoj strani lopta došla do Mirančuka na osam metara, on se lijepo oslobodio čuvara i odigrao savršenu prizemnu loptu za usamljenog Oždojeva desno, ali veznjak Zenita umjesto u okvir loptu s devet metara šalje iznad okvira finskih vrata!

Samo tri minute poslije ponovno je Marinčuk u ulozi asistenta, ovaj put odlično je poslužio Džjubu koji udarcem s petnaest metara pogađa vratnicu, ali i ta je situacija na asistenciju pomoćnika zbog zaleđa opravdano u nastavku prekinuta.

Uzbudljiv okršaj novo uzbuđenje ponudio nam je u 20. minuti kada je Pohjanpalo dobio loptu u prostor iza leđa protivničke obrane, utrčao do jedanaest metara i potegao, ali Divejev je fantastičnim uklazivanjem blokirao njegov pokušaj i odbio loptu u korner!

Veliku priliku Rusi su imali u 37. minuti kada je Kužjaev odličnim prizemnim dodavanjem s lijeve strane napada odigrao skroz desno za Karavajeva ispred kojeg na tri metra od vrata požrtvovni Uronen uspijeva u posljednji trenutak odbiti loptu u korner. U ‘raspletu’ njihovog duela ruski je nogometaš nenamjerno zahvatio suparnika kopačkom u glavu, pa se igra prekinula dok Jere Uronen nije dobio liječničku dozvolu za nastavak.

Kako je poluvrijeme išlo kraju, šest minuta sudačke nadoknade, tako su izabranici Stanislava Čerčesova sve dominantnije gospodarili terenom, ne dozvoljavajući suparniku da pokuša konkretnije izaći prema naprijed. Takav pristup Rusima se konačno isplatio u drugoj minuti nadoknade kada je Odžoev s desne strane napada odigrao naprijed u sredinu za Mirančuka, a on poslije duplog pasa s Džjubom utrčao desno u šesnaesterac te poslije lijepe varke O’Shaughenessyja prekasnim udarcem lijevom nogom pogodio gornji lijevi kut za 1-0 formalnih gostiju!

Pred kraj poluvremena Rusija je imala još jednu dobru situaciju, ali Džjubin udarac glavom s deset metara mirno je obranio Hrádecký i time, što se prilika tiče, zaključio prvi dio okršaja.

U nastavku su prvi zaprijetili Finci, Teemu Pukki je na isteku 49. minuti nakratko pobjegao Divejevu, koji ga je ipak (uz dosta sreće) uspio omesti pri udarcu s deset metara, pa je u konačnici napadač Norwicha loptu poslao visoko preko okvira Safonovih vrata.

Pukki ponovno prijeti na isteku 53. minute, primio je loptu lijevo na rubu šesnaesterca, lijepo se ‘zavukao’ u sredinu i snažno potegao s petnaest metara u prvi kut, ali bilo je to nedovoljno precizno za dobro postavljenog i sigurnog 22-godišnjeg vratara Rusije i Krasnodara. Konstantno su Finci bez većih problema dolazili u posljednju trećinu u drugom dijelu. U 57. minuti je Džikija pravovremeno blokirao opasan pokušaj Robina Loda s dvanaest metara.

S odmakom vremena Rusi su konačno uspostavili ravnotežu na terenu, a zatim sve mirnije počeli dolaziti i u posljednju trećinu, pa tako u 67. minuti bilježimo odličnu priliku za Zemaletdinova kojem je loptu u prostor poslao (danas najistaknutiji ruski igrač) Mirančuk, igrač moskovske Lokomotive potegao je iskosa lijevo s jedanaest metara u suprotni kut, ali lopta umjesto u mreži završava malo, malo pored vratnice.

U 73. minuti odlična kontra Rusije, u završnici Džjuba s desnog ruba šesnaesterca kvalitetno poslužuje usamljenog Kužjaeva lijevo, ali njegov udarac u donji desni kut prelijepom je paradom u korner odbio Hrádecký!

Nije u narednom periodu nijedna reprezentacija uspijevala kvalitetnije doći u posljednju trećinu, Rusi su se kompaktno branili, a Finci jednostavno nisu imali dovoljnu razinu kreativnosti i snage da vrše duži pritisak na protivnika. Tek u 89. minuti bilježimo kakvu takvu prijetnju formalnih domaćina, kada je poslije ubačaja iz prekida u završnici na osam metara na skoku bio kapetan Finske Paulus Arajuuri, koji je iz teške pozicije okružen ruskim braničima loptu glavom poslao pristojno preko okvira vrata. Bila je to ujedno i posljednja spomena vrijedna prilika na današnjem susretu.

Finska u posljednjem kolu ostaje u Rusiji gdje će odmjeriti snage s Belgijom, dok će Rusija svoj okršaj s Danskom odigrati u Kopenhagenu.