Mladi Vatreni nakon drame jedanaesteraca izborili nastup na Europskom prvenstvu

Hrvatska je izborila nastup na U21 Europskom prvenstvu koje će se iduće godine održati u Rumunjskoj i Gruziji. Izabranici Igora Bišćana su nakon drame jedanaesterac u Vejleu odigrali protiv Danske 6:6 (2:1/2:0) te su s ukupnih 8:7 izborili plasman na kontinentalnu smotru.

Mladi Vatreni su u uzvratni dvoboj dodatnih kvalifikacija ušli s prednosti od 2:1 koju su prije četiri dana ostvarili u Puli, no već u prvom poluvremenu domaćin preko O’Rileyja i Frendrupa okreće rezultat u svoju korist.

U finišu sraza produžetke Hrvatskoj je osigurao Matanović, a pobjednika je na koncu odlučivalo raspucavanje s 11 metara gdje se s dvije obrane iskazao vratar Kotarski. Naposljetku je odlučila šesta serija u kojoj je s bijele točke pogodio Pašalić.

U 2. minuti susreta O’Riley je iz slobodnog udarca s lijeve strane ubacio za Rossa koji sa šest metara glavom šalje loptu iznad prečke.

Već u 10. minuti Danska je došla u vodstvo kojim je nadoknadila zaostatak iz prvog dvoboja. Nakon kombiniranja po lijevoj strani napada Kristiansen je dobrim ubačajem pronašao usamljenog O’Rileyja koji udarcem glavom s deset metara zabija pogodak. Loptu je ispred gol linije pokušao blokirati Soldo, no to mu nije pošlo za nogom.

Novi pogodak u mreži Kotarskog vidjeli smo devet minuta kasnije kada je nakon asistencije Isaksena fantastično s oko 25 metara udaljenosti gornji desni kut pogodio Frendrup.

Hrvatska je zaprijetila u 33. minuti preko Luke Sučića koji je pucao s dvadesetak metara, a Hermansen je paradom odbio loptu koja je išla u njegov gornji lijevi kut.

Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka je s 18 metara udarac uputio O’Riley, ali lopta od bloka odlazi pored vratnice.

U 37. minuti nakon ubačaja iz kuta je u šansi bio Ross, no njegov udarac glavom sa četiri metra prolazi malo uz stativu. Dvije minute kasnije Daramay je povratnom loptom uposlio usamljenog Kristensena koji sa šest metara loše puca.

Nova velika šansa za Sučića uslijedila je u 40. minuti kada njegov udarac u donji lijevi kut izvrsno brani vratar Danske. Uslijedio je ubačaj iz kuta nakon kojeg je zaprijetio Soldo, ali nije bio dovoljno precizan.

Nakon što obrana Vatrenih u 51. minuti nije uspjela očistiti opasnost lopta se odbija do Tengstedta, a njegov snažan udarac s desetak metara ipak zaustavlja blok.

Hermansen je dobru formu iskazao i u 57. minuti kada je obranio udarac Biuka kojeg je uputio s ruba kaznenog prostora iskosa. Pet minuta kasnije je iz slične pozicije i s istim učinkom pucao i Vidović.

U 64. minuti prijete i gosti preko O’Rileyja, ali ovaj put Kotarski je bio na visini zadatka.

Biuk je u 70. minuti dobio žuti karton zbog pokušaja iznuđivanja kaznenog udarca.

Nakon gužve u šesnaestercu Hrvatske u 75. minuti lopta dolazi do Kvistgaardena koji je iz dobre pozicije loše pucao. Tri minute kasnije s osam metara iskosa prijeti u Daramay, no Kotarski je upisao obranu.

Hrvatska se u igru vraća u 84. minuti kada je ubačaj Biuka s lijeve strane glavom spustio Šimić, a na pravom mjestu se našao Matanović te je iz peterca zatresao mrežu Danske.

Kako nakon 90 minuta igre nije bilo konačnog pobjednika ušlo se u produžetke, a tamo je u 92. minuti prva zaprijetila Hrvatska i to preko Marca Pašalića čiji snažan udarac s dvadesetak metara brani golman domaćih. U 103. minuti u šansi se našao i Matanović, no njegov udarac od bloka završava u vanjskom dijelu mreže.

Nakon solo akcije i udarca Šimića lopta se u 105. minuti odbija do Biuka koji lažnjakom vara dva čuvara, ali njegov udarac s desetak metara iskosa brani Hermansen.

U 110. minuti bilježimo i pokušaj Danaca. Škaricama je pucao Kvistgaarden te je pogodio vanjski dio mreže nakon čega je sudac označio opasnu igru. Dvije minute kasnije s dvadesetak metara je dobro pucao Gronbaek, a lopta je prohujala malo pokraj suprotne vratnice.

Nedugo potom na suprotnoj strani travnjaka Hermansen je u posljednji trenutak došao do lopte prije Šimića nakon proigravanja Čoline.

Fantastičnu šansu je u 113. minuti imao Pašalić poslije povratnog dodavanja Šimića, ali od bloka Kristensena lopta odlazi malo pokraj stative. Hrvatska klupa je smatrala da je domaćeg braniča tom prilikom lopta pogodila u ruku, no sudac se nije oglasio.

Nakon ubačaja iz kuta lopta ponovno dolazi do Pašalića koji je ovaj put pucao s ruba kaznenog prostora, ali još jednom mu je nedostajalo više preciznosti. Pašalić je zaprijetio i u 116. minuti, a njegov prizemni udarac s dvadesetak metara brani Hermansen.

Pašalić – 6:6

Izravan plasman na Europsko prvenstvo su osvojivši kvalifikacijske skupine izborili Norveška, Njemačka, Španjolska, Portugal, Nizozemska, Italija, Engleska, Francuska i Belgija dok je Švicarska bila najbolja drugoplasirana reprezentacija.