Mlinar donio bod Istri 1961 protiv Slaven Belupa koji je bio dovoljan za peto mjesto

Istra 1961 je na oproštaju od sezone pred 1.288 gledatelja na Aldo Drosini odigrala 1:1 (0:0) sa Slaven Belupom. Gosti su poveli golom Hoxhe u 56., a bod domaćinu donosi Mlinar u 85. minuti.

Zeleno-žuti su sezonu tako okončali s 46 osvojenih bodova, koliko ima i Varaždin, ali su zbog bolje gol razlike koja se gleda za plasman između 5. i 8. mjesta završili na petoj poziciji. Pod vodstvom Gonzala Garcije su tako odigrali bodovno najuspješniju sezonu u HNL-u.

Farmaceuti su ovim bodom došli do 43. ukupnog, koliko ima i Lokomotiva, ali zbog lošije gol razlike njima je pripalo osmo, a klubu s Kajzerice sedmo mjesto ljestvice.

Uoči početka utakmice uručeni su posebni pokloni za kapetana domaćih Einara Galileu koji se nakon četiri i pol sezone i 139 nastupa oprostio od Istre 1961.

Prvu veliku šansu vidjeli smo u 6. minuti kada je Hujber ubacio s desne strane, a Sušak odlično brani dva pokušaja Bakrara dok Erceg nije uspio pospremiti u gol odbijenu loptu.

Šest minuta kasnije ponovno je po desnoj strani aktivan Hujeber, a ovaj puta je nakon njegova ubačaja sa četiri metra glavom pucao Lisica, no nije bio dovoljno precizan.

U 15. minuti Marin je s lijeve strane pronašao Hujbera, ali njegov udarac glavom nije bio težak zadatak za čuvara mreže Slavena.

Ubačaj s lijeve strane od istog igrača je uslijedio i u 26. minuti kada je Bakrara s prve stative iz prve pucao iznad grede.

Zbog ozljede je u 31. minuti iz igre morao izaći stoper gostiju Tomislav Božić, a priliku je dobio Ante Crnac.

Prvi ozbiljniji pokušaj Farmaceuta bilježimo u 40. minuti kada je s dvadesetak metara snažno šutirao Crnac, no Majkić se nije dao iznenaditi.

Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka s desetak metara iskosa je dobro pucao Hujber, a Sušak je uspio odbiti loptu.

Sudačka nadoknada prvog dijela ponudila je odličnu šansu za goste. Crnac je asistirao za Bašića, a njegov udarac sa 16 metara pogađa u stativu.

Mladi veznjak gostiju Filip Krušelj je dobro pucao u 49. minuti s 18 metara, a golman Istre je atraktivnom paradom upisao obranu.

Gosti u vodstvo dolaze u 56. minuti kada je s desne strane odlično ubacio Krušelj, a Hoxha se ubacio ispred Hujbera te je sa sedam metara pucao glavom u padu te je uz pomoć vratnice zatresao mrežu Istre. Bio je to njegov sedmi gol u aktualnoj sezoni čime je postao najbolji strijelac Slavena.

U 59. minuti umjesto Caseresa je ušao Blagojević te je tako upisao 145. HNL nastup u Zeleno-žutom dresu čime je postavio rekord pulskog prvoligaša.

Blizu gola Slaven je bio i u 60. minuti kada je Crnac petom ostavio loptu za Mudražiju čiji udarac s desetak metara završava u bloku, a nakon odbijene lopte je s ruba kaznenog prostora iskosa snažno pucao Krstanović te je zatresao gredu.

Zeleno-žuti su izjednačili u 85. minuti kada je odlično iz slobodnog udarca s oko dvadeset metara iskosa prebacio živi zid te je pogodio bliže rašlje Slavenova gola. Bio je to njegov drugi gol u sezoni.

Domaćin je u 90. minuti ostao s igračem manje nakon što je drugi žuti karton dobio Marešić. Dvije minute kasnije Blagojević je na dvadesetak metara igrao rukom, a sudac Čulina mu nije pokazao žuti karton koji bi mu bio isključujući. Zbog prigovora je pak pocrvenio pomoćni trener gostiju.

Na koncu je iz slobodnog udarca pucao Hoxha, ali je bio neprecizan te je lopta odletjela preko grede. Posljednju opasnost Slaven je kreirao u 95. minuti kada udarac Krstanovića iz daljine sigurno brani Majkić.

Kolo se nastavlja od 19 sati kada će Osijek i Rijeka u borbi za treće mjesto odigrati oproštajnu utakmicu na stadionu Gradski vrt.

U prvoj utakmici subotnjeg programa 36. kola SuperSport HNL-a od 16:30 na Aldo Drosini se sastaju Istra 1961 i Slaven Belupo. Njihov prvi ovosezonski ogled odigran u Puli završio je bez golova dok su u Koprivnici prvo slavili gosti s 0:3 pa su domaćini uzvratili s 2:0. Domaćinu je bod potreba kako bi preskočio Varaždin i sezonu završio na petom mjestu dok gosti s tri boda mogu preskočiti Lokomotivu na sedmoj poziciji.

Zeleno-žuti su za danas lišeni usluga Matheusa dok su Farmaceuti bez Čovića, Boseca, Marine, Žuljevića i Kocijana.

Trener Istre Gonzalo Garcia je rekao: “Pred nama je zadnja utakmica sezone protiv momčadi Slaven Belupa. Za nas je ovo bila jako dobra sezona, kao i za njih, zato nas očekuje jedna kvalitetna i zanimljiva utakmica. Očekujem da će ekipa Slavena od početka pritisnuti, da će biti agresivni, braniti se i pokušati voditi igru, što im je prošli put i uspjelo jer su pobijedili na kraju, ali sad mislim da su drugačije okolnosti. No, mi smo spremni na sve. Cilj utakmice nam je naravno pobijediti, kao i svaki put, to je naš mentalitet. Želimo zadržati trenutačnu petu poziciju.”

Strateg Slavena Zoran Zekić, koji se danas oprašta od klube koprivničkog kluba, je poručio: “Raspoloženje je dobro, mislim da će igrači biti fokusirani, bez obzira na to što je riječ o posljednjoj utakmici sezone. Dok igraš nogomet, trebaš uživati u tome, to ili voliš ili ne voliš, a sve drugo je za mene iščašeno razmišljanje. Naravno, nismo svi iste glave, ali to je jedini put. Imat ćemo ovaj put na klupi i dosta juniora, vjerojatno će neki od njih dobiti i priliku na Drosini. Siguran sam da se i moji igrači na najbolji mogući način žele oprostiti od sezone, kao i oni koji odlaze iz kluba. I meni je to bitna utakmica, posljednja na klupi, i nije mi nevažno kako će završiti.”

Glavni sudac utakmice je Ante Čulina iz Zagreba kojem će pomagati sugrađani Anto Marić, Dejan Vuković i Goran Pečarić dok su za VAR zaduženi Splićani Duje Strukan i Alen Jakšić. Delegat susreta je Željko Ukić (Zagreb), a suce će kontrolirati Domagoj Vučkov (Rijeka).