Search
Close this search box.

Monchi – čovjek koji je stvorio Sevillu

Ramon Rodriguez Verdejo, poznatiji kao Monchi, bez ikakve sumnje spada u red najkvalitetnijih sportskih direktora na svijetu. Nakon ne baš uspješne golmanske karijere u redovima Seville, Monchi je postavljen na funkciju sportskog direktora ovog andaluzijskog kluba što će se poslije ispostaviti kao pun pogodak rukovodstva Los Rojiblancosa. Ramon je na tu funkciju došao sa samo 32 godine, u ljeto 2000. godine, i mnogi simpatizeri Seville su s kritikama dočekali ovaj potez, ali su iz uprave očito znali što rade. U ovom tekstu predstavit ćemo vam lik i djelo tvorca moderne Seville

Monchi je rođen u San Fernandu 1968. godine, bio je polaznik Sevilline škole nogometa, a 1990. je kao rezervni golman promoviran u prvu momčad svog matičnog kluba, koji u to vrijeme nije prolazio kroz blistavo razdoblje. Da stvar bude gora za Monchija, ni on sam se nije uspio nametnuti brojnim trenerima koji su Sevillu vodili tijekom devedesetih godina prošlog stoljeća. Zanimljivo je to da je Monchi veći dio karijere proveo kao rezerva Juanu Carlosu Unzueu, koji je prije dolaska u Sevillu branio nekoliko utakmica za Cruyffov legendarni “Dream Team” (Unzueacute; danas obnaša funkciju prvog pomoćnika Luisa Enriquea u Barceloni). Kad je u pitanju Sevilla, najbolji plasmani koje je ovaj klub ostvario u to vrijeme bila su dva peta mjesta, a većinom su završavali oko sredine prvenstvene ljestvice. Osim toga, tri sezone je Sevilla provela u drugom razredu španjolskog nogometa, a nakon izborenog povratka u Primeru u proljeće 1999. godine, Monchi se u 30. godini života odlučio prestati aktivno baviti nogometom.

Međutim, Sevilla je ekspresno u proljeće 2000. godine ponovno ispala u Segundu što je čelnike ovog kluba primoralo na određene promjene u i oko momčadi. Odlučeno je da na mjesto sportskog direktora bude postavljen upravo Monchi koji nije imao uspješnu igračku karijeru. Ipak, Monchi je imao jasnu viziju razvoja kluba u narednim godinama, a plan je bio ulaganje u omladinski pogon kluba i razvoj skauting mreže u Španjolskoj, ali i u pojedinim dijelovima Europe i svijeta. Odlični rezultati počeli su stizati jako brzo, s obzirom da je Sevilla već 2001. izborila povratak u Primeru kao prvoplasirana momčad Segunde, a u narednoj sezoni ova momčad zauzima fenomenalno osmo mjesto u najvišem rangu španjolskog nogometa. 2003. godine Sevilla je deseta u Primeri i klub je već tada bio u financijski dosta dobrom položaju, ali potezi koje je Monchi povukao u narednom razdoblju su ovaj klub promijenili iz temelja.

Prvi veliki posao za Monchija bio je transfer Josea Antonija Reyesa u Arsenal, u siječnju 2004. godine. Reyes je tada, kao dvadesetogodišnjak, važio za izuzetno kvalitetnog krilnog igrača koji je mogao pokriti i nekoliko pozicija u veznom redu, ali simpatizeri Seville nisu mogli ni sanjati da će klub na njemu, produktu Sevilline škole nogometa, zaraditi čak 25 milijuna eura. Usporedbe radi, Ronaldinho je samo pola godine prije toga iz PSGmdash;a prešao u Barcelonu za tek 5 milijuna eura više u odnosu na Reyesa!

Sergio Ramos je također produkt Sevilline škole na kojem je ovaj klub zaradio velike novce. U to vrijeme Ramos je igrao na poziciji desnog bočnog igrača, a kada je Real Madrid u ljeto 2005. godine pokazao interes za njegove usluge, Monchi je bio ustrajan u naumu da Sevillin budžet napuni što je više moguće. Posao je sklopljen, Sevilli je pripalo čak 27 milijuna eura, a devetnaestogodišnji Ramos se poslije profilirao u ponajboljeg defanzivca na svijetu. Drugim riječima, Sevilla je na dvojici igrača u koje je uložila vrlo malo novca, zaradila pravo bogatstvo. Kad je u pitanju plasman Seville na prvenstvenoj tablici, 2004. i 2005. godine završili na odličnom šestom mjestu u Primeri i tako su samo potvrdili nogometnom svijetu da su u budućnosti spremni za još veće domete.

Vratimo se na transfer politiku Seville. Jualio Baptista je Brazilac kojeg je Monchi doveo iz Satilde;o Paula u kolovozu 2003. za samo 1,75 milijuna eura, da bi ga u ljeto 2005. prodao madridskom Realu za 25 milijuna eura. Bila je to izuzetno dobra zarada za Sevillu na igraču koji je tek trebao u potpunosti izgraditi svoje nogometno ime.

Od sezone 2005/2006. za Sevillu i Monchija su počeli stizati prvi trofeji. Nakon čak 58 sušnih godina u kojima Sevilla nije osvojila niti jedan trofej (od osvajanja Kupa kralja 1948. godine), nogometaši Juandea Ramosa osvojili su tadašnji Kup UEFA fantastičnom pobjedom u finalu nad Middlesbroughom rezultatom 4:0. Sevilla je u to vrijeme imala izuzetno snažnu momčad koja je predstavljala strah i trepet za sve vrhunske ekipe tog vremena. Igrači poput Danija Alvesa, Luisa Fabiana, Jesusa Navasa, Adriana, Kanoutea činili su okosnicu tadašnje Seville, a zaista nevjerojatno zvuči podatak da je početnih 11 Seville u tom finalu ovaj klub ukupno koštalo tek nešto više od 25 mil. euro;, uz napomenu da su neki prvotimci dovedeni besplatno, neki su posuđeni ili su pak produkti vlastite škole. Osim osvajanja Kupa UEFAmdash;e, Sevilla je te 2006. godine bila nadomak plasmana u Ligu prvaka s obzirom da su završili na petom mjestu prvenstvene tablice, a te iste godine su svladali Barcelonu u europskom superkupu čak 3:0.Postalo je jasno da je Monchi izgradio izuzetno jaku Sevillu koja ostvaruje odlične poslove na tržištu igrača, ali i bilježi fantastične ekipne uspjehe. 2007. godine je Sevilla ponovno osvojila Kup UEFAmdash;e, a u ligi završavaju odmah iza Reala i Barcelone, što je predstavljalo najveći ligaški uspjeh ovog kluba u posljednjih 37 godina. Osim toga, po prvi put nakon davne 1958. godine, Los Rojiblancosi su zaigrali u najelitnijem europskom klupskom natjecanju mdash; Ligi prvaka. Sevilla je 2007. godine osvojila i Kup kralja, a do istog postignuća su došli i tri godine nakon toga. 2007. Andalužani osvajaju i španjolski superkup fantastičnim trijumfom nad madridskim Realom (6:3 ukupni rezultat), dok 2010. godine u istom natjecanju ipak nisu uspjeli nadvisiti Barcelonu. 2008. su završili kao peti u ligi, 2009. je Sevilla ponovno treća u Primeri, godinu poslije toga zauzimaju četvrto mjesto, dok su 2011. zauzeli petu poziciju. 2012. i 2013. godine je Sevilla ostvarila najlošije plasman u Primeri u posljednjih nekoliko godina (dva deveta mjesta), ali već se 2014. i 2015. vraćaju u sami vrh (dva peta mjesta).

Andalužani su tako iz sezone u sezonu završavali prvi vrhu Primere, a nisu izostali ni odlični uspjesi na polju kupovine/prodaje igrača. Još jedan domaći nogometaš na kojem je Sevilla zaradila veliku svotu je Jesus Navas, kojeg su 2013. godine prodali Manchester Cityju za 20 milijuna eura. Carlos Bacca je također igrač na kojem su Los Rojiblancosi zaradili u vrlo kratkom razdoblju. Kolumbijac je doveden 2013. godine iz Bruuml;ggea za 7 milijuna eura, a u dvije godine u redovima Seville, Bacca osvaja dvije Europske lige, da bi ovo ljeto u transferu vrijednom čak 30 milijuna eura Sevillu zamijenio AC Milanom.

Za Monchija je posebno zanimljivo to da je razvio izuzetno dobre odnose s FC Barcelonom. U Barccedil;i su se mijenjali predsjednici i sportski direktori, ali svi oni su rado surađivali s Monchijem i Sevillom. Prvi igrač koji je u eri Monchija Ramoacute;n Saacute;nchez Pizjuaacute;n stadion zamijenio Camp Nouom bio je Seydou Keita, čiji transfer u Barccedil;u je dogovoren već u svibnju 2008. godine. Ovaj Malijac je u Sevillu stigao u ljeto 2007. godine za 4 milijuna eura, a prodan je godinu dana nakon toga za 14 milijuna eura. Monchi je 2. srpnja 2008. Danija Alvesa prodao Barceloni za čak 35,5 milijuna eura. U to vrijeme, transfer Alvesa u redove katalonskog giganta predstavljao je najveći transfer jednog obrambenog nogometaša u povijesti. Zanimljivo je to da je Alves iz brazilske Bahije doveden praktički bez ikakve odštete, 2008. je bio na pragu prelaska u Liverpool za “samo” 10 milijuna euro;, ali je Brazilac na kraju ipak ostao u Sevilli još dvije godine i kasnije je donio veliku svotu novca klubu čije je boje branio šest godina.

U ljeto 2010. godine, nakon pet godina igranja za Sevillu, Brazilac Adriano prelazi u Barcelonu u transferu vrijedom 9,5 milijuna eura. Doveden za 2 mil. eura, prodan za gotovo pet puta veću svotu mdash; tipično za Monchija, reklo bi se. U igrače koji su pod Monchijem Sevillu zamijenili katalonskim klubom spada i naš Ivan Rakitić. Sevilla je Ivana dovela u siječnju 2011. godine iz Schalkea za samo 2,5 milijuna eura. Hrvatskom reprezentativcu je bilo potrebno određeno vrijeme za prilagodbu na novi život u Španjolskoj, a zatim je zablistao što mu je u ljeto 2013. donijelo kapetansku traku. Sa Sevillom je Rakitić odigrao fantastičnu sezonu 2013/2014. u kojoj dolaze do trofeja u Europa ligi, a Ivanu su sjajne igre osigurale transfer u redove FC Barcelone. Barccedil;a je Rakitića platila “samo” 18 milijuna eura, ali s obzirom da je Ivan ulazio u posljednju godinu ugovora sa Sevillom, i ovaj potez Ramoacute;na Rodriacute;gueza Verdeje možemo okarakterizirati kao vrhunski. Posljednji u nizu igrača koje je Monchi prodao Barceloni je Aleix Vidal. Skauting služba Seville zapazila ga je u Almeriji te ga dovode za 3 milijuna eura, da bi samo godinu dana nakon toga na njemu zaradili čak 15 milijuna eura.

Svi ovi vrhunski transfer potezi i uspjesi koje je Sevilla ostvarila s Monchijem kao sportskim direktorom nisu prošli nezapaženo u nogometnom svijetu. Naime, Jose Mourinho je s čelnicima madridskog Reala 2013. godine razgovarao o mogućem dovođenju tvorca moderne Seville, ali kako je Portugalac to ljeto napustio Santiago Bernabeu, svi pregovori su tada stali. Isto tako, Pep Guardiola i njegov brat Pere (po zanimanju agent) su u posljednje dvije godine u kontaktu s Monchijem i nije isključena mogućnost da Monchi i Guardiola surađuju u budućnosti. I na koncu, mediji u Španjolskoj su pisali da je Monchi bio dio kampanje Agustija Benedita na predsjedničkim izborima u Barceloni, koji je navodno planirao Monchija postaviti na funkciju sportskog direktora katalonskog giganta, ako bi pobijedio na izborima. Međutim, Josep Maria Bartomeu je bio taj koji je izabran za predsjednika Barcelone ovo ljeto, a on je na potencijalnu Monchijevu funkciju postavio Roberta Fernandeza.
Iako su neki drugi klubovi, poput recimo Porta, na glasu onih koji vode izuzetno kvalitetnu transfer politiku, u ovoj analizi ste se mogli uvjeriti da je i Monchijeva Sevilla ta koja je u stanju uložiti malo, a dobiti jako puno. Ostaje vidjeti koliko dugo će se Monchi zadržati u Sevilli, klubu u kojem je branio, a zatim se kao sportski direktor profilirao u jednog od najboljih u Europi u svom poslu. Zasigurno da je Monchi već nekoliko godina izuzetno privlačan mnogim velikanima, a hoće li odoljeti zovu milijuna ili će pak ostati u voljenoj Sevilli, pokazat će vrijeme.

Mateo Antunović


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter