Na krilima Roka Šimića mladi Vatreni upisali uvjerljivu pobjedu u Azerbajdžanu

Mlada hrvatska nogometna reprezentacije zadržala je maksimalni učinak u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo. Izabranici Igora Bišćana su do četvrte pobjede u skupini 1 došli u Sumqayitu gdje su protiv domaćina Azerbajdžana slavili rezultatom 1:5 (0:4). Junak pobjede bio je Roko Šimić koji je zabio hat-trick, a mrežu domaćih su još pogađali Nikola Soldo i Josip Šutalo. Za Azerbajdžan je pak s bijele točke zabio Musa Gurbanli.

Mladi Vatreni su tako ispred Norveške zadržali vodeću poziciju u skupini, a u nastavku kvalifikacija u studenom ih očekuje domaći okršaj s Estonijom u Puli te gostovanje u Riedu kod Austrije.

Hrvatska do vodstva dolazi u 9. minuti iz prve prilike na susretu. Mladi Vatreni su dobro kombinirali po lijevoj strani, a potom je Kačavenda odlično uposlio Šimića koji je izbjegao zaleđe te te je s deset metara poslao loptu pored Mehbalyeva.

Samo četiri minute kasnije Šimić se još jednom upisao u strijelce, ovaj put nakon pogreške domaćeg vratara koji nije uspio svladati snažan udarac Čoline. Šimić je bio najbrži na odbijenu loptu te je iz peterca zatresao mrežu Azerbajdžana.

Šimić je u akciji i u 16. minuti kada je ostavio loptu za Pršira, a njegov snažan udarac s dvadesetak metara zaustavila je prečka. U nastavku akcije lopta nakon centaršuta Pršira u kaznenom prostoru u ruku pogađa Rzayeva, no češki sudac Berka nije se oglasio.

Hrvatska do trećeg gola dolazi u 25. minuti. Kačavenda je izborio slobodan udarac na 17 metara iskosa iz kojeg je Palaversa ubacio za Soldu, a on je sa sedam metara iz voleja pogodio suprotni kut Mehbalyevova gola. Bio je to njegov prvijenac za mlade Vatrene.

Dobro je u 43. minuti s dvadesetak metara zaprijetio Baturina, a Mehbalyev paradom odbija loptu u korner. Nakon ubačaja iz kuta u šesnaestercu pada Šimić, a sudac Berka je dosudio kazneni udarac. Odgovornost je preuzeo Šimić koju je loptu poslao u jednu, a vratara Azerbajdžana u drugu stranu. Bio je to njegov hat-trick te ujedno peti pogodak u aktualnom kvalifikacijskom ciklusu.

U početnoj fazi drugog poluvremen do gola dolaze i domaćini U 54. Pandur je u kaznenom prostoru napravio prekršaj nad Gurbanlijem, a sudac Berka je još jednom pokazao na bijelu točku. I Gurbanli je odlučio pucati s 11 metara te je kao i Šimić to napravio s istim učinkom.

Tri minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka Baturina je povratnom loptom uposlio Šimića, a njegov snažan udarac s 15 metara Mehbalyev krajnjim naporom uspijeva obraniti.

Nakon prekršaja nad Marinom u 68. minuti Valizada je dobio drugi žuti karton zbog čega je prijevremeno morao napustiti igru, a Azerbajdžan je ostao s igračem manje.

Bulat je u 80. minuti s 18 metara pucao pod samu prečku, no golman domaćih uspijeva odbiti loptu preko gola. Iz kornera je potom ubacio Bulat, a najviši u skoku je bio Josip Šutalo koji je poslao loptu pod samu gredu za peti večerašnji gol Hrvatske. Kao i Soldi i njemu je to bio prvijenac za mladu reprezentaciju.

U 88. minuti susreta udarac je s ruba kaznenog prostora okušao i Biuk, ali to nije bio težak zadatak za vratara Azerbajdžana. Tri minute kasnije isti igrač je pucao glavom pored gola nakon što ga je ubačajem s desne strane ponašao Boško Šutalo.

Posljednji trenuci susreta zamalo su donijeli još jedan pogodak u mreži domaćih. Iz kuta je ubacio Baturina, a lopta se odbija do Ljubičića koji je sa šest metara iz voleja zatresao prečku.

Austrija – Hrvatska 16.11.

Domaćini sljedećeg U21 Europskog prvenstva koje se igra 2023. godine su Rumunjska i Gruzija. Plasman na kontinentalnu smotru će izboriti devet pobjednika kvalifikacijskih skupina kao i najbolja drugoplasirana momčad dok će preostalih osam drugoplasiranih reprezentacija igrati play-off za posljednja četiri mjesta.