NAŠI VANI: Budimir s dva pogotka približio Osasunu Europi; Ćaleta-Car postao 22. Hrvat s golom u Premier ligi; Kiš riješio mostarski derbi

Još je jedan bogati nogometni vikend iza nas pa je vrijeme za pregled nastupa hrvatskih internacionalaca diljem europskih liga.

ENGLESKA

U remiju između Arsenala i Southamptona od 3:3, Duje Ćaleta-Car je postao 22. Hrvat koji je postigao pogodak u Premier ligi. Uz pogodak, hrvatski stoper je imao pune ruke posla u obrambenim zadatcima pošto je Arsenal konstantno napadao pa je susret okončao s 8 otklonjenih opasnosti. Njegov suigrač Mislav Oršić je ostao na klupi.

Tottenham Ivana Perišića je doživio debakl na St. James Parku gdje su ih deklasirali nogometaši Newcastlea sa 6:1. Ivan je odigrao svih 90 minuta tijekom kojih je imao jedno ključno dodavanje, 2/2 uspješna driblinga, 7/10 osvojenih duela i 4 otklonjene opasnosti.

ŠPANJOLSKA

Napadač Osasune Ante Budimir je bio najbolji igrač utakmice protiv Betisa u kojoj su domaći slavili s 3:2, a dva pogotka je zabio hrvatski reprezentativac. Budimir je tako nakon samo 11 minuta ogleda protiv Andalužana udvostručio svoj konto pogodaka u La Ligi, a prema portalu SofaScore je bio najbolje ocijenjeni igrač kola.

Team of the Week provided by Sofascore

Ivan Rakitić je bio asistent nakon udarca iz kuta za pobjednički pogodak Seville u slavlju od 2:1 protiv Villarreala koji je postignut u 94. minuti susreta. Uz treću prvenstvenu asistenciju ove sezone, Rakitić je imao i 3 ključna dodavanja, 3 presijecanja, 3/8 osvojenih duela i 4/7 preciznih dugih lopti.

Luka Modrić je odigrao posljednjih 10 minuta u pobjedi Real Madrida od 2:0 protiv Celte Vigo te je za to vrijeme na terenu imao 13/14 preciznih dodavanja i 1/2 točne duge lopte.

NJEMAČKA

Prvi pogodak 29. kola Bundeslige je postigao Dion Drena Beljo i to već u osmoj minuti ogleda između njegovog Augsburga i Stuttgarta koji je na koncu završio remijem od 1:1. Beljo je za 45 minuta na terenu imao i jedno ključno dodavanje, 1/1 uspješan dribling te 3/9 osvojenih duela. Njegov suigrač David Čolina je u igru ušao u 71. minuti, a susret je okončao s 2/7 osvojenih duela, 1/3 uspješna driblinga i jednom oduzetom loptom. U trenutku kada je Čolina ulazio u igru, Borna Sosa je izlazio za Stuttgart. On je također imao jedno ključno dodavanje uz po jedan blokiran udarac i jednu oduzetu loptu i 2/4 precizna centaršuta.

Andrej Kramarić je odigrao svih 90 minuta u domaćem porazu Hoffenheima od 3:1 protiv Kolna, a susret je okončao s 2/3 uspješna driblinga, 5/7 osvojenih duela na tlu i 2/3 precizne duge lopte.

Josip Stanišić je odigrao svih 90 minuta u gostujućem porazu Bayerna od 3:1 protiv Mainza kojim su Bavarci izgubili vodeće mjesto na ljestvici. Desni bočni je osvojio 4/7 duela, a imao je isto toliko preciznih dugih lopti. Također je otklonio dvije opasnosti, blokirao jedan udarac i presjekao jednu loptu, ali je imao i dvije pogreške koje su dovele do udarca protivnika.

Joško Gvardiol je odigrao svih 90 minuta u gostujućem porazu Leipziga od 2:0 protiv Bayer Leverkusena, a naš stoper je imao jedno ključno dodavanje, jednu oduzetu loptu, jedan blokiran udarac, dok je osvojio samo 2 od 6 duela u kojima je sudjelovao.

Josip Juranović je odigrao svih 90 minuta u gostujućoj pobjedi Union Berlina od 1:0 protiv Borussije Mönchengladbach te je bio jedan od najbolje ocijenjenih igrača utakmice koju je završio s jednom kreiranom velikom prilikom, tri ključna dodavanja, dvije otklonjene opasnosti, dvije oduzete lopte, 2/5 uspješnih centaršuteva, 3/5 osvojenih duela i 3/5 preciznih dugih lopti.

ITALIJA

Nikola Vlašić je bio asistent kod jedinog pogotka Torina u gostujućoj pobjedi od 1:0 protiv Lazija, a izuzev treće prvenstvene asistencije, Vlašić je imao i 3 ključna dodavanja, 3/3 uspješna driblinga te 6/8 osvojenih duela.

Asistent u gostujućoj pobjedi Intera od 3:0 protiv Empolija, bio je i Marcelo Brozović koji je za 77 minuta na terenu imao i dva ključna dodavanja, po jednu otklonjenu opasnost i oduzetu lopte te je 5/9 njegovih dugih lopti pronašlo metu.

Ante Rebić je u vrhu napada Milana u pobjedi od 2:0 protiv Leccea odigrao cijelu utakmicu. Bivši hrvatski reprezentativac je kreirao jednu veliku priliku, a upisao je i 2/3 uspješna driblinga, dok je osvojio 3/6 duela na tlu.

Nikola Moro je odigrao drugih 45 minuta u porazu Bologne od 2:1 protiv Verone te je tijekom drugog poluvremena kreirao jednu veliku priliku, upisao dva ključna dodavanja i dva presijecanja, no nije osvojio niti jedan od 4 duela u koliko ih je sudjelovao.

Domagoj Bradarić je odigrao svih 90 minuta u domaćoj pobjedi Salernitane od 3:0 protiv Sassuola, a susret je završio s 2/3 uspješna driblinga, 3 otklonjene opasnosti, 3 oduzete lopte i 6/8 osvojenih duela na tlu.

FRANCUSKA

Lovro Majer je odigrao posljednjih 10 minuta za Rennes u porazu od 1:0 na gostovanju kod Montpelliera, a za to vrijeme je imao jedan uspješan dribling, osvojio je 1/2 duela i poslao 1/2 precizne duge lopte.

Dejan Lovren je odigrao svih 90 minuta u domaćem porazu Lyona od 2:1 protiv Marseillea, a ogled je završio s 4 presijecanja, 3 otklonjene opasnosti, 2 oduzete lopte te 5/8 osvojenih duela.

NIZOZEMSKA

Tibor Halilović je ušao u igru u 86. minuti u porazu Heerenveena od 3:2 na domaćem terenu protiv Emmena te je susret kompletirao s 3 dodira s loptom.

Ivor Pandur i Kristijan Bistrović su bili najbolje ocijenjeni igrači Fortune u porazu od 2:0 kod GA Eaglesa. Pandur je obranio 4 udarca, dok je Bistrović kreirao jednu veliku priliku, upisao dva ključna dodavanja, osvojio 4/7 duela na tlu te je uputio 3/5 uspješnih centaršuteva.

Gabriel Vidović je odigrao posljednjih 10 minuta u remiju bez pogodaka između njegovog Vitessea i Excelsiora. Za to vrijeme provedeno na terenu je uspio upisati jedno ključno dodavanje, jedan uspješan dribling i osvojiti 2/4 duela.

PORTUGAL

Renato Pantalon je odigrao svih 90 minuta u gostujućem porazu Rio Avea od 3:2 protiv Boaviste te je susret završio s jednim presijecanjem, jednim blokiranom udarcem, 2 oduzete lopte, 3 otklonjene opasnosti, 5/10 osvojenih duela i 5/7 preciznih dugih lopti.

Petar Musa je ušao u igru u 64. minuti u pobjedi Benfice od 1:0 protiv Estorila te je poslije 8 dodira s loptom imao jedno ključno dodavanje, jedno presijecanje te je osvojio sva 4 zračna duela u kojima je sudjelovao.

Nino Galović je odigrao svih 90 minuta u pobjedi Arouce od 1:0 protiv Vizele za koju je branio Fabijan Buntić. Nino je imao jednu oduzetu loptu, jedan blokiran udarac, 3 otklonjene opasnosti, 2/4 osvojena duela, dok je Buntić upisao jednu obranu.

BELGIJA

Matej Rodin je odigrao svih 90 minuta u gostujućoj pobjedi Oostendea od 2:1 protiv Genta u kojoj je oduzeo jednu loptu, blokirao jedan udarac, presjekao dvije lopte, otklonio 5 opasnosti kraj svog gola i osvojio 2/4 duela.

Stipe Perica je ušao u igru u 72. minuti utakmice između Leuvena i njegovog Standarda koja je okončana pobjedom domaćih od 3:2, a Zadranin je susret kompletirao s 3 dodira s loptom.

ŠKOTSKA

Borna Barišić je odigrao svih 90 minuta u gostujućem porazu Rangersa od 2:0 protiv Aberdeena. Za to vrijeme je blokirao jedan udarac, presjekao jednu loptu, oduzeo još dvije, imao jedno ključno dodavanje, osvojio 5/7 duela, precizno uputio tri centaršuta i 4/9 dugih lopti, a pogodio je i okvir gola.

AUSTRIJA

Matija Horvat je odigrao posljednjih 20 minuta u remiju Hartberga od 2:2 na gostovanju kod Wolfsbergera te je upisao svih 10 točnih dodavanja.

U remiju između Altacha i Rieda koji je zaključen remijem od 1:1, nastupila su četvorica Hrvata. Za Altach je do 67. minute igrao Jan Jurčec koji je promašio jednu veliku priliku, dok su svih 90 minuta za Ried odigrali Tin Plavotić i Roko Jurišić, a s klupe je u igru ušao Leo Mikić koji nije imao veći doprinos nakon što je u igru ušao u 84. minuti. Plavotić je oduzeo dvije lopte, otklonio 3 opasnosti, osvojio 6/12 duela i precizno poslao 7/10 dugih lopti, a Jurišić je imao jedno ključno dodavanje, jedan blokiran udarac, jednu otklonjenu opasnost, čak 6 oduzetih lopti te je osvojio 7/10 duela na tlu.

Marin Ljubičić je odigrao posljednjih pola sata u domaćoj pobjedi LASK-a od 3:1 protiv Rapida iz Beča te je imao dva udarca ka golu od kojih je jedan završio unutar okvira gola.

SRBIJA

Dražen Bagarić je ušao u igru u 74. minuti u domaćem porazu Kolubare od 1:0 protiv Mladosti iz Lučana.

Josip Ćalušić je odigrao 64 minute u gostujućem porazu TSC-a od 4:1 protiv Crvene zvezde.

TURSKA

U domaćem porazu Ümraniyespora od 2:0 protiv Bešiktaša, Tomislav Glumac je odigrao cijelu utakmicu, dok je Antonio Mršić u igru ušao u 79. minuti te je do kraja susreta imao jedno ključno dodavanje. S druge strane, kapetan Glumac je blokirao dva udarca, presjekao 4 dodavanja, otklonio 7 opasnosti, precizno poslao 5/11 dugih lopti te je osvojio 6/7 duela u kojima je sudjelovao.

Robert Murić je odigrao 39 minuta u pobjedi Konyaspora od 2:1 na gostovanju kod Kasimpase prije nego što je zbog ozljede napustio teren, a dotad je oduzeo jednu loptu i osvojio 2/3 duela. Njegov suigrač Domagoj Pavičić je igrao od 89. minute te je promašio jednu veliku priliku.

ŠVICARSKA

Nogometaši Zuricha su s 1:0 svladali St. Gallen u susretu u kojem su s klupe ušla dvojica Hrvata, po jedan za svaku momčad. Za goste je na početku drugog dijela u igru ušao Matej Maglica koji je osvojio 4/5 duela uz po jednu oduzetu loptu i jednu otklonjenu opasnosti, dok je Roko Šimić za Zurich u igru ušao tek u 84. minuti.

UKRAJINA

Neven Đurasek je igrao do 61. minute za Šahtar u remiju od 1:1 protiv Dinama iz Kijeva.

Ivijan Svržnjak je igrao do 66. minute u porazu Lviva od 2:0 protiv Metalista.

GRČKA

Dominik Kotarski je bio između stativa za PAOK u domaćem porazu od 2:1 protiv Panathinaikosa te je upisao jednu obranu.

Domagoj Vida je odigrao svih 90 minuta u gostujućoj pobjedi AEK-a od 3:1 protiv Olympiacosa te je izborio jedan kazneni udarac uz dvije otklonjene opasnosti kraj svog gola.

CIPAR

Ivica Ivušić je zadržao mrežu netaknutom u gostujućoj pobjedi Pafosa od 1:0 protiv Apollona.

U remiju bez pogodaka između Doxe i AEL Limassola, Christian Ilić je za domaću momčad u igru ušao u 90. minuti, dok je Petar Filipović za goste odigrao svih 90 minuta.

U pobjedi Olympiacos Nikozije od 1:0 protiv Nee Salamis, Martin Šlogar je igrao sve do 90. minute kada ga je zamijenio Toni Gorupec, dok je za goste svih 90 minuta odigrao Niko Datković.

RUSIJA

Danijel Miškić je bio strijelac jedinog pogotka Urala u domaćem porazu od 3:1 protiv Rostova, a to mu je bio drugi pogodak ove sezone. Uz gol, imao je i jednu oduzetu loptu, otklonjenu opasnost, 3 presijecanja, dok je precizno poslao 4/6 dugih lopti. Njegov suigrač Silvije Begić je također odigrao cijelu utakmicu, a nakon što je u prošlom kolu protiv CSKA Moskve izborio kazneni udarac, proteklog vikenda ga je skrivio. Izuzev toga, Begić je oduzeo 5 lopti, presjekao još 6 dodavanja, a osvojio je i 9/16 duela.

Mario Ćurić je odigrao svih 90 minuta za Torpedo u gostujućem porazu od 4:2 protiv Khimkija te je i on skrivio jedan kazneni udarac. S pozitivne strane, kreirao je jednu veliku priliku, imao 4 ključna dodavanja i 4 pretrpljena prekršaja, a osvojio je i 7/13 duela.

Zoran Nižić je odigrao svih 90 minuta u pobjedi Akhmata od 1:0 protiv Sochija, a susret je okončao s jednim presijecanjem, dvije oduzete lopte, 3 otklonjene opasnosti, 5/8 osvojenih duela i 6/7 preciznih dugih lopti.

ČEŠKA

Robert Mišković je odigrao posljednjih 5 minuta u gostujućem porazu Ostrave od 1:0 protiv Mlade Boleslav.

DANSKA

Matej Delač je u porazu njegovog Horsensa od 2:0 protiv Midtjyllanda uknjižio 5 obrana, od kojih su 4 bile poslije udaraca unutar šesnaesterca.

IZRAEL

Ante Puljić je odigrao svih 90 minuta za Sakhnin u gostujućem remiju od 2:2 protiv Hapoel Haife.

Hrvoje Ilić je igrao do 83. minute u domaćem porazu od 2:1 protiv Maccabi Bnei Raine.

MAĐARSKA

Jakov Puljić je bio strijelac i asistent u pobjedi Puskas Akademije od 2:1 protiv Mezokovesda za kojeg su Andrej Lukić i Marko Brtan odigrali svih 90 minuta.

Luka Capan i Ivan Lovrić su odigrali svih 90 minuta u obrani Honveda u domaćem porazu od 1:0 protiv Újpesta.

Antonio Mance je u gostujućoj pobjedi Debrecena od 2:0 protiv ZTE-a igrao do 68. minute, dok je za poražene Zoran Lesjak odigrao cijelo drugo poluvrijeme.

RUMUNJSKA

Ante Roguljić je bio asistent u gostujućoj pobjedi Universitatea Craiove od 2:1 protiv Sepsija u čijim je redovima Adnan Aganović odigrao prvih 45 minuta.

Lovro Cvek i Karlo Muhar su bili u početnoj postavi Cluja u gostujućem porazu kod vodećeg Farula.

Marko Dugandžić je odigrao svih 90 minuta u domaćoj pobjedi Rapida od 1:0 protiv FCSB-a.

Karlo Letica je bio između stativa Hermannstadta u domaćoj pobjedi od 2:1 protiv Argesa za koji su Antonio Jakoliš i Mario Zebić u igru ušli s klupe.

BUGARSKA

Loren Maružin je igrao do 73. minute za Hebar u domaćem porazu od 1:0 protiv Arde, dok je njegov suigrač Ante Živković u igru ušao u 84. minuti.

Dinko Horkaš je bio između vratnica Lokomotiv Plovdiva u gostujućem porazu od 1:0 protiv CSKA 1948 Sofije, dok je Josip Tomašević u igru ušao u 57. minuti.

Maks Juraj Ćelić je u 56. minuti ušao u igru za Beroe u gostujućem porazu od 1:0 kod Levskog.

SLOVAČKA

Andrija Balić je odigrao svih 90 minuta za Bansku Bystricu u gostujućoj pobjedi od 2:1 protiv Podbrezove.

POLJSKA

Mario Maloča je kao kapetan predvodio Lechiju Gdansk u novom domaćem porazu od 2:1 protiv Cracovije. Mario je za 90 minuta na terenu blokirao jedan udarac, presijekao dvije lopte, oduzeo još 3 i otklonio 3 opasnosti, a osvojio je 4/7 duela te je 8 od 14 dugih lopti, koliko ih je poslao, pronašlo metu.

Zoran Arsenić i Fran Tudor su odigrali svih 90 minuta u gostujućoj pobjedi Rakowa od 2:0 protiv Legnice. Arsenić je otklonio 4 opasnosti i osvojio 9/10 duela, dok je Tudor presjekao i oduzeo po dvije lopte te je osvojio 6/13 duela, a promašio je i jednu veliku priliku.

Dante Stipica je upisao jednu obranu te je skrivio kazneni udarac u domaćoj pobjedi Pogona od 4:2 protiv Stal Mieleca, dok je njegov suigrač Danijel Lončar blokirao jedan udarac, presjekao dvije lopte, otklonio 4 opasnosti te je osvojio 2/4 duela i precizno uputio 4/6 dugih lopti.

Mato Miloš je odigrao svih 90 minuta u domaćem porazu Lodza od 3:2 protiv Piast Gliwica, a susret je završio s jednom kreiranom velikom prilikom, 3 ključna dodavanja te 4/6 osvojenih duela.

KAZAHSTAN

Vratar Josip Čondrić i Marin Tomasov su odigrali svih 90 minuta u gostujućoj pobjedi Astane od 2:1 protiv Kaisara.

SLOVENIJA

Mihael Klepač je kao „joker s klupe“ bio dvostruki strijelac u gostujućoj pobjedi Mure od 2:1 protiv Tabor Sežane. Za Muru su od prve minute igrali Ivan Šarić i Darick Kobie Morris, dok su za domaću momčad nastupili Mihael Briški, Dino Halilović i Sacha Marasovic.

Ivan Brnić je bio asistent kod jedinog pogotka Maribora u minimalnoj pobjedi od 1:0 protiv Domžala. Bila mu je to sedma asistencija ove sezone te ukupno 13. izravno sudjelovanje kod pogodaka. Uz Brnića je u početnoj postavi domaćih bio i Marko Tolić, dok je u drugom poluvremenu ušao Marin Laušić, a za goste su u početnoj postavi bili Franko Kovačević i Bartol Barišić

Vicko Ševelj je bio asistent kod jedinog pogotka njegovog Radomlja u remiju od 1:1 protiv Kopera, a uz njega su u početnih 11 bili i Mario Čuić te Tin Hrvoj, dok su za goste nastupili Nikola Krajinović te Ivan Novoselec.

Nogometaši Gorice i Olimpije su remizirali rezultatom 2:2 u utakmici u kojoj su za Goricu nastupili Filip Brekalo i Tino Agić, a za slovenske prvake Ivan Posavec, Goran Milović i Dino Špehar.

U pobjedi Celja od 3:0 protiv Brava, vratar Matko Obradović je upisao treći uzastopni „clean sheet“, a uz njega je na terenu bio i suigrač Luka Bobičanec, dok su za Bravo nastupili vratar Matija Orbanić, Maro Katinić i Denis Bušnja.

LATVIJA

Božo Mikulić je u remiju bez pogodaka između Jelgave i njegove Aude igrao sve do 83. minute u kojoj je zaradio crveni karton.

U gostujućoj pobjedi Rige od 4:0 protiv Super Nove, Hrvoje Babec je igrao sve do 82. minute, dok je Petar Bosančić baš u toj minuti ušao u igru.

FINSKA

U remiju bez pogodaka između SJK-a i Lahtija, vratar Lahtija Marin Ljubić je branio sve do 59. minute kada je zbog teške ozljede morao napustiti igru.

LITVA

Petar Mamić je bio strijelac u gostujućoj pobjedi Žalgirisa od 2:0 protiv Dziugasa, dok je svih 90 minuta uz njega odigrao i Stipe Vučur.

Filip Dangubić je odigrao svih 90 minuta u gostujućem porazu Hegelmanna od 1:0 protiv Dainave te je još uvijek najbolji strijelac lige sa 6 pogodaka.

ARMENIJA

Mateo Mužek je odigrao svih 90 minuta za Alashkert u pobjedi od 3:0 protiv Noaha, dok je njegov suigrač Ivan Pešić u igru ušao u 75. minuti.

BOSNA I HERCEGOVINA

Hrvatski nogometaš Tomislav Kiš je bio jedini strijelac u pobjedi Zrinjskog u mostarskom derbiju protiv Veleža. Uz Kiša, za Zrinjski su nastupili i vratar Marko Marić, Mario Ćuže, Antonio Ivančić, Karlo Kamenar, Marko Malekinušić te Nikola Mandić, dok su za Velež u početnih 11 bili i Ante Hrkać i Tino Blaž Lauš.

U gostujućem porazu Širokog Brijega od 1:0 protiv Željezničara, osam Hrvata je nastupilo za Široki. Vratar Renato Josipović, Ilija Bagarić, Di Mateo Lovrić, Božo Musa i Ivan Pranjić od prve minute, dok su s klupe još ušli i Branimir Barišić, Frano Medić i Ilan Pejić.

Nogometaši Posušja su upisali veoma vrijednu pobjedu od 1:0 protiv Leotara, a u njoj su od prve minute sudjelovali vratar Luka Kukić, Gabrijel Boban, Arijan Brković, Tomislav Dadić, Toni Jović, Luka Lučić, Frane Maglica te Luka Marković, dok je s klupe ušao Ivan Roca.

Ivan Jelić Balta i Frane Čirjak su bili u početnoj postavi Sarajeva u minimalnoj pobjedi od 1:0 protiv Tuzla Cityja.

Marko Pervan je odigrao 72 minute u domaćem porazu tuzlanske Slobode od 1:0 protiv Sloge Doboj.

LUKSEMBURG

Filip Bojić je postigao svoj osmi prvenstveni pogodak u pobjedi Dudelangea od 5:1 protiv Mondercangea.

SJEVERNA IRSKA

Hrvoje Plum je odigrao posljednjih 10 minuta u pobjedi Glentorana od 3:0 protiv Colerainea.

MALTA

Hrvatska kolonija u Gziri je pobjedom od 4:0 protiv Zebbuga izborila plasman u kvalifikacije Konferencijske lige. Svih 90 minuta su odigrali vratar Darijan Žarkov, Marko Ćosić te Toni Kolega.

Roko Prša je odigrao svih 90 minuta u pobjedi Hamruna od 2:0 protiv Gudje.

ALBANIJA

Marko Jurić je odigrao svih 90 minuta u domaćem porazu Vllaznije od 1:0 protiv vodeće Tirane.

Amir Kahrimanović je igrao do 69. minute u gostujućem porazu Erzenija od 2:0 protiv Teute.

SJEVERNA MAKEDONIJA

Mario Vrdoljak je odigrao svih 90 minuta u gostujućem remiju Akademije Pandev od 1:1 protiv Skopja.

CRNA GORA

Duje Javorčić je odigrao posljednjih 10 minuta u gostujućem porazu Rudara od 2:1 protiv vodeće Budućnosti.