NAŠI VANI: Čolini prvi dodir dovoljan za prvijenac u Njemačkoj, Šimić spašavao Zürich, a Dugandžić hat-trickom postao najbolji hrvatski strijelac u inozemstvu

Svjetsko prvenstvo i osvojena bronca je već mjesec dana iza nas i pomalo se vraćamo na standardno zimsko praćenje klupskog nogometa. Kako ni u jednom trenutku ne bi bili zakinuti za informacije o nastupima hrvatskih nogometaša u inozemstvu, vraćamo u opticaj rubriku „Naši vani“ u kojoj ćemo svakog ponedjeljka donositi izvještaje o njihovim nastupima u svim prvim europskim ligama uz pokoji izlet i na ostale kontinente. Tko je zabijao, tko asistirao, tko branio, a tko sjedio na klupi – na sva ta pitanja, odgovore ćete doznati u sljedećim redovima.

ENGLESKA

Nogometaši Southamptona nisu uspjeli nastaviti niz od 3 pobjede u svim natjecanjima te su na svom St. Mary’su s 0-1 poraženi od Aston Ville. Duje Ćaleta Car je za poražene odigrao 84 minute tijekom kojih je imao 5 otklonjenih opasnosti ispred svog gola te je osvojio 4/5 duela u kojima je sudjelovao, dok je njegov suigrač Mislav Oršić dočekao svoj premierligaški debi ušavši u igru baš u toj 84. minuti što je bilo ipak premalo vremena za napraviti značajniji utjecaj na ishod susreta.

Chelseajev Mateo Kovačić je propustio derbi protiv Liverpoola nakon što je osjetio zatezanje u listu, dok bi Tottenhamov Ivan Perišić večeras trebao nastupiti protiv Fulhama.

ŠPANJOLSKA

Ivan Rakitić je nastavio niz odličnih predstava u dresu Seville te je dočekao svoj 1. ovosezonski ligaški pogodak. On je ponovno pokazao hladnokrvnost pri izvođenju odlučujućih jedanaesteraca te je u 89. minuti susreta s Cadizom s bijele točke pogodio za pobjedu Andalužana od 1-0. Pobjeda je to koja ih je izdignula iznad zone ispadanja. „Raketa“ je izravno sudjelovao kod svakog od posljednja 4 pogotka (2 pogotka i 2 asistencije) koja je Sevilla postigla u svim natjecanjima dok je on bio na terenu.

Ante Budimir je odigrao 74 minute u remiju svoje Osasune na gostovanju kod posljednjeplasiranog Elchea (1-1). Ante je ostao na jednom jedinom pogotku u ligi ove sezone kojeg je postigao 20.10.2022. godine u minimalnoj 1-0 pobjedi protiv Espanyola.

Luka Modrić je dobio posljednjih 20 minuta u pobjedi Real Madrida od 0-2 na gostovanju kod Athletic Bilbaa te je imao svega 6 dodira s loptom, dok je vratar Ivo Grbić ponovno bio na klupi Atletico Madrida u susretu protiv Valladolida.

NJEMAČKA

Bundesliga, liga petice s najvećom zastupljenosti Hrvata (14), nam se vratila dvobojem između Bayerna i Leipziga koji je završio remijem od 1-1. Za goste je svih 90 minuta odigrao Joško Gvardiol, dok za domaćine Josip Stanišić nije ulazio u igru.

Eintracht iz Frankfurta je s 3-0 svladao Schalke na svom Deutsche Bank Parku, a u naumu da dođu do „čiste mreže“ pomogla su im i dva Hrvata – Kristijan Jakić te Hrvoje Smolčić koji su odigrali svih 90 minuta u zadnjoj trojci. U svom trećem zajedničkom startu su kombinirano imali 18 otklonjenih opasnosti, a Eintracht je još uvijek maksimalan kada njih dvojica zajedno kreću od prve minute. Uz ovu pobjedu protiv Schalkea, slavili su protiv Marseillea u Ligi prvaka i protiv Stuttgarter Kickersa u kupu. U toj utakmici je Smolčić upisao svoj jedini pogodak za „Orlove“.

Nastavimo s još jednim njemačkim klubom koji u svom rosteru ima dvojicu Hrvata, a riječ je o Augsburgu. Oni su u nedjelju ipak poraženi s 4-3 od Borussije Dortmund na Signal Iduna Parku, ali hrvatske novopridošlice su ostavile dosta dobar dojam u debiju. Napadač Dion Drena Beljo je krenuo od prve minute u vrhu napada zajedno s bosansko-hercegovačkim reprezentativcem Ermedinom Demirovićem te je izravno sudjelovao kod prvog pogotka Augsburga. Beljo je osvojio jedan duel u posljednjoj trećini, zadržao loptu, gurnuo ju kroz noge protivnika za natrčalog Arne Maiera koji zabija pogodak za 1-1. Debi za pamćenje je imao David Čolina koji je ušao u igru u 76. minuti, minuti u kojoj je Beljo napustio igru. Kelvin Yeboah je šutnuo sa 16 metara, pogodio stativu, a bivši Hajdukovac natrčava i s prvim kontaktom s loptom zabija pogodak za, u tom trenutku, 3-3. David je zabio nakon samo 34 sekunde igre u svom debiju te je samo Milošu Jojiću (19 sekundi) bilo potrebno manje vremena na terenu za pogodak na debiju u Bundesligi otkad OPTA skuplja podatke (od sezone 2004/05).

Hertha također ima dva Hrvata u svojim redovima, a u subotnjem porazu od 3-1 protiv Bochuma je samo jedan igrao – Ivan Šunjić. Ivan je za 66 minuta na terenu imao 4 oduzete lopte te 7 od 10 osvojenih duela. Filip Uremović je utakmicu odgledao s klupe.

Andrej Kramarić je odigrao posljednjih 25 minuta za Hoffenheim u porazu od Union Berlina (3-1) čiji je novi igrač Josip Juranović. Ako je za vjerovati Transfermarktu, Josip je 11. različiti Hrvat koji će nastupiti za Union čime je Hrvatska strana zemlja koja je podarila najviše nogometaša koji su nastupili za taj klub.

SCREENSHOT: Transfermarkt

U ovoj rubrici ćemo se dotaknuti i hrvatskih stratega. Wolfsburg, kojeg s klupe vodi Niko Kovač, je „razbio“ Freiburg sa čak 6-0 te su nastavili niz nepobjedivosti koji sada iznosi 9 ligaških utakmica. Ovo im je bila 5. uzastopna pobjeda, nešto što u Bundesligi „Vukovi“ nisu učinili još od 2014. godine kada su njihove boje branili Ivan Perišić i Ivica Olić. Ivan je tijekom tog niza postigao 3, a Ivica 2 pogotka. Nogometaši Wolfsburga su u posljednjih 5 utakmica postigli 17 pogodaka, a primili samo jedan. Nažalost, Bartol Franjić je utakmicu gledao s klupe, dok je Josip Brekalo prekomandiran u drugu momčad zbog nespremnosti i sada se čeka njegov transfer.

Nikola Soldo je s klupe gledao kako njegov Köln „šamara“ Werder (7-1), dok Borna Sosa nije nastupio za Stuttgart u remiju protiv Mainza (1-1) zbog ozljede prepona. Iz Njemačke stižu informacije kako je Borna otvoren za promjenu kluba, a Stuttgart ga je voljan pustiti tek u slučaju da stigne ponuda u visini od otprilike 18 milijuna eura.

ITALIJA

Hrvatski stručnjak Ivan Jurić je na klupi Torina upisao novu pobjedu. Torino je slavio s 0-1 na gostovanju kod Fiorentine u utakmici u kojoj je svih 90 minuta odigrao Nikola Vlašić. Bio je to prekid niza od 4 ligaške utakmice bez pobjede za „Bikove“.

Martin Erlić je na stoperskoj poziciji odigrao svih 90 minuta u remiju njegovog Sassuola na gostovanju kod Monze (1-1), a istu minutažu je imao i Domagoj Bradarić u porazu Salernitane od Napolija (0-2). Domagoj je, prema SofaScoreu, bio najlošije ocijenjeni pojedinac susreta.

I dok u prvih 6 utakmica 19. kola Serie A nismo vidjeli više od 2 pogotka ni na jednom susretu, dvoboj između Juventusa i Atalante je donio 6 pogodaka. U toj rapsodiji pogodaka je svojih 25 minuta dobio Mario Pašalić bez posebnog učinka.

Marin Pongračić je operiran (gležanj) te će biti van stroja barem 2 mjeseca za Lecce, dok je Ante Ćorić već duže vrijeme van Rominog rostera te se nada da će do kraja siječnja ipak pronaći novi anagažman. Ista situacija je i s Mirkom Marićem u dresu Monze.

Danas i sutra bi u akciji mogli vidjeti čak 5 hrvatskih nogometaša – Marcela BrozovićaAntu Rebića, Nikolu MoruTomu Bašića te Marka Pjacu.

FRANCUSKA

Proteklog vikenda se u Francuskoj nisu igrale ligaške, već kup utakmice.

Marseille Igora Tudora se plasirao u osminu finala svladavši Rennes Lovre Majera s 1-0. Marseille je slavio u svakoj od posljednjih 8 utakmica u svim natjecanjima čime su izjednačili klupski rekord. Lovro je odigrao 70 minuta za poražene.

Dejan Lovren je odigrao svih 90 minuta u pobjedi svog Lyona od 0-3 protiv Chamberyja. Bio mu je ovo 3. nastup za „Lavove“ od povratka u klub te druga „čista mreža“.

NIZOZEMSKA

Nogometaši Vitessea su poraženi od PSV-a u Eindhovenu s 1-0, a posljednjih 20 minuta za ekipu iz Arnhema je odigrao Gabriel Vidović koji je tu na posudbi iz Bayerna, dok je Dominik Oroz presjedio utakmicu na klupi.

Hrvatska grupica u Fortuni Sittard je poražena s 3-1 u Alkmaaru kod AZ-a. Ivor Pandur je između vratnica upisao 3 obrane, Stipe Radić je s njim proveo svih 90 minuta na terenu, a iz njegove statistike izdvajamo to da je imao 10/14 uspješnih dugih lopti. Kristijan Bistrović je tek ovaj tjedan pristigao na posudbu te nije konkurirao za utakmicu.

Tibor Halilović je za Heerenveen odigrao posljednjih 5 minuta u pobjedi od 3-1 protiv Groningena, dok za goste još uvijek nije na raspolaganju Marin Šverko koji individualno trenira.

PORTUGAL

Benfica je proteklog vikenda svladala „sestru po grbu“ Santa Claru s 0-3, a Petar Musa je za trenutno vodeću momčad Primeire ušao u igru u 90. minuti.

Nino Galović je po drugi put ove sezone krenuo u početnih 11 za Aroucu koja je s čak 4-0 slavila protiv Portimonensea, a hrvatski stoper je upisao prvu asistenciju od prelaska iz Rijeke u Portugal.

Vratar Vizele Fabijan Buntić je imao težak posao na gostovanju kod Sportinga čiji su igrači na njegov gol uputili 21 udarac, a do pobjede došli tek u 95. minuti iz kaznenog udarca. Fabijan, koji je 6. u ligi po broju utakmica bez primljenog gola (6) i 5. po prosjeku primljenih pogodaka (1.0), je upisao 6 obrana.

Renato Pantalon je remi bez pogodaka između njegovog Rio Avea i Famalicaa odgledao na klupi.

BELGIJA

Napadač Standarda iz Liegea, Stipe Perica, nije imao bajan nastup u porazu od Antwerpa (4-1) te je za 45 minuta na terenu imao svega 7 dodira s loptom.

Matej Rodin je od trenutka prelaska iz poljske Cracovije u belgijski Oostende zauzeo mjesto središnjeg stopera u Thalhammerovom sistemu s 3 stopera. Ipak, Oostende je u sve četiri utakmice, uključujući i subotnju protiv Cercle Bruggea, upisao poraze. U subotu su pogodak za 1-2 primili u 91. minuti. U tom susretu je Matej imao 8 otklonjenih opasnosti te 11/13 osvojenih duela. Njegov suigrač je odnedavno 22-godišnji Ivan Durdov kojemu je ovo bila prva utakmica u kojoj je krenuo u početnoj postavi od transfera iz Domžala. 192 centimetra visoki Ivan je imao odličan učinak u zračnim duelima kojih je osvojio 9 od 12 u kojima se našao.

ŠKOTSKA

U Škotskoj je, kao i u Francuskoj, vikend iza nas bio rezerviran za utakmice kupa.

Nogometaši Rangersa su s minimalnih 0-1 svladali St. Johnstone u šesnaestini finala kupa, a pogodak vrijedan plasmana u osminu finala je postigao Borna Barišić u 44. minuti susreta kada je snažno tukao s lijeve strane protivničkog šesnaesterca i fenomenalno pogodio. Antonio Čolak je na teren ušao u 93. minuti.

Marijan Čabraja je odigrao svih 90 minuta u porazu Hiberniana od 0-3 na domaćem terenu protiv Heartsa.

ŠVICARSKA

Prvo ime vikenda u Švicarskoj iz perspektive ljubitelja hrvatskog nogometa je u svakom slučaju Roko Šimić. 19-godišnji napadač je u subotu debitirao za Zürich ušavši u igru u 77. minuti pri rezultatu 1-0 za Luzern. 6 minuta kasnije je već bilo 2-0 te se činilo kako će branitelji naslova doživjeti još jedan bolan udarac u borbi za ostanak u elitnom razredu švicarskog nogometa, no onda je Roko uzeo stvari u svoje ruke te je sa svega 10 dodira s loptom donio bod gostima. Najprije je u 89. minuti fenomenalno pogodio iz voleja sa 17 metara da bi se onda u 93. minuti nakon kornera najbolje snašao u protivničkom petercu i „zakucao“ loptu u mrežu za konačnih 2-2.

Svih 90 minuta za Zürich je odigrao Nikola Katić.

Hrvatski stoper Matej Maglica je odigrao svih 90 minuta u remiju njegovog St. Gallena od 1-1 protiv Basela te je prema SofaScoreu bio najbolje ocijenjen igrač svoje momčadi. Osvojio je 11 od 12 duela u kojima se našao, oduzeo je 6 lopti,a imao je i 5 otklonjenih opasnosti. 196 centimetara visoki stoper je trenutno vodeći nogometaš lige s 42 osvojena zračna duela, a u konkurenciji nogometaša koji su sudjelovali u barem 25 zračnih duela, Matej je također broj 1 sa 76,4% uspješnosti.

GRČKA

Srebrni stoper iz Rusije i brončani iz Katra, Domagoj Vida, zabio je svoj prvijenac u dresu AEK-a. Vida je u 82. minuti visoko skočio nakon kornera i postigao pogodak glavom za 1-1 u pobjedi od 1-2 protiv Ionikosa. Bila je to vrijedna pobjeda kojom su stigli na samo -1 u odnosu na Panathinaikos.

Upravo je Panathinaikos na domaćem terenu po drugi put proteklog tjedna izgubio od PAOK-a. Ovog puta je bilo 0-3, a Dominik Kotarski je za PAOK po peti uzastopni put u svim natjecanjima sačuvao mrežu netaknutom. Dominik je odigrao 19 utakmica za PAOK u ligi ove sezone, a ovo mu je bila jubilarna 10. koju je završio bez primljenog pogotka. Samo Talijan i član Panathinaikosa Alberto Brignoli ima više takvih u grčkoj Superligi – 11. Zvonimir Šarlija nije nastupio za Panathinaikos na ovom susretu.

Vratar Atromitosa Marko Marić je remi od 1-1 protiv Olympiacosa gledao s klupe, dok vratar Levadiakosa Matej Marković nije bio niti na klupi u remiju bez pogodaka protiv PAS Lamije.

CIPAR

Drugu utakmicu u nizu, Niko Datković je započeo kao središnji branič za Nea Salaminu i ta ciparska momčad je drugu utakmicu u nizu upisala sva 3 boda. Ovog puta su s 2-1 svladali Omoniu, a Niko je odigrao svih 90 minuta.

Što se tiče ostalih hrvatskih nogometaša koji igraju na Cipru, Vinko Međimorec je odigrao svih 90 minuta u porazu njegovog Akritasa od 2-0 protiv Apoela, dok je njegov suigrač Ivan Šaravanja ušao u 74. minuti. Christian Ilić je u porazu njegove Doxe od 3-1 protiv Pafosa odigrao posljednjih 25 minuta, dok je Martin Šlogar odigrao 15 minuta u porazu njegove Olympiacos Nicosije od 0-2 protiv AEK Larnace čije je redove prošlog tjedna pojačao Marin Jakoliš koji je stigao na posudbu iz Angersa.

RUMUNJSKA

Nogometaši Rapida iz Bukurešta ne znaju za poraz u posljednjih 5 ligaških nastupa, a put ka uvjerljivoj pobjedi u prošlom kolu im je trasirao Marko Dugandžić koji je postigao sva 3 pogotka u pobjedi od 3-0 protiv Sepsija. Ono što je još impresivnije jest to da je Marko hat-trick na svom kontu imao već nakon samo 19 minuta igre. Nekadašnji talent NK Osijeka je trenutno na brojci od 12 pogodaka što ga čini drugim najboljim strijelcem natjecanja, a u leđa gleda samo Andrei Compagni koji ih ima 13.

Nakon dvije uzastopne utakmice u kojima je sačuvao mrežu netaknutom, Karlo Letica i njegov Hermannstadt je primio pogodak na domaćem terenu protiv FCSB-a u porazu od 0-1. Za Hermannstadt je od 83. minute zaigrao i Matko Babić.

SJEVERNA IRSKA

Jedini Hrvat u sjevernoirskom nogometu, Hrvoje Plum je odigrao posljednjih 15-ak minuta u pobjedi njegovog Glentorana od 1-3 nad Newry Cityjem. Plum je inače najuspješniji Hrvat koji je ikad igrao u Sjevernoj Irskoj. On je u dosadašnjih 105 službenih nastupa za klub upisao 17 pogodaka i 25 asistencija.

MALTA

Hrvatska „kolonija“ u malteškoj Gziri United je upisala novu, uvjerljivu, 0-3 pobjedu na gostovanju kod Marsaxlokka. Vratar Darijan Žarkov je tako 8. put ove sezone završio utakmicu bez primljenog pogotka u prvenstvu. Marko Ćosić i Toni Kolega su ponovno odigrali svih 90 minuta te zajedno sa Zacharyjem Scerrijem čine trident nogometaša Gzire koji su nastupili u svakoj ligaškoj utakmici ove sezone.

Hamrunov Roko Prša je odigrao 85 minuta u pobjedi od 1-2 protiv Piete Hotspurs te je tako Hamrun zadržao +11 ispred Gzire.

ALBANIJA

Marko Jurić je proteklog vikenda upisao svoj ligaški prvijenac u dresu Vllaznije. 26-godišnjak je u 73. minuti zabio pogodak za 3-1 u pobjedi od 4-1 protiv Lacija.

S Markom završavamo pregled nastupa hrvatskih nogometaša u tjednu iza nas. Čitajte nas i sljedećeg tjedna jer malo nas je, al’ nas ima.