NAŠI VANI: Kramarić prekinuo golgeterski post, Ćaleta Car pocrvenio, Niko Kovač vodi “najvruću” momčad lige petice

Utorak je bio poprilično bogat nastupima hrvatskih nogometaša po Europi, a naročito po Njemačkoj pa donosimo rekapitulaciju njihovih nastupa.

NJEMAČKA

17. kolo njemačke Bundeslige je započelo razmontiranjem Schalkea od strane Leipziga na Veltins Areni. Gosti su na krilima bivšeg člana zagrebačkog Dinama, Danija Olma, koji je upisao jedan pogodak i dvije asistencije, slavili sa čak 1-6. Dan nakon svog 21. rođendana, svih 90 minuta za Leipzig je odigrao Joško Gvardiol koji je za to vrijeme na terenu upisao 5 otklonjenih opasnosti te 2 blokirana udarca, a ističemo i da je imao najviše točnih dodavanja od svih protagonista utakmice – 62 uz 89% uspješnosti. Recimo i kako je Joško mogao bolje reagirati kod primljenog pogotka kada su on i Halstenberg otvorili Kozukiju ogroman prostor koji je Japanac znao napasti i zabiti gol.

Hoffenheim je na krilima Andreja Kramarića prekinuo niz od 4 poraza u Bundesligi, ali još uvijek ne znaju za pobjedu u posljednjih 7 susreta. Jučer su na svom stadionu u Sinsheimu remizirali rezultatom 2-2 protiv Stuttgarta, a do boda su došli pogotkom spomenutog hrvatskog reprezentativca u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. 83 minute ranije, Kramarić je postigao prvi pogodak na utakmici gdje je ponovno pokazao njegov najjači adut – “nos za gol”. Andrej je ponovno najbolji klupski strijelac u ligi s 5 zgoditaka. “Krama” je tako stigao do 93 pogotka za Hoffenheim u Bundesligi. Borna Sosa za Stuttgart nije igrao zbog ozljede.

IZVOR: Transfermarkt

Nogometaši Kölna su imali sva 3 boda u džepu na gostovanju kod Bayerna od 4. pa sve do 90. minute, ali se onda ukazao Joshua Kimmich koji je fantastičnim udarcem sa 30-ak metara ipak donio bod “Bavarcima”. Toliko blizu prvoj utakmici bez primljenog pogotka u dresu Kölna je bio hrvatski stoper Nikola Soldo. Bivši član Lokomotive je odigrao svih 90 minuta tijekom kojih je imao 7 otklonjenih opasnosti, 4 blokirana udarca te po 2 presijecanja i 2 oduzete lopte. Inače, Nikola je odigrao ukupno 10 službenih utakmica u svim natjecanjima za “Jarčeve” te još od debija u susretu protiv Slovackog ne zna za pobjedu (4 remija i 5 poraza). Josip Stanišić ponovno nije ulazio u igru za Bayern.

U dvoboju između Herthe i Wolfsburga smo u akciji vidjeli 3 hrvatska nogometaša, ali ćemo se najprije osvrnuti na hrvatskog trenera – Niku Kovača. “Vukovi” su jučer slavili s čak 0-5 na Olimpijskom stadionu u Berlinu što im je 6. uzastopna pobjeda u Bundesligi, a to je nešto što klub nije doživio od spektakularne sezone 2008/09 kada su pod Felixom Magathom po prvi i jedini put bili prvaci Njemačke.

Nogometaši Wolfsburga su posljednji put pognute glave napustili stadion u utakmici Bundeslige 18.9.2022. godine kada su ih s 2-0 svladali nogometaši Union Berlina. Za Wolfsburg je u 79. minuti u igru ušao Bartol Franjić, dok su kod poražene Herthe po jedno poluvrijeme dobili Ivan Šunjić (prvo) i Filip Uremović (drugo). Gledajući lige petice, samo su nogometaši Real Sociedada i Marseillea uz nogometaše Wolfsburga uzeli maksimalan plijen u svakoj od posljednjih 5 ligaških utakmica, ali su “Vukovi” bili uvjerljiviji (18:1 gol razlika naspram 11:2, odnosno 16:5).

ENGLESKA

Jučer se igrala i prva utakmica polufinala engleskog liga kupa između Southamptona i Newcastlea u kojoj su gosti slavili s 0-1. U prvoj postavi Southamptona smo mogli vidjeti oba hrvatska nogometaša koja imaju u kadru – Duju Ćaletu-Cara i Mislava Oršića no nijedan od njih nije dočekao posljednji sučev zvižduk na travnjaku. Mislav je zamijenjen u 57. minuti, dok je Duje pocrvenio u 86. minuti nakon što je zbog starta na Allan Saint-Maximinu dobio drugi žuti karton. Treba reći i kako je Alexander Isak, asistent kod jedinog pogotka na utakmici, u akciji za pogodak pretrčao Ćaletu-Cara po desnoj strani nakon čega je dodao loptu na pladnju Joelintonu koji to nije propustio nagraditi. Duje je napravio 4 prekršaja na utakmici, a izgubio je i sva 4 duela na tlu.

ITALIJA

U posljednjoj utakmici 19. kola Serie A, Lazio je s 4-0 svladao Milan, a na tom dvoboju smo mogli vidjeti nastupe dvojice hrvatskih nogometaša – Tome Bašića u redovima pobjednika te Ante Rebića u redovima poraženih. Obojica su priliku dobili s klupe. Ante je u igru ušao 79. minuti, a Toma u 83.

MAĐARSKA

Zoran Lesjak je za Zalaegerszeg igrao od 85. minute u porazu od 1-2 protiv vodećeg Ferencvarosa.

AZERBAJDŽAN

Hrvatski vratar Mario Mustapić, bivši član Rudeša, debitirao je za Kapaz u remiju od 2-2 protiv Gabale.

SJEVERNA IRSKA

Hrvoje Plum je ponovno ušao u igru kao zamjena u 46. minuti za Glentoran u velikoj pobjedi od 6-0 protiv Dungannona.