NAŠI VANI: Rangers na hrvatski pogon do četvrtfinala kupa, Šarlija asistirao za pobjedu Panathinaikosa, hrvatski vratari čuvali mreže netaknutim od Eredivisie do malteške Premier lige

Ponedjeljak je, a to znači samo jedno – najopširniji pregled nastupa hrvatskih internacionalaca u Europi.

ENGLESKA

Ivan Perišić je odigrao 75 minuta u teškom porazu Tottenhama od 4-1 na gostovanju kod Leicestera. Ivan je imao dva ključna dodavanja, po jednu otklonjenu opasnost i presijecanje te je osvojio sva tri zračna duela, a im

Duje Ćaleta-Car, Mislav Oršić te Mateo Kovačić nisu konkurirali za utakmice svojih klubova.

ŠPANJOLSKA

Ivan Rakitić je odigrao posljednjih 15-ak minuta u pobjedi Seville od 2-0 protiv Mallorce te nije imao značajniji utjecaj na utakmicu.

Ante Budimir je odigrao 63 minute u remiju bez pogodaka između njegove Osasune i Valladolida, a tijekom tih sat vremena igre, loptu je dodirnuo svega 10 puta.

NJEMAČKA

Borna Sosa je po prvi put u 2023. godini zaigrao u početnoj postavi za Stuttgart te je u porazu od Freiburga upisao asistenciju za senzacionalan pogodak Chrisa Fuhricha. Za Bornu je ovo šesta prvenstvena asistencija, a sve ih je upisao u posljednjih 9 nastupa. Uz asistenciju je imao i 3 ključna dodavanja kao i jedan pogođen okvir gola. Sosa je trenutno na diobi šestog mjesta po broju asistencija u Bundesligi.

Andrej Kramarić je odigrao svih 90 minuta u novom porazu svog Hoffenheima od 1-3 protiv Bayer Leverkusena tijekom kojih je uputio 3 udarca, a ističemo da je svih 5 dugih lopti koje je poslao – pronašlo metu.

Dion Drena Beljo je ponovno započeo u prvih 11 za Augsburg na gostovanju kod Mainza te je odigrao samo prvih 45 miinuta u porazu od 3-1 u kojem nije uspio postići prvijenac. Izdvajamo podatak da je osvojio 5 od 11 zračnih duela pa je trenutno na 47% uspješnosti u zraku. Svoj treći nastup za Augsburg je upisao David Čolina koji je u igru ušao u 62. minuti, a on je imao jedno ključno dodavanje i jedan uspješan dribling.

Joško Gvardiol i Josip Juranović su odigrali svih 90 minuta za Leipzig, odnosno Union Berlin, a u međusobnom dvoboju njihovih klubova, više razloga za slavlje je imao Josip jer su gosti iz Berlina slavili s 2-1. Joško je bio igrač s najviše točnih dodavanja na utakmici – njih 99, a još je dodao po dvije oduzete lopte, dvije otklonjene opasnosti, 7/13 osvojenih duela te je 10 od 19 njegovih dugih lopti pronašlo suigrača. S druge strane, Josip je osvojio 3 od 4 duela na tlu, a imao je i dvije oduzete lopte.

Filip Uremović se ustalio u početnih 11 Herthe te je startao treću utakmicu u nizu, a po prvi put je utakmicu napustio zadovoljan pošto su s 4-1 svladali Borussiju Monchengladbach. Imao je 3 otklonjene opasnosti, 3 presijecanja te po jedan blokiran udarac i jednu oduzetu loptu. Ivan Šunjić mu se na terenu pridružio u 83. minuti.

ITALIJA

U porazu njegovog Torina od 1-0 protiv Milana, Nikola Vlašić je igrao sve do 80. minute te je Ivan Jurić bio nezadovoljan njegovim nastupom kazavši kako od njega očekuje više. Splićanin je imao dva ključna dodavanja, 3/5 uspješnih driblinga i dvije oduzete lopte, ali je izgubio 11 od 16 duela u kojima se našao. Ante Rebić je za Milan utakmicu presjedio na klupi.

Martin Erlić je odigrao svih 90 minuta za Sassuolo u remiju od 2-2 protiv Udinesea. Istaknuo se sa 8/8 preciznih dugih lopti, 4/5 osvojenih duela na tlu, 4 oduzete lopte, 3 otklonjene opasnosti i 3 blokirana udarca.

Nikola Moro je u porazu Bologne od 0-1 protiv Monze odigrao posljednjih 15-ak minuta, a za to vrijeme provedeno na terenu je osvojio 4 od 6 duela, oduzeo jednu loptu i otklonio jednu opasnost.

FRANCUSKA

Nogometaši Lyona su upisali novu pobjedu od 2-1 protiv Lensa, a svih 90 minuta u pobjedničkim redovima je odigrao Dejan Lovren. On je osvojio 5 od 8 duela, imao 6 otklonjenih opasnosti, 3 presijecanja te 3 oduzete lopte.

Lovro Majer je još jednom u igru ušao s klupe te je na terenu, u porazu od 3-1 protiv Toulousea, proveo posljednjih 20 minuta bez većeg učinka.

NIZOZEMSKA

Fortuna Sittard je nastavila niz od četiri utakmice bez poraza slavljem na gostovanju kod Emmena rezultatom 0-1. Svih 90 minuta su za goste odigrali Ivor Pandur i Kristijan Bistrović. Ivor je upisao 6. ovosezonski „clean sheet“ na putu do kojeg je imao dvije obrane i još uvijek je vratar koji nije primio pogodak van 16 metara ove sezone. Bistrović je ponovno bio vrlo solidan u veznom redu te je osvojio 7 od 12 duela, 3 od 4 njegova driblinga su bila uspješna, a imao je i 3 oduzete lopte te po dva presijecanja i jedan blokiran udarac.

Dominik Oroz je odigrao svih 90 minuta za Vitesse u pobjedi od 2-0 protiv Utrechta te se istaknuo sa sva četiri osvojena zračna duela uz 3 blokirana udarca, 2 presijecanja i jednu otklonjenu opasnost s gol linije, dok je Gabriel Vidović igrao do 52. minute te je za to vrijeme imao 1 osvojen duel od njih 5 u kojima je sudjelovao.

PORTUGAL

Fabijan Buntić je sačuvao mrežu netaknutom u remiju bez pogodaka između njegove Vizele i Chavesa. On je prema SofaScoreu bio igrač utakmice, a upisao je 5 obrana, od kojih su 4 bile poslije udarac unutar 16 metara. Bio mu je ovo 7. „clean sheet“ ove sezone te po tome drži 6. mjesto u prvenstvu.

Nino Galović je predvodio obranu Arouce u novoj pobjedi od 1-0 protiv Santa Clare. Nino je osvojio 3 od 5 duela u kojima je sudjelovao, a imao je i 4 otklonjene opasnosti te po jedan blokiran udarac i jednu oduzetu loptu.

BELGIJA

Nogometaši Oostendea ne znaju za pobjedu već 10 utakmica u belgijskom prvenstvu, a u proteklom kolu su remizirali rezultatom 1-1 protiv Waregema. Matej Rodin je odigrao svih 90 minuta za Oostende tijekom kojih je imao čak 10 otklonjenih opasnosti te je osvojio 7 od 12 duela u kojima se našao, dok su njegovi suigrači Ivan Durdov i Mateo Barać ušli s klupe.

ŠKOTSKA

U Škotskoj su se proteklog vikenda igrale utakmice osmine finala kupa, a u pobjedi Rangersa od 3-2 protiv Particka, bitne uloge su imali hrvatski nogometaši. Antonio Čolak je postigao pogodak za 1-1 i tako prekinuo svoj post bez gola koji je trajao od 29.10.2022. i susreta protiv Aberdeena, dok je Borna Barišić asistirao Sandsu za pobjednički pogodak u 86. minuti.

Čolak je prekinuo post pogotkom glavom

AUSTRIJA

Luka Sučić je odigrao 73 minute u velikoj pobjedi njegovog Salzburga od 4-0 protiv Austrije Lustenau. Imao je dva ključna dodavanja, 2/4 uspješna driblinga te je osvojio 4 od 9 duela na tlu, dok je bio predriblan čak 3 puta.

U pobjedi LASK-a od 1-0 na gostovanju kod Altacha, Marin Ljubičić je odigrao 55 minuta za pobjednike u utakmici u kojoj je loptu dodirnuo svega 15 puta, dok je Jurica Jurčec za domaće nastupio do 63. minute tijekom kojih nije imao značajniji utjecaj.

Nogometaši Hartberga su svladali Ried na gostovanju rezultatom 1-0, a ta utakmica nam je ponudila nastupe petorice hrvatskih nogometaša, a svi su započeli utakmicu u početnoj postavi svojih momčadi. Za Ried su nastupili Roko Jurišić, Leo Mikić i Tin Plavotić, dok su za Hartberg nastupili Marin Karamarko i Matija Horvat. Izdvajamo nastup Lea Mikića koji je uvršten u najbolju momčad kola od strane SofaScorea. On je imao jednu kreiranu veliku priliku, svih njegovih 6 pokušaja driblinga su završila uspješno, a osvojio je i 10 od 18 duela u kojima je sudjelovao. Tin Plavotić je također imao zapažen nastup s 4 od 5 osvojenih duela na tlu, 4 otklonjene opasnosti, 3 oduzete lopte i dva presijecanja. S druge strane terena, Marin Karamarko je imao najviše točnih dodavanja na utakmici – okruglih 80 na 90% uspješnosti. Uz to, 8 od 13 njegovih dugih lopti je pronašlo suigrača, a osvojio je i 3 od 4 duela te je upisao 3 presijecanja i dvije otklonjene opasnosti.

Team of the Week provided by Sofascore

SRBIJA

Josip Ćalušić je odigrao svih 90 minuta u pobjedi Bačke Topole od 2-0 protiv Napretka.

Kolubara je s 3-0 poražena na gostovanju kod Vojvodina. Ante Vukušić je na terenu proveo 60 minuta, a tada ga je zamijenio Dražen Bagarić.

ŠVICARSKA

U 22. minuti ogleda između njegovog St. Gallena i Young Boysa, Matej Maglica je igru morao napustiti zbog ozljede.

Nikola Katić je odigrao svih 90 minuta u remiju njegovog Zuricha od 1-1 protiv Winterthura tijekom kojih je osvojio 5 od 6 zračnih duela uz 5/7 preciznih dugih lopti i 3 presijecanja, dok je Roko Šimić priliku dobio od 74. minute te je imao svega 4 dodira s loptom.

ČEŠKA

Robert Mišković je u porazu Ostrave od 1-2 protiv Jabloneca igrao do 61. minute.

Matej Mršić je za Češke Budejovice odigrao prvih 65 minuta u porazu od 2-1 protiv Viktorije Plzen.

GRČKA

Zvonimir Šarlija je bio asistent kod pobjedničkog pogotka Panathinaikosa u 90. minuti na gostovanju kod Arisa. Uz asistenciju, Šarlija je osvojio 4 od 6 duela, precizno je poslao 4 od 5 dugih lopti, a imao je i 3 blokirana udarca i dvije oduzete lopte.

Domagoj Vida je odigrao svih 90 minuta u pobjedi njegovog AEK-a od 3-0 protiv Levadiakosa. Bila je to lagana večer za Domagoja koji se istaknuo sa 8 od 11 preciznih dugih lopti.

IZRAEL

Ante Puljić je odigrao svih 90 minuta na poziciji lijevog stopera u remiju njegovog Bnei Sakhnina od 1-1 protiv Maccabi Bnei Raine.

CIPAR

Ivica Ivušić je u svom trećem nastupu za Pafos upisao drugi „clean sheet“ u 1-0 pobjedi nad AEL Limasollom.

Prekinut je niz Nea Salamisa od 6 uzastopnih pobjeda u svim natjecanjima nakon što su s 0-1 poraženi od Anorthosisa u utakmici u kojoj je Niko Datković ponovno odigrao svih 90 minuta za poražene.

U utakmici bez pogodaka između Doxe i Olympiacos Nicosije, vidjeli smo tri Hrvata u akciji. U domaćim redovima je Christian Ilić u igru ušao u 56. minuti, dok je za goste Martin Šlogar igrao do 65. minute, dok je Toni Gorupec za novi klub debitirao ulaskom u igru u 76. minuti. Podsjećam, Gorupec je ove zime u Olympiacos stigao iz Achnasa.

MAĐARSKA

Andrej Lukić je na poziciji lijevog stopera odigrao svih 90 minuta u pobjedi Mezokovesda od 2-1 protiv MOL Fehervara, dok je njegov suigrač Marko Brtan u igru ušao u 77. minuti.

Luka Capan i Ivan Lovrić započeli su susret između njihovog Honveda i Kecskemetija (2-2) u prvih 11. Luka je odigrao svih 90 minuta, dok je Lovrić igru napustio u 56. minuti.

Dominik Kovačić je odigrao svih 90 minuta u remiju bez pogodaka svoje Kisvarde na domaćem terenu protiv vodećeg Ferencvarosa.

Antonio Mance je ušao u igru u 78. minuti u velikom preokretu i pobjedi svog Debrecena od 2-1 protiv Paksija.

Jakov Puljić je dobio 20-ak minuta u pobjedi Puskas Akademije od 1-0 protiv ZTE-a.

RUMUNJSKA

Adnan Aganović je upisao asistenciju u remiju njegovog Sepsija i Chindia (2-2). Prema Transfermarktu, ovo mu je bila sedma asistencija ove sezone te je trenutno treći najbolji asistent lige.

Najbolji strijelac rumunjske lige, Marko Dugandžić, je odigrao svih 90 minuta u porazu svog Rapida od 1-2 protiv Universitatea Craiove, dok je njegov suigrač Ljuban Crepulja odigrao prvih 45 minuta.

Lovro Cvek i Karlo Muhar su odigrali posljednjih 25 minuta u porazu svog Cluja od Universitatea Craiove (2-0).

Mario Zebić je odigrao svih 90 minuta za Arges u remiju bez pogodaka protiv Farul Constante.

BUGARSKA

Roberto Punčec je na poziciji desnog stopera odigrao svih 90 minuta za Botev iz Plovdiva u remiju bez pogodaka protiv Lokomotiv Sofije.

Zvonimir Mikulić je bio među vratnicama Hebara u gostujućem 2-0 porazu od CSKA 1948 Sofije, dok je njegov suigrač Loren Maruzin ušao u igru u 57. minuti. Obojici je ovo bio službeni debi za bugarski klub.

Petar Bosančić je odigrao svih 90 minuta na poziciji lijevog stopera u gostujućoj pobjedi njegovog Cherno Mora od 1-0 protiv Levskog nakon čega je Cherno More skočio u gornji dio ljestvice.

Petar Čuić je odigrao svih 90 minuta u porazu njegovog Septemvrija od 0-1 protiv Arde.

Maks Juraj Ćelić je debitirao za Beroe u teškom domaćem porazu od 1-4 protiv CSKA Sofije.

Dinko Horkaš između vratnica i Josip Tomašević na poziciji lijevog stopera su bili vrlo bitni faktori u sačuvanju mreže Lokomotiv Plovdiva netaknutom u remiju bez pogodaka protiv Boteva.

POLJSKA

Zoran Arsenić je predvodio obranu poljskog Rakowa u remiju bez pogodaka protiv Stal Mieleca, dok Fran Tudor još uvijek odrađuje suspenziju zbog crvenog kartona. Zoran je, prema SofaScoreu, bio najbolje ocijenjeni igrač utakmice, a tijekom 90 minuta je imao 16 od 18 osvojenih duela, 3 otklonjene opasnosti te po dva presijecanja i dvije oduzete lopte.

Pogotke nismo vidjeli ni u duelu između Lechije i Widzew Lodza. Mario Maloča je za domaće odigrao svih 90 minuta, dok je Mato Miloš za goste odradio 82. minute. Mario je imao 5 otklonjenih opasnosti i 4 presijecanja, dok je Mato osvojio svega 2 od 10 duela i od 8 njegovih centaršuteva, samo je jedan bio precizan.

Marko Kolar je igrao do 77. minuti u vrhu napada za svoju Wislu u domaćem 0-1 porazu od Lecha za koji nije nastupio Antonio Milić. Marko je loptu dodirnuo 12 puta.

Dante Stipica je bio među vratnicama u porazu njegovog Pogona od 2-0 protiv Jagiellonije te je upisao dvije obrane.

AZERBAJDŽAN

Hrvatski vratar Ivan Brkić je upisao treći uzastopni i osmi ukupno „clean sheet“ za Neftchi u remiju bez pogodaka na gostovanju kod Gabale. Ivan je treći vratar lige po broju utakmica bez primljenog pogotka.

Drugi hrvatski vratar koji nastupa u azerbajdžanskoj Premier ligi, Mario Mustapić, je za Kapaz ušao u igru u 87. minuti nakon što je prvi vratar Orxkhan Sadigli dobio crveni karton u porazu od 2-0 protiv Turana.

SLOVENIJA

Ljubljanska Olimpija je s 2-1 svladala Bravo u utakmici 21. kola slovenske Prve lige, a na toj utakmici je nastupilo četvero Hrvata. Goran Milović i Ivan Posavec su odigrali posljednjih 15-ak minuta, dok je za goste svih 90 minuta odigrao Maro Katinić.

Petero Hrvata smo vidjeli u pobjedi Celja od 2-1 protiv Mure. Matko Obradović je bio među vratnicama Celja, dok je Luka Bobičanec odigrao svih 90 minuta u veznom redu. Kod poraženih su s klupe ušli Martin Šroler, Ivan Šarić i Darick Kobie Morris.

Jednog više smo imali priliku gledati u remiju od 1-1 između Gorice i Radomlja. Za Goricu su nastupili Tino Agić, Denis Cerovec, Miroslav Iličić te Matej Jukić, dok su za goste od prve minute igrali Tin Hrvoj i Vicko Ševelj.

Nogometaši Maribora su s 1-0 svladali Koper na gostovanju, a i na toj smo utakmici gledali peteroHrvata. Karlo Bilić je odigrao svih 90 minuta za Koper, dok je Nikola Krajinović u igru ušao u 75. minuti. U pobjedničkim redovima je od prve minute igrao Ivan Brnić, dok su Marko Tolić i Marin Laušić ušli s klupe.

Mihael Briški je bio jedan od strijelaca u velikoj, gostujućoj pobjedi Tabor Sežane od 4-0 protiv Domžala. Uz Mihaela, za Tabor je od prve minute igrao Sacha Marasović. Bartol Barišić je odigrao posljednjih pola sata za poražene.

SJEVERNA IRSKA

Hrvoje Plum je dobio posljednjih 15-ak minuta u remiju njegovog Glentorana i Colerainea (2-2).

MALTA

Roko Prša je igrao do 81. minute u pobjedi svog Hamruna od 1-0 protiv Vallette.

Hrvatska kolonija u redovime Gzire je upisala četvrtu uzastopnu prvenstvenu pobjedu nakon što su s 1-0 svladali Sirens. Darijan Žarkov se vratio među vratnice i upisao treći uzastopni „clean sheet“ te 10. ukupno ove sezone što ga čini drugim najuspješnijim vratarom lige, a svih 90 minuta su upisali i Marko Ćosić te Toni Kolega.

ALBANIJA

Edi Baša je svojim pogotkom donio razliku u dvoboju između njegovog Kukesija i Kastriotija u kojem su domaći slavili s 1-0. Edi je najbolji klupski strijelac u prvenstvu s četiri postignuta pogotka.

Amar Kahrimanović je odigrao posljednjih 25 minuta u remiju njegovog Erzenija od 1-1 protiv Teute.