Nizozemska pobjedom protiv Austrije osigurala plasman u osminu finala (VIDEO)

Nizozemska se pridružila Italiji i Belgiji kao reprezentacijama koje su osigurale plasman u osminu finala Europskog prvenstva. Narančasti su u 2. kolu skupine C u Amsterdamu bili bolji od Austrije rezultatom 2:0 (1:0).

Prvi gol na susretu bilo je djelo Memphisa Depayja koji je realizirao kazneni udarac izboren od strane Denzela Dumfriesa, a desni bočni Nizozemske se zatim u drugom dijelu i sam upisao u strijelce.

Izabranici Frank De Boera su tako nakon pobjeda protiv Ukrajine i Austrije osigurali prvu poziciju u grupi te rasterećeno mogu dočekati ogled sa Sjevernom Makedonijom dok će u drugom mjestu u direktnom obračunu odlučiti upravo te dvije reprezentacije.

Izrealski sudac Grinfeld pozvan je u 9. minuti na pregled video snimke na kojoj je vidio da je Alaba unutar šesnaesterca nagazio Dumfriesa te je odlučio pokazat na bijelu točku. Siguran izvođač kazneni udarca bio je Depay.

Depay prijeti i u 24. minuti kada s desne strane napada pogađa vanjski dio mreže. Tri minute kasnije Baumgartner je na suprotnoj strani travnjaka nakon prodora uputio udarac s ruba kaznenog prostora kojeg je uspio blokirati De Ligt. Isti igrač je odlično obrambeno reagirao i u 29. minuti kada je klizećim startom u posljednji trenutak odnio loptu ispred Baumgartnera.

Hinteregger se u 35. minuti odlučio na snažan udarac s više od dvadesetak metara udaljenosti iskosa koji je prohujao metar iznad grede.

Weghorst je u 40. minuti nesebično uposlio Depaya koji s vrha peterca iz odlične pozicije loše puca i šalje loptu pored gola. Samo minutu kasnije nova prilika za Nizozemsku, ovaj put je Aanholt povratnom loptom dodao Wijnaldumu čiji udarac završava u bloku Ulmera koji tako spašava svoja vrata.

Prvu priliku u drugom poluvremenu vidjeli smo u 60. minuti kada je Depay ubacio iz kuta, a Weghorst je s druge stative spustio loptu za de Vrija čiji udarac odlično brani Bachmann. Odbijena lopta dolazi do De Ligta, a njegov udarac od bloka Gregoritscha prolazi malo pokraj stative. Domaćini su tako propustili veliku šansu da povećaju prednost.

Nizozemska do gola ipak dolazi u 67. minuti kada je Malen na asistenciju Depayja pobjegao obrani Austrije, a onda je nesebično poslužio Dumfriesa koji šalje loptu u mrežu. Za desnog bočnog bio je to već drugi zgoditak na Euru.

Austrija je nadomak pogotku bila u 81. minuti kada je izvrsno s dvadesetak metara pucao Alaba, ali lopta prolazi tik uz suprotnu vratnicu.

Tri minute kasnije Kalajdžić je ubačajem idealno asistirao za Onisiwa, a njegov udarac glavom završava u rukama Stekelenburga. Bila je to najbolja prilika za goste u dotadašnjem tijeku utakmice.

Austrija tako na koncu nije uspjela upisati zgoditak pa će Ukrajini u posljednjem kolu u njihovom međusobnom dvoboju biti dovoljan i bod za drugo mjesto u skupini.

Sutrašnji program na Europskom prvenstvu od 15 sati u Sankt Peterburgu otvara susret 2. kola skupine E u kojem će se susresti Švedska i Slovačka. Potom slijede dueli iz skupine D gdje će prvo Hrvatska u 18 sati početi sraz s Češkom, a potom će Engleska od 21 sat na Wembleyju dočekati Škotsku.