Njemačka se spasila pogotkom u 84. minuti, Portugal nakon remija s Francuskom kao trećeplasirani na Belgiju (VIDEO)

U nevjerojatno uzbudljivom raspletu posljednjih utakmica grupne faze Europskog prvenstva Portugal i Francuska su odigrali neriješenih 2-2 (1-1) u Budimpešti , dok je u čudesnoj utakmici u Munchenu Njemačka uspjela izboriti 2-2 (0-1) s Mađarima, koji su dvaput vodili i bili na rubu prolaska dalje!

Ovim raspletom Francuska kao prvoplasirana iz skupine ide u Bukurešt na okršaj sa Švicarskom, Njemačka kao u konačnici drugoplasirana putuje u London na okršaj s Engleskom, dok će Portugal u Sevilli odmjeriti snage s Belgijom.

Slijede nam dva dana pauze od kontinentalnog turnira, a zatim u subotu 26. lipnja počinju nadmetanja u osmini finala. Program dana otvaraju Wales i Danska s početkom u 18 sati u Kopenhagenu, a zaključuju Italija i Austrija okršajem u Londonu s početkom u 21 sat.

Parovi osmine finala:

26. lipnja: Wales – Danska, 18h Amsterdam; Italija – Austrija, 21h London
27. lipnja: Nizozemska – Češka, 18h Budimpešta; Belgija – Portugal, 21h Sevilla
28. lipnja: Hrvatska – Španjolska, 18h Kopenhagen; Francuska – Švicarska, 21h Bukurešt
29. lipnja: Engleska – Njemačka, 18h London; Švedska – Ukrajina, 21h Glasgow

Portugal – Francuska 2-2 (1-1)

U Budimpešti smo nakon uvodno ravnopravne igre prvu pravu priliku vidjeli u 16. minuti kada je Pogba odličnom okomitom loptom kroz ‘srce’ protivničke obrane odigrao za Mbappea lijevo u prostor, ali njegov neprecizan udarac iz prve s petnaest metara mirno je obranio Rui Patricio.

Portugal je cijelo prvo poluvrijeme izgledao kao momčad ‘kojoj se ipak više igra’, a do vodstva su izabranici Fernanda Santosa stigli iz kaznenog udarca dosuđenog u 29. minuti. Na ubačaj s desne strane Danilo je na sedam metara prvi na lopti, koju uspijeva zahvatiti i istrčali Lloris, ali u svom izletu snažno u glavu udara i portugalskog igrača, pa španjolski sudac Mateu Lahoz odmah pokazuje na bijelu točku. Odluku je vrlo brzo potvrdio i VAR, a nakon završenog ukazivanja pomoći Danilu, siguran izvođač za 1-0 bio je Ronaldo u 31. minuti utakmice. Nevjerojatnom Ronaldu to je bio četvrti pogodak na turniru i ukupno 108. u dresu reprezentacije!

Ništa bolje, a iskreno ni zainteresiranije, nisu izgledali Francuzi nakon primljenog pogotka, ali do izjednačenja ipak stižu do kraja poluvremena. Dojam je, smiješan kazneni udarac dosudio je Lahoz na isteku 45. minute. Mbappe je utrčavao u šesnaesterac i po ulasku u isti, čim je osjetio dodir sa Semedom, samo se bacio na travnjak. Gurkanje je bilo opravdan razlog i VAR sucima da potvrde odluku, a siguran izvođač za momčad Didiera Deschampsa bio je Karim Benzema u drugoj minuti nadoknade.

Preokret Francuza stiže nam već u drugoj minuti nastavka. ‘Rekreativnu akciju’ okončao je dugom loptom Pogbe desno u prostor, Benzema bježi čuvarima i sa sedam metara mirno od suprotne vratnice u mrežu šalje loptu za 1-2.

Konačnih 2-2 postavio je Cristiano Ronaldo u 60. minuti iz kaznenog udarca dosuđenog poslije Koundeovog igranja rukom u šesnaestercu.

Njemačka – Mađarska 2-2 (0-1)

U kišnom Munchenu su uvodno Nijemci imali dobru situaciju u 4. minuti kada je Kimmich udarcem iz zahtijevnog kuta s desne strane natjerao Gulacsija na prvu obranu na susretu.

Mađari do vodstva dolaze već u 11. minuti poslije odlične polukontre, u završnici Sallai kvalitetno ubacuje s desne strane u sredinu gdje na deset metara, između statičnih Hummelsa i Gintera, utrčava Szalai koji se baca i prekrasnim udarcem glavom sa šest metara šalje loptu u donji desni kut i matira Neuera za 0-1!

Do kraja poluvremena, neuvjerljiva Njemačka uspjela je svega dva puta ozbiljno zaprijetiti suparniku. Vrlo blizu izjednačenju momčad Joachima Lowa bila je u 21. minuti kada je na ubačaj Kimmicha iz kornera Hummels poslije odličnog skoka glavom loptu proslijedio u gredu! U istoj minuti Ginter je neodlučnim braničima Mađarske oteo loptu i pucao, ali ravno u dobro postavljenog Gulacsija. I to je, što se konkretnih prijetnji za mađarskog vratara tiče, bilo to od Njemačke u prvom dijelu.

Mađari su do kraja poluvremena imali situacije u 33. kada je Sallaijev udarac iz dobre situacije s osamnaest metara uspio blokirati Hummels, te u 39. minuti kada je isti igrač dalekometnim udarcem natjerao Neuera na pristojnu obranu.

Loše, zaista loše je igrala Njemačka i u nastavku, uvodno su zaprijetili tek preko Havertza u 52. minuti, kada mu je Gulacsi mirno obranio udarac s desnog ruba šesnaesterca u bliži kut.

Mađari su nerijetko dolazili naprijed, a u 62. minuti Sallai je iz slobodno udarca s lijeve strane pogodio vanjski dio stative. Nepovezana igra bez prilika nastavila se sve do 66. minute kada počinje spektakl!

Prvo su Nijemci izjednačili u spomenutoj minuti poslije ubačaja iz prekida. U prazno je otišao mađarski vratar na ubačaj s desne strane, Hummels je uspio postaviti glavu i loptu u čudnom luku poslati prema okviru, a na metar od gol-linije u mrežu loptu posprema Havertz za 1-1.

Trajalo je još slavlje domaćih na tribinama stadiona u Munchenu, a Mađari netom što su krenuli s centra stižu do novog vodstva! Prvu dugu loptu obrana Njemačke kratko čisti, no na odbijenoj su Mađari, u završnici Szalai odličnim dodirom gura loptu u šesnaesterac gdje se pored Sanea i Hummelsa ‘probija’ Schafer, na dvanaest metara baca na loptu i glavom ju od travnjaka šalje u desni kut za 1-2 Mađarske!

Nakon nepreciznog pokušaja Kroosa u 81. minuti, Nijemci tri minute poslije stižu do pogotka spasa! Nakon akcije po lijevoj strani napada Mađari uspijevaju blokirati udarac Wernera, ali odbijenu loptu bombom s petnaest metara u donji desni kut posprema Goretzka za 2-2 i, ispostavit će se, drugo mjesto Njemačke!