Odlična predstava i slavlje Orijenta, Istra ostaje prvoligaš (VIDEO)

U uzvratnoj utakmici doigravanja za popunu Hrvatski Telekom Prve lige Orijent 1919 je na Aldo Drosini rezultatom 0-1 (0-0) svladao Istru 1961. Pulski prvoligaš tako je s ukupnih 3-1 osigurao ostanak u Prvoj HNL i u sljedećoj sezoni.

Pogodak vrijedan pobjede gostiju postigao je Miroslav Iličić u 49. minuti, a vrijedi istaknuti da je momčad Fausta Budicina danas imala zaista nekoliko fantastičnih situacija za dramatičniji rasplet dvomeča, te da je velikim dijelom utakmice bila bolja od suparnika.

Orijent je već u prvoj minuti imao fantastičnu priliku za pogodak i nadu u eventualni senzacionalan povratak u borbu za Prvu ligu. Tomašević je odigrao povratno za Čondrića, domaći su pokušali izaći iz pritiska igrom te vratar Istre dodavanjem traži Blagojevića, no loptu krade Liber i igra u sredinu na dvanaest metara za usamljenog Monjca, 24-godišnji krilni napadač gostiju očajno reagira i traljavim udarcem šalje loptu ravno u Čondrića.

Istra je veliku priliku imala u šestoj minuti kada Gržan na desnoj strani napada proigrao Guzinu u sredini na deset metara, on se uz čuvara na leđima uspješno okreće i pronalazi prostor za udarac koji nogom brani Berković.

Uzbudljiv susret gledali smo u Puli. U 13. minuti ponovno fantastična situacija za Orijent. Domaći su izgubili loptu na centru, Liber ponovno odlično upošljava suigrača, ovaj put odigrao je za Iličića u prostor, 22-godišnji napadač bježi zadnjoj liniji protivničke obrane i izlazi sam na istrčalog Čondrića koji mu prvo brani pokušaj s ruba šesnaesterca, a zatim u nastavku i drugi pokušaj iskosa sa sedam metara.

U 20. minuti Monjac dobro plasiranim udarcem s dvadesetak metara ponovno zapošljava Čondrića koji ovaj put odbija u korner.

Od dvadesete minute malo je pao tempo susreta, ponajviše zahvaljujući činjenici da je Istra uspostavila izraženiju dominaciju. U 35. minuti bilježimo pokušaj Blagojevića iz slobodnog udarca s osamnaest metara, pristojan udarac koji je mirno obranio dobro postavljeni Berković.

Ono što nogometašima Orijenta nije uspjelo na otvaranju prvog dijela jest u drugom. Do rezultatske prednosti gosti su došli u 49. minuti iz prve ozbiljne situacije pred protivničkim vratima. Kvalitetnom dugom loptom Mulac je pronašao lijevo Iličića, a on prekrasnim potezom iz prve iskosa s jedanaest metara prebacuje Čondrića za 0-1 i nadu u čudo.

Istra se nakon primljenog pogotka pokušavala nametnuti dominantnije protivniku, Prelec je napravio dvije promjene te umjesto Lončara i Tomaševića uveo Delića i Rufatija, no značajnije promjene u odnosu snaga na travnjaku nije bilo. Gledali smo ravnopravan susret, u kojem je Orijent bio konkretniji u posljednjoj trećini.

U 74. minuti vrlo dobra situacija za goste. Na ubačaj s lijeve strane napada usamljen je na petercu ostao Mulac, no njegov udarac glavom brani Čondrić. Pet minuta poslije Črnko je pokušao zaprijetiti Čondriću s dvadesetak metara, bio je to snažan i neprecizan udarac.

Maružin se u 84. minuti okuražio na vrlo opasan udarac iz velike udaljenosti, lopta je otišla malo, malo iznad okvira vrata. Samo minutu poslije fantastična prilika baš za Maružina. Našao se na sedam metara sam ispred Čondrića koji mu odličnom reakcijom skida ‘traljav’ pokušaj iz odlične situacije.

U drugoj od četiri minute sudačke nadoknade još jedna odlična situacija za Orijent. Na ubačaj s desne ostao je lijevo Fumić i bio najspretniji u gužvi iz koje šalje loptu u vratnicu! Na drugoj strani domaći igraju brzu kontru koju istrčavanjem kratko otklanja Čondrić, a u nastavku udarac Delića s crte odbija branič Orijenta.

Bile su to i posljednje spomena vrijedne situacije u ovoj vrlo uzbudljivoj utakmici u kojoj je drugoligaš definitivno imao prilično prilika za pogodak te će Budicinova momčad imati za čim žaliti nakon današnjeg okršaja.

Istra je tako u petom doigravanju za ostanak u Prvoj HNL i peti put izborila ostanak u elitnom društvu hrvatskog nogometa. Prvi susret u sljedećoj sezoni ‘Zeleno-Žuti’ će igrati protiv Hajduka na Poljudu 15. kolovoza.

Istra 1961: Čondrić, Paez, Lončar (od 53. Delić), Tomašević (od 61. Rufati), Pavić, Blagojević, Močinić, Grujević, Gržan, Guzina, Sane
Orijent 1919: Berković, Tadejević, Mulac, Smolčić, Maloku, Mohorovčić (od 71. Črnko), Fatić, Maružin, Liber (od 85. Benulić), Monjac, Iličić

Od 20 sati na stadionu Aldo Drosina u Puli na rasporedu je uzvratni susret kvalifikacija za popunu HT Prve lige za natjecateljsku sezonu 2020./21. u kojem Istra 1961 dočekuje Orijent 1919.

Zeleno-žuti su veliki korak ka ostanku u najvišem rangu natjecanja napravili u subotu na Kantridi kada su u prvoj utakmici upisali uvjerljivu pobjedu rezultatom 0:3 (0:1).

Domaćini u večerašnjem ogledu ne mogu računati na kartoniranog Ivančića dok su Galilea, Franić, Munivrana i Fuentes ozlijeđeni. Kod gostiju u kadru nema Ivančevića i Gerca koji odrađuju suspenziju, a Travaglia, Fućak Vidas i Šantek imaju problema s ozljedama.

Trener Istre 1961 Ivan Prelec je u najavi utakmice rekao: “Druga kvalifikacijska utakmica je pred nama. Smatram da smo u prvoj odradili dobar posao i postigli dobar rezultat. S druge strane, svjesni smo da bilo kakvog opuštanja ne smije biti i neće biti, treba ovu utakmicu odraditi na jednakom nivou po pitaju pristupa i fokusiranosti na terenu. Želimo utakmicu završiti pozitivno i osigurati ostanak u prvoj HNL.”

Njegov kolega Fausto Budicin je za SN izjavio: “Rezultat je uvijek bitan. Prošle subote trebala nam je savršena utakmica, ispali smo naivni, lako ranjivi. Kažnjena je svaka naša pogreška. Sada idemo odigrati mušku utakmicu. Naglasak je na pozitivnom rezultatu. Istra je bolja, ali moji igrači imaju veću kvalitetu od onih 0:3 iz prve utakmice.”

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će pomagati Bojan Zobenica iz Velike Gorice, Vedran Đurak iz Stupnog te Marko Matoc iz Zaprešića dok su za VAR zaduženi Goran Gabrilo iz Splita i Igor Krmar iz Zagreba. Delegat susreta je Zlatko Stanković iz Zagreba dok će suce kontrolirati njegov sugrađanin Igor Pristovnik.