Olimpija hodala po rubu i preživjela: Ljubljančani prvaci 1. SNL 2017/2018 (VIDEO)

Zadnja utakmica pred rasprodanim stadionom u Domžalama bila je sezona u malom za Olimpiju – turbulentna, ali i uspješna.

Zeleno-bijeli su protiv Domžala u utakmicu ušli sa zadaćom da osvoje barem bod. U utakmici rijetkih šansi, najveću je promašio Rok Kronaveter u 10. minuti utakmice, a kazna je došla u 67. minuti kad je Lovro Bizjak nakon lijepe asistencije Marka Alvira pogodio glavom za 1:0.

Nešto poslije pet popodne u nedjelju, izgledi za Ljubljančane bili su loši. Mariborčani su svoju zadaću obavili i pitanje pobjednika na domaćem stadionu riješili s par golova među 20. i 22. minute. Golove postigli su Dare Vršič i neuništivi Brazilac Marcos Tavares.

Do 78. minute Igor Bišćan je obavio već sve tri zamjene u igri na sve ili ništa. Spas za Ljubljančane stigao je u 79. minuti kad je Tilen Klemenčič u šesnaestercu srušio Stefana Savića koji je ušao u igru nekoliko trenutaka prije. Penal za naslov prvaka je, kao par godina prije u Velenju, uspješno izveo Mariborčan u zelenom dresu Rok Kronaveter.

Europu će na jesen, pored trojice Olimpije, Maribora i Domžala, najvjerojatnije, usprkos porazu od Triglava, igrati Rudar iz Velenja. Na potvrdu uspjeha morat će ipak sačekati još na finale kupa gdje se za nekoliko dana susreću favorizirana Olimpija i Aluminij Kidričevo.

Triglav si je tom pobjedom osigurao doigravanje za ostanak u ligi protiv Drave iz Ptuja. Osim Triglava, tek petu pobjedu sezone upisao je i zadnji Ankaran. 2:1 protiv Aluminija ipak nije bilo dosta da bi se mogli nadati još jednoj sezoni među elitom.

U jedinoj utakmici zadnjeg kola koja nije odlučivala o ničemu, Celje je u gostima svladalo Krško s 1:0.

Za kraj još nešto statistike. Krunu najboljeg strijelca sezone 2017/18 osvojio je Luka Zahović s 18 golova, jednim više od suigrača Tavaresa. Najuspješniji hrvatski napadač ove sezone 1. SNL je Velenjčan Dominik Radić s 10 golova.

Ali je zato prvi asistent lige Hrvat. Nekadašnji omladinac Hajduka i lijevo krilo Krškog Tonći Mujan upisao je 11 asistencija u sezoni, Marko Alvir te Dino Štiglec imaju ih 6.