Oršićevim pogotkom Dinamo na Maksimiru srušio Chelsea (VIDEO)

Dinamo je na fantastičan način otvorio grupnu fazu Lige prvaka. U 1. kolu pred rasprodanim Maksimirom golom Mislava Oršića u 13. minuti pao je moćni Chelsea. Bila je to brza kontra u kojoj su Ljubičić i Petković u šansu izbacili ofenzivca Plavih, a on je nakon dugog sprinta u kojem ga je pokušao dostići Fofana u maniri rasnog strijelca svladao Kepu.

Domaćini su u prvih desetak minuta bili impresionirani londonskom klubom, ali nakon postignutog pogotka su pružili puno bolju izvedbu te su zasluženo došli do trijumfa za pamćenje. Ante Čačić je tako nakon pet dosadašnjih poraza na klupi Dinama u Ligi prvaka zabilježio veliki skalp.

Dvoboju u Zagrebu kojem je otvorena grupna faza najprestižnijeg klupskog natjecanja uživo je prisustvovao i predsjednik UEFA-e Aleksander Čeferin te direktor nogometa europske nogometne organizacije, Zvonimir Boban. Legendarni kapetan Vatrenih se tako nakon dugogodišnjeg izbivanja vratio u Maksimir.

Prvu priliku na utakmici kreirali su gosti u 6. minuti kada je nakon kombinacije s Aubameyangom sa osam metara pucao Sterling, no njegov udarac je uspio blokirati Ristovski. Tri minute kasnije nakon prodora po lijevoj strani oštar ubačaj u peterac je uputio Havertz, a Aubameyang nije uspio doći do lopte.

Usprkos napadima gostiju prvi do gola u 13. minuti dolazi Dinamo. Oršić je nakon proigravanja Petkovića odlično povukao loptu s centra, othrvao se nastojanjima Fofane da ga zaustavi, a potom je u situaciji 1 na 1 s Kepom matirao španjolskog vratara.

Chelsea je nakon primljenog zgoditka preuzeo terensku inicijativu, no do prave prilike nisu dolazili. Dinamo je pak u 30. minuti nakon tečne akcije zaprijetio preko Ademija koji je snažno pucao sa 17 metara, ali Kepa je uspio odbiti loptu.

Sterling je u 43. minuti ubačajem na pet metara tražio Aubameyanga, ali njegov udarac glavom završava u bloku nakon čega je označeno zaleđe gostiju. Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka Moharrami je uposlio Mišića, a njegov udarac s dvadesetak metara također završava u bloku.

Chelsea je na početku drugog poluvremena, u 48. minuti, zatresao mrežu Dinama preko Aubameyanga, no pogodak nije priznat jer je asistent Chilwell bio u zaleđu.

U 56. minuti odlično je iz daljine, s oko 25 metara udaljenosti, pucao Ristovski, ali Kepa uz pomoć grede u ovoj prigodi čuva svoju mrežu netaknutom.

Deset minuta kasnije lopta se šetala petercem domaćih, no nitko od napadača Chelsea nije uspio reagirat.

Havertz je u 78. minuti povratnim dodavanjem uposlio Ziyecha, a on je s ruba kaznenog prostora loše pucao tako da nije bilo opasnosti po gol Plavih.

U 82. minuti Mount je na vrhu peterca pronašao Havertza, no ispred njega se u posljednji trenutak ubacio Ljubičić te je blokirao udarac.

Chelsea je nadomak izjednačenju bio u 86. minuti kada je James udarcem sa sedam metara iskosa pogodio bližu stativu. U nastavku akcije s deset metara je pucao Mount, a Livaković je odlično obranio. Lopta potom dolazi do Ziyecha koji je bio u zaleđu, a i njegov pokušaj za svaki slučaj brani vratar Dinama.

Rumunjski sudac Kovacs je utakmicu produžio čak osam minuta, a u četvrtoj od njih priliku iz slobodnog udarca s oko 25 metara udaljenosti je imao Ziyech, ali nije uspio prebaciti živi zid.

Gotovo iz identične situacije Ziyech je šansu imao i u 97. minuti, a učinak je bio isti. U nastavku akcije lopta dolazi do Pulisica, ali njegov udarac glavom sa sedam metara je bio loš te nije ugrozio pobjedu Dinama.

Rezultati 1. kola:

Dinamo – Chelsea 1:0
Red Bull Salzburg – AC Milan 21h

Raspored 2. kola:

AC Milan – Dinamo 14.9. 18:45
Chelsea – Red Bull Salzburg 14.9. 21h

U prvom kolu skupine E Lige prvaka od 18:45 na rasprodanom Maksimiru počinje sraz Dinama i Chelsea. Plavi su do skupina došli nakon što su u kvalifikacijama eliminirali Shkupi, Ludogorec i Bodo/Glimt dok je Chelsea plasman ostvario tako što je u prošloj sezoni Premier lige završio na trećem mjestu ljestvice.

Domaćini u današnjem srazu ne mogu računati na Boška Šutala, Dilavera i Menala dok su gosti iz Londona bez Thiaga Silve i Kantea.

Trener zagrebačke momčadi Ante Čačić je u najavi izjavio: “Čeka nas utakmica koju smo silno željeli. Naravno da pritom vodimo brigu i o državnom prvenstvu jer bez toga ne bismo bili u situaciji za ulazak u skupinu Lige prvaka. Ovo je za nas velika satisfakcija, dakle i za mene kao trenera i za moje igrače i sam klub. Siguran sam da ćemo od ovog natjecanja svi profitirati, da će igrači napredovati, klub rasti, da će naši gledatelji vidjeti ovako eminentnog suparnika. Još sam nakon izvlačenja skupina rekao da ni u jednoj utakmici nismo favoriti, ali da ćemo u svakoj tražiti svoju šansu. Naša je obaveza pred ispunjenim stadionom i prekrasnom atmosferom kakva vlada u zadnje vrijeme učiniti sve da momčad u 90 minuta bude svoja, na maksimumu, da pokuša neutralizirati kvalitetu Chelseaja. Ova je utakmica drukčija nego dosadašnje jer nije eliminacijska, moramo se veseliti i učiniti sve da budemo svoji.”

Strateg Chelsea Thomas Tuchel je rekao: “Dinamo je pobjednička momčad, stalno su na vrhu što stvara pobjednički mentalitet. Prošli su kvalifikacije koje nikada nisu lake, zaslužili su biti ovdje. Dinamo ima individualnu kvalitetu i svaka njegova momčad je kvalitetna, baš kao i hrvatska reprezentacija. Moramo biti spremni. Oni će željeti iskoristiti svoju ulogu autsajdera.”

Glavni sudac utakmice je István Kovács iz Rumunjske kojem će pomagati sunarodnjaci Vasile Florin Marinescu, Ovidiu Artene i Andrei Chivulete dok su za VAR zaduženi Paolo Valeri iz Italije i Ovidiu Alin Hațegan iz Rumunjske. Kontrolor suđenja će biti Slovak Marián Ružbarský, a delegat je Cipranin Phivos Constantinides.