Osijek golovima Pilja i Žapera nanio Dinamu prvi ligaški poraz u sezoni (VIDEO)

U derbi utakmici programa 12. kola HT Prve lige Osijek je u Gradskom vrtu rezultatom 2-0 (0-0) svladao Dinamo i tako današnjem suparniku nanio prvi ligaški poraz u sezoni, ujedno smanjivši zaostatak za akutalnim prvakom i liderom prvenstva na tri boda.

Strijelci za momčad Nenada Bjelice bili su Marin Pilj u 54. i Mihael Žaper u 90. minuti susreta.

Prvu prijetnju na susretu vidjeli smo u 6. minuti kada je domaća obrana kratko odbila ubačaj Moharramija, a odbijenu loptu iz prve snažno u okvir uputio Petković, Ivušić je koncentriran i odbija u korner iz kojeg nije bilo prijetnje za domaća vrata.

U 9. minuti domaći su (dojam je neopravdano) tražili kazneni udarac jer je Lauritsen rukom u glavu startao na Žapera u šesnaestercu gostiju. Gostujući branič jest rukom dotaknuo glavu protivnika, no teško da je riječ o udarcu. Vrijedi istaknuti da je za dosta grublji start laktom u glavu Miereza, Theophil već nakon dvadesetak sekundi igre dobio žuti karton. U toj situaciji je otvoreno pitanje je li bilo elemenata i za izravni crveni, no VAR suci Pajač i Đurak, po tom se pitanju, evidentno nisu oglasili.

Osijek prvi put na susretu prijeti u 15. minuti kada je Jurčević ubacio iz kuta, a Majstorović u sredini bio najviši u skoku te glavom poslao loptu malo pored vratnice.

Odličnu akciju domaći su odigrali u 21. minuti kada je u završnici Jurčević odličnom povratnom loptom pronašao usamljenog Žapera na trinaest metara, no mladi veznjak očajno je reagirao i poslao loptu visoko iznad okvira vrata.

Generalno je Osijek dominirao događajima na travnjaku, kvalitetno pritiskao suparnika po izgubljenoj lopti, a u napadu su domaći najviše problema radili po desnoj strani suparničke obrane.

U 28. minuti Škorić je zbog starta nad Oršićem pri pokušaju ulaska u šesnaesterac zaradio opomenu, a slobodni udarac s dvadesetak metara izveo je upravo Oršić koji je snažno poslao loptu malo pored vratnice.

Digao je Dinamo uskoro ritam i kvalitetu svoje igre, a u 33. minuti ‘Plavi’ imaju veliku priliku za vodstvo. ‘Zaspao’ je Mierez u obrambenom povlačenju pri ubačaju iz prekida, Gavranović iskorištava situaciju i varkom šalje Škorića u prazno, ali njegov udarac s deset metara odličnom reakcijom brani istrčali Ivušuić i čuva mrežu netaknutom.

‘Plivala’ je domaća obrana u ovom periodu susreta. Odličnu akciju odigrali su gosti po desnoj strani napada, Gavranović u završnici pronalazi Petkovića koji utrčava u peterac i igra povratno za usamljenog Jakića, a on s osam metara nekako uspijeva poslati loptu preko vrata.

Do kraja poluvremena jedino spomena vrijedno je dosuđeni prekršaj Theophila nad Mierezom na centru terena u posljednoj minuti, Strukan prekida igru, a domaći igrači traže drugi žuti za Francuza, no sve što su ‘isposlovali’ jest opomena suigrača Vukovića. Prekid se odužio i trajao je više od minute, koliko je i pokazano da će se još najmanje igrati, no splitskog suca to nije omelo, pa je svirao kraj nakon svega par sekundi igre po isteku 45. minute.

U drugom dijelu se nastavilo s čvrstom igrom kao i u prvom poluvremenu kada je Strukan dosudio ukupno 20 prekršaja. U 48. minuti Leovac je startao na Ndockyta koji je uz glasan krik pao na travnjak, no vrli profesionalni režiseri nisu se udostojili pronaći snimku tog starta koji nije bilo moguće vidjeti u kadru izravnog prijenosa, pa ne možemo ni suditi je li uopće bila riječ o prekršaju ili ne.

Minutu poslije domaći ponovno traže kazneni udarac. Bohar je prošao po lijevoj strani napada i pada poslije duela s Moharramijem, Strukan i VAR kolege bez reakcije.

Osijek je, kao i u prvom dijelu, puno bolje od suparnika otvorio poluvrijeme, a takav pristup Bjeličinoj se momčadi isplatio u 54. minuti kada su iz prvog udarca u okvir domaći došli do rezultatske prednosti. Silva je uz veliki trud uspio sačuvati loptu u igri i odigrati u peterac gdje Mierez kratko ostavlja za Pilja, a veznjak prekrasnim preciznim udarcem s dvanaest metara pogađa sami kut Livakovićevih vrata za 1-0 ‘Bijelo-Plavih’ i svoj drugi ligaški gol u sezoni, ukupno šesti u 65. Prva HNL nastupu.

Veliku priliku Dinamo je kreirao u 65. minuti. Petković je napravio nered na rubu šesnaesterca, njegov udarac je blokiran, a odbijenu loptu u nastavku kvalitetnim i preciznim prizemnim udarcem u sam kut šalje Ivanušec, no Ivušić fantastičnom reakcijom odbija u korner.

Otvornu igru gledali smo s obje strane, Dinamo je češće bio u dominantnijoj poziciji, no i domaći su kvalitetno razvijali kontranapade i dolaske u posljednju trećinu. U 77. minuti po situacija na svakoj strani, prvo je Vuković dalekomentim udarcem zagrijao Livakovića, a na suprotnoj je Ivušić još jednom fantastičnom reakcijom odbio udarac Ademija s trinaest metara, u nastavku je na lopti bio Petković kojem je istu poslije pokušaja driblinga u korner odbio Škorić.

Osijek je do konačnih 2-0 došao nakon ubačaja iz kuta u 90. minuti. Jurčević je odlično izveo prekid, u peterac na drugu vratnicu, Livaković odlazi u prazno, a uz samu vratnicu loptu u mrežu posprema Žaper za svoj drugi ligaški gol u sezoni, ukupno 9. u 48. Prva HNL nastupu.

Do kraja susreta, pet minuta sudačke nadoknade, nije bilo uzbuđenja pred vratarima te je Osijek u uzbudljivoj utakmici stigao do velikog slavlja.

Dinamo u sljedećem kolu na Maksimiru dočekuje Hajduk u najvećem derbiju hrvatskog sporta, a Osijek će u 13. kolu biti gost na Rujevici kod Rijeke. Prethodno toj obvezi ‘Bijelo-Plavi’ će u srijedu odraditi i odgođeno gostovanje iz 9. kola te na Aldo Drosini odmjeriti snage s Istrom 1961.

Osijek i Dinamo danas s početkom u 15 sati u Gradskom vrtu igraju derbi susret 12. kola Hrvatski Telekom Prve lige.

‘Bijelo-Plavi’ su od dolaska donedavnog trenera Dinama Nenada Bjelice imali savršen prvenstveni niz od šest pobjeda, a isti je prekinut u prošlom kolu kada je slavonski prvoligaš na Poljudu odigrao neriješenih 1-1 s Hajdukom.

Dinamo je, pak, i dalje jedina neporažena momčad u prvenstvu uz omjer od osam pobjeda i dva remija (3-3 sa Slaven Belupom i 1-1 s Lokomotivom).

Momčad Zorana Mamića u prvoj je međusobnoj utakmici sezone na Maksimiru slavila rezultatom 4-1, a ukupno će ovo biti 45. međusobni prvenstveni okršaj Osijeka i Dinama u Gradskom vrtu. ‘Plavi’ su pobjedu odnijeli u 26 utakmica (posljednji put u 13. kolu sezone 18/19 upravo pod vodstvom Bjelice), 12 susreta okončano je bez pobjednika, a Osijek na svom kontu ima šest slavlja nad zagrebačkim klubom na svom terenu.

Današnji okršaj obilježit će i izostanci zbog koronavirusa, kod Osijeka Bjelica na raspolaganju nema pet nogometaša, dok Mamić ne može računati na Lovru Majera i Joška Gvardiola koji su se zarazili na okupljanju mlade reprezentacije Hrvatske.

S nestrpljenjem i veseljem očekujemo ovu zadnju fazu prije nove godine, slijedi nam naporan ritam od devet vrlo teških utakmica, što europskih, a što domaćih. Mi se uvijek fokusiramo na prvu sljedeću. Nismo imali optimalnu pripremu za tu utakmicu, ali kao što sam već nekoliko puta rekao u ovakvim prilikama kod reprezentativnih pauza – to je naša realnost i moramo se tome prilagoditi. Zahtjevi ostaju uvijek isti. Dinamo želi osvojiti naslov prvaka, želi pobjeđivati. I tako ćemo ući u ovaj derbi. Osijek je u naletu, u uspješnoj seriji, imaju dobru momčad i stručni stožer, pozitivu u gradu među navijačima. Međutim, Dinamo ne mijenja svoju ideju i uza sav respekt prema suparniku, želimo osvojiti tri boda, a tako ćemo i ući u ovu utakmicu‘ – izjavio je u najavi susreta Mamić.

Bjelica je pak u najavi odbacio traženje alibija u izostancima, te najavio borbu za tri boda: ‘Igraju prvi protiv drugog, trenutno dvije najbolje momčadi u Hrvatskoj. Veselimo se toj utakmici i vjerujem da možemo biti na visokoj razini koju smo pokazali u posljednja dva mjeseca kada smo pobjeđivali svoje protivnike, uz remi u Splitu gdje smo također bili blizu i preostala dva boda. Dobro smo se pripremili za derbi i imamo velika očekivanja.

Najlakše bi bilo sada u tome tražiti alibi. Svi živimo u vremenu u kojem ne znaš koga ćeš imati sutra na treningu, a tko će izostati. Već smo se prilagodili tomu i nama je najvažnije da ćemo na terenu imati jedanaest zdravih igrača, spremnih dati svoj maksimum za momčad te na klupi još nekolicinu njih koji će nam biti u stanju pomoći da pobijedimo’.

Glavni sudac derbija kola bit će Duje Strukan iz Splita, zajedno s pomoćnicima Goranom Pericom iz Šibenika te Hrvojem Radićem, također iz Splita. VAR i AVAR kolege bit će im Igor Pajač iz Zeline te Vedran Đurak iz Siska.

Na travnjak Gradskog vrta danas će u početnim postavama istrčati sljedeći igrači: