Osijek i Rijeka zabili po gol i osvojili po bod

U teškim uvjetima zbog snježne mećave Osijek i Rijeka su u sklopu 18. kola SuperSport HNL-a u Gradskom vrtu odigrali bez pobjednika. Rezultat je na koncu bio 1:1 (1:1).

Bolji ulazak u utakmicu domaćini su okrunili u 9. minuti kada je mrežu Labrovića nakon kombinacije iz kornera zatresao Špoljarić. Bod Rijeci u debiju novog trenera Sergeja Jakirovića je donio Matija Frigan koji je bio siguran iz kaznenog udarca nakon što je lopta u šesnaestercu u ruku pogodila Lovrića.

Osijek je mrežu Rijeke zatresao i u 88. minuti preko 16-godišnjeg debitanta Filipa Živkovića, no pogodak nakon intervencije VAR-a zbog zaleđa nije priznat. Obje momčadi su tako došle do svog četvrtog ovosezonskog remija.

Bolje su utakmicu otvorili domaćini koji su zaprijetili u 5. minuti kada je Jurčević s lijeve strane pronašao Miereza, a njegov udarac odlično nogom brani Labrović.

Bijelo-plavi u vodstvo dolaze u 9. minuti i to nakon kombinacije iz kornera. Ubačaj Caktaša je s druge stative na prvu uputio Žaper, a tamo je Špoljarić s pet metara glavom poslao loptu u mrežu. Bio je to njegov prvi ovosezonski pogodak.

U 12. minuti bilježimo i pokušaj Caktaša koji prolazi pored okvira gola, tri minute kasnije ubačaj Miereza je završio na gredi.

Prvi pokušaj Rijeke uslijedio je u 29. minuti kada je Marin s lijeve strane odlično pronašao Frigana čiji atraktivan pokušaj petom prolazi malo pored bliže stative. Dvije minute kasnije udarac Jankovića iz daljine sigurno brani Ivušić.

Gosti su do izjednačenja došli u 38. minuti kada je siguran izvođač s 11 metara bio Frigan. Tako je došao do svog petog gola u aktualnoj prvenstvenoj sezoni, a Rijeka je prvi put nakon pet uzastopnih prvenstvenih susreta na Gradskom vrtu postigla gol. Sudac Kolarić je prethodno pokazao na bijelu točku nakon što je centaršut Jankovića u ruku pogodio Lovrića. VAR soba je nakon pregleda potvrdila njegovu prvotnu odluku.

Dobra akcija Rijeke je uslijedila i u 45. minuti kada je Marin u šesnaestercu asistirao za Ampema, a njegov udarac ispred gol linije zaustavlja Jurčević.

Osijek je prvi dio ipak mogao zaključiti s prednosti, no u posljednjem napadu Mierez je s vrha peterca pucao iznad grede nakon što ga je s lijeve strane izvrsno pronašao Jurčević.

Nakon dobre akcije Rijeke u 55. minuti Marin je uputio centaršut za Frigana, no on nije dobro primio loptu tako da je Žaper stigao odbiti loptu u korner. Nakon ubačaja iz kuta Jankovića glavom je sa šest metara pucao Grgić za odličnu intervenciju Ivušića, a odbijenu loptu u gol nisu uspjeli pospremiti Frigan i Selahi jer je kapetan Osijeka ponovno bio brži.

U 61. minuti Galešić je grubim prekršajem zaustavio Jurčevića, a sudac Kolarić je smatrao da je žuti karton bila dovoljna kazna. VAR je ponovno stao iza odluke s travnjaka.

Prve promjene na utakmici vidjeli smo u 74. minuti, a među onima koji su dobili priliku je bio i 16-godišnji Filip Živković koji je tako upisao debi za Osijek.

Dobar pokušaj Lovrića s desetak metara iskosa u 88. minuti je obranio Labrović. Napad gostiju se nastavio pa je uslijedio ubačaj s lijeve strane nakon kojeg je Mierez spustio loptu za Živkovića, a on je sa šest metara u svom debiju postigao pogodak. Međutim nakon višeminutne provjere VAR-a do promjene rezultata zbog zaleđa nije došlo tako da je utakmica okončana rezultatom 1:1.

Kolo se nastavlja od 17:30 kada se na Maksimiru susreću Dinamo i Gorica, prvoplasirana i posljednjeplasirana momčad na ljestvici.

U prvoj utakmici subotnjeg programa 18. dionice SuperSport HNL-a od 15 sati u Gradskom vrtu Osijek će dočekati Rijeku koju vodi novi trener Sergej Jakirović. Njihov prvi međusobno ovosezonski sraz pripao je Bijelo-plavima koji su na Rujevici pobijedili s uvjerljivih 0:3.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Čeberka, Lončara, Leovca, Cvijanovića, Brleka i Mancea dok su gosti bez Mitrovića, Gode, Bogojevića i Djouhare.

Trener Osijeka Rene Poms je u najavi rekao: “Mislim da je momčad spremna za novu sezonu, imali smo dobre pripreme… Izgubili smo neke igrače, neki su otišli jer su imali ponude za otići u bolje klubove i kvalitetnije lige, za neke mi nismo bili zadovoljni. Uz to, imali smo i malo preširok kadar pa mislim da je sada broj igrača optimalan za biti uspješan. Momčad je potpuno fokusirana, imamo veliku motivaciju, dobru energiju i vidio sam u Umagu da smo stavili fokus na prvenstvene izazove i da smo spremni za nastavak sezone. Rijeka će sigurno pokazati drugačije lice u odnosu na prvi dio sezone, imaju puno kvalitete u Marinu, Dilaveru kao i druge odlične igrače. Imaju i vrlo dobrog trenera koji ima iskustva i uspjehe, zna kako pripremiti momčad i sigurno ih respektiramo. Isto tako mi smo Osijek, kvalitetna smo momčad, odigrali smo mnoge dobre utakmice i potpuno smo sigurni ako budemo na svojoj najboljoj razini, ako svaki igrač pruži maksimum, siguran sam u pozitivan rezultat.”

Strateg Rijeke Sergej Jakirović je dodao: “Intenzivno se radilo na pripremama, ali bolje da igrači kukaju nego mi. Prva utakmica je u Osijeku, svjesni smo da nas čeka težak protivnik, posebice kad se pogleda tradicija. U posljednjih pet prvenstvenih utakmica Rijeka nije postigla gol u Gradskom vrtu i to nam je prvi cilj. Imao je i Osijek promjena u ekipi, ostali su bez dva važna igrača, tako da i Osijek traži određene odgovore u ovoj utakmici.”

Glavni sudac utakmice je Patrik Kolarić iz Čakovca kojem će asistirati Ivan Starčević (Bjelovar), Mile Varivoda (Zagreb) i Goran Pečarić (Zagreb) dok su za VAR zaduženi Ante Čuljak (Zagreb) i Bojan Zobenica (Velika Gorica). Delegat susreta je Krešimir Glavina (Prelog), kontrolor suđenja Draženko Kovačić (Križevci), a za sigurnost će se ispred Saveza brinuti Miroslav Marković.