Osijek pogotkom Mancea nanio Rijeci treći ligaški poraz u nizu i stigao na bod zaostatka za Lokomotivom (VIDEO)

Grafika: NK Osijek

U posljednjoj utakmici programa 32. kola Hrvatski Telekom Prve lige Osijek je pred 3 021 gledateljem u Gradskom vrtu rezultatom 1-0 (0-0) svladao Rijeku i tako stigao petnaeste ligaške pobjede u sezoni i na bod zaostatka za drugoplasiranom Lokomotivom.

Rijeka je ovim rezultatom u nizu od tri ligaška poraza, a za pobjedu Rožmanova momčad ne zna već pet kola.

Strijelac jedinog pogotka na današnjem susretu, koji je u konačnici u potpunosti pripao Osijeku, bio je Antonio Mance u 53. minuti.

Prethodno susretu javnost je od strane Policijske uprave osječko-baranjske obaviještena da je u jutarnjim satima nepoznata osoba agresivnom tekućinom zalila travnjak stadiona u Gradskom vrtu te da se na tom dijelu istog trava počela sušiti. Kriminalističko istraživanje povodom događaja je u tijeku, a Osijek je odmah po okončanju očevida pristupio sanaciji travnjaka na kojem se tijekom utakmice nije vidjelo ozbiljnijih oštećenja koja bi utjecala na igru.

Domaćini su danas bili lišeni usluga Jugovića i Lope koji imaju kartone dok su Grezda, Kleinheisler i Šorša ozlijeđeni, a s Mbakoguom je raskinuta suradnja. Gosti su pak bili bez usluga suspendiranog Lončara, a Capan i Štefulj imaju problema s ozljedama.

Rožmanova momčad je utakmicu otvorila u visokom ritmu i pritisku. Već u tridesetoj sekundi vidjeli smo dobro proigravanje Čolaka za Gorgona desno u prostor, no Ivušić je bio koncentriran te je pravovremenim istrčavanjem odnio loptu prije protivničkog igrača.

Pritisak Rijeke trajao je nekih pet minuta, a tijekom istih nisu uspjeli izigrati dobro postavljeni Osijek, koji je s odmakom vremena uspostavio ravnotežu no također nije imao konkretnu ideju kako ozbiljnije izaći u posljednju trećinu.

U devetoj minuti odlična situacija za goste. Zaspala je obrana domaćih na dugu loptu iz protivničke polovice, Andrijašević bježi desno i izlazi sam pred Ivušića, no umjesto na udarac odlučuje se tražiti Gorgona te taj pokušaj uklizavanjem u korner odbija Škorić.

Bili su gosti zaista dominantnija momčad. U 13. minuti Raspospović probija desni bok i ubacuje na drugu za Gorgona čiji snažan udarac iz prve odlazi pristojno iznad okvira vrata.

Osijek je prvi put zaprijetio u 21. minuti i bio zapravo najbliže pogotku. Na ubačaj s lijeve strane napada poslije loše reakcije protivničkih braniča lopta dolazi do Ndockyta koji igra povratno za Pilja, a njegov snažan udarac s desetak metara odlično brani Pandur.

Bio je ovo kratak period u kojem su domaći bili izraženo dominantniji pa u u 24. bilježimo i bijeg Marića gostujućoj obrani no Pandur pravovremenim izlaskom prvi stiže do lopte, a nakon sudara s napadačem Osijeka Strukan svira prekršaj nad Pandurom.

U 30. minuti Bočkaj je ubacio iz prekida, Mance je najviši na šest metara no glavom šalje loptu pristojno pored okvira vrata.

Odlično je igrao Osijek u ovom dijelu poluvremena. Ivušić je u 30. našao Bočkaja, on odličnom loptom u prostor dodaje za Mancea koji izlazi sam prema vratima s kojih je istrčao Pandur, napadač domaćih šalje loptu pored njega i pogađa vratnicu!

Mance je danas bio vrlo raspoložen. U 34. minuti je na spuštenu loptu od strane Marića vrlo dobro potegao s preko osamnaest metara, Pandur krajnjim naporom odbija u korner.

Smirila se malo utakmica po pitanju konkretnih opasnosti po vratare, no tempa i borbenosti nije nedostajalo. U 43. minuti ponovno Rijeka ozbiljno prijeti. Nakon brze kontre Raspopović je s odlično prošao pored Talysa, utrčao u šesnaesterac i odigrao povratno za usamljenog Čolaka, no njegov udarac s osam metara nije precizan ni snažan i Ivušić uspješno odbija i brani.

U prvoj od tri minute sudačke nadoknade domaći neopravdano traže kazneni udarac. Nakon pogreške gostujuće obrane Marić dolazi u posjed i desno s ruba peterca igra povratno, lopta u leđa pogađa Smolčića, a sudac Strukan nakon prvog prekida i tihe provjere s VAR kolegama opravdano odlučuje da nema najstrože kazne.

Do kraja poluvremena uzbuđenja pred vratarima više nije bilo te se na odmor, usprkos vrlo uzbudljivom i sadržajnom periodu, otišlo bez pogodaka. Rijeka je definitivno bila dominantnija i bolja prvih dvadesetak minuta, no sljedećih dvadesetak minuta isto je vrijedilo za Osijek dok smo ostatak poluvremena gledali izjednačen odnos snaga na terenu, bez izraženije dominacije neke momčadi.

Po povratku iz svlačionice sudac Duje Strukan je pokazao crveni karton sportskom direktoru Osijeka Alenu Petroviću koji je očito pretjerao u prigovorima nakon završetka prvog dijela.

Prvi konkretno u nastavku prijete domaći. Nakon brzo izvedenog udarca iz kuta na udarcu je u 49. minuti s desne strane napada Bočkaj koji snažnim udarcem šalje loptu u bliži kut no Pandur je koncentriran i brani.

Osijek do rezultatske prednosti dolazi u 53. minuti nakon ‘mora’ pogrešaka gostujuće obrane. Prvu dugu loptu loše su gosti očistili, u nastavku jednako loše reagiraju i na Talysov ubačaj s lijeve strane napada te Ndockyt s druge vratnice glavom vraća u sredinu gdje je pored Pandura i Galovića najviši Mance koji s nekoliko metara posprema loptu u mrežu za 1-0. 24-godišnjem napadaču ovo je bio peti ligaški pogodak u sezoni, prvi nakon 11. kola kada je zabio u 2-1 slavlju protiv Gorice.

U 58. minuti Ndockyt s preko dvadeset metara prijeti Panduru, gostujući vratar siguran u reakciji.

Puno je bolji bio Osijek u nastavku utakmice. U 59. je danas odlični Mance ponovno u šesnaestercu i snažnim udarcem s desne strane tjera Pandura na obranu.

Rožman se na prve promjene odlučio u 64. kada je umjesto Ivana Tomečaka i Alexandera Gorgona na teren poslao Filipa Baruta i Ivana Lepinjicu.

U 67. nespretan pokušaj udarca/ubačaja Ndockyta završava u bližem kutu Pandurovih vrata, no i ovu je situaciju gostujući vratar uspio obraniti i odbiti.

S obzirom na to da prve dvije promjene nisu donijele nikakvu značajnu promjenu u odnosu snaga na terenu za Rijeku, gostujući strateg u 70. radi još dvije. Umjesto Antonija Čolaka i Domagoja Pavičića ušli su Sterling Yateke i Robert Murić.

U 74. minuti Mance je bio u fantastičnoj situaciji za pogodak no njegov udarac s deset metara odličnom reakcjiom brani Pandur i još jednom spašava svoju momčad.

Kulešević je prvu promjenu napravio u 76. kada je iz igre izvadio strijelca Mancea i na travnjak poslao Josipa Špoljarića.

U 80. su domaći odigrali prelijepu akciju. Pilj za Marića, on petom kroz noge suparnika igra povratnu i Pilj se nalazi na petercu u odličnoj poziciji za udarac, no lopta mu bježi preko noge i odlazi van igre.

Rijeka je nakon izmjena u 70. minuti digla malo kvalitetu svoje igre, na trenutke vršila konkretan pritisak u posljednjoj trećini, no pravih opasnosti za Ivušića Rožmanovi igrači nisu uspjeli kreirati dok su na drugoj strani imali dosta problema s branjenjem brzih izlazaka protivnika.

U 85. igru je kod domaćih napustio Merveil Ndocky umjesto kojeg je ušao Danijel Lončar.

U devedesetoj minuti gosti su ostali s igračem manje. Galović je prvo srušio Talysa u velikoj borbi za loptu pored korner zastavice, a zatim nakon dosuđenog prekida reagirao na Marićevo protestiranje i odguruo ga. Sudac Strukan za cijeli razvoj događaja Galovića je nagradio s dva žuta kartona i poslao ga u svlačionicu.

U 93. odlična situacija za Osijek. Marić je fantastičnim dodavanjem petom s igračem na leđima proigrao Špoljarića desno, no njegov udarac s dvanaestak metara još jednom odličnom intervencijom brani Pandur.

Susret je tako okončan velikom pobjedom Osijeka koji je usprkos uvodnoj dominaciji Rijeke bio apsolutno konkretnija i dominantnija momčad ukupno gledajući i potpunos+ su zasluženo Kulešećevi igrači stigli do pobjede koja im donosi treće mjesto i 56 bodova na kontu.

Osijek u sljedećem kolu gostuje na Poljudu kod Hajduka, dok će Rijeka na Rujevici biti domaćin novom starom prvaku Dinamu.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U posljednjem susretu 32. kola HT Prve lige snage će u derbiju od 21:05 u Gradskom vrtu odmjeriti Osijek i Rijeka.

Bit će to njihov peti ovosezonski međusobni susret, a posebno je kontroverzan bio onaj u polufinalu kupa prije mjesec dana na Rujevici, kojeg su obilježile sudačke pogreške i kada je Rijeka nakon preokreta slavila s 3:2. Nakon utakmice došlo je i do napada Grezde na Čolaka zbog čega je napadač Osijeka suspendiran, a protiv njega je podnijeta i prekršajna prijava.

U prvenstvu smo pak ove sezone nakon uvodnog remija na Rujevici (1:1) vidjeli po jednu pobjedu obje momčadi na domaćem terenu. U Gradskom vrtu je bilo 3:2 za Osijek, a na Rujevici 1:0 za Rijeku.

Domaćini su danas lišeni usluga Jugovića i Lope koji imaju kartone dok su Grezda, Kleinheisler i Šorša ozlijeđeni, a s Mbakoguom je raskinuta suradnja. Gosti su pak bez usluga suspendiranog Lončara, a Capan i Štefulj imaju problema s ozljedama.

Ivica Kulešević je u najavi utakmice izjavio: “Oni su kvalitetna momčad, ali za mene je Osijek ipak bolji. Rezultati u posljednje vrijeme nam također idu u prilog u odnosu na njihove, no svakako će to biti derbi. Od svojih igrača očekujem vruće i hrabro srce na terenu, ali i hladnu, mirnu glavu što je također vrlo bitno. Pozivam sve naše navijače da nam budu 12. i 13. igrač s tribina i nadam se da ćemo ih na kraju ovoga susreta učiniti sretnima i ponosnima.”

Njegov kolega Simon Rožman je rekao: “Siguran sam da naša momčad nije rekla zadnju riječ u prvenstvu. Znamo gdje idemo, poštujemo suparnika i njegov niz bez poraza u Gradskom vrtu. Situacija nije idealna u rezultatskom smislu, ali stvaramo veliki broj prilika i to je pozitivna stvar. Nedostaje mirnoća i suradnja u fazi obrane, ali imamo i peh da nas se kazni nakon svake pogreške.  Mora postojati inat, želim gladne igrače i na kraju treba malo sreće da nas nagradi.”

Derbi će suditi Duje Strukan iz Splita kojem će pomagati Goran Perica (Šibenik), Hrvoje Radić (Split) i Dario Kulušić (Split). Za video tehnologiju su zaduženi Mario Zebec (Cestica) i Borut Križarić (Čakovec). Delegat susreta je Dalibor Kajinić (Požega), kontrolor suđenja Igor Pristovnik (Zagreb), a časnik za sigurnost Miroslav Marković.