Osijek pogotkom Miereza iz kaznenog udarca stigao do slavlja nad ‘hrabrom’ Istrom (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 18. kola HT Prve lige Osijek je u Gradskom vrtu rezultatom 1-0 (1-0) svladao Istru 1961 i tako se dvanaestom ligaškom pobjedom u sezoni (uz utakmicu više) ponovno bodovno izjednačio na vrhu ljestvice s Dinamom.

U zanimlijvom susretu, u kojem su gosti tijekom drugog poluvremena imali nekoliko odličnih situacija u kojima je domaće fantastičnim intervencijama ‘spašavao’ Ivušić, pogodak vrijedan tri boda Bjeličine momčadi iz kaznenog je udarca u 30. minuti postigao donedavni nogometaš Istre – Ramon Mierez.

Uvodno većih uzbuđenja nije bilo, a prvi spomena vrijedan događaj na susretu je žuti karton za Miereza, kojem je Strukan isti dodijelio zbog lakta u glavu Tomaševiću pri skoku. Argentinskom napadaču ovo je bio treći žuti, te zbog toga neće moći igrati u sljedećem kolu kada Osijek dočekuje ‘Farmaceute’.

Iako je Osijek dominirao posjedom Bjeličina momčad nije nikako uspijevala probiti kvalitetnu i dinamičnu obranu gostiju, koji su zapravo prvi konkretnije i zapucali prema protivničkim vratima. U 22. i 23. minuti dvije dobre situacije za ‘Zeleno-Žute’, u prvoj je Ivušić uspio odbili loptu na kojoj je na tri metra poslije ubačaja s lijeve strane bio Špoljarić, a zatim se Lončar probio pored Miloša i dodao povratnu za zaboravljenog Vuka, no on udarcem s dvanaest metara šalje loptu pristojno pored suprotne vratnice.

U 27. minuti Strukan odmah pokazuje na bijelu točku za ‘Bijelo-Plave’ nakon što je Galilea neoprezno startao na Bočkaja i srušio ga unutar šesnaesterca. Izvođač je bio Mierez kojem je Lučić obranio udarac, no pri tom nije propisno stajao na gol crti. Izazvalo je to bunt na klupi gostiju, a sve je crvenim kartonom ‘platio’ Goran Roce koji se ‘pošteno istresao’ na sudačku postavu. Pri drugom izvođenju kaznenog udarca Lučić je ponovno bio van gol crte, no ovaj put to nije bitno jer je Mierez u 30. minuti pogodio mrežu za 1-0 Osijeka i svoj 11. ligaški pogodak u sezoni, ukupno jubilarni 20. (6. iz penala) u 37. Prva HNL nastupu.

Četiri minute poslije domaći traže kazneni udarac zbog navodnog Tomaševićevog igranja rukom poslije ubačaja Miereza, u nastavku akcije opasno je Lučiću sa sedam metara zaprijetio Bohar, no gostujući vratar atraktivno brani. Režiser susreta nije vraćao navodno spornu situaciju, a VAR suci Gabrilo i Perica ostali su ‘tihi’.

Na isteku treće (i posljednje) minute sudačke nadoknade Strukan je svirao prekšraj nakon duela Tomaševića i Miereza iako je lopta u nastavku došla do Bohara koji iskosa s trinaest metara pogađa mrežu. Domaći protestiraju jer splitski sudac nije pustio prednost, no on se (evidentno) pravdao činjenicom da je trebao odmah dodijeliti žuti karton Tomaševiću te je zbog toga, neovisno o daljnjem razvoju događaja, prekinuo igru.

Prilikama vrlo siromašno, a u vidu startova i dosta grubo poluvrijeme, okončano je tako prednošću Bjeličine momčadi zahvaljujući pogotku Miereza iz kaznenog udarca.

Nastavak je također otvoren dominacijom Osijeka u vidu posjeda, no gosti su evidentno imali više prostora za kontre i polukontre, a upravo nakon jedne uspješno odigrane u 49. minuti Lončar s lijeve strane ubacuje na drugu vratnicu za Špoljarića kojem s pet metara udarac brani istrčali Ivušić.

Upravo iz tog ubačaja iz kuta Ivušić se ističe još jednom fantastičnom obranom. Calderon je pobjegao Lončaru i pucao s pet metara glavom, no domaći vratar paradom čuva mrežu netaknutom.

U 57. minuti Istra je imala i treću veliku priliku u nastavku. Nevjerojatno je loš bio raspored domaće obrane u ovom periodu, te su gosti lijevo prečesto imali previše prostora za bijeg po oduzetoj lopti. Zahvaljujući vrlo sporom razmišljanju Špoljarić je prilično kasno gurnuo loptu u prostor za Vuka, koji je onda u završnici pod pritiskom protivnika primoran pucati sa sedamanest metara. Ivušić se iskazao i sigurnom trećom obranom, iako pokušaj Vuka nije bio pretjerano kvalitetan.

Prvi Osijekov spomena vrijedan pokušaj u nastavku je slabašan prizemni udarac Bohara s ruba šesnaesterca u 59. minuti, Lučić nije imao problema pri intervecniji.

U 62. minuti domaći ponovno traže kazneni udarac. Bočkaj je pucao s osam metara, lopta je u ruku pogodilo blizu postavljenog Vojkovića, no Strukan i VAR kolege nakon tihe provjere ostali su nijemi, vjerojatno zbog činjenice da je riječ o ‘napucanoj’ ruci protivnika.

Kleinheisler je na dodavanje Miloša u 75. minuti pobjegao gostujućoj obrani i s deset metara zatresao mrežu, no na signalizaciju Hrvoja Radića označeno je zaleđe Mađara, a VAR provjerom odluka je potvrđena kao ispravna.

U 80. minuti Erceg je gurnuo u prostor za Bočkaja koji na deset metara prima loptu, no pravovremenim istrčavanjem i fantastičnim uklizavanjem loptu mu s noge odnosi vratar Lučić.

Do kraja susreta, u kojem je nervozi na travnjaku dosta doprinosio i kriterijem prilično neujednačeni Strukan, vidjeli smo još nekoliko opasnih izlazaka i ubačaja Istre, no bez pravih izazova za Ivušića. Dok je Osijek u prvoj od četiri minute nadoknade imao vrlo dobru situaciju preko Ercega, no Lučić mu je udarac lijevo iskosa u bliži kut sigurno obranio.

Osijek je u sljedećem kolu ponovno domaćin, u Gradski vrt stiže Slaven Belupo koji je u ovom kolu svladao Varaždin (2-0), dok će Istra 1961 i u 19. kolu biti gost jer gostuje u Splitu kod Hajduka.

U prvoj utakmici subotnjeg programa 18. kola HT Prve lige Osijek od 15 sati u Gradskom vrtu dočekuje Istru 1961. Njihovi prvi ovosezonski međusobni sraz završio je slavljem Bijelo-plavih koji su na Aldo Drosini osvojili tri boda rezultatom 1:4.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na suspendiranog Škorića i operiranog Ndockyta dok su gosti u Slavoniju doputovali bez kartoniranog Bosančića, ozlijeđenih Jurica, Navarra, Blagojevića, Sergija i Navarra, kao i Lisice te Fuentesa koji su pozitivni na koronavirus.

Trener Osijeka Nenad Bjelica je u najavi utakmice izjavio: “Nama je cilj dati sve od sebe, odraditi utakmicu na maksimumu i naravno na kraju doći do tri boda. Protivnici iz donjeg dijela ljestvice se dosta nisko brane u Gradskom vrtu, ali pokušat ćemo naći rješenje i za to. Uostalom, vidjet ćemo hoće li se Istra odlučiti igrati na taj način. Ponekad je potrebno puno strpljenja na terenu, mi smo ga imali do sada, vjerujem da će i u subotu biti slično.”

Njegov kolega Fausto Budicin je dodao: “Ponovno imamo problem u sastavljanju momčadi zbog ozljeda. Skupili smo dovoljan broj igrača za ići na put, a sutra će vjerojatno neki od igrača iz drugog plana dobiti priliku. Čeka nas utakmica protiv kandidata za prvo mjesto na tablici. Oni su motivirani, žele pobijediti, ali ja se nadam da ćemo se pokazati u dobrom svjetlu i da ćemo iskoristiti ovu utakmicu za održavanje kontinuiteta dobrih stvari koje smo imali u prva tri kola i za ispravljanje grešaka zbog kojih nismo uzeli više bodova. Težak je raspored, ali pokušat ćemo maksimalno iskoristiti taj raspored u našu korist.”

Glavni sudac utakmice je Duje Strukan iz Splita kojem će pomagati sugrađanin Hrvoje Radić, Alen Jakšić (Solin) i Dario Kulušić (Šibenik) dok će u VAR sobi biti Goran Gabrilo (Split) i Goran Perica (Šibenik). Delegat susreta je Željko Podrug (Zagreb), a kontrolor suđenja Siniša Premužaj (Varaždin).