Osijek svladao Šibenik i s prvog mjesta ulazi u posljednji dvoboj pred zimsku stanku (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa 19. kola HT Prve lige Osijek je u Gradskom vrtu rezultatom 3-1 (3-1) svladao Šibenik i tako jedanaestim ligaškim slavljem u sezoni (trećim nad današnjim suparnikom) preuzeo prvo mjesto ljestvice s 39 bodova na kontu, dva više od drugoplasirane Rijeke, koja je jučer poražena na Rujevici od Gorice (1-2).

Današnja utakmica u povijesnim knjigama Osijeka ostati će upisana kao jubilarna 400. pobjeda u 994. klupskom Prva HNL izazovu.

Učinkovito prvo poluvrijeme (osam udaraca u okvir, četiri pogotka) golom u 3. minuti otvorio je Ramon Mierez, na 2-0 povisio je Damjan Bohar u 6., a totalni spektakl upotpunio Antonio Marin, koji je u 7. minuti zabio za 2-1. Laszlo Kleinheisler u 33. minuti postigao je treći pogodak svoje momčadi i time, s obzirom na to da je drugi dio bio gotovo potpuno siromašan prilikama, zaključio pitanje pobjednika.

Vrlo otvoreno su gosti ušli u utakmicu, prvih nekoliko minuta bili i momčad koja je konkretnije pokušavala izlaziti u posljednju trećinu, a zahvaljujući takvoj igri svjedočili smo spektaklu, uz tri postignuta pogotka u svega sedam minuta susreta.

Domaćini su svoj prvi dolazak u posljednju trećinu kapitalizirali u 3. minuti. Dugu loptu Bočkaja potpuno je krivo procijenio Bilić koji starta u prazno, Mierez koristi priliku i igra desno za Bohara koji mu vraća preciznu povratnu loptu, a Argentinac s deset metara pogađa donji lijevi kut za 1-0 i svoj treći ligaški gol u sezoni, ukupno 34. u 69. Prva HNL nastupu.

Uslijedio je period kojem ćemo u nastavku uglavnom svjedočiti, dominacija Osijeka, koji već u 6. minuti i drugi put matira Lovru Rogića. S desne strane napada domaćini su izveli ubačaj sa strane, Mierez glavom igra u sredinu prema Kleinheisleru koji prekrasnim dodavanjem iz prve izbacuje Hiroša lijevo u jedan na jedan s istrčalim gostujućim vratarem, on mu brani pokušaj sa sedam metara, ali lopta se odbija desno gdje nema nikog od ‘Narančastih’ te Bohar mirno s dva metra trese mrežu za 2-0 i svoj treći ligaški pogodak u sezoni, ukupno jubilarni deseti u 44. Prva HNL nastupu.

Gosti su za 2-1 zabili u 7. minuti kada je Jakoliš primio dugu loptu na lijevoj strani napada, njegov udarac s ruba šesnaesterca je blokiran te lopta ide prema Deliću koji glavom spušta desno za Marina, a on sa sedam metara pogađa pod gredu za svoj peti ligaški pogodak u sezoni, ukupno šesti u 54. Prva HNL nastupu.

Odlično je Osijek razrađivao svoje napadačke akcije te s velikim brojem igrača gotovo konstantno dolazio u posljednju trećinu. U 15. minuti Rogić brani prizemni udarac Bohara, a u 23. gostujući vratar lijepom paradom ‘skida’ i prelijep udarac Kleinheslera s osamnaest metara u gornji desni kut.

Šibenik nije odustajao od pokušaja igranja s visoko postavljenom zadnjom linijom i stvaranja visokog pritiska na suparnika, ali sljedeću spomena vrijednu situaciju gosti imaju ‘tek’ u 28. minuti kada je Marin prekrasnim dodavanjem kroz posljednju liniju domaće obrane izbacio Jakoliša lijevo u jedan na jedan s istrčalim Malenciom pored kojeg krilni napadač ‘Narančastih’ šalje loptu u desni kut. Požrtvovni Bartolec uklizavanjem je zaustavio loptu na gol crti te pri tom i rasparao mrežu, zbog čega je uslijedio prekid dok se nisu uspostavili uvjeti za regularan nastavak igre. Naknadno je i prvi pomoćni sudac označio zaleđe Jakoliša, pa bi se eventualni pogodak provjeravao uz VAR asistenciju.

Odličnu situaciju za pogodak imao je Hiroš u 31. minuti kada mu je lijevo u prostor loptu dao Kleinheisler, ali udarac domaće ‘desetke’ s petnaest metara u suprotni kut završava pored vratnice.

Dvije minute poslije Bjeličina momčad ima 3-1. Još jedan dolazak u završnicu s velikim brojem igrača domaćini su okončali prelijepom akcijom, Bartolec s desne strane asistira u sredinu za Kleinheslera koji nečuvan s ruba peterca u padu pogađa gornji desni kut za svoj drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 12. u 78. Prva HNL nastupu.

Nakon ovih događaja Osijek se ‘malo primirio’ s izletima u napad, kontroliranije i manje riskantno tražio prostore za dolazak u posljednju trećinu, što su s manjim odmakom vremena gosti uspjeli iskoristiti za period uspostave dominacije u igri. Ipak, njihovi napadi u pravilu su zaustavljani pravoremenim prekršajima domaće obrane koja nije dozvoljavala ozbiljnije ugrožavanje svog vratara, pa smo tako do kraja poluvremena osim nekoliko opasnih gužvi nakon prekida gostiju, od konkretnijih prijetnji, vidjeli udarac Ćurića iz slobodnog udarca u 43. minuti, pucao je kapetan Šibenika s preko dvadeset i pet metara u desni kut, a loptu je u korner (iako je išla malo van okvira) lijepom paradom odbio Malenica.

‘Bijelo-Plavi’ su u nastavku prepustili posjed suparniku, te primarno visoko postavljeni čekali svoje prilike za izlazak u kontre i polukontre, a gosti u tako postavljenoj igri nisu imali dovoljno kvalitete za konkretnije dolaske u posljednju trećinu. Tako smo u drugom dijelu sve do 69. minute ‘bili uskraćeni’ za bilo kakvu spomena vrijednu situaciju pred vratarima. U spomenutoj minuti Kleinheisler je uputio snažan udarac s ruba šesnaesterca u gornji lijevi kut, ali odličnom rekacijom u korner je loptu odbio Rogić.

Angažiranije je od sedamdesete minute Osijek zaigrao, ponovno preuzeo inicijativu i posjed, pa tako u 74. minuti bilježimo i udarac Bohara s lijevog ruba šesnaesterca, loptu je u korner malo pored suprotne vratnice blokom odbio Perić.

U samoj završnici utakmice konačno nova uzbuđenja. Prvo je Rogić u 85. minuti obranio udarac Dakua, a zatim je Malenica fenomenalnom reakcijom zaustavio snažan udarac Marina glavom nakon ubačaja iz kuta, te potom ispucao loptu i u jedan na jedan s Rogićem izbacio Gržana, kojem gostujući vratar ipak zaustavlja udarac s osam metara.

Posljednje uzbuđenje na utakmici kreirali su gosti u drugoj od tri minute sudačke nadoknade. Jakoliš je s lijeve strane napada ubačajem pronašao usamljenog Marina desno, ali nakon lošeg postavljanja glavom je sa šest metara pucao pristojno preko okvira vrata.

Svakako bi za kraj izvještaja grijeh bio ne spomenuti amaterski odrađenu utakmicu od strane režisera, koji su tijekom iste, za HNL uobičajeno, propuštali emitirati usporene snimke atraktivnih i zanimljivih događaja, a nakon završetka dvoboja uspjeli i umjesto u Gradski vrt na odjavu – gledatelje poslati u prošlost emitiranjem odjave 1-2 slavlja Gorice nad Slavenom u Koprivnici u okviru 15. kola? Da nije tužno kakvi ‘profesionalci’ imaju pravo plasiranja Prva HNL proizvoda, bilo bi smiješno.

U posljednjem kolu pred zimsku stanku Osijek gostuje na Poljudu kod Hajduka, dok će Šibenik ‘pred praznike’ biti gost kod Gorice.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U pretposljednjoj utakmici programa 19. kola HT Prve lige drugoplasirani Osijek u Gradskom vrtu s početkom u 13 sati dočekuje sedmoplasirani Šibenik.

Međusobni ovosezonski ligaški okršaji pripali su ‘Bijelo-Plavima koji su u 1. kolu doma slavili rezultatom 3-0, a u 10. kolu s 0-2 odnijeli i sva tri boda sa Šubićevca. Ukupno će im ovo biti 24. međusobni ligaški dvoboj u Gradskom vrtu gdje Osijek ima 16 pobjeda, Šibenik jednu, dok je šest utakmica okončano bez pobjednika.

Domaćini danas u sraz ulaze s nizom od četrnaest utakmica bez poraza u svim natjecanjima, posljednji put je slavonski prvoligaš teren napuštao poražen još krajem kolovoza kada je Dinamo slavio rezultatom 0-2 u 7. kolu prvenstva. Današnjom pobjedom bi momčad Nenada Bjelice preuzela vodstvo na ljestvici s dva boda više od Rijeke koja je jučer poražena doma od Gorice.

Šibenik s druge strane, uz pristojna i dobra izdanja, bilježi i jednako takve rezultate. Od slavlja nad Hajdukom u 12. kolu ‘Narančasti’ su u ligi upisali samo poraze od Rijeke (0-1) i Dinama (1-2), ali i samo jednom slavili – nad Istrom u gostima u čudesnoj utakmici koja je oknčana njihovim 3-4 slavljem. Uz to je šibenski prvoligaš upisivao remije s Belupom (1-1), Dragovoljcem (1-1) i Lokomotivom (1-1) u prvenstvu, te ispao iz kupa nakon lošijeg izvođenja jedanaesteraca u okršaju s ‘Farmaceutima’.

Glavna sutkinja utakmice danas je Ivana Martinčić iz Koprivnice, a asistirati će joj sugrađanin Nikola Kečkiš te Anto Marić iz Zagreba. VAR i AVAR ‘konzole’ pripale su Franu Joviću i Igoru Krmaru iz Zagreba. Četvrti sudac je Ante Čuljak (Zagreb), delegat Krunoslav Moslovac (Virovitica), a kontrolor suđenja šef sudačke organizacije – Bruno Marić.

Treneri Nenad Bjelica i Mario Rosas su se na travnjak od prve minute odlučili poslati sljedeće sastave: