Osijek u odličnom derbiju upisao pobjedu protiv Hajduka na Poljudu (VIDEO)

Osijek je u derbi susretu 2. kola HT Prve lige pred 9.486 gledatelja na Poljudu bio bolji od Hajduka rezultatom 1:2 (0:0). Bijelo-plavi su u odličnoj utakmici do tri boda došli nakon preokreta. Prvi pogodak su zabili Bili kada je fenomenalno pogodio Marko Livaja, no za goste do konca susreta zabijaju Mario Jurčević i Marin Pilj.

Izabranici Nenada Bjelice su se tako pridružili Rijeci na vrhu ljestvice obzirom da su to dvije momčadi koje su u uvodna dva kola upisale maksimalni učinak. Hajduk je pak na osmom mjestu ljestvice s jednim osvojenim bodom nakon 180 minuta igre.

U trećoj minuti utakmice Krovinović je uputio prizemni udarac s dvadesetak metara koji prolazi pored vratnice. U 10. minuti iz slične pozicije je pucao i Livaja, a ovaj put Ivušić lovi loptu koja se prethodno odbila od bloka Škorića.

Krovinović u 20. minuti iz slobodnog udarca pronalazi Simića koji je dobro pucao glavom s deset metara, a Ivušić uz krajnje napore odbija loptu u korner.

Osijek je uzvratio u 14. minuti kada je veliku priliku imao Mierez, no napadač Bijelo-plavih nije se snašao nakon što je poslije ubačaja Miloša te prebačaja Bohara i Žapera lopta došla do njega na drugoj stativi te je propustio uputiti udarac prema golu Kalinića.

Livaja se u 37. minuti izborio za loptu na rubu kaznenog prostora nakon čega je ubačajem tražio Ljubičića, no mladi napadač nije uspio loptu dobru zahvatiti glavom tako da nije bilo opasnosti po gol Osijeka.

Osijek je veliku šansu imao u 40. minuti kada je Bohar ubačajem s desne strane pronašao usamljenog Žapera, a njegov udarac glavom sa šest metara odličnom intervencijom brani Kalinić.

Hajduk uzvraća u 42. minuti kada sa 16 metara snažno pod prečku pucao Livaja, a Ivušić paradom prebacuje loptu preko grede. Isti igrač je probao i minutu kasnije s prve stative nakon što ga je pronašao Krovinović, ali nije bilo opasnosti po gol Bijelo-plavih.

U prvoj minuti sudačke nadoknade Lovrencsics je ubačajem s desne strane pronašao Mlakara, no on iz odlične pozicije puca od poda, a lopta odlazi preko grede. Bila je to najbolja prilika za Hajduk u prvom dijelu utakmice.

Već na poluvremenu oba trenera su reagirala s izmjenama pa je kod Hajduka u svlačionici ostao Ljubičić, a priliku je dobio Jairo dok je kod Osijeka Jugović ušao umjesto Žapera.

Bohar je u 56. minuti okomitom loptom dobro asistirao za Miereza, ali on u dobroj situaciji nije uspio primiti loptu tako da je opasnost otklonio Vušković.

Minutu kasnije Sahiti je iskoristio pogrešku Jugovića te se sjurio u šesnaesterca nakon čega je s 15 metara uputio prizemni udarac, no Ivušić je obranio njegov pokušaj koji ipak nije bio dovoljno snažan.

Hajduk do vodstva dolazi u 63. minuti nevjerojatnim pogotkom Marka Livaje. Napadač Bilih je oduzeo loptu Lončaru, a onda se sjurio u šesnaesterac, došao je skoro do gol linije, a onda je s desetak metara od suprotnih rašlji poslao loptu iza leđa Ivušića.

Osijek do izjednačenja dolazi samo tri minute kasnije. Nakon dobre akcije po lijevoj strani Bohar je ubačajem uposlio usamljenog Miereza na drugoj stativi čiji udarac glavom odlično brani Kalinić, ali na odbijenoj lopti prvi je Jurčević koji je šalje u gol Hajduka. Pogodak je provjerio i VAR koji je utvrdio da tijekom akcije nije bilo zaleđa.

Nedugo nakon ulaska u igru u prilici se našao i Hiroš koji je u 71. minuti s 15 metara gađao suprotni kut, a lopta je prošla malo pored okvira vratiju domaćih.

Osijek je mrežu Hajduka zatresao i u 75. minuti. Udarac Bočkaja s dvadesetak metara Kalinić odbija do Miereza koji loptu šalje iza njegovih leđa, no gol zbog zaleđa argentinskog napadača opravdano nije priznat.

Gosti ponovno prijete i u 78. minuti kada je vrha šesnaesterca pucao Kleinheisler, ali njegov prizemni pokušaj nije bio težak zadatak za vratara Hajduka. Nedugo potom Kalinić je na vrijeme izašao sa svog gola te je pokupio loptu ispred natrčalog Miereza.

Hajduk je priliku imao u 81. minuti kada Vuković ubačajem s desne strane pronalazi Diamantakosa, ali Ivušić ipak dolazi do lopte koja se odbila od Miloša. Domaći su tom prilikom tražili kazneni udarac jer je braniča gostiju lopta pogodila u ruku, no suci nisu smatrali da se radi o kažnjivoj situaciji.

Minutu kasnije nakon kornera je s druge stative pucao Vušković za još jednu obranu gostujućeg golmana.

U 83. minuti Jurčević je uputio povratnu loptu koju Kleinheisler propušta za Pilj, a on u dobroj poziciji nije uspio uputiti udarac.

Osijek do gola vrijednog tri boda dolazi u 88. minuti. Hiroš je na desnoj strani pronašao Bočkaja koji je loptu proslijedio do natrčalog Miloša, on je potom ubacio u peterac, a nakon loše reakcije Kalinića lopta se odbija do Pilja koji je šalje u mrežu Hajduka.

Nakon ubačaja iz kuta u 90. minuti Livaja je ostavio loptu za Krovinovića čiji udarac od bloka završava u novom korneru. Tri minute kasnije do novog pogotka je mogao doći do Livaja, no njegov udarac glavom nakon što mu je loptu proslijedio Lončar ne pogađa okvir gola.

Pritisak Hajduka u završnim minutama sudačkog produžetka nije urodio plodom tako da se gosti u Osijek vraćaju sa sva tri boda.

Dinamo – Rijeka 1.8. 21h

Od 21 sat na Poljudu počinje posljednja i derbi utakmica 2. kola HT Prve lige u kojoj će snage odmjeriti Hajduk i Osijek. Bili su u prvom kolu upisali remi kod Lokomotive dok su Bijelo-plavi u Gradskom vrtu slavili protiv Šibenika.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na ozlijeđenog Kačaniklića i načetog Biuka dok kod gostiju zbog ozljeda nedostaju Brlek, Grezda i Erceg.

Trener Hajduka Jens Gustafsson je u najavi derbija izjavio: “Osjećamo inspiraciju. Znamo da nas čeka velika utakmica, svi pričaju o njoj. Izgradili smo samopouzdanje pobjedom protiv Tobola. Gledao sam nekoliko utakmica Osijeka, a moj stožer je odgledao puno više. Oni sigurno znaju više o njima od mene. Koristimo cijeli stožer kako bi se pripremili za utakmicu. Očekujem tešku, fizički zahtjevnu utakmicu. Oni rade jako dobro kao momčad. Želimo igrati svoju igru, nametnuti svoj stil. Znamo da je Osijek bio jako dobar prošle sezone i da su sačuvali skoro cijelu momčad.”

Njegov kolega na suparničkoj klupi Nenad Bjelica je dodao: “Svjesni smo svi da to što smo odigrali u Poljskoj nije razina onoga što možemo pružiti i siguran sam da ćemo već protiv Hajduka već pokazati bolju igru i ostvariti bolji rezultat. Pokazali su visoku kvalitetu u ovoj europskoj utakmici, uz podršku svojih navijača će napraviti sve da nas pobjede, ali i mi imamo isti cilj a to je vratiti se u Osijek s tri boda. Znamo da će biti teško, ali vjerujemo u sebe i da imamo dovoljno kvalitete i energije da pobijedimo.”

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će asistirati Vedran Đurak (Stupno), Luka Pušić (Zagreb) i Dario Kulušić (Šibenik), a za VAR su zaduženi Ivan Bebek i Robi Kezele iz Rijeke. Delegat susreta je Ivan Vukojević (Zagreb), suce će kontrolirati Bruno Marić (Daruvar), a za sigurnost će ispred HNS-a brinuti Marko Svilić.