Osijek uvjerljivim izdanjem protiv ‘Farmaceuta’ do drugog mjesta na ljestvici (VIDEO)

U prvom susretu programa 18. kola Hrvatski Telekom Prve lige Osijek je rezultatom 2-0 svladao Slaven Belupo, te tako barem do završetka ‘jadranskog derbija’ preuzeo drugo mjesto na prvenstvenoj ljestvici.

Gosti su se od prve minute na travnjaku postavili na način da su domaćinu prepustili posjed a svoje prilike za kvalitetni napad tražili iz kontri i polukontri.

U prvih deset minuta susreta, u kojima je Osijek bio dosta konkretnija momčad, vidjeli smo po jednu priliku s obje strane. Prvi su zaprijetili Osječani u 4. minuti preko Grezde čiji je pokušaj plasiranja lopte u okvir Markovićevih vrata u ključnom trenutku omeo Vedran PurićFarmaceuti su prvi put na susretu zaprijetili preko Trebotića u 10. minuti. Lijepo je Rebernik prošao po desnoj strani Slavenovog napada, dodao za Trebotića čiji snažan ali neprecizan udarac uspješno odbija vratar domaćih Malenica.

U 17. minuti utakmice momčad Zorana Zekića stekla je rezultatsku prednost. Barać je visokom dugom loptom pokušao pronaći Grezdu no Musa glavom ispucava loptu koja dolazi do Lope čiji se udarac odbija od požrtvovnog i nesretnog Muse te završava iza Markovićevih leđa. Bio je ovo prvi pogodak Lope u svim natjecanjima za Osijek u ovoj sezoni. 29-godišnji Ukrajinac je inače u prošloj sezoni postigao 9 pogodaka.

Nakon primljenog pogotka Slaven je imao period od desetak minuta kvalitetnijeg izdanja, a u tom periodu najbliže pogotku bili su u 21. minuti kada je Bouadla fantastično povukao i prošao nekoliko igrača, odigrao desno za Rebernika koji mu odigrava povratnu loptu, no udarac Francuza iz veoma izgledne situacije bio je traljav i ipak nedovoljno opasan za Malenicu, koji uspijeva i ovaj pokušaj Slavena obraniti.

Bilo je to, uz nekoliko opasnijih situacija, sve što je Belupo ponudio do pred kraj proluvremena. Osijek je u postpunosti posložio redove te apsolutno dominirao travnjakom. Pogodili su domaćini u tom periodu izražene i velike dominacije vratnicu (Hajradinović 28.), te gredu (Grgić 36.), a blizu pogotka bio je i Grezda u 34. minuti, no njegov udarac s nekih desetak metara iskosa otišao je malo pored desne vratnice gostujućih vrata.

U posljednjoj minuti poluvremena ponovno je Bouadla zakuhao opasnu situaciju na drugoj strani travnjaka, no njegov prolazak i ‘nered’ koji je napravio u gostujućoj obrani ipak završava samo kornerom za Farmaceute, nakon kojeg se ništa spomena vrijedno dogodilo nije.

U nastavku potpuna dominacija Osijeka. Gosti su jedinu pravu prigodu za postizanje pogotka imali u posljednjoj minuti regularnog dijela utakmice, kada Vrljičak praktički neometan nije uspio plasirati loptu u mrežu domaćina.

Uvjerljivo i dominantno izdanje momčadi Zorana Zekića u drugom dijelu jedini je uspio kapitalizirati Alen Grgić, koji je nakon fantastične solo akcije lijepo u 72. minuti pogodio za konačnih 2-0. Četvrti je ovo prvenstveni pogodak za 23-godišnjeg Grgića, koji je sada uz Hajradinovića najbolji klupski strijelac u HT Prvoj ligi.

Imali su domaćini još nekoliko odličnih prigoda za povećanje vodstva, čak i postigli pogodak koji im je poništen zbog zaleđa, no u konačnici mogu biti apsolutno zadovoljni prikazanim i ostvarenim. Zahvaljujući ovoj pobjedi Osijek je sada drugoplasirani na prvenstvenoj ljestvici, te bi u slučaju da Jadranski derbi večeras završi neriješeno, na istoj i ostao nakon okončanja 18. kola.

Nakon što su gotovo svi četvrtfinalisti tijekom tjedna odradili svoje kup obaveze nastavlja se domaće prvenstvo do čije su stanke ostala još tri kola. Program 18. kola Hrvatski Telekom Prve lige susretom u Gradskom vrtu s početkom u 15 sati otvoriti će Osijek i Slaven Belupo.

Gosti iz Koprivnice preko tjedna su bili slobodni zahvaljujući činjenici da su se od kup natjecanja oprostili u osmini finala (Rudeš 2-0 nakon produžetaka), nakon čega je uslijedila i promjena na trenerskoj klupi. Tomislav Ivković je od preuzimanja Farmaceuta momčad vodio u četiri utakmice u kojima je upisao remi (Hajduk 0-0), poraz (Dinamo 0-1) i dvije pobjede u posljednja dva kola (Rudeš 1-2, Istra 2-0).

Pred današnji okršaj s Osijekom trener gostiju je za službenu klupsku stranicu izrazio vjeru u nastavak dobrih izdanja svoje momčadi: “Svjesni smo težine zadatka koji nas očekuje u Gradskom vrtu, no mi smo u posljednja dva kola postigli pobjede u kojima smo djelovali organizirano i disciplinirano. Rekao sam igračima da od njih uz dobru igru očekujem i karakteran pristup, jer samo tako možemo računati na ishod s kojim bi bili zadovoljni”.

Trener domaćina Zoran Zekić, kojem je četvrtfinalni kup susret protiv Hajduka bio stota utakmica na klupi Osijeka, svjestan je pak da je na njemu i momčadi primarno kvalitetno odraditi psihološku pripremu za susret koji dolazi nakon četiri utakmice bez pobjede, te ispadanja iz kupa.

Nemam što kriti, nije nam nimalo lako pao ovaj poraz s Hajdukom, naprotiv, bio je i težak i bolan. Upravo stoga moramo se prvenstveno psihički pripremiti za ogled s Koprivničanima, dakako i taktički jer će to opet biti zahtjevna utakmica. Bez obzira što su nam rezultati u posljednje vrijeme nezadovoljavajući, mislim da ipak igramo dosta dobro. Međutim, svaki puta napravimo neke kobne pogreške iz kojih primamo golove, a s druge strane se itekako namučimo da ih zabijemo. Probat ćemo se stabilizirati i u subotu osvojiti sva tri boda. Pritisak će sigurno biti velik, no moramo u susret ući što mirnije i trezvenije s jasnom namjerom od samoga početka što i kako želimo napraviti u tih 90 minuta.

Od Slavenovog ulaska u 1. HNL (1997/1998) ova su dva kluba u Osijeku odigrala 28 prvenstvenih susreta u kojima je slavonski prvoligaš ostvario 12 pobjeda, deset susreta završilo je bez pobjednika, a Farmaceuti su kao pobjednici Gradski vrt napustili šest puta. Posljednju pobjedu koprivničkog prvoligaša potpisuje bivši izbornik reprezentacije Čačić Ante, s kojim je Slaven u 18. kolu sezone 2014/2015 uz dva pogotka Marka Mirića i jedan Filipa Ozobića ostvario 2-3 pobjedu.

Glavni sudac utakmice je Duje Strukan iz Splita, dok će mu pomoćnici biti sugrađani Mario PepurHrvoje Radić.

Treneri Zoran ZekićTomislav Ivković na travnjak su se odlučili poslati sljedeće postave: