Pajač ‘ukrao show’, Hajduk svladao Varaždin u ‘mučnoj’ utakmici na Poljudu (VIDEO)

U trećoj utakmici programa 24. kola HT Prve lige Hajduk je na Poljudu rezultatom 2-0 (2-0) svladao Varaždin i tako stigao do treće ligaške pobjede u nizu, ukupno desete u sezoni.

Strijelac vodećeg pogotka za momčad Paola Tramezzanija bio je David Čolina u 8. minuti, a konačnih 2-0 autogolom u petoj minuti produžetka prvog dijela postavio je Kerim Memija.

Utakmicu je u potpunosti obilježio ‘začuđujuće dekoncentrirani’ elitni HNS sudac Igor Pajač, za čiji će se kriterij u današnjoj utakmici vjerojatno trebati angažirati nekoliko desetina stručnjaka da bi uspjeli ustanoviti što je prekršaj, što ne – i zašto.

Prvi udarac prema vratima uputili su gosti u trećoj minuti kada je Urata iz prekida s osamnaest metara iskosa s desne strane poslao loptu pristojno pored okvira Kalinićevih vrata.

Hajduk je do rezultatske prednosti stigao iz prvog konkretnijeg dolaska u posljednju trećinu. Livaja je na desnoj strani napada ‘zakuhao’ gužvu u šesnaestercu Varaždina, u završnici Stolnik loše otklanja opasnost što iskorištava Čolina, koji je s osamnaest metara desnom nogom (dojam je uz blagi dodir Juraja Čelića) pospremio loptu u donji desni kut za 0-1 i svoj drugi pogodak u sezoni (i ukupno u 37. Prva HNL nastupu). Uslijedila je poduža VAR provjera cijele situacije na monitoru od strane Pajača, zbog eventualne nedozvoljene pozicije Livaje pri postizanju pogotka, no u konačnici sudac nije mijenjao svoju odluku.

Iako se igralo aktivno s obje strane, gledali smo (što se prilika tiče) potpuno siromašan susret. Tek u 32. minuti bilježimo novu opasnost. Mujakić je odigrao dugu loptu naprijed za Nayira koji prsima spušta Kačanikliću, a on nezgodnim prizemnim udarcem iz prve s ruba šesnaesterca tjera Horkaša na obranu i odbijanje u korner.

U 40. minuti gostujuća obrana loše reagira na još jednu visoku loptu, Livaja je na sedamnaest metara na udarcu, puca snažno, ali neprecizno, te se Horkaš ističe još jednom sigurnom i atraktivnom obranom.

U petoj minuti sudačke nadoknade Hajduk je izašao u dobru kontru, Jurić u završnici traži Livaju, no Memija i Horkaš imaju ‘komunikacijski kolaps’ te 25-godišnji branič s trinaest metara glavom šalje loptu u vlastitu mrežu za 2-0 Hajduka.

Grijeh bi bio ne spomenuti da je elitni HNS sudac Igor Pajač imao zaista spektakularno kontradiktoran kriterij tijekom prvog poluvremena. Vjerojatno nitko tko je gledao susret, kao ni igrači na terenu, nije mogao pohvatati što je njemu danas bio start za prekršaj, a što ne – i zašto. Takvim očajnim vođenjem utakmice pred kraj poluvremena su tenzije među igračima, isključivo zbog uloge suca, nepotrebno porasle, te Pajač može samo zahvaliti igračima što su zadržali pribranost u svim tim situacijama, pa je prvi dio prošao bez ozbiljnih ispada.

U nastavku su prvi konkretnije pred protivničkog vratara došli gosti, Obregon je na osam metara pokušavao pronaći poziciju za udarac pored Simića, no stoper ‘Bilih’ uspješno je zagradio Kolumbijca, pa je u konačnici odbijenu loptu mirno pokupio Kalinić.

Hajduk u drugom dijelu prvu spomena vrijednu situaciju ima u 54. minuti kada je Todorović ubacio u sredinu za Nayira, koji se na deset metara izborio za poziciju, no i glavom poslao loptu daleko od okvira vrata.

Četiri minute poslije konkretna prijetnja Varaždina. Tkalčić je s desne strane napada odlično ubacio na deset metara gdje je prvi na lopti Herrera koji kvalitetno glavom puca u prvi kut, Kalinić se iskazao sigurnom intervencijom.

Nakon podužeg prekida zbog ozljede Horkaša u igru je umjesto mladog Dinamovog vratara na posudbi u Varaždinu u 68. minuti ušao nekadašnji vratar Dinama i Lokomotive, 27-godišnji Oliver Zelenika.

U 72. minuti domaći traže kazneni udarac nakon što je Stolnik loše reagirao i nehotično srušio Jaira u svom šesnaestercu u pokušaju da dođe do lopte, no Pajač i VAR kolege Jović i Perica ostali su ‘nijemi’.

U Pajačevom spektakularnom kriteriju, koji je nemoguće bilo shvatiti i u drugom dijelu, najviše je kod domaćih ‘nastradao’ Fossati. Prvo je u 74. za odnošenje lopte ispred Bobana nagrađen žutim kartonom, a drugi žuti i isključujući crveni dobio je u 88. minuti kada je također odnio loptu, ali i Senića.

Kod gostiju je istu sudbinu uskoro dočekao Djou. On je svoj prvi karton zaradio u 86. za igranje rukom (?), a drugi u 91. zbog navodnog gaženja Atanasova.

Do kraja susreta, šest minuta sudačke nadoknade, nije bilo ozbiljnih prijetnji za vratare pa je Hajduk tako, u realno zaista mučnoj utakmici, stigao do desete ligaške pobjede i 32 boda na kontu, koliko ima i Rijeka.

Hajduk je u sljedećem kolu gost u Velikoj Gorici kod Gorice, dok će Varaždin biti domaćin Dinamu. Program ovog kola zaključuje se sutra okršajima Osijeka i Gorice u Gradskom vrtu (15:00) te Dinama i Rijeke na Maksimiru (17:30).

U sklopu 24. kola HT Prve lige Hajduk od 17:05 na Poljudu dočekuje Varaždin. Bili su u njihovom prvom ovosezonskom srazu odigranom u Splitu slavili rezultatom 2:0 dok su Varaždinci na domaćem terenu uzvratili pobjedom od 4:2.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na ozlijeđenog Diamantakosa dok su gosti bez kartoniranog Grgeca, a Novoselec, Đurasek i Peco su na oporavku od ozljeda.

Trener Hajduka Paolo Tramezzani je u najavi susreta izjavio: “Možemo reći da smo se u posljednje vrijeme navikli igrati često, a trenirati malo. Važna je fizička rekuperacija jer imamo treću utakmicu u sedam dana. Intenzivirali smo treninge i podigli nivo rada i nadam se da će momčad uspjeti povratiti energiju za utakmicu koja je pred nama. Varaždin je momčad koja zna stvoriti probleme suparničkim ekipama, sa svojim suradnicima pogledao sam utakmicu iz prosinca, znaju biti opasni kada kontroliraju loptu, traže i žele igrati i sposobni su organizirati opasne kontranapade i svjesni se da je pred nama teška utakmica.”

Strateg Varaždina Zoran Kastel je dodao: “To nije taj Hajduk kojeg smo svladali na našem stadionu već jedna nova momčad, pojačana s tri igrača prema naprijed, Livajom, Kačaniklićom i Fossatijem. Promijenili su i formaciju te su zadnje vrijeme igrali s tri igrača u zadnjoj liniji. Sigurno je to sada jedan kompaktniji, bolji Hajduk. U prošlom kolu pobijedili su u Rijeci, sigurno su se digli i očekuje nas zahtjevna utakmica.”

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će pomagati Jerko Crnčić (Vrbovec) i Bojan Zobenica (Velika Gorice) i Dario Kulušić (Šibenik). Za VAR su zaduženi Fran Jović iz Zagreba te Goran Perica iz Šibenika. Delegat susreta je Robert Balen (Zagreb), a kontrolor suđenja Tomislav Šetka (Đakovo).