Pašalić strijelac, PSG preokretom u posljednjim minutama osigurao prvo polufinale nakon dvadeset i pet godina (VIDEO)

U prvoj četvrtfinalnoj utakmici šezdeset i petog izdanja elitnog europskog klupskog natjecanja PSG je na ‘Stadionu svjetla’ u Lisabonu rezultatom 1-2 (1-0) svladao Atalantu i tako osigurao nastup među četiri najbolja kluba Lige prvaka.

Francuski prvak do prolaska je došao golovima Marquinhosa i Chuopo Motinga u 90. i 93. minuti utakmice, a pogodak za talijanskog predstavnika postigao je Mario Pašalić u 26. minuti utakmice.

Pariški klub u ovaj je dvoboj ušao bez kartoniranog Angela Di Marije te ozlijeđenih Marca Verrattija i Layvina Kurzawe, dok je nedovoljno oporavljeni Kylian Mbappe utakmicu počeo s klupe za pričuve. Klub iz Bergama bio je uskraćen za usluge ozlijeđenog vratara Pierluigija Gollinija i svog najboljeg strijelca u Ligi prvaka (pet postignutih pogodaka) – Josipa Iličića, koji je zbog osobnih problema od završetka Serie A sredinom srpnja ostao doma u Sloveniji.

Očekivano otvorenu igru  sobje strane gledali smo u Lisabonu, a prva uzbuđenja smo vijdeli u trećoj minuti. Gasperinijeva momčad zaprijetila je preko Gomeza čiji je udarac s trinaest metara mirno obranio dobro postavljeni Navas, na drugoj strani Neymar je bio u fantastičnoj prilici za PSG, izašao je sam pred Sportiella i s dvanaest metara neobjašnjivo poslao loptu pored okvira.

U 11. minuti ponovno odlična intervencija Navasa. Na ubačaj s lijeve strane na suprotnoj se vratnici za poziciju za udarac na petercu izborio Hateboer i pucao glavom u prvi kut, no kostarikanski vratar odbija u korner. Minutu poslije nakon ubačaja iz kuta glavom s pet metara prijeti i Caldara, Navas i taj pokušaj brani i kratko odbija, a na signalizaciju pomoćnika engleski sudac Anthony Taylor opravdano označava zaleđe i prekida novi napad Atalante. Dosta je problema u obrani u ovim trenucima imala Tuchelova momčad.

Osam minuta polije nakon lijepe akcije po lijevoj strani Neymar bježi protivničkim braničima, no njegov pokušaj dodavanja u sredinu je vrlo loš i tako je brazilska zvijezda upropastila vrlo dobru situaciju svoje momčadi.

U 21. na ubačaj Gomeza iz prekida s lijeve strane najviši je u skoku bio Pašalić koji okrenut leđima glavom šalje loptu u okvir vrata, Navas nije imao ni najmanjih problema pri reakciji.

Atalanta do rezultatske prednosti dolazi na isteku 26. minute. Poslije akcije koja je začeta na desnoj strani napada, a zatim je prebačena lijevo, uz dosta sretnih odbijanja lopta u konačnici dolazi do usamljenog Pašalića koji udarcem iz prve s trinaest metara matira Navasa za 1-0 svoje momčadi i svoj treći pogodak u Ligi prvaka. Bila je ovo sedma od devet utakmica aktualne sezone Lige prvaka u kojoj je Atalanta prva na susretu postigla pogodak.

PSG prijeti dvije minute nakon primljenog pogotka. Neymar je ‘prodao tunel’ Pašaliću i zavukao se u sredinu te sa sedamnaest metara prizemnim udarcem poslao loptu malo, malo pored vratnice.

Kod francuskog predstavnika očekivano je najviše prijetio Neymar, u 36. minuti pokušao je iz slobodnog udarca s devetnaest metara, precizno, ali nedovoljno snažno, te Sportiello upisuje sigurnu obranu.

U 41. minuti Sarabia probija desnu stranu Atalantine obrane i kvalitetno ubacuje u sredinu za Icardija kojeg ipak uspješno ometa Djimsiti te PSG-ov napadač ne uspijeva doći do lopte. Konkretniji je u ovom periodu susreta bio pariški klub, dvije minute poslije Neymar se nakon velike pogreške Hateboera izborio za situaciju za pogodak, sjurio prema golu i iskosa lijevo sa šest metara očajnim udarcem loptu poslao daleko pored vratnice.

Do kraja poluvremena (minuta sudačke nadoknade) nismo vidjeli konkretnih prijetnji za vratare, te se na odmor otišlo s minimalnom rezultatskom prednošću kluba iz Bergama.

I u nastavku smo gledali konkretnije otvaranje Atalante, no udarci de Roona i Djimsitija nakon kornera protivnički su braniči pravovremeno blokirali i odbijali u korner. PSG prvi put u drugom dijelu prijeti, pogađate, preko Neymara. Dalekometni pokušaj iz slobodnog udarca blokirao je de Roon i odbio u korner iz kojeg Tuchelova momčad nije uspjela zaprijetiti.

Odlična situacija za Atalantu u 58. minuti. Nakon ubačaja iz prekida s lijeve strane lopta je vraćena na suprotnu vratnicu gdje je na udarcu Djimsiti kojem je u reakciji zasmetao suigrač, te pokušaj Albanca završava pored vrata. Nakon ove situacije su uslijedile prve promjene, Gasperini je napravio dvije te umjesto Alejandra Gomeza i Berata Djimsitija u igru poslao Ruslana Malinvskog i Josea Palomina, dok je Tuchel odlučio da je vrijeme za Kyliana Mbappea koji je zamijenio Pabla Sarabiju.

Prilikama je dosta siromašnije bilo drugo poluvrijeme, PSG je imao blagu dominaciju u igri, no nije imao ideju kako konkretnije doći u posljednju trećinu. Atalanta je s druge strane igrala dosta opreznije te dosta teže dolazila u posjed lopte, no u obrani je to (za razliku od prvog dijela) izgledalo dosta kvalitetno i pravovremeno. U 70. Gasperini ponovno mijenja, iz igre vadi Pašalića umjesto kojeg je ušao 29-godišnji Kolumbijac Luis Muriel. Dvije minute poslije dvije zamjene radi Tuchel, igru su napustili Ander Herrera i Idrissa Gueye, dok su na travnjak istrčali Leandro Paredes i Julian Draxler.

Mbappe se prvi put u prilici našao u 74. minuti kada je probijena desna strana Atalantine obrane, no udarac iskosa sa sedam metara u bliži kut nogom brani Sportiello i odličnom reakcijom čuva mrežu netaknutom. Talijanski vratar dvije minute poslije brani i Neymarov loš priezmni udarac s trinaest metara.

U 79. strateg PSG-a bio je primoren zbog ozljede izvaditi Keylora Navasa, na vrata je stao Sergio Rico. S obzirom da je to bila i treća promjena, Tuchel je iskoristio i pravo uvođenja petog igrača, te je umjesto Maura Icardija ušao Choupo Moting.

Mbappe u 81. bježi obrani i izlazi u vrlo dobru situaciju, no njegov udarac sa sedam metara odličnim klizećim startom blokira Palomino. Nakon ove situacije u redovima Atalante je iskorišteno treće pravo na promjene, umjesto Duvana Zapate i Robina Gosensa u igru su ušli Timothy Castagne i 19-godišnji veznjak Jacopo Da Riva, kojem je ovo bio debi u Ligi prvaka te tek drugi nastup za seniorsku momčad kluba.

PSG je nakon obavljenih promjena počeo igrati dosta dinamičnije te više kroz sredinu tražiti prostor za proboj protivničkih linija. Takav pristup isplatio im se u 90. minuti utakmice kada je nakon ubačaja Choupo Motinga s desne strane napada Neymar lijevo primio loptu, njegov udarac je blokiran no u sredini je prvi na lopti Marquinhos koji trese mrežu za 1-1.

U ludoj završnici PSG stiže do preokreta. U trećoj od pet minuta sudačke nadoknade na dodavanje Mbappea s lijeve strane napada na četiri metra loptu u mrežu pored Castagnea u mrežu posprema Chuopo Moting i donosi veliko slavlje francuskom klubu.

PSG je tako prvi put nakon dvadeset i pet godina osigurao nastup u polufinalu elitnog europskog klupskog natjecanja, dok će se Atalanta u svom debitantskom nastupu u Ligi prvaka morati zadovoljiti ‘samo’ četvrtfinalem. Tuchelova momčad u polufinalu će igrati protiv boljeg iz okršaja RB Leipziga i Atletico Madrida.

Četvrtfinalni program Lige prvaka nastavlja se sutrašnjim okršajem RB Leipziga i Atletico Madrida koji svoj susret igraju na Sportingovom Jose Alvalade stadionu s početkom u 21 sat. U petak se sastaju Barcelona i Bayern, dok ćemo posljednjeg polufinalista saznati nakon subotnjeg okršaja Manchester Cityja i Lyona.