Pet pogodaka u premijernom prvoligaškom slavlju Šibenika nad Goricom (VIDEO)

U drugoj utakmici programa posljednjeg (20.) kola pred zimsku pauzu Šibenik je u vrlo uzbudljivom okršaju rezultatom 2-3 (1-1) svladao Goricu u Velikoj Gorici i tako stigao do prvog slavlja nad današnjim suparnikom u sedmom međusobnom prvoligaškom srazu.

Pogotke za momčad Krunoslava Rendulića postizali su Kristijan Lovrić u 12. i Vlatko Stojanovski u 68. minuti, dok su za ekipu Marija Rosasa strijelci bili Antonio Jakoliš u 30., Ivan Delić u 51., te Marin Jakoliš – koji je za slavlje zabio poslije velike pogreške Joze Šimunovića u 87. minuti dvoboja.

Bolje su susret otvorili domaćini koji su prvu konkretnu prijetnju kreirali u 4. minuti kada na ubačaj Šimunovića s desne na lijevu stranu Lovrić primio loptu na rubu peterca i odigrao povratno, kao na pladnju, za Delfija koji s osam metara matira Rogića, ali koncentiran je i na mjestu Bilić (počeo od prve minute umjesto tijekom zagrijavanja ozljeđenog predviđenog startera Perića).

Nizali su se odlični izlasci Gorice naprijed. U 7. minuti se Kalik izvukao desno i odigrao prema sredini na osam metara odakle iz prve ‘poteže’ Babec i šalje loptu malo, malo pored suprotne vratnice. Tri minute poslije nakon blokiranog udarca Lovrića lopta u visokom luku pada uz rub peterca gdje je prvi Brodić, koji uspješno puca prema vratima, ali uklizavanjem i blagim dodirom loptu u vratnicu i van igre prosljeđuje požrtvovni Bilić. Uskoro je Duje Strukan na asistenciju sugrađanina Hrvoja Radića, umjesto udarca iz kuta za domaćine neobjašnjivo označio zaleđe Brodića, koji je bio barem pola metra iza obrambenih igrača u trenutku Lovrićevog udarca.

Do potpuno zasluženog vodstva aktivni i opasni domaćini stižu u 12. minuti poslije prelijepe brze akcije koju je Babec otvorio dodavanjem za Kalika, on odigrao brzo naprijed za Brodića, koji još brže i jednostavnije ostavlja u prostor Lovriću te 26-godišnji krilni napadač izlazi u jedan na jedan s Rogićem i mirno ga s trinaest metara matira za 1-0 i svoj sedmi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 46. u 109. Prva HNL nastupu.

U 20. minuti smo vidjeli prvi konkretniji izlazak gostiju naprijed. M. Jakoliš je pobjegao po lijevoj strani napada nakon greške Šimunovića, koji se ipak uspio iskupiti za svoj kiks jer je blokom na ljievom rubu peterca odbio suparnikov udarac u korner. Samo minuti poslije na drugoj se strani lijepom paradom iskazao Rogić koji je uspio ‘iščupati’ snažan udarac Babeca s devetnaest metara pod gredu.

Bio je ovo period kada su ‘Narančasti’ konačno ‘malo prodisali’, pa tako u 29. bilježimo još jedan bijeg M. Jakoliša koji je odličnim potezima na lijevom rubu šesnaesterca ‘izvozao’ Doku, u završnici mu gurnuo loptu kroz noge i sjurio se u šesnaesterca, Albanac je Jakoliša uspio zaustaviti tek prekršajem. Prekid je dobro izveo Marin, pucao je u prvi kut, Kotarski uz manje probleme uspio upisati obranu.

Do izjednačenja gosti stižu u 30. minuti. M. Jakoliš je odigrao lijevo za Kvesića koji ubacuje u sredinu gdje Delić glavom prosljeđuje desno do A. Jakoliša, a on sa sedam metara ‘punom’ iz prve zakucao loptu pod gredu za 1-1 i svoj prvijenac nakon povratka u Šibenik, ujedno i svoj prvi HNL pogodak nakon deset godina, te ukupno sedmi u 87. Prva HNL nastupu.

I dalje je Rendulićeva momčad bila ta koja je generalno (gotovo u potpunosti) kontrolirala događanja na terenu, ali do kraja prvog dijela ipak smo gledali kvalitetnije goste u defanzivnim zadaćama, pa tako bilježimo još ‘samo’ dvije odlične situacije domaćina. Kalik je u 37. minuti na dodavanje Muse s lijeve strane napada u sredini s dvanaest metara pucao malo, malo pored desne vratnice, a pored iste je u 43. minuti glavom iz dobre situacije sa sedam metara pucao i Delfi, čime je (što se prilika tiče) i okončano prvo poluvrijeme.

U drugi dio se ušlo s aktivnijim domaćinima, kao i u prvom dijelu, ali dosta, dosta ujverljivijim gostima koji su uz evidentno manje problema zatvarali prostore, te općenito stajali s dosta više podignutim linijama na terenu.

Svoje dobro izdanje ‘Narančasti’ kapitaliziraju u 51. minuti za preokret i 1-2. Cvetković je oduzeo posjed nakon velike pogreške Jovičića, Marin uspješno sačuvao isti, izdržao protivnički napad, krenuo naprijed i gurnuo savršeno desno u prostor za Delića koji puca s desnog ruba peterca, a lopta se poslije reakcije Kotarskog odbija uz prvu vratnicu za slavlje Šibenika i njegov šesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno jubilarni deseti u 75. Prva HNL nastupu.

U 53. minuti je Lovrić pokušao iz slobodnog udarca lijevo iskosa s osamnaest metara, snažno, ali neprecizno i ravno u dobro postavljenog Rogića. Četiri minute poslije na suprotnoj je strani Marin Jakoliš uputio snažan udarac s lijeve strane napada kroz veliku gužvu ispred koncentriranog Kotarskog, koji je uspješno upisao sigurnu obranu.

U periodu od 60. do 63. minute trajao je veliki pritisak Gorice, ali sve su izgledne situacije domaćina u tom razdoblju opravdano ‘anulirane’ zbog ‘serije’ zaleđa.

Do izjednačenja Gorica stiže nakon još jedne duge i lijepe akcije. U završnici Kalik igra naprijed za Stojanovskog koji otvara desno Cruza, a on povratnom pronalazi baš Makedonca, koji s ruba peterca šalje loptu pod gredu za 2-2 u 68. minuti i svoj ligaški prvijenac u 12. nastupu.

Veliku je priliku 72. minuti propustio realizirati asistent za drugi pogodak Cruz, koji je nakon lijepog prodora Lovrića po lijevoj strani napada na njegov oštar ubačaj s tri metra uspio glavom pucati preko okvira vrata.

Sedam minuta poslije nevjerojatan promašaj i na suprotnoj strani. Dasilva je primio loptu desno, atraktivno petom odigrao u prostor za A. Jakoliša koji probija stranu do kraja i igra savršeno precizno na jedanaest metara za Marina, koji je očajno zahvatio loptu i iz čiste gol pozicije poslao istu preko okvira vrata.

Odličan dvoboj pogotkom u 87. minuti igre odlučio je Marin Jakoliš. Jozo Šimunović i Aleksandar Jovičić danas su odigrali zaista skromnu utakmicu, a Šimunovićeva velika pogreška bila je presudna za slavlje gostiju, nekadašnji stoper Celtica dodao je loptu ravno u noge Jakolišu koji se sjurio do petnaest metara i prizemnim udarcem pogodio donji lijevi kut za 2-3 i svoj 10. ligaški pogodak u sezoni, ukupno 12. u 63. Prva HNL nastupu.

Do kraja je Gorica svim silama nastojala doći do pogotka vrijednog barem boda, ali pokušaj Golubickasa u 90. obranio je Rogić, dok je udarac Kalika u trećoj od pet minuta nadoknade otišao malo pored okvira vrata.

Šibenik je tako stigao do šeste ligaške pobjede u sezoni i 22 boda na kontu, dva manje od šestoplasirane Lokomotive koja je jučer upisala 2-1 poraz od ‘Farmaceuta’ u Koprivnici.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U drugoj utakmici programa posljednjeg (20.) kola pred zimsku stanku HT Prve lige trenutno petoplasirana Gorica s početkom u 13 sati na svom stadionu dočekuje sedmoplasirani Šibenik.

Domaćini su u do sada odigrana ovosezonska dva međusobna ligaška susreta upisali dvije pobjede, te općenito u šest ligaških okršaja sa Šibenikom ne znaju za poraz, uz omjer od pet slavlja i jednog remija.

Goste, koji su opterećeni financijskim problemima kluba i neisplatama plaća, pred put u Veliku Goricu jučer su uoči posljednjeg treninga došli podržati i ‘Funcuti’, koji su se poslije na svojoj Facebook stranici oglasili i priopćenjem upućenim vlasnicima kluba.

Strateg Gorice Krunoslav Rendulić zbog ozljeda danas ne može računati na Pršira, Krizmanića, Keitu, Šrolera, Sarića, Suka, Fruka i Benita, dok pauzu zbog akumuliranih opomena odrađuje Steenvoorden. Mario Rosas iz istih razloga u kadru danas nema kapetana Ćurića, dok zbog ozljeda izbivaju Bačelić Grgić, Močinić, Jhingan i Mesa.

Trener domaćih je sraz najavio sljedećim riječima: “Nema mjesta za velika slavlja nakon Rijeke, čeka nas još jedna izuzetno zahtjevna i teška utakmica. Stanje u momčadi je dobro, imamo probleme koji nisu novi, ali nema kukanja i plakanja. Igrat će oni koji su zdravi i koji su sto posto spremni.”

Njegov kolega na klupi Narančastih je za SD dodao: “Gorica je nova utakmica. Pokušat ću igračima objasniti da u tih 90 minuta zaborave na sve probleme, zabave se, jer nogome je prije svega igra, i da pokušamo izvući nešto pozitivno.”

Glavni sudac utakmice je Splićanin Duje Strukan, kojem će kao prvi pomoćnik pomagati sugrađanin Hrvoje Radić, a kao drugi pomoćnik Zagrepčanin Anto Marić. VAR i AVAR suci su Marin Vidulin iz Kanfanara te Robi Kezele iz Rijeke. Četvrti sudac je Ante Čuljak (Zagreb), delegat Stipe Doljanin (Hrvace), a kontrolor suđenja Tomislav Petrović (Valpovo).