Počela je argentinska Primera!

Započela je argentinska prva liga, koja od ove godine broji čak 30 klubova, o čemu smo već pisali. Samo na našem portalu imat ćete priliku pratiti ovu zanimljivu ligu, te ćete svako kolo moći čitati pregled i sažetke utakmica.

Glavni favoriti za osvajanje naslova uz velikane Bocu i Rivera, te prošlogodišnjeg prvaka Racinga je južnoamerički prvak i svjetski klupski doprvak San Lorenzo te Lanus koji već godinama igra dobro i vreba svoju priliku. Prvo kolo već je dalo naznake da će se i manje klubove pitati nešto, te će sigurno imati dosta utjecaja u odlučivanju prvaka.

Čast da otvore prvenstvo Argentine na stadionu “Jose Amalfitani” imali su Velez i debitant u prvoj ligi Aldosivi.Velez je unatoč tome što je zadnjih pola sata igrao s igračem manje pobijedio 2:0, a dvostruki strijelac bio je Milton Caraglio.

Aktualni prvak Cope Libertadores, San Lorenzo je nakon međunarodnih poraza od Reala i Rivera napokon pobijedio i to bez glavnih igrača u prvoj postavi. S obzirom da ovaj tjedan započinju s obranom Cope trener Edgardo Bauza odmarao je ključne igrače u utakmici s Colonom. Golove za “El Ciclon” su zabili Mauro Matos i Hector Villalba.

Argentinos Juniorsi su u svom povratničkom nastupu u prvoj ligi pobijedili Atletico Rafaelu. Do vodstva su došli u 14. minuti kada je Alexis Niz u pokušaju presretanja centaršuta Ezequiela Garre ubacio loptu u vlastitu mrežu. Pobjedu je potvrdio Andreacute;s Franzoia koji je odličnu akciju svoje momčadi završio lijepim golom u 68. minuti utakmice. Branitelj naslova Racing kod kuće je neočekivano poražen od Rosario Centrala. Gol vrijedan tri boda donio je Franco Cervi u 3. minuti utakmice, iskoristivši loše ispucavanje domaćeg vratara Sebastian Saja.

Utakmicu između Boce i Olimpa obilježio je kontroverzni penal za domaćina kojeg je u gol pretvorio Fernando Gago. Pred odlazak na odmor gosti su izjednačili preko Jonathana Whitea i šokirali domaćine. U nastavku susreta trener Boce uvodi novu “desetku” Nicolasa Lodeira te napadača Sebastiaacute;na Palaciosa koji sa svoja dva gola zaključuje utakmicu.

Doprvak River je nakon pobjeda protiv San Lorenza u Recopi (južnoameričkom superkupu) nastavio svoj pobjednički niz te je s lakoćom pobijedio još jedan novi klub u ligi mdash; Sarmiento. Dvostruki strijelac za River je bio Teo Gutierrez, a pridružili su mu se još i Sanchez, te Cavenaghi. Počasni gol za domaćine postigao je Cuevas u 57. minuti utakmice.

Najzanimljiviji susret prvoga kola odigrao se u Rosariju, na stadionu “Marcelo Bielsa“. Newells Old Boys i Independiente, dvije jake momčadi koje se nisu plasirale u ovogodišnje izdanje Cope Libertadores odigrale su ljepoticu kola. Gosti su poveli s dva gola Albertenga u 10. i 32. minuti, a domaćini izjednačuju golovima Maxi Rodrigueza iz penala u 53. te Figueroe u 58. minuti utakmice. Independiente nakon dva brza gola domaćina nije odustao te je i dalje nastavio napadati, a to im se isplatilo u 71. minuti kada golman Newellsa, Oscar Ustari radi prekršaj u svom kaznenom prostoru. Pobjednički gol s bijele točke zabio je gostujući vratar Diego “Ruso” Rodriguez.

Do iznenađujućih minimalnih gostujućih pobjeda došli su Defensa y Justicia protiv Gimnasie iz La Plate, te Temperley protiv Banfielda. Temperley se vratio u prvu ligu nakon dugih 27 godina i s igračem manje je u 90. minuti iz slobodnog udarca došao do vrijedne pobjede. Na sličan način do pobjede protiv Arsenala iz Sarandija dolazi i Estudiantes u 43. minuti, a istim rezultatom završio je i susret Quilmesa i Lanusa. Domaćini su se gotovo čitavu utakmicu branili, a popustili su u 53. minuti. Maxi Velazquez izveo je slobodni udarac i kratko nabacio u protivnički šesnaesterac gdje se u gužvi najbolje snalazi Santiago Silva koji efektno petom šalje loptu u gol.

Huracan nije izgubio u Santa Femdash;u punih 18 godina, sve dok to nije promijenio napadač Uniona, Enrique Triveiro golom u 62. minuti. Crucero del Norte, klub star samo 25 godina debitirao je u prvoj ligi odigravši utakmicu bez pogodaka s Tigreom. Domaći su mogli i do sva tri boda ali Torres nije iskoristio kazneni udarc u 10. minuti utakmice. Bodove su također podijelili Godoy i San Martin koji su odigrali 1:1.

Kolo je zaključio susret Belgrana i Nueva Chicaga u Cordobi. U prvih 20 minuta domaćini su poveli golovima Escudera i Obola, a u 30. minuti ostali su s igračem manje. Gosti su iz penala smanjili rezultat, a u 80. minuti ostaju s igračem manje. Pobjedu Belgrano potvrđuje svojim trećim golom u 90. minuti utakmice.