Pogled s Pirineja: Sevilla pobjedom nad Realom potvrdila da je legitiman kandidat za naslov

Odigrano je 18. kolo Primere, kolo prije polovice prvenstva, u kojem smo svjedočili prvom porazu Kraljevskog kluba u Primeri čime je borba za titulu dobila legitimnog trećeg kandidata u vidu najjačeg kluba Andaluzije.

Sevilla – Real Madrid 2:1 (Ramos (ag) 85, Jovetić 90+2/Ronaldo (p) 67)
Punih 16 utakmica Real je odolijevao porazu u La Ligi, vadio se golovima u posljednjim minutama, protivnici su promašivali penale, čupalo se s gol crte i onda je “došao taj dan i umro je Real, umro je umro, umro je on i neće biti šampion”. Poznata navijačka pjesma, uglavnom rezervirana za momčad Partizana, najbolje oslikava stvarno stanje u Španjolskoj, gdje se jedva dočekao kiks Zidanea. Uz ovu i ostale navijačke pjesme su se orile na Pizjuanu gdje je Sevilla potvrdila svoju kandidaturu za naslov prvaka Španjolske. Naravno da se ima još mnogo igrati, ali činjenica je da su Andalužani trenutno ispred Barce i Atletica, s mizernim bodom zaostatka za Realom (iako Madriđani tek trebaju odigrati zaostalu utakmicu s Valencijom).

Samu utakmicu obilježio je prilično kukavički pristup Zidanea (lako je sad biti general poslije bitke), gdje je promjenom formacije totalno otupio oštricu svojoj ofenzivi. Real nije bio nimalo opasan po gol suparnika, iako je bilo prilika, ali nedovoljan pritisak na domaćina s vremenom je samo davao krila domaćinima, koji su kasnije na valu euforije došli do pobjede. Sampaoli je definitivno nadmudrio Zidanea jer domaćini su imali totalnu dominaciju zadnjih 15 minuta susreta, naravno da su ovdje i kumovale odlične zamjene u vidu Sarabije i Jovetića.

Glavna ličnost utakmice je definitivno Sergio Ramos, koji je autogolom zapravo pokrenuo cijelu lavinu na svoj gol, koju se očito nije moglo zaustaviti. Da stvar bude još gora reprezentativni stoper je izjavio da smatra svoju izvedbu odličnom, a sam gol je puka slučajnost. Kad nisam pao sa stolice čitajućrsquo; njegovu izjavu… Iako je istina da je bio pravovremen u svojim obrambenim zadaćama, ipak je na kraju sve to upropastio glupastim autogolom. Mislim, ako mu je cilj da mu se navijači na Pizjuanu naklone i počaste ga standing ovationom, onda razumijem gore navedene poteze i izjave.

Hrvatski dvojac upisao je nastupe.Kovačić jeušao u drugom poluvremenu i praktički nije mogao ostaviti bolji utisak zato što je Real kompletno pao trkom i time sjeo u klilo obrani i vrataru. S druge strane Luka Modrić je još jednom pružio solidnu partiju, iako je igrao na neprirodnom položaju i tako je morao ordinirati po desnoj strani napada Reala.

Da zaključimo ovaj derbi 18. kola s napomenom da svakom simpatizeru La Lige je drago što je Real napokon izgubio, jer sada imamo mrtvu utrku tri rivala, a u suprotnom bi imali samog giganta iz Madrida na vrhu s velikom bodovnom prednosti nad ostalima i prilično izvjestan drugi dio prvenstva.

RM ext by ReplayFootCom

Barcelona – Las Palmas 5:0 (Suarez 14,57, Messi 52, Turan 59, Vidal 80)
Napokon se Barcelona probudila iz svog zimskog sna i praktički iskalila sav svoj bijes na Las Palmasu. Odličnom Messiju priključio se Suarez i s dva lijepa pogotka navijestio bolju formu u nadolazećim utakmicama. Katalonska mašina djelovala je odlično, podmazana i bez ikakvog trokiranja. Gosti se nažalost nisu uspjeli nikako kvalitetno postaviti i još kad dodate crnu rupu od 7 minuta, gdje su primili tri komada, onda je jasno da su čak i dobro prošli, jer moglo je biti znatno gore od petarde u otočkoj gostujućoj momčadi.

Luis Enrique napokon je složio jednu uvjerljivu pobjedu, koja mu je itekako nužna jer već kroz tjedan slijedi utakmica Kupa Kralja protiv njihove crne mačke zvane Real Sociedad. Prolaskom u polufinale Kupa, mladi strateg na klupi Barce sigurno bi smirio uzavrele strasti, koje su prethodnih dana bile prilično intenzivne. Mnogo je tu posla, primarno je potrebno buđenje bekova i vezne linije, jer trojac MSN ne može sve sam.

Od Hrvata vidjeli smo obojicu, ali niti jedan nije počeo od prve minute. Rakitić minutažu u Primeri dobiva na kapaljku, dok Livaja očito nije uspio impresionirati svog trenera s golovima iz Kupa. Za sada nikakvih točnih informacija o transferu Rakitića nema, osim špekulacija vezanih za Man City.

Ba ext by ReplayFootCom

Atletico Madrid – Betis 1:0 (Gaitan 8)
Utakmica se praktički odvila upravo prema mojoj najavi samog susreta. Nije da se hvalim, ali Betis već duže vrijeme igra prilično čvrst nogomet i nikome nisu mekan orah, pa čak ni liderima prvenstva. Svoj niz pogodaka nije nastavio Griezmann, ali to je manje bitno u ovom trenutku, jer Simeone je došao do nova tri boda i to ne baš uvjerljivom predstavom.

Susret je odlučio pogodak u ranoj fazi utakmice. Strijelac je bio najskuplja ovogodišnja akvizicija (iz Benfice), Nico Gaitan. Omaleni Argentinac je praktički prošao istu fazu prilagodbe kao naš Šime Vrsaljko i sada napokon dobiva priliku da igra, što jako lijepo koristi. Jako veseli kontinuirani nastupi našeg Vrsaljka, ali ne treba se zanositi, jer Juanfran će imati prednost u utakmicama velike važnosti.

atm by ReplayFootCom

Malaga – Real Sociedad 0:2 (I. Martinez 50, Juanmi 62)
Odlična predstava gostiju iz Baskije, koji su ovom pobjedom nastavili svoj put u borbi za 4. mjesto La Lige. Možda to nije bila dominatna predstava, ali sačuvana mreža i tri boda jako su velik impuls pred sraz s Barcom u Kupu Kralja. Pojedinac koji se najviše ističe u momčadi je središnji stoper Inigo Martinez, koji je svojim predstavama sigurno zaslužio poziv u nacionalnu vrstu Furije. Uz odlične obrambene reakcije stiže sudjelovati i u napadačkom dijelu svoje momčadi, a još kad dodate da je odličan izvođač slobodnih udaraca, onda je jasno da Španjolska nema brige po pitanju nasljednika Ramosa ili Piquea.

Valencia – Espanyol 2:1 (Montoya 17, Mina 73/ David Lopez 85)
Odlična predstava Valencije na njenoj Mestalli protiv plavo bijelih iz Katalonije. Šišmiši su odigrali pravu mušku utakmicu i pokazali da nikako ne zavrjeđuju trenutno poziciju na tablici. Iskreno, sviđa mi se jako pristup momčadi ovoj utakmici, jer su se zahvaljujuć viđenim na travnjaku i navijači jako uključili u susret, i tom simbiozom Šišmiši realno nisu mogli izgubiti utakmicu. Gosti moraju naći recept kako da prekinu nesretni ritam igre toplo-hladno, a s obzirom na limitiran kadar, Flores nema lagan zadatak.

Leganes – Athletic Bilbao 0:0
Nažalost ovdje sam očekivao mnogo više od obje momčadi iako treba biti iskren i priznati da je remi idealan rezultat za obje momčadi. Leganes se možda nije pomaknuo sa svoje trenutne pozicije, ali marljivo povećava prednost pred 18. momčadi Primere i time osigurava sve izgledniji opstanak. Gosti, očito iscrpljeni utakmicom u Kupu gdje su ispali od Barcelone, nisu mogli ponuditi više od neriješenog rezultata.

Sporting Gijon – Eibar 2:3 (Carmona 9, Cases 58/ Gonzalez (p) 4, Leon 21, Luna 23)
Nevjerojatan blitzkrieg vidjeli smo u Gijonu, gdje su gosti u svega početnih 25 minuta stekli tri gola prednosti. Sada je sasvim jasno, momčad Eibara itekako je afirmirana prvoligaška momčad, jer kad počneš uzimati tri boda i na gostujućim travnjacima onda je jasno da tu ima kvalitete. Najveći problem je što veteran Pedro Leon iz godine u godinu stari i tako će sve teže i teže nositi breme ove momčadi, pa smatram da bi gosti trebali malo pokušati nadograditi momčad kako bi mogli na duže staze držati ovakav ritam nastupa. U prvih 18. nije bilo Duje Čopa, spekulira se o nedisciplini, iako se klub još nije javno očitovao.

Celta Vigo – Alaves 1:0 (Radonja 89)

Nebesko plavi su na kraju jedva slomili goste i to pogotkom u zadnjim minutama. Nažalost gosti nisu izdržali, a otežavajuća okolnost bio je crveni karton u 49. minuti susreta, čime su gosti bili osuđeni na branjenje do kraja utakmice. Nažalost Celta ove godine nije ni sjena lanjske momčadi, ali sigurno plovi vodama sredine ljestvice i strpljivo čeka svoju priliku za skok prema vrhu. Tko zna, možda kvalitetnim transferom u siječnju uspiju nadograditi momčad i ponovno biti važan čimbenik po pitanju pozicija za europska natjecanja.

Deportivo – Villarreal 0:0
Još jedna u nizu čvrstih utakmica domaćina, koji je na svom Riazoru uspio sačuvati netaknutu mrežu i tako upisati još jedan remi u La Ligi. Sasvim je sigurno da momčad iz Galicije jednostavno nema onaj stari sjaj i da tu nema kvalitete kao prije dvadesetak godina, samim tim ih je meni osobno nekako teško gledati takve. Realnost je nažalost surova i treba čekati bolja vremena, a ovaj klub (koji je lansirao jednog Rivalda) zaslužuje bolju poziciju u Primeri.

Granada – Osasuna 1:1 (Kravets 69/Riera 12)
Derbi prvog i drugog s dna tablice nije dao pobjednika, ali je pružio utakmicu punu žustrine. Granada je kroz posjed pokušala doći do prilika s obzirom na to da su gosti rano poveli i povukli se. Kasnije u drugom poluvremenu domaćini poravnavaju, ali jako brzo nakon toga im je isključen igrač, a do kraja su ostali bez još jednog igrača. S ovim raspletom remi je realan rezultat.

Meč po meč i evo nas na kraju, gdje se opet opraštamo najljepšim pogotcima kola. Nažalost nisu lijepi kao u prošlom kolu, ali ima se što vidjeti, zato disfruta chicos!