Pogoci Morate i Lewandowskog za remi Španjolske i Poljske u Sevilli (VIDEO)

U posljednjoj utakmici drugog kola po skupinama Španjolska je u Sevilli odigrala 1-1 (1-0) s Poljskom. Ovim raspletom sve četiri reprezentacije skupine E u posljednje kolo ulaze s mogućnošću prolaska dalje.

Vodstvo Španjolcima donio je Alvaro Morata pogotkom u 25. minuti, a bod Poljacima Robert Lewandowski koji je Unaija Simona svladao u 54. minuti utakmice. Obje momčadi imale su po još nekoliko velikih prilika za pogodak, iako je naravno Španjolska dominirala većinom utakmice, ali najveću neiskorištenu priliku ipak pišemo Gerardu Morenu koji u 58. minuti nije realizirao kazneni udarac za ‘Furiju’.

Uvodno su Poljaci bili ti koji su konkretnije dolazili u posljednju trećinu, a poljskim reprezentativcima pišemo i prvu prijetnju na utakmici. U šestoj minuti Klich je potegao snažno s preko dvadeset metara i poslao loptu malo, malo iznad okvira vrata.

Naravno, uskoro su Španjolci potpuno preuzeli konce igre i dominirali posjedom, a prvi udarac Enriqueove momčadi uputio je Olmo u 10. minuti, ali s njegovim pokušajem iskosa lijevo s ruba šesnaesterca u bliži kut Szczęsny nije imao ni najmanjih problema.

Za razliku od sraza sa Švedskom u prvom kolu (0-0), Španjolci su ovaj put svoju apsolutnu dominaciju uspjeli kapitalizirati već u 25. minuti. Moreno je primio loptu desno na krilu i uvukao se do ruba šesnaesterca odakle je preciznim prizemnim dodavanjem kroz ‘srce’ protivničke obrane savršeno poslužio Moratu koji je utrčao na pet metara i mirno poslao loptu u suprotni kut za 1-0. Prvi pomoćnik Alessandro Giallatini zbog sumnji u poziciju Morate odmah je označio zaleđe, ali nakon kraće VAR provjere opravdano je potvrđen prvi pogodak Španjolaca na turniru.

Uslijedio je period ‘totalnog’ zatišja koji je prekinuo Moreno poslavši u 34. minuti loptu iz slobodnog udarca s osamnaest metara (koji je izborio Olmo) tik uz vratnicu. Samo minutu poslije konačno su Poljaci ponovno uspjeli doći u posljednju trećinu i kreirati veliku priliku. U završnici je Lewandowski s desnog ruba šesnaesterca savršeno poslužio Świderskog, koji pored ‘uspavanih’ Torresa i Laporta s tri metra šalje loptu malo, malo preko okvira vrata.

Iako su Španjolci, očekivano i ‘klasično’ dominirali utakmicom, poljski reprezentativci u 43. minuti imaju još jednu veliku, veliku priliku za izjednačenje! ‘Traljavi’ Alba je izgubio posjed od strane Jóźwiaka pri pokušaju izlaska na dvadesetak metara od svojih vrata, Świderski prima loptu, oslobađa se naleta i prekrasnim prizemnim udarcem s osamnaest metara pogađa vratnicu! Na odbijenoj lopti na sedam metara je Lewandowski, koji uz manje probleme s primanjem uspijeva uputiti udarac, ali čudesnom obranom svoju mrežu je netaknutom sačuvao vratar Bilbaa Unai Simón!

Do kraja poluvremena Španjolci su mogli povećati svoju prednost, ali na prizemni ubačaj Albe, Moreno je u 45. minuti u trku iz prve s pet metara poslao loptu pored vratnice i time propustio veliku priliku svoje momčadi.

Nastavak nam je u uvodnih petnaestak minuta ponudio pravu dramu. Prvo su Poljaci imali svoj ‘start iz snova’ pogodivši za izjednačenje u 54. minuti. Jóźwiak je dobio loptu desno na krilo i odlično ubacio u sredinu gdje je pored Laporta na šest metara viši Lewandowski koji glavom pogađa sami donji lijevi kut za 1-1 i svoj 67. pogodak u dresu reprezentacije.

Samo dvije minute poslije Španjolci su imali opasan dolazak u protivnički šesnaesterac, igra se nastavila nakon nekoliko paničnih ‘čišćenja’ Poljaka, ali na VAR asistenciju Daniele Orsato je pozvan da pogleda situaciju u kojoj je Moder nagazio Morena. U konačnici talijanski sudac pokazuje na bijelu točku i dodjeljuje žuti karton Moderu, a najstrožu kaznu u pogodak propušta pretvoriti upravo Moreno koji je pogodio vratnicu! Odbijenu loptu u mrežu je imao priliku pospremiti Morata, ali nije najbolje postavio nogu pa je lopta otišla pored vrata.

U 65. minuti Moreno je lijepo ‘podvali0’ loptu desno u prostor za Moratu, koji je iskosa s dvanaest metara gađao suprotni kut, ali odličnom se obranom istaknuo Szczęsny i odbio loptu u korner.

Teško su živjeli Poljaci u periodu od 70. do 85. minute utakmice. Nakon nekoliko paničnih i tragičkomičnih zaustavljanja prijetnji u 84. minuti Španjolci imaju veliku priliku za pogodak. Ubačaj Albe s lijeve strane napada na šest metara Sarabia prsima spušta za Moratu kojem je u udarac ušao Szczęsny i glavom sačuvao bod svoje momčadi!

Nakon što su se obranili od ovih konstantnih pritisaka Španjolaca uspjeli su Poljaci kvalitetnije čuvati prostor u svojoj polovici te mirno dočekati kraj susreta (pet minuta nadoknade) i osvojiti bod s kojim su zadržali nade u prolazak dalje.

U posljednjem kolu Španjolci u Sevilli dočekuju Slovačku koja je do sada svladala Poljsku (1-2) i izgubila od Švedske (1-0), dok će Poljaci svoj posljednji sraz po skupinama odraditi u Sankt Peterburgu sa Švedskom koja je osim slavlja nad Slovacima u prvom kolu upisala i remi sa Španjolcima (0-0).

Sutra nam na završnom EURO turniru počinju i susreti posljednjeg trećeg kola. S početkom u 18 sati sastaju se reprezentacije skupine A, pa tako u Rimu Italija, koja je već osigurala sljedeću fazu, dočekuje Wales, a u Bakuu će Švicarska i Turska tražiti pobjedu kojom bi mogli kao trećeplasirani nastaviti natjecanje.