Pogocima Vidovića i Delića Šibenik stigao do prve pobjede pod Računicom, Crnac strijelac za ‘Farmaceute’ (VIDEO)

U trećoj utakmici programa 31. kola HT Prve lige Šibenik je na Šubićevcu rezultatom 2-1 (2-0) svladao Slaven Belupo i tako prekinuo niz od pet ligaških utakmica bez osvojenog boda, ujedno upisavši i prvo slavlje pod vodstvom trenera Deana Računice. Ovim slavljem šibenski se prvoligaš približio na bod zaostatka za koprivničim koji na kontu ima 30 bodova.

Prva je ovo i utakmica u aktualnoj sezoni u kojoj je u međusobnim okršajima današnjih suparnika upisana pobjeda, dosadašnje tri završile su 1-1 remijima.

Ivica Vidović je prvoligaškim prvijencem u 14. minuti doveo domaćine u vodstvo, na dva pogotka razlike povisio je svojim osmim ligaškim pogotkom u sezoni Ivan Delić u 37., dok je konačnih 2-1 u 66. minuti postavio 18-godišnji Ante Crnac. Za goste je u 53. minuti kazneni udarac propustio realizirati Ivan Krstanović kojem je pokušaj s bijele točke zaustavio Lovre Rogić.

Sraz je otvoren minutom šutnje u spomen na nedavno preminulog igrača, trenera i klupskog djelatnika ‘Narančastih’ Stipe Slavice, koji je preminuo u 58. godini.

Zaista smo rijetko u prvom dijelu susreta svjedočili konkretnim dolascima u posljednju trećinu s obje strane. Gotovo sva igra odvijala se oko centra terena, odnosno barem tridesetak metara od vratara. Dosta je na igru utjecao i snažan vjetar koji je dijelom ‘kumovao’ i pogotku Šibenika za vodstvo.

Rogić je jedan konkretniji visoki pritisak gostiju riješio dugim ispucavanjem te je lopta nošena vjetrom odletjela idealno desno u prostor za koncetriranog Delića koji je u desnom rubu šesnaesterca pored Solde, Gode i Marine uspio sačuvati posjed, a zatim u velikoj gužvi dodati loptu za Vidovića, a on je preciznim udarcem s osamnaest metara pogodio donji lijevi kut Suškovih vrata za 1-0 Šibenika. Deliću je ovo bila deveta ligaška asistencija (trenutno najbolji dodavač lige), a dvadesetogodišnjem Livnjaku na posudbi iz Dinama ovo je bio prvijenac u jedanaestom prvoligaškom nastupu (treći koji je započeo od prve minute).

Od tridesete minute je uslijedio period nešto dominantnijeg izdanja ‘Farmaceuta’ koji su u 34. minuti propustili čistu gol priliku za izjednačenje. Poslije kratkog odbijanja Mine, Crnac je odigrao dupli pas s Krstanovićem koji ga je u sredini savršeno poslužio, ali 18-godišnjak se predugo namještao te mu je na rubu peterca fantastičnom obrambenom reakcijom loptu u posljednji trenutak uspio izbiti požrtvovni Marin.

Svega tri minute poslije ‘Narančasti’ imaju dva pogotka prednosti. Opet je napad domaćih išao po desnoj strani, Šimunović je iz vlastite polovice odigrao u prostor za Grezdu, nakon dolaska suigrača odlučio se za dodavanje prema Deliću koji se na rubu šesnaesterca lako riješio čuvara Tepšića i zatim iz okreta sa sedamnaest metara od lijeve vratnice zatresao mrežu za 2-0 Šibenika i svoj osmi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 12. u 85. Prva HNL nastupu.

Do kraja prvog dijela Šibenik je bio vrlo blizu trećeg pogotka. Odlični Delić se na okomito dodavanje izvukao i pobjegao čuvaru te precizno proigrao Grezdu desno u prostor, Albanac je snažno potegao s četrnaest metara u suprotni kut, svladao Suška, ali lopta je umjesto mreže pogodila gredu.

Gosti su generalno više težili posjedu, ali su bili dosta nekonkretniji u svojim dolascima koji su se uglavnom svodili na dalekometne pokušaje s kojima Rogić (dijelom i zahvaljujući vjetru) nije imao ni najmanjih problema.

U drugi dio je Zekić odlučio ući s dvije promjene, umjesto Caimacova i Bogojevića na teren je poslao Hoxhu i Zapatu te je njegova momčad od prve minute nastavka u potpunosti dominirala događanjima na terenu i konstantno pritiskala suparnika, ali bez pravih opasnosti po Rogića.

Ipak, u 51. minuti VAR soba (Zobenica, Križarić) signalizira 26-godišnjem debitantu Patriku Kolariću da je Rogić pri istrčavanju i ispucavanju lopte ispred Krstanovića pogodio u ruku Perića. Kolarić je sam otišao pogledati situaciju na monitor i vrlo brzo odlučio da je to bila situacija za najstrožu kaznu.

Izvođač je bio Krstanović koji je pucao prizemno desno po sredini vrata, ali Rogić se uspio brzo spustiti i obranom sačuvati mrežu netaknutom!

Nakon ubačaja sa strane u 58. minuti se Delić odlično probio pored čuvara i pobjegao u prostor, u zavšrnici pronašao u sredini Grezdu, ali njegov udarac bio je neprecizan te je loptu poslao pristojno pored lijeve vratnice.

Minutu poslije Hoxha je lijepim udarcem s osamnaest metara uspio svladati Rogića, ali na signalizaciju pomoćnika opravdano je označeno njegovo zaleđe pri primanju te pogodak nije priznat. Nastavio se pritisak ‘Farmaceuta’ u 61. minuti Rogić je kvalitetnom reakcijom u korner odbio i pokušaj Krstanovića u bliži kut.

Isti dvoboj vidjeli smo u 63. minuti kada je na ubačaj Kvržića ponovno prijetio Krstanović, ovaj put je glavom pucao u donji lijevi kut, ali Rogić je i to uspio odbiti u korner. Dvije minute poslije ubačaj Zvonareka iz kuta je nošen vjetrom zahtijevno doletio na gol crtu, domaći vratar uspio je to u posljednji trenutak odbiti dalje od svojih vrata.

Svoje odlično izdanje u nastavku Slaven je konačno kapitalizirao poslije lijepe akcije u 66. minuti. U završnici se Hoxha po desnoj strani suparničke obrane probio u šesnaesterac i precizno u sredini pronašao Crnca, a on sa sedam metara mirno poslao loptu u donji lijevi kut za 2-1. Osamnaestogodišnjaku je to bio drugi ligaški pogodak u osmom nastupu.

Suprotno onome što smo do tada gledali utakmica je ušla u puno mirnije vode. I dalje je Zekićeva momčad konstantno tražila način za ugrožavanje Rogića, ali domaćini su se dosta kvalitetnije branili do kraja susreta i držali svog vratara gotovo u potpunosti nezaposlenim.

U sljedećem kolu Šibenik je gost kod Hrvatskog dragovoljca dok će Slaven Belupo na svom Ivan Kušek Apaš stadionu u Koprivnici biti domaćin Hajduku.

Šibenik će u prvom dvoboju subotnjeg programa 31. dionice HT Prve lige od 15 sati na Šubićevcu odmjeriti snage sa Slaven Belupom. U njihova tri prethodna ovosezonska prvenstvena duela vidjeli smo tri identična rezultata, svaki put je bilo 1:1, a isti je postignut i u kupu, no Slaven je izborio plasman u četvrtfinale nakon boljeg izvođenja udaraca s 11 metara.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na ozlijeđene Burguija, Sahitija i Raka dok su Bačelić-Grgić, Jakoliš i Batarelo i dalje pod klupskom suspenzijom. Gosti su pak bez Zirduma, Božića, Boseca i Kocijana koji se oporavljaju od povreda.

Trener Narančastih Dean Računica je za SD rekao: “Nadam se da ćemo konačno spojiti dobru igru i rezultat. Izvedbe protiv Gorice, a posebno Hajduka, daju nam za pravo da konačno, uz igru, razmišljamo i o bodovima. Utakmica sa Slavenom bit će jako teška. Oni su, kao i mi, u lošem nizu. Vjerujem da će Šibenik biti taj koji će prvi prekinuti crnu seriju. Jednostavno, živimo za prvu pobjedu nakon četiri uzastopna poraza.”

Njegov kolega na klupi Farmaceuta Zoran Zekić je dodao: “Mogu reći da smo nakon drugo vremena iza sebe imali dobar tjedan, dečki su stvarno bili jako angažirani, prisutni i motivirani, tako da se nadam da će takav pristup biti vidljiv na utakmici. Šibenik je gotovo u identičnoj situaciji kao i mi, dugo su bez pobjede, imaju svojih problema, ali su sada u posljednjoj utakmici protiv Hajduka na Poljudu odigrali na vrlo visokoj razini.”

Glavni sudac utakmice je Patrik Kolarić iz Čakovca, a 26-godišnjem debitantu u najvišem rangu natjecanja će pomagati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Nikola Kečkiš (Virovitica) i Ante Čulina (Zagreb) dok će u VAR sobi biti Mario Zebec (Cestica) i Borut Križarić (Čakovec). Delegat susreta je Tihomir Čalić (Marčana), a suce će kontrolirati Tomislav Šetka (Đakovo).