Pogodak i asistencija debitanta Taichija Hare za Istrino slavlje nad Šibenikom (VIDEO)

Istra 1961 je u osmini finala Hrvatskog nogomegnog kupa rezultatom 0-2 (0-0) svladala Šibenik na Šubićevcu i tako izborila četvrtfinalni okršaj protiv boljeg iz okršaja Oriolika i Rudara iz Labina.

Pobjedu ‘Zeleno-Žutih’ donio je/obilježio je 21-godišnji Japanac Taichi Hara koji je prvo u 47. postigao pogodak za 0-1, a zatim u 96. minuti asistirao Šimi Gržanu za konačnih 0-2. Mladi Hara, kojem je ovo bio debi za Istru, postao je tako prvi Japanc koji je postigao pogodak u Hrvatskom nogometnom kupu (op.a. do sada su bez učinka u ovom natjecanju igrali Masahiko Inoha – Hajduk, Miki Takeshi – Stupnik te Itsuki Urata – Varaždin).

Prvi opasniji pokušaj na susretu imali su domaći preko Bailonea u 5. minuti, argentinski je napadač na desnoj strani napada lijepo prošao pored Perere i uvukao se u sredinu te s ruba šesnaesterca gađao gornji lijevi kut, ali i poslao loptu iznad okvira vrata.

Generalno je Šibenik dominirao događanjima na travnjaku no bez konkretnosti u posljednjoj trećini, jednako s druge strane nešto konkretnije nisu uspjeli kreirati ni gosti.

U 26. minuti domaći traže kazneni udarac jer je lopta nakon primanja Ampema u ruku pogodila Navarra. Sudac Ante Čuljak prvotno ne sudi ništa, a zatim nakon nekoliko sekundi ipak pokazuje na bijelu točku za Šibenik. Uslijedile su prvo poduže audio konzultacije s VAR kolegama Dujom Strukanom i Bojanom Zobenicom, a zatim su (tko zna zašto) Čuljka kolege ipak poslale da ode sam pogledati situaciju na monitor, te je u konačnici poslije svega donijeta ispravna odluka da je ruka Španjolca bila uz tijelo.

Deset minuta poslije Ampem je imao veliku priliku za pogodak! Bulat je ubacio iza leđa obrane, Navarro na petercu nespretno primiruje loptu idealno za Ampema koji se na sedam metara ne snalazi najbolje te slabašnim udarcem šalje loptu ravno u dobro postavljenog Lučića.

Blizu pogotku bio je Isnik Alimi u 42. minuti, Bulat je ubacio iz kuta, suigrači u sredini su kretnjama ‘očistili prostor’ u koji je dotrčao 27-godišnji Albanac i u trku glavom s dvanaestak metara poslao loptu malo, malo pored vratnice.

Nastavak je otvoren idealno za goste. Već u 47. minuti stižu do rezultatske prednosti! Špoljarić je ubacio iz kuta, domaći kratko očistili, u nastavku Špoljarić ponovno ubacuje, ovaj put na drugu vratnicu gdje Šutalo s pet metara glavom puca u okvir, Labrović nekako brani, no odbijenu loptu s metra u mrežu posprema koncentrirani Taichi Hara. 21-godišnjem Japancu ovo je bio debitantski pogodak u dresu pulskog prvoligaša.

Nije rani pogodak u drugom dijelu rezultirao ‘poplavom prilika’ na utakmici. Gotovo identična situacija kao i u prvom poluvremenu, generalno dominantni Šibenik, uz ipak nešto konkretnije dolaske Istre prema naprijed, no i dalje vratari realno nisu imali ozbiljnog posla, pristojnim dijelom zahvaljujući i vrlo kvalitetnim kretanjima suigrača u obrani.

U 82. minuti Šibenik je bio vrlo blizu izjednačenja! Nadrealno se za loptu izborio Ampem, koji je poslije primanja lopte na deset metara pao na koljena i tako ‘dotrčao’ do lopte, uspio nekako izvući nogu i pucati sa četiri metra, no Lučić se istaknuo velikom obranom! Suci su nakon odigravanja cijele akcije, neobjašnjivo označili zaleđe, ne znamo koga.

Poslao je Rendulić do kraja i Schildenfelda u napad, a upravo preko njega ‘Narančasti’ kreiraju sljedeće dvije opasnosti. Prvo je iskusni stoper prelijepo primio loptu lijevo i odigrao Ampemu koji ostavlja za Ćurića, njegov kvalitetan udarac sa sedamnaest metara odlično brani Lučić!

U 85. minuti na ubačaj iz kuta Schildenfeld je najviši na osam metara i glavom spušta loptu dolje u okvir, no Lučić se još jednom iskazuje i čuva prednost svoje momčadi.

U 89. minuti domaći su tražili kazneni udarac zbog starta nad Schildenfeldom, neopravdano jer je prekšaj, ako ga je i bilo, bio van šesnaesterca. Sudac Čuljak je nakon kraće tihe provjere potvrdio ispravnost nepokazivanja na bijelu točku.

Usred pokušaja ‘Narančastih’ da nekako dođu do pogotka koji bi značio produžetke u šestoj minuti nadoknade Hara je primio loptu desno, sačuvao, pričekao dolazak suigrača te gurnuo kroz noge Bilića u prostor za Gržana, a novi igrač Osijeka na posudbi u Istri sjurio se do peterca i iskosa s desne strane matirao Laborvića u bliži kut za 0-2 i veliko slavlje svoje momčadi!

Ova faza Hrvatskog nogometnog kupa okončat će se nakon dvoboja Oriolika i Rudara iz Labina (28. veljače, 13:00) te Zagreba i Hajduka (02. ožujka, 15:00).