Pogodak Ristovskog dovoljan za tri boda Dinama protiv Istre 1961

Dinamo je po drugi put u sezoni svladao Istru 1961. U 21. kolu SuperSport HNL-a Plavi su pred 2.412 gledatelja u Maksimiru slavili protiv Zeleno-žutih rezultatom 1:0 (1:0). Jedini pogodak na utakmici je u 37. minuti postigao Stefan Ristovski.

Domaćini su do gola mogli doći i ranije jer je u 25. minuti Bebek olako pokazao na bijelu točku, no Drmić s iste nije bio precizan. U drugom poluvremenu su pak mrežu Zeleno-žutih zatresli i Špikić te Petkovića, ali oba puta je VAR utvrdio zaleđe.

Izabranici Ante Čačića su tako upisali 15. pobjedu u sezoni kojom su prednost pred Hajdukom na vrhu ljestvice povećali na 11 bodova.

Uoči početka utakmice igrači su na teren izašli s bijelim šalovima čime su odali počast Miroslavu Ćiri Blaževiću koji je preminuo u srijedu. Minuta šutnje je osim za legendarnog trenera bila posvećena i žrtvama potresa u Turskoj i Siriji.

Na travnjaku nije bilo uzbuđenja do 25. minute kada je Baturina ubacio s desne strane, a Ademi je osjetio minimalni dodir Hujbera s leđa te je pao na travnjak. Sudac Bebek je pak odmah pokazao na bijelu točku, a pri istoj odluci je ostao i nakon što ga je VAR pozvao na pregled snimke.

Odgovornost s 11 metara je preuzeo Drmić, no priliku nije uspio iskoristiti jer je pogodio vratnicu od koje se lopta odbila u teren.

Dinamo je do gola došao u 37. minuti kada je Baturina s lijeve strane ubacio na drugu stativu, a loptu je u mrežu uz lošu reakciju Majkića poslao Ristovski. Bio je to njegov drugi ovosezonski pogodak.

Domaćini su prednost mogli povećati u 47. minuti kada je Ademi uposlio Petkovića, a on se u situaciji 1 na 1 s Majkićem previše dvoumio pa ga je u posljednji trenutak uspio omesti Marešić.

Gosti su prvu ozbiljniju akciju imali u 50. minuti kada je po lijevoj strani napada pobjegao Erceg nakon čega je uputio dobro dodavanje na prvu stativu, no s vrha peterca loptu pored gola šalje Hujber.

Pet minuta kasnije na suprotnoj strani travnjaka Špikić je s desne strane ubacio za Petkovića čiji udarac glavom odlazi iznad grede.

Plavi su do gola stigli u 63. minuti u kojoj je Ivanušec dubinski proigrao Špikića koji se ubacio u prostor te je u situaciji 1 na 1 s vratarem Istre mirno plasirao loptu u donji lijevi kut. Međutim nakon provjere VAR-a do promjene rezultata nije došlo jer je utvrđeno zaleđe.

Pet minuta kasnije domaćin ponovno trese mrežu Zeleno-žutih. Špikić se na asistenciju Ademija sjurio po desnoj strani nakon čega je idealno dodao za Petkovića koji je s pet metara matirao Majkića. Još jednom se aktivirao VAR koji je ponovno registrirao zaleđe, i ovaj put se s krive strane linije našao Špikić.

Iz slobodnog udarca sa 17 metara u 75. minuti je pucao Petković te je loptu poslao pokraj živog zida, ali i pokraj bliže stative.

Tri minute kasnije priliku iz slobodnog udarca su dobili i gosti, no Erceg je s dvadesetak metara pogodio živi zid.

Povratno dodavanje Ivanušeca u 82. minuti je kroz noge propustio Baturina te je lopta došla do Špikića čiji pokušaj s 15 metara nije bio dovoljno precizan. Isti igrač je tri minute kasnije sa 17 metara pucao ravno u golmana Istre.

U 88. minuti Petković je odložio loptu za natrčalog Ljubičića koji je s ruba kaznenog prostora snažno pucao malo iznad prečke.

Treća minuta sudačka nadoknade je ponudila veliku priliku za Baturinu kojeg je nesebično uposlio Ademi, ali mladi veznjak se nije snašao te je loše zahvatio loptu.

Petković je pak u 95. minuti odlično ubacio s lijeve strane, a dobar udarac Ademija glavom odlično brani Majkić. Uslijedio je i centaršut Mišića iz kornera nakon kojeg loptu pored gola šalje Perić. Bio je to posljednji pokušaj na dvoboju.

Dvadeset i prvo kolo se nastavlja u subotu kada se od 15 sati sastaju Varaždin i Hajduk dok u 17:10 počinje duel Osijeka i Slaven Belupa.

U prvom susretu 21. kola SuperSport HNL-a od 17 sati u Maksimiru Dinamo će odmjeriti snage s Istrom 1961. Njihov prvi ovosezonski duel odigran u Maksimiru završio je pobjedom Plavih rezultatom 4:1 dok je dvoboj u Puli koji se trebao igrati u listopadu prošle godine odgođen.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Boška i Josipa Šutala dok su gosti bez Blagojevića, Rovisa, Kopljara i Kneževića.

Trener Dinama Ante Čačić je u najavi rekao: “Istra je u prethodne tri utakmice pokazala zaista zavidnu formu, bila je vrlo učinkovita, osvojila sedam bodova uz gol-razliku 5:1. Rad njihova trenera Gonzala Garcije sad je došao i na bodovnu naplatu. On je trener koji gaji igru, inzistira na tome da kroz igru traži rezultat. Volim takvo poimanje nogometa i baš me veseli što mu se to isplatilo. Mislim da je to dobit za hrvatsku ligu. Na nama je da popravimo svoj bodovni učinak. Prva tri proljetna kola nisu bila bodovno u skladu s našim očekivanjima, nedostaju nam barem dva boda u toj priči. Držim da su uvjeti bili nenogometni i da je i to na neki način limitiralo našu momčad. Uz to smo imali i kadrovske probleme jer nam neki igrači nisu bili na dispoziciji.”

Strateg Zeleno-žutih Gonzalo Garcija je izjavio: “Igramo s Dinamom, jednim od najboljih klubova lige. Zapravo, s razlogom su na vrhu. No, nastojat ćemo igrati našu igru, natjecati se i pobijediti. Nastojat ćemo im otežati susret. Svjesno smo da imaju kvalitete u svim segmentima, ali spremni smo im se suprotstaviti i vjerujem da će to biti dobra utakmica.”

Glavni sudac utakmice je Ivan Bebek iz Rijeke kojem će asistirati Sanja Rođak Karšić (Podravske Sesvete), Željko Bučar (Duga Resa) i Ivana Martinčić (Koprivnica) dok su za VAR zaduženi Duje Strukan i Alen Jakšić iz Splita. Delegat susreta je Darko Kolesarić (Višnjevac), suce će kontrolirati Domagoj Ljubičić (Osijek), a za sigurnost će ispred HNS-a brinuti Miroslav Marković.