Poraz u Cardiffu! Wales golovima Wilsona srušio Vatrene i preskočio ih na ljestvici

Prvi put nakon deset godina Hrvatska je upisala dva vezana poraza u kvalifikacijama za veliko natjecanje. Nakon gubitka bodova od Turske na Opus Areni od Vatrenih je večeras u Cardiffu bio bolji Wales koji je slavio rezultatom 2:1 (1:0). Junak trijumfa domaćih bio je dvostruki strijelac Harry Wilson dok je za goste poentirao Mario Pašalić.

Izabranici Roberta Pagea su se tako dva kola prije kraja kvalifikacija za EURO bodovno poravnali s Hrvatskom, ali su zbog boljeg međusobnog omjera ispred momčadi koju vodi Zlatko Dalić.

Kako je Turska danas slavila protiv Latvije ona je izborila vizu za Njemačku, a o preostalom putniku će odlučiti okršaji u studenom u kojima Hrvatska više ne drži sudbinu u vlastitim rukama. Naime, Wales bi s pobjedama protiv Armenije u gostima i Turske kod kuće zadržao prednost pred Vatrenima koje očekuju ogledi s Latvijom u gostima i Armenijom kod kuće. Šansu da izbori drugu poziciju još uvijek nisu izgubili ni Armenci. U slučaju da ne bude među dvije najbolje reprezentacije skupine Hrvatsku očekuje doigravanje koje je izborila dobrim rezultatom u Ligi nacija.

Prvu opasniju situaciju na utakmici kreirali su domaćini u 12. minuti kada je nakon brze akcije po lijevoj strani napada Vida u posljednji trenutak blokirao pokušaj Wilsona s desetak metara iskosa.

Vatreni su uzvratili u 18. kada je Juranović ubacio za Musu, a njegov udarac glavom sa sedam metara šalje loptu visoko iznad gola.

Tri minute kasnije Wilson je pokušao pobjeći obrani Hrvatske te ga je na 18 metara prekršajem zaustavio Vida koji je zbog toga dobio žuti karton. Upravo je Wilson potom pucao iz slobodnog udarca, a Livaković je odličnom paradom uspio odbiti loptu koja je išla uz njegovu lijevu stativu.

Domaćini su u akciji i u 30. minuti kada je s dvadesetak metara iskosa gađajući suprotni donji kut dobro pucao Neco Williams, a hrvatski vratar je još jednom dobrom intervencijom sačuvao svoju mrežu.

Izbornik Dalić se na poluvremenu odlučio na čak tri zamjene. U svlačionici su ostali Juranović, Brekalo i Musa, a priliku su dobili Stanišić, Pašalić i Beljo.

Na početku drugog poluvremena Wales dolazi u vodstvo. Wilson je u 47. minuti nakon jednostavne akcije koja je krenula ispucavanjem golmana te pogreške Brozovića i proigravanja Brooksa pobjegao Vidi, a onda je s ruba kaznenog prostora mirno lobom svladao Livakovića.

Hrvatska je zaprijetila u 59. minuti kada je s dvadesetak metara iskosa pucao Brozović, a lopta je prošla par metara pokraj suprotne stative.

Minutu kasnije Wales dolazi do novog pogotka. James je odlično ubacio s lijeve strane, Wilson se pored Vide izvukao na prvu stativu te je glavom prebacio loptu koja je završila iza leđa Livakovića.

U 67. minuti Majer je ubacio s desne strane, a Beljo i Pašalić nisu uspjeli stići do lopte na drugoj stativi.

Domaćin uzvraća minutu kasnije kada se za udarac s desetak metara iskosa izborio James te je pucao malo pored suprotne stative.

Odličnu šansu za pogodak Hrvatska je imala u 75. minuti kada je Majer proigrao Belju čiji udarac s desetak metara odbija golman Ward nakon čega je lopta prošla malo pored vratnice. Uslijedio je ubačaj iz kuta Modrića nakon čega je Moore nespretno odbio loptu na drugu stativu, a tamo ju je spremno dočekao Pašalić te je poslao loptu u gol za smanjenje zaostatka Vatrenih.

Pritisak Hrvatske nastavio se i u 78. minuti kada je Sosa ubacio s lijeve strane, a Beljo je neometan sa šest metara glavom neprecizno pucao pored bliže stative.

Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka Neco Williams je oštro ubacio s lijeve strane, a lopta je prošla kroz peterac Vatrenih bez da je ijedan njegov suigrač uspio reagirat.

Modrić je u 83. minuti u dva navrata pucao s dvadesetak metara. Prvi put je njegov pokušaj obrana Walesa uspjela blokirati, a potom je kapetan Vatrenih loptu poslao visoko iznad grede.

Posljednju priliku na susretu Hrvatska je imala u 93. minuti kada je vratar Walesa zaustavio pokušaj Belje.