Porazom na Stamford Bridgeu Dinamo završio europsku sezonu (VIDEO)

Dinamo je u šestom kolu skupine E UEFA Lige prvaka poražen od Chelsea na Stamford Bridgeu u Londonu rezultatom 2:1 (2:1). Iako su izabranici Ante Čačića dvoboj otvorili golom Brune Petkovića već i prvom dijelu susreta vidjeli smo preokret koji su kreirali Raheem Sterling i Denis Zakaria.

Plavi su tako natjecanje završili na posljednjem mjestu grupe s četiri osvojena boda. Plasman u osminu finala je uz londonsku momčad izborio i AC Milan dok će Red Bull Salzburg priliku tražiti u play-offu za osminu finala Europske lige.

Dinamo je odlično otvorio susret te je do prednosti došao u 7. minuti kada su po desnoj strani napada kombinirali Ristovski i Moharrami, a potom je iranski bek ubačajem na drugu stativu pronašao Ademija koji glavom spušta loptu za Petkovića te je napadač Plavih glavom iz peterca matirao Mendyja.

U 16. minuti ubačaj Havertza s lijeve strane dolazi do Sterlinga, no njegov pokušaj odlazi daleko od okvira vratiju. Bila je to uvertira za izjednačenje koje je uslijedilo u 18. minuti. Nakon proigravanja Aubameyanga petom lošu reakciju Perića je iskoristio Sterling te je s desetak metara preciznim prizemnim udarcem u donji desni kut zatresao mrežu Dinama.

Nakon ubačaja iz kornera u 26. minuti s vrha peterca je glavom pucao Koulibaly, a lopta je otišla iznad grede. Tri minute kasnije Havertz je idealno poslužio Sterlinga, a on sa sedam metara iz velike šanse šalje loptu poviš prečke.

Chelsea do novog gola ipak dolazi u 30. minuti. Ovaj put se u strijelce upisao Zakaria kojeg je povratnim dodavanjem s desne strane pronašao Mount, a njegov prizemni udarac na gol crti nije uspio blokirati Moharrami.

Nadomak izjednačenju Dinamo je bio u 49. minuti kada je Oršić iz kornera ubacio za Šutala koji je dobio skok s Koulibalyjem, no njegov udarac glavom sa šest metara paradom brani Mendy. Tri minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka snažno je s vrha šesnaesterca pucao Aubameyang te je zatresao prečku.

U 56. minuti sa 17 metara je iz prve udarac uputio i Oršić, ali njegova plasirana lopta odlazi pokraj vratnice. Minutu kasnije aktivan je i domaćin i to nakon što je Azpilicueta ubacio za Havertza, a njegov udarac glavom nije bio veća opasnost za Livakovića.

Prodorni Chilwell je u 61. minuti snažno šutirao s desetak metara iskosa, no to je samo bilo dovoljno da zatrese vanjski dio mreže. Isti igrač je minutu kasnije uputio oštar prizemni ubačaj u peterac na koji Aubameyang nije stigao reagirati. Uslijedio je potom i udarac Mounta iz dobre situacije kojeg je na koncu blokirao Šutalo.

Mount je u 75. minuti dobro pucao iz slobodnog udarca s dvadesetak metara iskosa, a vratar Dinama je uspio odbiti loptu koja je išla u njegov bliži gornji kut. Domaćini su blizu gola bili i deset minuta kasnije kada je s desetak metara pucao Gallagher, a intervencijom se iskazao Livaković.

U 86. minuti Chilwell je iz slobodnog udarca s lijeve strane dobro ubacio na vrh peterca, no tamo se u odličnoj šansi loše snašao Silva te je loptu poslao pokraj gola. Još jedan pokušaj Mounta iz slobodnog udarca vidjeli smo u 90. minuti, a ovaj put je lopta prohujala uz samo vratnicu.

U drugoj minuti sudačke nadoknade Pulišić je s lijeve strane idealno uposlio natrčalog Gallaghera, a njegov udarac s vrha peterca refleksnom reakcijom brani Livaković. Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka Plavi su tražili kazneni udarac nakon što je udarac Livakovića u ruku pogodio braniča domaćih, no sudac Letexier nije to smatrao prekršajem.

Rezultati 6. kola:

Chelsea – GNK Dinamo 2:1
AC Milan – Red Bull Salzburg 4:0

U posljednjem, 6. kolu, skupine E UEFA Lige prvaka od 21 sat na Stamford Bridgeu počinje sraz Chelsea i Dinama. Plavi u dvoboj ulaze s posljednjeg mjesta na ljestvici i četiri osvojena boda dok je engleska momčad već osigurala plasman u osminu finala. Njihov prvi ogled odigran u Maksimiru pripao je Dinamu koji je slavio golom Mislava Oršića. Hrvatski prvak još uvijek može doći do trećeg mjesta koje vodi u play-off Europske lige, a za to im je potrebna pobjeda te da Red Bull Salzburg izgubi na gostovanju kod AC Milana.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Arrizabalagu, Kantea, Fofanu, Kovačića i Jamesa dok su gosti bez B. Šutala i Dilavera.

Trener Chelsea Graham Potter je u najavi rekao: “Moramo poštovati natjecanje i protivničku momčad. Želimo pobijediti i odigrati dobru utakmicu nakon poraza za vikend, a izabrat ćemo momčad koja će igrati s ciljem da pobijedi. Dinamo je talentirana momčad i ima opasne igrače. Organizirana su momčad i kvalitetna, zaslužili su biti ovdje. Moramo biti spremni za njih, želimo pozitivan rezultat i dobro završiti grupnu fazu. Ne mislim da će biti utakmica kao i prva. Kad igramo doma, moramo biti protagonisti i aktivni te kreirati šanse. Dinamo ima opasne igrače koji mogu dobro odigrati u kontri, što smo vidjeli u prvoj utakmici koju smo igrali protiv njih.”

Strateg Dinama Ante Čačić je dodao: “Chelsea je apsolutni favorit, ali bio je i u prvoj utakmici. Zahvaljujući toj pobjedi imamo sad nadu da možemo izboriti proljeće u Europi. Ovo je drugačija utakmica od prve, oni su bili na početku sezone, a mi u najboljem izdanju jer smo bili nakon kvalifikacija. Ponosan sam na igrače. Imali smo dobre prezentacije, uvijek nam je nešto falilo. Bit će vremena za analizu. Očekujem pun stadion, prekrasan ambijent. Naša potpora neće nedostajati, a od igrače očekujem da daju svoj maksimum.”

Glavni sudac utakmice je François Letexier iz Francuske kojem će asistirati Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni i Jérémy Stinat dok će u VAR sobi biti Jérôme Brisard te Marco Fritz iz Njemačke. Njih će kontrolirati Talijan Nicola Rizzoli, a posao delegata će obavljati Desislava Ralkova iz Bugarske.