Portugalski, češki i izraelski predstavnici u grupnoj fazi Lige prvaka

U jučer odigranim uzvratnim susretima posljednje faze kvalifikacija za ulazak u Ligu prvaka svoje su mjesto u grupnoj fazi elitnog klupskog natjecanja potvrdili Benfica, Viktoria Plzen i Maccabi Haifa.

‘Najbezbolnije’ je posao odradio portugalski predstavnik koji je, nakon dva stečena pogotka prednosti u prvoj utakmici, u uzvratu u Lisabonu do poluvremena pogocima Nicolasa Otamendija (27.), Rafa Silve (40.) i Davida Neresa (42.). potvrdio prolazak s ukupnih 5-0 protiv Mircea Lucescua kijevskog Dinama.

Uzbudljivija su bila preostala dva dvoboja. Azerbajdžanski Qarabag je na uzvrat u Češku stigao s rezultatom 0-0, a zahvaljujući prekrasnom pogotku Filipa Ozobića gosti su poveli u 38. minuti te se s prednošću momčadi Gurbana Gurbanova otišlo na odmor. Ipak, Viktoria je u nastavku uspjela doći do preokreta zahvaljujući pogocima dvaju Jana, 32-godišnji Jan Kopic zabio je za izjednačenje u 58., a konačnih 2-1 i treći prolazak češkog kluba u grupnu fazu Lige prvaka osigurao je 28-godišnji Jan Kliment golom u 73. minuti igre.

Velika drama odvijala se i u Beogradu gdje je Maccabi Haifa nakon neuvjerljivog prvog poluvremena u nastavku ipak uspio dominantnim izdanjem, uz dosta sreće, osigurati svoj treći ‘izlet’ u grupne faze Lige prvaka. Uz prednost 3-2 Izraelaca iz prvog dvoboja Crvena Zvezda je stigla do dva pogotka prednosti zahvaljujući golovima Aleksandra Pešića u 27. i Mirka Ivanića u 43. minuti igre, a onda su u samoj završnici poluvremena uslijedila velika uzbuđenja.

Slavoljub Srnić je igrao rukom u šesnaestercu pri samom isteku nadoknade, a nakon VAR provjere Anthony Taylor opravdano je svirao najstrožu kaznu za goste no Dolev Haziza nije uspio svladati Milana Borjana koji upisuje veliku obranu. Ipak, nekoliko trenutaka poslije udarcem s tridesetak metara 31-godišnji Šveđanin Daniel Sundgren uspio je prevariti domaćeg vratara za 2-1 i dovesti dvomeč u novi egal.

Momčad Baraka Bakhara u nastavku je odigrala zaista kvalitetno i uspješno te je na trenutke izgledalo da je ‘samo pitanje vremena’ kada će Izraelci stići do pogotka, ipak, Zvezda se uz dosta potrošnje i problema branila sve do 90. minute igre kada je jedan ubačaj s lijeve strane gostujućeg napada nespretnom reakcijom u vlastitu mrežu pospremio Milan Pavkov. Do kraja je ekipa Dejana Stankovića svim silama nastojala stići od pogotka vrijednog produžetaka, ali usprkos nekoliko gužvi pred vratima Josha Coena promjene rezultata nije bilo te je slavlje Izraelaca u Beogradu moglo početi.

Večeras se igraju i preostala tri uzvratna dvoboja, hrvatski prvak Dinamo će tražiti preokret protiv Bodo Glimta koji je u Norveškoj slavio s minimalnih 1-0, a vrlo uzbudljivi bit će i okršaji u Nizozemskoj i Turskoj gdje će prolazak u grupnu fazu tražiti PSV i Rangers (prva utakmica 2-2) te Trabzonspor i Kopenhagen (slavlje Danaca u prvom dvoboju).

Ždrijeb grupne faze Lige prvaka održava se u četvrtak u Istanbulu od 18 sati.