Pregled 10. kola HT Prve lige: Pobjede vodećih momčadi i slavlje Istre u derbiju začelja

Pregled kola HNL
N+

NK Slaven Belupo – GNK Dinamo Zagreb

Slaven je i dalje na jednoj pobjedi, i to onoj protiv Dinama na Maksimiru 0:2, a Dinamo je slavio u Koprivnici u posljednjih šest gostovanja uz gol-razliku 15-1. 23. minuta donijela je vodstvo Dinama od 0:1 – Mišić okomitom loptom pronalazi Baturinu s desne strane peterca koji šalje loptu Deniju Juriću na drugoj strani, a on s peterca zabija svoj prvi pogodak u prvenstvu za Dinamo, zabio je i u Kupu kod Orijenta. U 41. sporna situacija: Krstanović dobija loptu na jedanaest metara, pogađa vratnicu, a zatim Kocijan pada u duelu s Mišićem, Farmaceuti traže jedanaesterac, no sudac Dario Kulušić pušta igru dalje. Dvije minute nakon fantastičan pogodak Oršića: odigrao je dupli pas s Petkovićem koji mu daje povratnu s lijeve strane u kazneni prostor, loptu diže jednom, a iz voleja drugom zabija svoj treći pogodak ove sezone i za kraj poluvremena za 0:2. Niti pet minuta u nastavku trebalo je Dinamu do novog pogotka: Ivanušec povlači kroz sredinu i upošljava Petkovića na rubu kaznenog udarca, a on mini lobom preko Čovićeve noge postiže pogodak za 0:3 i svoj prvi ove sezone. U 76. minuti Dinamo povećava svoju prednost: Čop, koji je ušao prije šest minuta, dobija loptu nešto prije kaznenog prostora s čijeg ruba precizno desnom šalje loptu u Čovićev desni kut za 0:4. Za konačnih 1:4, četiri minute nakon Dinamova stiže i Slavenov pogodak: Grgić u sredini dobija loptu, a s ruba je kaznenog prostora ljevicom šalje po sredini gola.

HNK Šibenik – NK Osijek

Šibenčani su u ovu utakmicu ušli s dvije prethodne pobjede, protiv Lokomotive u prvenstvu te u kupu protiv Međimurja, dok je Osijek preokrenuo utakmicu s Goricom i slavio protiv Bednje u Kupu. U 18. minuti Osijek dolazi do vodstva: Šibenik griješi u dodavanju na lijevoj strani svoje polovice, lopta dolazi do Fiolića po sredini terena koji bombom pogađa vratnicu gola s više od 25 metara i lopta odlazi u gol za 0:1. Pola sata nakon početka, Topčagić na Ćurićevu povratnu loptu vrataru Rogiću uklizuje na nogu i dobija žuti karton. Par sekundi nakon, domaćini traže još jedan karton, isto Topčagića koji je na sredini terena uklizao na Marina s leđa, no sudac Čuljak nije ponovno posegnuo za džep. U 82. minuti konačan rezultat postavlja Žaper: Pilj na rubu kaznenog prostora lijepo dodaje u sredinu Žaperu koji je prevario Jakoliša i desnom pucao u lijevi kut za 0:2, no taj se pogodak pregledavao tri minute zbog mogućega zaleđa te je na kraju priznat. Bila je to šesta uzastopna pobjeda Osijeka nad Šibenikom s gol-razlikom 14-0.

HNK Gorica – HNK Rijeka

Prvi ovosezonski međusobni ogled ovih dvaju protivnika završio je pobjedom Rijeke na Rujevici 2:0. Već u početku, u 9. minuti kazneni udarac za Goricu: Krešić gazi Mitrovića koji ostaje ležati, a sudac Zebec oslonio se na VAR i dosudio jedanaesterac za domaćine. Odgovornost je preuzeo Lovrić, koji je bio neprecizan protiv Dragovoljca, te zabija prvi gol na utakmici za 1:0, a svoj četvrti ove sezone. 34. minuta bila je prepuna Goričinih prilika: Lovrić s lijeve strane dodaje Mitroviću, on u sredinu Delfiju koji puca, no Zlomislić odbija, Matar promašuje, Lovrić pogađa gredu, a Delfi traži jedanaesterac. Na kraju toga svega, nije bilo ništa. Par minuta prije kraja poluvremena šok za Goricu: Tomečak ubacuje s desne strane u kazneni prostor, Abass je sam ostao sam te glavom postiže svoj treći pogodak te za izjednačenje od 1:1. No ni to nije bio kraj poluvremena. U sudačkoj nadoknadi Lovrić ubacuje s desne strane, Matar puca, Zlomislić odbija, a Marjanović u drugom nastupu u 1. HNL dolazi do prvog pogotka. I ovoga se puta koristio VAR koji je utvrdio da Matar nije bio u zaleđu te je to 2:1 za Goricu.

Drugo poluvrijeme tek što je počelo, a Rijeka se vraća u igru: Selahi i Abass našli su se na lijevoj strani, Selahi je odigrao loptu u prostor za Abassa, on mu vratio povratnu, a Selahi postiže pogodak za 2:2. U 51. minuti Gorica ostaje bez ponajboljeg igrača utakmice: Rijeka je nakon Goričina kornera krenula u kontru, Selahija koji se sjurio prema Baniću s leđa ruši Delfi i dobiva izravni crveni karton. Abass je šest minuta nakon opet na lijevom boku, traži prostor za udarac, no lopta pogađa ruku Doke i sudac Zebec pokazuje na bijelu točku, a sigurni je izvođač za 2:3 bio Murić koji je i u prvom ovosezonskom ogledu bio strijelac, upravo s bijele točke. Ovoga puta gađao je donji desni kut. U 90. minuti Gorica se vraća: udarac iz kuta boksa Zlomislić, do lopte dolazi Fruk koji s ruba kaznenog prostora šalje loptu u gornji lijevi kut te spašava Goricu poraza i zabija svoj prvi pogodak u HNL karijeri. Kada se činilo da je sve gotovo, Rijeka kreće brzo naprijed, Abass je pronađen dugom loptom, ali njegov udarac brani Banić, na odbijancu je Pavičić koji zabija za konačnih 3:4 u 92. minuti. No ni to nije bio kraj. U 93. Mitrović ubacuje loptu prema Dvornekoviću, oko njega su bili Smolčić i Krešić, a on je završio na travnjaku, no sudac Zebec nakon VAR provjere kaže da nema jedanaesterca iako su mnogi pa i predsjednik Rijeke Damir Mišković drugačijeg stava. On je za Kanal Ri o toj situaciji izjavio: “Penal? Na prvu se, baš kao kod onog opravdano dosuđenog penala za Goricu, možda ne vidi jasno je li bio penal ili ne. Ali kad pogledaš snimku, meni se čini da ga je Smolčić udario po nozi. Sudac je tamo bio najbliži. Ovako kada gledamo na televiziji, iskreno, mislim da ga je udario po nogama. Da, po meni je bio penal ako je ovo ovako kao što je prikazano…”

HNK Hajduk – NK Lokomotiva

Hajduk je imao više vremena za pripremu na ovu utakmicu obzirom na otkazan derbi s Dinamom. U goste je stigla Lokomotiva bez pobjede od 14. kolovoza, a međusobni susret ova dva kluba završio je remijem 2:2. U 9. minuti već su se stvorile tenzije oko suđenja Bebeka, Livaja je srušen u kaznenom prostoru, tribine opravdano skaču, a sudac Bebek daje Livaji žuti karton zbog prosvjeda. Na gotovo samom kraju susreta ipak Hajduk dolazi do vodstva: Mlakar ubacuje na Livaju koji bježi obrani Lokomotive i glavom zabija za 1:0 na susretu, a njegov sedmi ove sezone, te je zasjeo na prvoj poziciji liste strijelaca s istim brojem pogodaka kao i Josip Drmić. Dugo se pregledavala ta situacija, gotovo četiri minutem, a gol je na kraju priznat. Uz to i još nekoliko zaustavljanja igre donijelo je nadoknadu od čak 8 minuta, točnije rečeno 11. Zadnje su minute mogle biti opasne po Hajduk no Kalinić i obrana su čistili što su mogli i na kraju sačuvali svoju mrežu.

NK Hrvatski Dragovoljac – NK Istra 1961

Derbi začelja prvenstvene ljestvice pripao je Zeleno-žutima koji su tako stekli osjetniju bodnovnu prednost pred Slaven belupom i Hrvatskim dragovoljcem. Ključni trenutak utakmice dogodio se u 20. minuti kada odlično kombiniraju Mlinar i Serderov, Rus upisuje asistenciju, a Beljo na ubačaj s lijeve strane trese mrežu klizeći na loptu za konačnih i jedinih 0:1. Do konca susreta domaćini su najbolju priliku imali u samoj završnici preko Mioča koji se nakon pogreške Galilee odlučio za loš udarac umjesto asistencije usamljenom Petkoviću.