Pregled 11. kola HT Prve lige – Kiša golova

Pregled kola HNL
N+

Jedanaesto kolo donijelo je kišu golova, njih čak 25. Na skoro svakoj su utakmici bila najmanje tri gola, dok je derbi Osijeka i Hajduka donio “samo” dva.

HNK Šibenik – HNK Gorica

Šibenik je ugostio Goricu u drugoj ovosezonskoj utakmici, dok je u drugom kolu Gorica slavila s 3:1. Šibenik u pet međusobnih susreta ne zna za pobjedu – Goričani su dobijali četiri puta, a remirizirali jednom.

Već u prvoj trećini prvog poluvremena, Gorica dolazi do pogotka: oduzimanje lopte na sredini terena i dodavanje za Fruka na lijevoj strani, on ulazi u šesnaesterac i lijevom neobranjivo pogađa Rogićev gornji desni kut, gol za 0:1 te svoj drugi ove sezone. U 41. Goričani povećavaju vodstvo: Mina se poigravao na lijevoj strani svoje polovice, ostao bez lopte, a zatim je skrivio u blizini svog kaznenog prostora i prekid koji Kalik brzo izvodi za Fruka čiji se udarac odbija od Perića i pogađa za 0:2 s gotovo iste pozicije kao i prvi put te postiže svoj treći ovosezonski pogodak. U nastavku, šest minuta nakon početka drugog poluvremena, Šibenčani traže kazneni udarac nakon Jakoliševa pada u srazu sa Musom, ali ne reagiraju ni sudac Pejin ni VAR soba. U 64. i gosti traže kazneni udarac, Mitrović pada u duelu s Minom, ali suci i dalje ne reagiraju. Dvije minute kasnije, Šibenik se vraća: Ćurić je pokušao iz daljine, sa skoro 30 metara, lopta od Krizmanića mijenja smjer i završava u Banićevoj mreži za prvi Ćurićev pogodak ove sezone i konačnih 1:2.

Nakon posljednjeg sučevog zvižduka predstavnici kolumbijskih vlasnika su prema SN željeli čestitati bivšem treneru Narančastih i aktualnom Gorice na pobjedu, no umjesto toga došlo je do svađe. Rendulić im nije zaboravio način na koji su mu prošle godine uručili otkaz.

NK Lokomotiva – NK Slaven Belupo

Lokomotiva je u ovom susretu svladala Slaven Belupo i tako prekinula niz od pet ligaških susreta bez pobjede, a Slavenu zadala ukupno sedmi ligaški poraz. Tek u 48. minuti lopta završava u mreži, no ne regularno: Grgić dobija loptu na rubu šesnaesterca, pogađa gol, ali bio je u zaleđu. Šest minuta kasnije povela je Lokomotiva: Goda se okliznuo, Aliyu je prizemno ubacio s desnog ruba šesnaesterca, a zaboravljeni Goričan s peterca postiže pogodak za vodstvo Lokomotive 1:0. Bio je to njegov prvijenac u dresu kluba s Kajzerice. U 70. novi pogodak Lokomotive: na ubačaj s lijeve strane Aliyu je desno u šesnaestercu pobjegao Godi i glavom vratio u sredinu, van Bruggen ne odbija loptu dobro, Cokaj dodaje povratnu Kačavendi za 2:0 koji postiže svoj drugi ligaški pogodak u sezoni. Pregledavala se ta situacija uz pomoć VAR-a, no utvrdilo se da je sve bilo čisto. Nakon što se krenulo s centra, velika pogreška van Bruggena: Kačavenda nosi loptu duboko u šesnaesterac s desne strane i dodaje Kulenoviću koji s ruba peterca pogođa za konačnih 0:3 i svoj prvijenac. Zoran Zekić tako još uvijek čeka na prvu pobjedu otkada je od Deana Klafurića preuzeo Farmaceute. U četiri dosadašnja prvenstvena susreta osvojio je samo bod.

NK Istra 1961 – HNK Rijeka

Već u 18. minuti povela je Istra: Blagojević povratnom loptom s desne strane pronalazi Hujbera čiji ubačaj u astistenciju pretvara Beljo na lijevoj strani peterca u sredinu glavom spušta za Silvu koji s ruba peterca iz okreta pogađa za 0:1 i svoj prvijenac u 1. HNL. Samo šest minuta kasnije Rijeka se vraća u igru: ubačaj s lijeve strane izvodi Murić, Vučkić je prenio na drugu stranu, gdje se Krešić sjuruje i s desne strane peterca pogađa za 1:1. Desetak minuta nakon toga Rijeka opet zabija: Drmić s lijeve strane dodaje Pavičiću koji udarcem sa 16 metara dolazi do trećeg pogotka u trećoj utakmici u nizu za 1:2. Samo pet minuta bilo je potrebno Rijeci za povećanje vodstva: Murić iz desnog kornera ubacuje, lopta se prenosi na drugu stranu gdje je Pavičić koji postiže drugi gol na utakmici, četvrti u zadnje tri i postavlja rezultat 1:3. Na prvi pogled nije bilo sigurno je li lopta prešla crtu, no kamere iza gola su potvrdile da je ipak riječ o pogotku. Suci su pak u zapisniku taj gol pripisali Vučkiću iako je već prilikom pokušaja Pavičića lopta prešla gol liniju. U 41. minuti Istra prima još jedan gol: Vučkić dobija loptu na desnom rubu šesnaesterca, traži prostor, a nakon par sekundi ga i pronalazi te s 12 metara pogađa lijevom za 1:4.

Zatresla se opet mreža Puljana u 52. minuti: Vučkić dodavanjem u prostor pronalazi Murića koji na povratnoj pronalazi Ampema, on se okreće na pet metara i zabija za 1:5. Sat vremena utakmice donijelo je i sedmi pogodak: Bandé krade loptu Pavičiću na desnoj strani šesnaesterca, dodaje Hujberu, a on na prvoj vratnici pronalazi Mahmouda koji dolazi do prvog pogotka ove sezone, 2:5. U 77. minuti Mišković se nalazi u prilicu za udarac s 20-ak metara, ali nesebično ubacuje na peterac gdje je Lisica koji glavom posprema loptu u mrežu za 3:5 te svoj prvijenac u 1. HNL. Konačnih 3:6 postavilo se u 85. minuti: Obregon koji dobija loptu u prostor s desne strane, na povratnoj pronalazi Bušnju koji puca i postiže pogodak. Ovim je susretom srušen rekord sezone od 8 glova. Ovo je tek treći put da je utakmica završila 6:3, prva je ovakva pobjeda bila kada je Šibenik dobio Zadar 2003., a Dinamo Zagreb u sezoni 2007./2008.

U posljednjim minutama susreta žuti karton je zbog napucavanje lopte dobio Krešić zbog čega će propustiti derbi s Dinamom. Riječani su nakon završetka dvoboja imali primjedbu na tu odluku jer je njihov stoper prethodno bio gurnut od Mahmouda, a svoje čuđenje su iskazali i putem društvenih mreža.

GNK Dinamo – NK Hrvatski Dragovoljac

Četvrta utakmica jednog od rekordnih kola po broju pogodaka u povijesti 1. HNL započela je malom svečanošću: Livaković je primio priznanje – dres s brojem 200 za 200 utakmica u modrom dresu. 22. minuta najavila je golijadu Dinama: iz slobodnog udarca s dvadesetak metara u kojem je srušen Baturina, krenuo je prvo Oršić, ali je prepustio Mišiću koji fantastično i neobranjivo pogađa pod gredu za 1:0. Valja istaknuti i pokušaj Dragovoljca pred sam istek regularnog vremena: Majstorović dobro ubacuje s desne strane, Štrkalj je zahvatio loptu glavom kojoj putanja ide ravno ispod grede, ali Livaković čudesno vadi i odbija. U sudačkoj nadoknadi Dinamo stiže do drugog pogotka: Moharrami s desne strane ubacuje na rub peterca, a Menalo glavom pogađa i trese mrežu za 2:0. Pet minuta nakon početka drugog poluvremena Dinamo povećava vodstvo: loše ispucana lopta dolazi do Ivanušeca na osamnaest metara koji iz voleja gađa i povisuje vodstvo Dinama na 3:0. U 59. Špikić nakon neuspješne realizacije na desnoj, odlazi na lijevu stranu i s osamnaest metara pogađa malu mrežicu za 4:0. Šest minuta nakon dobra kombinacija: s lijeve strane loptu prima Menalo u kaznenom prostoru i pogađa desnom donji desni kut za 5:0. U 69. Menalo ne staje, ovoga puta asistira: s gornjeg lijevog ruba šesnaesterca ubacuje za Andrića koji u skoku „borilačkim“ stilom šalje loptu u mrežu za 6:0. Trinaest minuta poslije zabija i Bulat: pokušao je ubaciti, no lopta vara i Šubarića i Menala, a on postiže gol u malu mrežicu za 7:0. Kao epilog svega, Tolić u zadnjoj minuti nadoknade postavlja konačni rezultat: u kaznenom prostoru oslobađa se fintom, a zatim lijevom opet pogođena mala mrežica za konačnih 8:0. Bio je ovo najteži poraz Dragovoljca u međusobnim susretima kao i u povijesti HNL-a, a Dinamo je u posljednje dvije prvenstvene utakmice postigao 12 pogodaka koje je zabilo čak 11 različitih strijelaca.

NK Osijek – HNK Hajduk

Već u 9. minuti Osijek dolazi u vodstvo: Hiroš s lijeve strane gura loptu do Kleinheislera, a Mađar koji je ostao sam s dvadesetak metara od gola postiže zgoditak za 1:0. Hajduk se deset minuta nakon vraća: Lovrencsics je primio loptu na desnoj strani, driblingom se riješio čuvara i pucao snažno lijevom s ruba šesnaesterca, no lopta na putu dira Lončara, mijenja smijer i završava u mreži za 1:1. Valja istaknuti situaciju u kojoj je Jugović pogodio obje vratnice iz jakog šuta, ali lopta nije prelazila liniju i završava u Kalinićevim rukama. Osijek je u prvom poluvremenu imao sedam udaraca, od toga pet u okvir, ali na odmor se otišlo s 1:1. Sahiti je u 53. minuti neoprezno džonom ozlijedio koljeno Bartoleca, no sudac Pajač i VAR nisu smatrali da se radi o prekršaju vrijednog isključenja. U 61. nova krvava situacija, Livaja u skoku laktom zahvaća Lončara u čelo koji pada na pod i krvari, a desetka Bilih dobija žuti karton koji mu je uskratio idući susret protiv Šibenika. U 69. čudesna obrana Kalinića, nakon Bočkajeva obačaja, našao se 1 na 1 s Mierezom, no uspijeva zaustaviti loptu te je tako sačuvao dosta gađanu mrežu za konačnih 1:1.

Vatreno je bilo i nakon završetka dvoboja kada su gostujući navijači neprimjereno skandirali treneru Osijeka Bjelici, a on sam se pak odbio rukovati s kolegom Gustafssonom. Taj potez je za SN pojasnio sljedećim riječima: “Svima na klupi sam dao ruku osim njemu jer nije kulturan i ne zna se ponašati kako dolikuje treneru koji sjedi na Hajdukovoj klupi. A prije utakmice pružio sam mu ruku bez obzira što on u Splitu prema meni nije učinio isto.”

Nakon reprezentativne stanke, u sklopu 12. kola na rasporedu su sljedeće utakmice:

NK Hrvatski Dragovoljac – NK Lokomotiva 15.10.  18:00h
HNK Gorica – NK Istra 1961 16.10. 15:00h
HNK Hajduk – HNK Šibenik 16.10. 17:00h
HNK Rijeka – GNK Dinamo 16.10.  17:05h
NK Slaven Belupo – NK Osijek 17.10.  15:00h

Odgođeni susret 4. kola između Rijeke i Lokomotive na rasporedu je u srijedu 20.10. u 17:00 sati.