Pregled 12. kola – gužva na vrhu

Dugi niz godina nismo svjedočili ovako uzbudljivom prvenstvu. Na travnjacima diljem lijepe naše igralo se 12. kolo 1.HNL. U prvom susretu kola sudac Mario Zebec oštetio jeSlaven Belupo i donio Lokomotivi bod, Split je predvođen novim trenerom ostvario prvu gostujuću pobjedu ove sezone, Dinamo unatoč sudačkom pogurancu nije stigao do nove pobjede, a kolo su rutinskim domaćim pobjedama zatvorili Hajduk i Rijeka.

Prvi susret odigran je već u petak. U Kranjčevićevoj su snage odmjerili Lokomotiva i Slaven Belupo. Utakmica sama po sebi i nije donijela bogzna kakav kvalitetan nogomet, ali ipak će se još neko vrijeme pričati o njoj. Pred manje od 200 gledatelja gledali smo taktičko nadmudrivanje Ćuka i Kopića, u kojem je potonji odnosio pobjedu. Nije dopuštao Lokomotivi da razvije svoju prepoznatljivu igru, a njegovi su igrači dobro stajali na terenu. Dobro su mu igrači stajali na terenu i u 64. minuti kada je Franko Andrijašević zabio glavom nakon kornera za vodstvo Lokomotive. Da, dobro ste pročitali, prilikom primljenog gola dobro su stajali jer, ruku na srce, da su se imalo kretali vjerojatno ne bi dobili takav gol. Nakon vodstva Lokosa, Slaven je krenuo ozbiljnije prema naprijed. Potpuno su preuzeli terensku inicijativu, ali do gola nisu nikako mogli doći. Dolazili bi do kaznenog prostora, tamo su ih obrambeni igrači Lokomotive zaustavljali prekršajima, ali to za suca Zebeca nije bilo dovoljno da pokaže na bijelu točku. Igrači Lokomotive dobili su dojam da start u šesnaestercu može proći nekažnjeno pa su navalili svom snagom na svoje protivnike. No, dojam nerijetko prevari pa je tako bilo i ovaj put. Treći puta i Zebec pomaže, kaže stara narodna, pa je konačno dosudio kazneni udarac za goste, a u 87. minuti ga je najbolji igrač i strijelac Slavena, Muzafer Ejupi, pretvorio u izjednačenje. Bio je to i konačan rezultat utakmice čiji kraj nije dočekao Slavenov Tomislav Mikulić koje je u 76. dobio crveni karton. (T.P.)

Dok se Osječani žarko žele pomaknuti s dna prvenstvene ljestvice i izbjeći prošlogodišnje drame, Split je na dvoboj u Gradskom vrtu došao s nepromijenjenom formacijom, ali novim trenerom, Goranom Sablićem. Počelo je ofenzivno s obje strane, prvo topovskim udarcim gostujućih Blagojevića i Pervana s gotovo 30 metara, a za domaće je u 10. minuti veliku priliku promašio Lesjak kad se Zagorac spetljao nako ubačaja Ugarkovića. Tek krajem prvog poluvremena i Split promašuje zicer: Bagarić nakon kornera idealno skreće loptu na glavu Vidovića na drugoj stativi, no od gola ništa. I drugo je poluvrijeme bilo rascjepkano pogreškama u predaji lopte i prevelikim brojem prekršaja. Osijek u 56. promašuje priliku utakmice nakon što je Perošević, umjesto da ubaci u sredinu, u Rozginom maniru odlučio biti solo-igrač, no Zagorac je na vrijeme izišao sa svoga gola i spasio Split. Kazna je stigla u 78. minuti: ubacio je Ugarković, Vidović prsima spustio za Bagarića koji je sa 16 metara neobranjivo pogodio i donio gostima prvu gostujuću pobjedu, a Zekićevoj kohorti hrpu problema.(M. M.)

Dinamo je nakon teškog poraza od Bayerna gostovao kad zaprešićkog diva koji i dalje ugodno iznenađuje svojim ligaškim rezultatima. Domaći su u prvom poluvremenu dominirali i vrlo brzo pogotkom okrunili napadačku igru. U 6. je minuti Mazalović poslao dugu loptu prema Čabraji čiji je efektni volej završio u bližem Eduardovu kutu. Pokušavali su još i Ottochian i opet Čabraja, a kod Dinama Fernandes i Antolić. Inter nastavlja napadati i povećava vodstvo na 2:0 nakon ubacivanja Čelikovića i slaboumne reakcije Taravela i Goncala koju je iskoristio Nestorovski. U drugoj minuti sudačke nadoknade poluvremena Gavrilo je sudio penal za Dinamo. Je li bio ili nije, to ostavljamo sudačkim ekspertima na procjenu, budući da je utakmicama snimana kalkulatorom pa se ne vidi ni lopta, a kamoli tobožnje Čabrajino igranje rukom. Fernandes je iz toga penala smanjio Interovo vodstvo na 2:1, i nije im dugo trebalo da se osokole i poravnaju rezultat. U 49. je Antolić prošao po desnoj strani i dodao Hodžiću koji je loptu zakucao pod gredu. U nastavku je bilo ponešto nazoviuzbuđenja, kartona i padova u šesnaestercu, no vrijedi spomenuti samo da je izvrsni Posavec obranio sve što se obraniti dalo. Što bi se još moglo reći? Navijalo se, za divno čudo. Naravno, protiv gazde Dinama.(M. M.)

Nakon novog kiksa Dinama, Hajduk je pred domaćom publikom imao priliku stići na samo bod zaostatka za Dinamom i potpuno neočekivano dodatno zakomplicirati borbu za vrh. Nakon odigrana četiri kola, Hajduk je imao samo tri boda i svi su najavljivali još jednu lošu sezonu. U trećem kolu, upisali su Bijeli i prvi, a pokazat će se za sada i jedini poraz upravo protiv svog nedjeljnog protivnika. Hajduk je u utakmicu ušao puno čvršće i agresivnije, a takav pristup isplatio se već nakon osam minuta. Slavljenik (Nikola, sretan rođendan) Vlašić tražio je Juranovića u kaznenom prostoru, ali se njegov ubačaj od braniča Gojkovića odbija u gol, i Hajduk u ranoj fazi dolazi do vodstva. Samo dvije minute kasnije već je 2:0. Ponovno je Vlašić ubacio, ovog puta lopta pronalazi njegovog suigrača Jeffersona kojim snažnim udarcem pogađa gol gostiju i dovodi Hajduk do visokog vodstva nakon samo deset minuta igre. Vrlo brzo stigao je Hajduk i do trećeg gola. Hadžić je u 30. minuti igrao rukom u svom šesnaestercu, a Caktaš je neumoljiv s bijele točke za 3:0. Nastavak utakmice ponudio nam je lagani ritam u kojem je Hajduk rutinski sačuvao stečenu prednost. Istra je bila bez ozbiljnijih prilika za smanjenje rezultata, Kalinić je već sedmu utakmicu bez primljenog gola, a jučerašnjom utakmicom pretekao je Subašića koji je imao niz od 548 minuta.(T.P.)

Posljednji susret igran je u Rijeci. Neporažena Rijeka čekala je Zagreb, jedinu momčad bez pobjede ove sezone. Da će domaćini ostati neporaženi, a gosti bez pobjede, dalo se naslutiti već u trećoj minuti susreta kada je dobru akciju Bezjaka i Jugovića golom zaključio Moises. I umjesto da tako grogiranog suparnika dokrajče, Riječani su dopustili Zagrebu da se vrati u utakmicu. Zagreb je uspješno zaustavljao napade Rijeke, ali jednako dobro igrala je i riječka obrana koja nije dopuštala isturenim igračima gostiju da uopće dođu do prilike za gol. Poluvrijeme je završilo rezultatom 1:0 i ništa nije ukazivalo da ćemo vidjeti četiri gola u drugom dijelu. Tim više, što je do 75. minute i isključenja Najbolje Hajdukove prodaje u povijesti i dalje na semaforu stajalo 1:0. No, nakon isključenja Bradarića, Zagreb je krenuo va banque i loše prošao. Sjajni Tomasov asistirao je trojcu koji je ušao u igru u drugom poluvremenu. Roshi, Radošević i Balaj upisali su se u listu strijelaca u razmaku od 6 minuta, a slavlje domaćih pokvario je Boban koji je u 88. minuti zabio za konačnih 4:1 i time prekinuo niz Ivana Vargića koji se zaustavio na 782 minute.(T.P.)

Trećina prvenstva je za nama. Nikad uzbudljivije nije bilo. Obično je u ovoj fazi Dinamo već na dvoznamenkastoj prednosti, Hajduk i Rijeka se spremaju za novu sezonu, Dinamo neuspješno mašta o europskom proljeću, a ostali brinu kako preživjeti. No, ove godine su prve tri momčadi u samo dva boda razlike, a da nije bilo loših sudačkih odluka, mogao je i trebao raspored vodećeg trojca biti malo drugačiji. Pred nama je stanka zbog reprezentativnih obaveza, a u idućem kolu čekaju nas susreti Lokomotive i Rijeke, gradski derbi Dinama i Zagreba, Split igra protiv Intera, Slaven Belupo želi prekinuti Hajdukov niz, a Istra dočekuje Osijek.