Pregled 12. kola HT Prve lige – Poslastica na Rujevici

Pregled kola HNL
N+

Nakon reprezentativne stanke, klubovi HT Prve lige ponovno su bili raspoloženi za zabijanje zgoditaka. Od prve tri utakmice, sve su završile i podjelom bodova.

Hrvatski dragovoljac – Lokomotiva 2:2

Dvanaesto su kolo otvorili Hrvatski dragovoljac i Lokomotiva tkzv. bitkom za Kranjčevićevu ulicu. U sedam međusobnih susreta, Lokomotiva je upisala svih sedam pobjeda. Već u devetoj sekundi sudac Marko Cestarić ima posla: daje  žuti karton Kulenoviću zbog starta nad Majstorovićem te tako postaje jedan od vlasnika najbržih žutih kartona u povijesti HNL-a. U 9. minuti mladi napadač na posudbi iz Dinama ponovno dolazi in medias res: Miličevićev dobija loptu na lijevu stranu, ubacivanje, a Kulenović glavom i uz pomoć vratnice zabija za vodstvo Lokomotive od 0:1. Samo osam minuta kasnije, Lokomotiva povećava svoju prednost: Miličević s lijeve strane svoga šesnaesterca daje loptu Kačavendi prije centra koji je vuče dobrih 50 metara, a svoju solo akciju završava bombom koja pogađa Šuberićeve desne rašlje za svoj treći pogodak sezone. Udarci Dragovoljca odlazili su preko Nevistićeva gola, no pola sata nakon igre i to se mijenja: Viduka dobija loptu na rubu šesnaesterca, vuče do ruba peterca gdje je jedva iskontrolirao te iz okreta puca, a od odbijanca lopta završava kod Mioča koji sa 20-ak metara šalje bombu, ona u međuvremenu dira nekoga od igrača Lokomotive i završava po sredini golu za 1:2 i Miočev drugi pogodak ove sezone. Na odmor se otišlo s 1:2, a sva su tri udarca u okvir završila u mreži.  Nedugo nakon početka drugog poluvremena, vraća se Dragovoljac: u 58. minuti slobodni udarac s desne strane ubacuje Mamić, a najbolje se snalazi Lukić koji desnom nogom s 11 metara snažno pogađa donji desni kut za 2:2 te svoj prvi gol po povratku u HNL, a šesti ukupno. Petnaest minuta nakon morao je intervenirati VAR: Soldo biva pokošen od Pasaričeka, a sudac je na sugestiju VAR sobe pogledao snimku prekršaja i pokazao izravni crveni karton za igrača Dragovoljca. Lokomotiva je do kraja imala tri odlične prilike, no nijedna nije realizirana do kraja, Dragovoljac je izdržao sve napade i tako po prvi puta u povijesti upisao bod protiv gradskog rivala.

HNK Gorica – NK Istra 1961 1:1

Gorica je ove sezone slavila u Puli, što je bila njihova treća uzastopna pobjeda protiv Istre koja u ovim ogledima iz 13 utakmica ima samo jednu pobjedu. Istra je nastupila bez Mahmouda kojem se nakon nastupa za reprezentaciju Mauritanije izgubio trag. Gosti su prvi zaprijetili u 8. minuti, no lopta odlazi pored gola. Minutu kasnije, mogla je Istra do pogotka, Beljo krade loptu zbog Goričine greške, ali pogađa vratnicu. Tri minute nakon, Gorica dolazi s(p)retno do pogotka: Lovrić izvodi korner s lijeve strane, a Mlinar nes(p)retnim izbacivanjem glavom šalje loptu u vlastitu mrežu. U 32. sporna situacija: na tragičara Mlinara natrčava vratar Kotarski koji ga je zahvatio po licu, no nakon tihe, ali duže VAR provjere, sudac Pejin pokazuje na nastavak igre. Treća minuta drugog poluvremena isto je donijela spornu situaciju: na ubacivanje s desne strane pokušava Mlinar, ali pada te se žali da ga je gurnuo Sarić, no sudac Pejin ništa ne svira. Istra do svog prvog udarca u okvir stiže tek u 51. minuti: nakon kornera Blagojevića, udarac Galilea brani Kotarski koji se dobro ispružio. U 53. izjednačenje: Istra osvaja loptu po sredini terena, domaći traže prekršaj, ali igra se nastavlja, Bandé prolazi po desnoj strani, izvozao je obranu, a zatim precizno pogodio s 13-ak metara za svoj peti gol ove sezone. Pokušavali su do kraja Lovrić i Blagojević, lopte su išle preko gola ili u vratarove ruke, ali rezultat je ostao nepromijenjen od 53. minute.

Rijeka – Dinamo 3:3

Već u 7. minuti Rijeka susret otvara vodstvom: Ampem vuče protunapad i nakon prelaska centra na sredini dodaje Drmiću lijevo koji kraj nemoćnog Livakovića desnom bombom pogađa gotovo uz desnu vratnicu za 1:0. minutu nakon traže domaći kazneni udarac, Vukčević ubacuje, Ivanušec u bloku dira rukom, a sucu Pajaču nije ništa sporno. Sve do 38. minute bilo je nerealiziranih, ali dobrih prilika, no tada Riječani povećavaju vodstvo: sve je započelo dodavanjem Pavičića na lijevu stranu za Vukčevića, povratno za Vučkića čiji udarac brani Livaković, a na odbijancu je Drmić koji ponovno pogađa za 2:0 i postiže svoj deveti pogodak u sezoni. Tri minute nakon, Rijeka povećava vodstvo: nakon Murićeva odustajanja izvođenja slobodnog udarca s desne srtane, ubacuje Pavičić, Velkovski se našao u pet metara, gađa glavom i postiže svoj prvi pogodak u sezoni za Rijeku te postavlja 3:0 na poluvremenu.

U 57. minuti Dinamo smanjuje zaostatak: Zlomislić je odbio udarac Ristovskog u korner, a nakon ubačaja iz kuta dolazi do kaznenog udarca za Dinamo. Kriva je Vučkića koji se napravio prekršaj na Šutalu zboge čega je sudac Pajač bez oklijevanja pokazao na bijelu točku. Petković je preuzeo odgovornost te se na svoj već prepoznatljiv način prošetao do lopte nakon čega je nadmudrio suparničkog vratara. Četiri minute poslije gosti traže igranje rukom u šesnaestercu nakon Andrićeva pokušaja glavom. Epilog je svega bilo Pajačevo puštanje igre, a zatim na sugestiju VAR-a pregled snimke na kojoj je bilo vidljivo da Velkovskog lopta pogađa u ruku što je za Pajača bilo dovoljno za novi kazneni udarac. Ponovno je s 11 metara sigurno pucao Petković. U 74. se opet uključuje VAR: Ivanušec se dočepao lopte pored Smolčića, pucao, na odbijenoj je Oršić koji pogađa za 3:3, no nakon intervencije VAR-a, gol je poništen jer je Ivanušec napravio prekršaj u začetku akcije. Osam minuta potom, Dinamo se vraća: Ristovski s desne strane ruba šesnaesterca ubacuje ubacuje za Andrića koji s ruba peterca glavom u desni kut lijepo pogađa kraj ukopanog Zlomislića za konačnih 3:3. Bilo je dobrih, ali neiskorištenih prilika do kraja susreta. U 2. minuti nadoknade skaču tribine jer Obregon pada, no Pajač pokazuje prekršaj na Livakoviću koji je prvi stigao do lopte te je na kraju završilo podjelom bodova.

“Prvih 45 minuta bilo je naše savršenstvo, držali smo se svih planova do najmanje potankosti, suzili smo gostima prostor, naše su linije funkcionirale besprijekorno, sveli smo jaki Dinamo na jedan udarac iz daljine! A u napadu smo bili opasni, stvarali smo šanse, postigli tri pogotka, ma odigrali smo vrhunsko poluvrijeme. Općenito gledajući, odigrali smo na visokoj razini svih 90 minuta. Jer, iako nam je Dinamo zabio tri pogotka, dva su bila iz kaznenih udaraca, a Zagrepčani su stvorili još samo jednu priliku. A prvi kazneni udarac, koji je praktički vratio „dinamovce” u igru, nije bio plod nekakve šanse, nego isključivo naše dekoncentracije u bezopasnoj situaciji po Zlomislića! Naivno smo primili taj prvi gol, koji je usmjerio daljnja zbivanja. Potom je, kako to obično biva, vrlo brzo primljen i drugi pogodak, opet iz kaznenoga udarca, pa je normalno da je Dinamo poslije tog drugog gola dobio dodatnu energiju, moral mu je poskočio, a nama je „dogorjelo do noktiju”. To su normalne situacije u nogometu, psihološka se prednost preselila na stranu Zagrepčana, znali su to iskoristiti.”, prokomentirao je za SN derbi strateg domaćih Goran Tomić.

Slaven Belupo – Osijek 0:2

Prvi ovosezonski međusobni ogled ovih dvaju klubova završio je bez pobjednika, odnosno podjelom bodova. Slaven je jedinu pobjedu u sezoni ostvario u 1. kolu protiv Dinama, a Osijek je u susret ušao s nizom od dvije pobjede za redom i jednim remijem. Trener s najviše utakmica na klupi Osijeka, Zoran Zekić, danas vodi Slaven Belupo te se s Bijelo-plavima po prvi puta susreo nakon tri godine. S druge strane, Bjelica u trenerskoj karijeri nikad nije izgubio od prvoligaša iz Koprivnice. Već u 5. minuti zaprijetio je Belupo: ubacio je Grgić s lijeve strane, a Krstanović glavom s ruba peterca gađa vratnicu. Pokušavao je Osijek, no nes(p)retno sve do 22. minute kada Hiroš na odbijenu Kvržićevu loptu majstorski s lijeve strane kaznenog prostora pogađa u gornji desni kut za 0:1 te postiže svoj prvi pogodak u šesnaestom nastupu. Na drugoj strani desetak minuta kasnije pokušava Krstanović, no preko gola. Bio je to drugi udarac domaćina, a ujedno i zadnji u prvih 45 minuta. Pred sam kraj regularnog vremena, Osijek zabija za 0:2: Bočkaj ubacuje iz lijevog kornera, a glavom s ruba peterca zabija Nejašmić i upisuje svoj drugi pogodak ove sezone na identičan način. Rijeka je ove sezone postigla 7 pogodaka glavom, a Osijek ih je pratio s 5 što je trećina njihovih golova ove sezone. Na početku drugog poluvremena, pokušao je Monjac koji iskosa puca daleko od vrata te je to ujedno i posljednji udarac Farmaceuta na susretu. Do kraja susreta nije bilo nekih posebnih prilika. U 80. Mierez je pokušao zapucati, no lopta od Slavenova igrača završava u korneru. Ostali su udarci Osijeka ili bili previsoki ili ih je vratar Čović „kupio“.

Šibenik – Hajduk 2:0

Šibenik već 14 godina na domaćem terenu nije nijednom pobijedio Hajduk, a u prvom ovosezonskom susretu odigranom na Poljudu hajdukovci su slavili pogotkom Eduoka. Hajduk je napadački ušao u prvo poluvrijeme, imali su dosta šansi, a ona najbliža pogotku bila je u 15. minuti kada Biuk pucao u Diamantakosa koji se nalazio ispred gol linije. Minutu kasnije pokušali su i Šibenčani: M. Jakoliš tuče iskosa, Katić umalo postiže autogol, no vratnica je spasila stvar. Nakon niza udaraca, domaćini u 25. stižu do vodstva: Ćurić okeće stranu, Bačelić-Grgić sa sredine dodaje Mini koji je lijevom iz okreta lansirao bombu po sredini gola i grede u Kalinićev gol. U 44. dobra, ali obranjena prigoda Hajduka: Melnjak ubacuje s lijeve strane, Diamantakos gađa glavom, a heroj utakmice Rogić čupa loptu ispod grede i upisuje jednu od velikih obrana.

Sedam minuta nakon početka drugog poluvremena M. Jakoliš je imao odličnu priliku: sjurio se sve do lijevog ruba peterca odakle tuče iskosa, a Kalinić nogom brani odličnu Jakoliševu šansu. Pokušavao je i Ljubičić doći do pogotka: u 67. glavom je gađao preko grede, u 71. na „namještenu“ odbijenu loptu gađa pored vrata te najizgledniju u 73. kada Simić glavom pogađa stativu, Katić tuče ravno u Rogića, a Ljubičić je ponovio njegov učinak. Pokušao je Ljubičić glavom i 4 minute kasnije, ali ni ta lopta ne završava u mreži. U 82. minuti utakmica je bila riješena: Simulacija Bedoye donijela je kazneni udarac za domaćine iz kojeg Ćurić zabija u donji desni kut. Predsjednik Sudačke komisije HNS-a Bruno Marić je navedenoj situaciji za SN izjavio: “Nije bilo penala, igrač je iznudom prekršaja prevario suca Lovrića, te VAR sobu. To je moj stav. Ne želimo takve penale na hrvatskim terenima.” Do konca susreta zatresao je i Hajduk mrežu domaćih, ali iz zaleđa nakon što se lopta od Melnjaka odbila u mrežu poslije Katićeva udarca. Šibenik je na koncu prekinuo niz od 14 godina na domaćem terenu bez pobjede nad Hajdukom te po prvi put ove nisu primili pogodak.

Raspored 13. kola:

Šibenik – Slaven Belupo 22.10.
Osijek – Hrvatski dragovoljac 23.10.
Hajduk – Gorica 23.10.
Dinamo – Istra 1961 24.10.
Lokomotiva – Rijeka 24.10.

Odgođeni susret 4. kola između Rijeke i Lokomotive na rasporedu je u srijedu 20.10. u 17:00 sati.