Pregled 13. kola – Puno pokušaja, malo pogodaka; pobjede Osijeka i Rijeke, ostatak – remizirao

Pregled kola HNL
N+

HNK Šibenik – NK Slaven Belupo

Na početku sezone činilo se da je Šibenik taj koji će se boriti za ostanak u 1.HNL, no nakon 12. kola, Šibenik je siguran u sredini tablice, a Slaven se u dnu bori s Hrvatskim Dragovoljcem. U 10. minuti prvi prijeti Šibenik, Marin ubacuje s desne strane, a Jakolišev udarac zaustavlja Čović. Desetak minuta kasnije Šibenik dolazi do vodstva: u 17. šut Marina pogodio je ruku Marine, sudac Pajač nakon cijele procedure VAR provjere pokazao je žuti Marini, a i na bijelu točku. Siguran je realizator bio Jakoliš koji je gađao u donji desni kut, lopta u jednu, a Čović u drugu stranu za 1:0. Jakolišu je to bio peti pogodak uz isto toliko asistencije te tako postao najbolji strijelac Šibenika u ovoj sezoni. Slaven je imao nekoliko dobrih izlazaka, ali bez pravih prilika, jedina ozbiljna prilika došla je u 5. minuti sudačke nadoknade kada je Marina proigrao Monjca koji s ruba šesnaesterca daje loptu Hadžiću na 11 metara, ali Mina blokira u posljednji trenutak. Mogao je Šibenik povećati svoju prednost odmah po početku drugog poluvremena nakon lošeg izvođenja slobodnog udarca Marine, no Jakolišev pokušao obranio je Čović. U 49. pokazao se i Rogić koji je obranio Brkovićev udarac pod gredu. Nakon sata vremena igre, pokušao je i Slaven zaprijetiti. Akcija je krenula od Slavenove polovice gdje se povukao Laušić, dodao Bogojeviću koji je jurio po desnoj strani, zatim dao Kvržiću u šesnaesterac, ali Rogić je i to obranio. Pokušao je i Šibenik u 68. iz protunapada: Attys koji je danas prvi put startao u svojoj HNL kraijeri izvukao se na desnu stranu, dodao povratnu na rub šesnaesterca Ćuriću koji je pogodio lijevu vratnicu. Zoran je Zekić izjavio da je ovo pri put otkada je trener Slavena, da su mu igrači s klupe donijeli nešto više, a to nešto više pokazalo se u 79. minuti: Zapata je projurio po lijevoj strani, dodao Krstanoviću koji nesebično daje Kvržiću koji je predriblao čak i Rogića, a na gol liniji Mina gura u korner. Taj se korner pokazao nevrijednim Slavenu, ali idući mu je donio izjednačenje: Glavčić ubacuje iz Slavenova najjača oružja u posljednjih nekoliko godina, kornera s desne strane, a najviši u skoku bio je Kvržić za 1:1. Za povratnika Kvržića, to je prvi pogodak u HNL-u nakon gotovo tri godine, a posljednji je put zabio u dresu Rijeke protiv Lokomotive 8. prosinca, 2018. Zanimljivo je da je i tu utakmicu sudio Igor Pajač. Do kraja se poluvremena nije ništa posebno događalo te je tako došlo do podjele bodova na Šubićevcu.

Zoran Zekić nakon susreta: “Imamo stalno neke pehove, danas isto. U nekoj utakmici nije bilo šansi ništa, onda penal koji ja nikad nisam ni pomislio da će ikad bit’ penal, ali ne vjeruje čovjek više pored svojih zdravih očiju tako iz dana u dan nešto učiš pa valjda ćemo do kraja života nešto naučiti”.

NK Osijek – NK Hrvatski Dragovoljac

Nakon prvog međusobnog susreta ove sezone i slavlja Osijeka, na red je došao i drugi. Dragovoljac je posljednju utakmicu zaradio bod protiv Lokomotive, a Osiječani su u Koprivnici pokupili sva 3 te tako došli do pet uzastopnih utakmica bez poraza. Jedini udarac Dragovoljca u prvom poluvremenu dogodio se u 16. minuti kada je nakon konstantne desne strane promjena prema Mamiću rezultirala ubačajem s lijeve u šesnaesterac, a Štrkalj gađa glavom preko gola. U 24. Topčagić gubi loptu, ali ona se s(p)retno odbija do Miereza koji puca s ruba šesnaesterca, ali Šubarić brani. Jedna od najboljih prilika Osijeka dogodila se pola sata nakon igre, Bočkaj je ubacio iz lijevog kuta, a Žaper je sam s pet metara gađao glavom preko vratnice. U 40. minuti Dragovoljac kreće naprijed, a Osijek iz kontre zamalo kažnjava, Mierez izbacuje Fiolića, uspijeva pucati, ali pokraj vratnice. Tri minute kasnije, Miloš ubacuje s desne strane, Žaper ne stiže do lopte koji izbacuje Bagadur ispred Šubarića, točno na nogu Fiolića, no rezultat se na semaforu nije promijenio. U posljednjoj minuti sudačke nadoknade, najbolja prilika Osijeka: Nejašmić ubacuje s desne na rub peterca gdje Topčagić puca glavom, no pogađa gredu. Poluvrijeme je završilo s osam udaraca Osijeka, od kojih su tri išla u okvir. Prva prilika drugog dijela pripala je Dragovoljcu, Majstorović prolazi desno, ubacuje na pet metara, a Štrkalj „dodaje“ Malenici. Sat vremena igre, dobra prilika Osijeka, nakon lijevog Bočkajevog kornera, Fiolić puca, Topčagić primiruje, nakon gužve Lončarić dolazi do udarca, ali Roca blokira u posljednjem trenutku. Mierez je promijenio broj na dresu iz 13 u 3 jer smatra da je 13 nesretan, no upravo je 13. korner za Osijek bio sretan. U 71. minuti ubačaj Bočkaja iz lijevog kornera, prijenos Nejašmića na drugu vratnicu i 14. pogodak Žapera u 80. nastupu u dresu Osijeka za konačnih 1:0 na susretu. Pokušao je i Dragovoljac desetak minuta kasnije, no lopta završava opet u bloku. Posljednja prilika susreta bila je u 88. minuti kada je Nejašmić ukrao loptu na 40 metara, išao sam, nitko mu nije išao u blok, a njegov udarac s 20-ak metara završava na vratnici.

HNK Hajduk – HNK Gorica

Hajduk nakon poraza u Šibeniku na 4. mjestu traži bodove za vrh ljestvice, a šestoplasirana Gorica nije zadovolja podjelom bodova u domaćem susretu s Istrom. Posljednji je međusobni susret Hajduk slavio u Gorici u sklopu 4. kola. Hajduk do pogotka umalo dolazi već u 9. minuti, dobro ubacivanje s desne strane završava Livajinim udarcem glavom koji završava na vratnici. Pokušala je i Gorica 15-ak minuta nakon sa svojim najboljim pokušajem u prvom poluvremenu, no udarac Delfija s desne strane u šesnaestercu odlazi preko gola. U 27. minuti, Biuk krade loptu i šalje je Livaji na rub peterca, no pravovremeni izlazak Kotarskog spašava goste. Dvije minute nakon, opet prijeti Hajduk, Melnjak je dobio loptu na rubu šesnaesterca i s lijeve strane puca, no Kotarski opet brani. U nastavku prva prilika se dogodila sat vemena nakon igre, Livaja je proigrao mladog Ljubičića na rubu šesnaesterca čiji udarac iz okreta brani Kotarski. U 73. minuti nakon Lovrencsicseva ubačaja s desne strane, pokušao je i Mlakar, koji je ušao nešto ranije umjesto Ljubičića, glavom pod gredu, ali brani Kotarski. Pokušao je Mlakar ponovno 7 minuta kasnije, ubacivanje Lovrencsicsa, Melnjak kratko za Mlakara koji gađa preko gola. Pokušao je i Livaja s 10-ak metara u 83., no lopta odlazi preko gola. Hajduk je do pobjede i tri boda mogao u 94. minuti, ali Melnjak je s 5 metara propustio realizirati veliku priliku. Hajduk je tako ostao treću utakmicu za redom bez pobjede, a Gorica s drugim uzastopnim remijem.

GNK Dinamo – NK Istra

U 5. minuti prvi prijeti Dinamo, no Oršićev udarac glavom brani Lučić. Minutu nakon, lijepa situacija za Andrića, primio je loptu u šesnaestercu s desne strane, okrenuo se i dobro pucao, no Lučić brani. U 14. Baturina propušta veliku priliku gdje glavom gađa pored gola. Osam minuta kasnije jednini pravi pokušaj gostiju u prvom dijelu, Marin izvodi lijevom s desne strane s 18 metara, ali udarac je bio loš. U 26. minuti Andrić je zatresao mrežu, ali označeno je zaleđe. Pokušavali su i dalje dinamovci, ali bili su neprecizni ili su Lučić i obrana sve čistili. U 50. pokušava Lisica iz šesnaesterca, no to ide pored vrata. Ista situacija samo s druge strane, a pokušao je Franjić. U 57. slobodni udarac koji Blagojević s ruba šesnaesterca ne realizira. U 73. lijeoi je pokušao Andrić na Oršićev ubačaj, Lučić opet brani. Potom je uslijedio šok na Maksimiru: otvorila se ogromna rupa, Perić stoji daleko od svog čovjeka, a to je Beljo koji nakon asistencije Marina zabija za 0:1 te tako postiže svoj 4. pogodak ove sezone. Pritiskao je i Dinamo, a u 84. došao je i do izjednačenja: slobodan udarac izvodi Ivanušec s desne strane, a Perić je ostao sam u kaznenom prostoru i tako zabio glavom za konačnih 1:1. Dinamo je imao 16 udaraca od kojih je 10 išlo u okvir, a Istra 6 od kojih je samo jedan, i to pogodak, išao u gol.

NK Lokomotiva – NK Rijeka

Samo 4 dana nakon zaostale utakmice 4. kola, opet su se susreli Lokomotiva i Rijeka te tako zaključili 13. kolo HT Prve lige. Lokomotiva je u srijedu odnijela svoje prve bodove u povijesti sa Rujevice, a Rijeka želi uzvratiti obzirom da je Osijek posljednjom pobjedom pobjegao na 3 boda prednosti. Već u prvoj minuti Lokomotiva kreće u napad: Goričan prolazi sjajno po lijevoj strani, no njegov udarac brani Zlomislić. Šest minuta nakon tuče i Dabro iz voleja s desne strane, ali na mjestu je Zlomislić. U 16. minuti pokušao je Murić iz slobodnog udarca, no Nevistić uspija odbiti. 8 minuta poslije pokušao je i Abass na Ampemov ubačaj s desne strane, ali to ide pored gola. U 34. minuti ubacuje Miličević s lijeve strane, a Dabro s desnog ruba peterca glavom tuče pored gola. U prvoj minuti sudačke nadoknade Rijeka dolazi do pogotka: Čokaj radi prekršaj na 22, 23 metra s desne strane gola, Murić uzima zalet i sjajno prebacuje živi zid te gađa neobranjivo uz samu desnu vratnicu za vodstvo Rijeke 0:1 na poluvremenu. Pokušala je i Lokomotiva u 48., no s gol linije čiste braniči Rijeke. 10 minuta kasnije, Nevistić maestralo brani dva odlična pokušaja Riječana, posebno zadnji, no i da ga nije obranio, pogodak ne bi bio priznat jer je bilo označeno zaleđe. Nakon sat vremena igre Kačavenda je krenuo u solo prodor, no udarac je završio preko gola. U 64. minuti utakmica je bila riješena: Drmić je primio loptu na 18 metara, okrenuo se i neobranjivo tukao za 0:2 te svoj 11 pogodak u isto toliko utamica. Pokušavala je i Lokomotiva, no Zlosmislić je u 68. obranio Hoxhin udarac glavom. Pokušali su i 4 minute nakon toga, Dabrin udarac s 18 metara nije vidio okvir gola. 12 minuta prije kraja, Rijeka je mogla povisiti vodstvo, nakon igranja rukom u kaznenom prostoru, Bel je pregledao snimku i pokazao na bijelu točku, Drmić je namjestio loptu, tukao je silovito, ali pogodio je samo gredu. Pokušao je Drmić i u 87. ciljati dalji kut s lijeve strane, no to je otišlo pored gola. U 3. minuti nadoknade, Mersinaj je nakon ubačaja s dense strane tukao glavom, no pored gola.