Pregled 14. kola: Farmaceuti presudili Gustafssonu

Pregled kola HNL
N+

Nakon utakmica Kupa, prvoligaške momčadi lige odmjerile su snage u 14. kolu. Pobjede su izvukli Dinamo, Slaven i Istra, Dragovoljac i Šibenik su remizirali, a utakmica Rijeke i Osijeka odgođena je zbog koronavirusa u redovima Osijeka.

NK Hrvatski Dragovoljac – HNK Šibenik 1:1

Budući da Hrvatski Dragovoljac nije igrao osminu finala Kupa, tijekom tjedna pripremao se za susret sa Šibenikom koji je u Kupu nakon jedanaesteraca ispao od Slaven Belupa s kojim je u 1. HNL remizirao. Već u 7. minuti Dragovljac stiže do pogotka, doduše, neregularnog. Iz lijevog je kornera Mamić ubacio, Bagadur je bio najviši na petercu, no lopta na putu u mrežu dira Perića koji je bio u ofsajdu. Pet minuta nakon pokušali su domaćini s druge strane, ali Bagadurov udarac glavom odlazi pored gola. Sredinom provg poluvremena, točnije u 23. minuti, Dragovoljac dolazi do prednosti: Mamić s lijevog boka ubacuje, Mina loše izbacuje loptu, a to koristi Viduka koji je sjajno pogodio s 11 metara za vodstvo domaćina. Tri minute kasnije, kazneni udarac za Šibenik: Rak je odlično potegao, ali na putanji lopte našla se ruka Bagadura te je sudac Zebec pokazao na bijelu točku. Bagaduru je to ujedno bio i drugi žuti karton na susretu pa je Dragovoljac od 27. ostao s igračem manje. Precizan je izvođač bio M. Jakoliš koji dovodi Šibenik do izjednačenja, poslao je nisku prizemnu loptu u donji lijevi kut te tako postigao svoj šesti pogodak ove sezone. U 30. minuti sporna situacija u šesnaestercu, domaći su tražili igranje rukom, ali suci se nisu oglasili. Pokušavao je Šibenik do kraja poluvremena doći do vodstva, no lopte su bile ili neprecizne ili ih je Šubarić hvatao. Posljednja je prilika prvog poluvremena pripala Dragovoljcu, a pokušaj je Ćosića obranio Rogić.

U drugom poluvremenu prva zanimljiva situacija bila je u 58. minuti kada je Miočev udarac iz daljine obranio Rogić koji se dobro protegnuo. Nakon sat vremena igre, pokušaj je Petkovićeva okreta završio daleko od gola. Pokušavao je i Šibenik, no nizao se bezuspješni za bezupješnim pokušajem. U 78. Petković sjajno vuče, puca iz daljine, no nema promjene rezultata na semaforu. Dvije minute potom, Roca je pronašao Petkovića koji je izbio ispred Rogića, no promašuje gol. U 82. Rogić čupa loptu koju ispod grede šalje Franić, no pri padu se ozlijedio, a zamijenio ga je Đaković koji je svoju prvu intervenciju imao odmah po izvođenju kornera, a lopta je završila u njegovim rukama. Četiri minute nakon, Batarelo iz poluokreta puca, ali Šubarić odbija tu loptu. Mogao je Šibenik u nadoknadi do sva 3 boda, Jakoliš je lijepo proigrao Dasilvu po lijevoj strani šesnaesterca, ali Šubarić fantsatično brani te je tako sačuvao bod Dragovoljcu.

HNK Gorica – GNK Dinamo 0:2

Šestoplasirana Gorica s dva uzastopna vezana remija dočekala je trećeplasirani Dinamo koji ima dvije utakmice manje isto dva remija u posljednja dva kola. Dinamo je jedini protivnik koji Gorica nije uspjela pobijediti otkad je prvoligaš. U 13 utakmica, 12 pobjeda Dinama i jedan remi. Posljednji je susret odigran u 5. kolu, a Dinamo je slavio 1:0. U utakmici koja je odigrana po gustoj magli, Gorica je prva zaprijetila, u 16. minuti udarac Lovrića odlazi preko gola. Dvije minute kasnije ne uspijeva ni Dinamo do pogotka nakon pokušaja Ivanušeca čiji udarac zaustavlja Kotarski. Nakon 20 minuta igre i duge akcije pokušava Lovrić glavom, no Livaković brani. U pola sata igre, Dinamo stiže do pogotka: Petkovića u kaznenom prostoru ruši Drmić, a sudac Lovrić pokazuje bez oklijevanja na bijelu točku. Petković je preuzeo odgovornost i pogodio donji lijevi kut za 0:1 i trećim pogotkom s bijele točke, a četvrtim ukupno. U 37. Dinamo povećava vodstvo: Šutalo ispucava loptu prema svojim napadačima,  Andrić pretrčava obranu i precizno pogađa za 0:2 te za svoj treći pogodak u prvenstvu u šest utakmica.

U nastavku gotovo ništa, sve do 60. minute, kada je iz prekida Lovrić potegao iz velike daljine, ali udarac nije bio opasan. 9 minuta poslije Doka upućuje ozbiljan udarac, ali Livaković odbija u korner. Minutu kasnije Gorica traži kazneni udarac nakon pada Delfija u srazu s Franjićem, ali sudac Lovrić se nije oglasio, a i zbog otežanih uvjeta VAR nije mogao puno pomoći. U 89. Delfi opet pada u kaznenom prostoru ovoga puta u duelu s Theophileom, ali dobio je žuti karton zbog simuliranja. Gorica se nakon ove utakmice okreće Slaven Belupu u gostima, a Dinamo Europi.

NK Slaven Belupo – HNK Hajduk 3:2

Hajdukovci su u Koprivnicu stigli s tri uzastopna ligaška susreta u kojima nisu uspjeli doći do trijumfa. Slaven je pak, slavio samo jednom i to na početku sezone utakmicom protiv Dinama, a na domaćem su travnjaku osvojili tek dva boda u šest odigranih domaćih susreta. Sasvim je jasno da su objema momčadima prijekopotrebni bodovi – Slavenu da se odvoji od dna ljestvice, a Hajduku da se priključi samom vrhu. Utakmica je već u 2. minuti loše krenula po goste: nakon Čovićeva ispucavanja, Krstanović prenosi loptu glavom, Zapata dodaje Laušiću koji odmah puca s ruba šesnaesterca i zabija svoj prvijenac, neobranjivo za Kalinića i mijenjanje rezultata na 1:0. U 9. minuti prvi pokušaj Hajduka, lopta je stigla do Melnjaka koji s lijeve strane tuče iz neposredne blizine, no Čović brani. Pokušao je i Zapata 10-ak minuta nakon, no lopta je prohujala nekoliko metara od vratnice. U 34. Slaven povećava vodstvo: Laušić je izbacio dvojicu Hajdukovih igrača na desnoj strani, ušao u kazneni prostor i dao Krstanoviću na peterac za 2:0 te Krstanovićev 112. pogodak u HNL-u. Pet minuta nakon, Lovrencsics ubacuje s desnog ruba šesnaesterca, Čović vršcima prstiju izbacuje ispred Ljubičića. Prvo poluvrijeme zaključio je Zapata svojim udarcem iskosa s lijeve strane, no udarac je išao pored gola.

U nastavku, točnije u 57. pokušao je Katić iz daljine, ali Čović brani. Devet minuta potom, Hajduk se vraća: Katić je dugu loptu spustio glavom za Livaju u kaznenom prostoru, a Livaja je vješto okrenuo Zirduma i zabio pored nemoćnog Čovića. U 75. Livajin udarac iskosa s lijeve strane Čović samo odbja, ali Biuk iz škarica nije uspio zahvatiti loptu i tako pogoditi nebranjenu mrežu. Bijeli su napadali, no Slaven se nije dao, u 83. stižu do pogotka: akciju je započeo Mlinarić, uposlio Boseca na desnoj strani koji je povukao po kaznenom prostoru, vratio Mlinariću koji tuče, a Dimitrov skreće loptu u mrežu za Slavenovih 3:1. No nije to dugo trajalo, tri minute nakon, Biuk se vješto, nakon dodavanja Ljubičiću, izbacio na lijevu stranu u domaćem kaznenom prostoru gdje mu stiže i lopta te je pogodio suprotni kut za još jednu nadu Hajduka, ali tu je bilo konačnih 3:2. U drugoj minuti sudačke nadoknade, Diamantakos je zabio, no Jović je pokazao prekršaj u napadu te tako poništio gol. Valja istaknuti i Utin pokušaj koji je sa 17 metara pogodio samo vanjski dio mreže. Hajduku je bod mogao izvući Livaja koji je izbjegao zaleđe, ušao u kazneni prostor, ali pucao je preko gola. Slaven je tako stigao do druge pobjede u sezoni, a četvrtim uzastopnim prvenstvenim susretom bez pobjede završila je petomjesečna avantura na Jensa Gustafssona na klupi splitskog kluba. Na njoj će ubuduće sjediti HNL-u dobro poznato ime – Valdas Dambrauskas.

NK Istra 1961 – NK Lokomotiva 2:1

Posljednju su utakmicu 14. kola zaključili Istra i Lokomotiva, a snažan vjetar i kiša koja je padala od prve do zadnje minute otežavala je igru obiju momčadi. Treneri kažu da nije loša ideja probati iz velike udaljenosti po ovakvim uvjetima, a prvi se u tome okušao Miličević u 4. minuti igre čiji je dobar volej Lučić obranio. Tri minute nakon Istra dobija veliku priliku za vodstvo, Blagojević šalje loptu na desnu stranu, Hujber je izbacio Goričana u prijemu lopte pa poslao ubacivanje koje Čokaj zaustavlja rukom, a sudac Pajač pokazuje na bijelu točku što je ujedno bio i prvi jedanaesterac za Istru u cijeloj sezoni. Malo je reći da Bandé nije bio siguran u svoj udarac, međutim uz Nevistićevu pomoć lakta, lopta je ipak završila preko crte, a Istra dolazi do prednosti 1:0. Lokomotiva se vratila već u 15. minuti: dolazak Miličevića po lijevoj strani, ubacivanje koje Kulenović nije dobro zahvatio, zatim udarac Aliyua koji je blokiran, ali Dabrin udarac lijevom nogom završava u mreži za 1:1. Za Dabru je to sedmi pogodak u sezoni, tri je zabio lijevom, tri desnom nogom, a jedan glavom. Tri minute nakon Bandé i Lisica pripremili su dobru akciju, no Nevistić brani, a odmah nakon tog kornera, pokušao je 18-godišnji Perković iz okreta, ali i to zaustavlja Nevistić. Dobrih 20 minuta nije bilo prilika,  a zatim je Istra zaprijetila preko Hujbera koji je raspalio svom snagom iz kaznenog prostora, ali je pogodio samo ogradu iza gola.

U drugom poluvremenu pokušala je Lokomotiva iskoristiti Istrin vjetar u leđa, Kulenović je poslao dugu i snažnu loptu prema Goričanu koja je došla do njega, išao je na lob, no ona je završila preko gola. U 52. minuti utakmica je bila razriješena: Istra je prvo kroz pritisak došla do prilike, Mahmoud je šutirao, a lopta je otišla u korner. U istoj minuti nakon izvođenja kornera, Aliyu sam sebe pogađa u ruku, sudac Pajač je pričekao nekoliko trenutaka, a zatim pokazao na bijelu točku. Ovog je puta Beljo bio taj koji izvodi kazneni udarac, poslao je Nevistića u jednu, a loptu u drugu stranu za 2:1. Pokušala je Istra i tri minute nakon, Beljo je gurnuo za Mahmouda, on poslao do Lisice koji završnicu realizira kao i Hujber, bezuspješno, odnosno preko gola. Lisica se u dobroj situaciji našao i u 63. kada je Nevistić pod pritiskom ostao bez lopte, a Istrani sa tri igrača u napadu nisu uspjeli to do kraja realizirati, na kraju od koljena Belje lopta odlazi izvan šesnaesterca gostiju. U 70. pokušala je Lokomotiva, no Čokajevu nisku loptu šutirao je Kulenović, a Lučić brani nogom. Četiri minute kasnije, opet se trese mreža Nevistića no pogodak nije priznat, nakon što je Bandé pucao, a Nevistić obranio, Beljo je bio u zaleđu. Bez obzira što je Lokomotiva pokušavala pritiskati sve do same završnice, rezultat je ostao nepromijenjen iz 53. minute, a u drugoj minuti sudačke nadoknade Kulenović šalje oštru loptu na desnu stranu, Cipetić vratio istu takvu na pet metara, ali tamo nije bilo nikoga od gostiju pa je završilo 2:1.