Pregled 15. kola – slavlje vodećih, Dinamu hladan tuš

Pregled kola HNL
N+

Pobjede Gorice, Osijeka, Rijeke, Hajduk dobro krenuo i proigrao donekle bolje pod Dambrauskasom, Dinamo dobio hladan tuš – Lokomotivi pripao gradski „derbi“.

NK Slaven Belupo – HNK Gorica

Petnaesto kolo HT Prve lige otvoreno je srazon Belupa i Gorice. Bio je to dvoboj 6. i 9. momčadi prvenstva, ali i bivših suigrača, Zorana Zekića i Krunoslava Rendulića čije su se karijere kasnije spojile i u televizijskom studiju. Prva je prilika utkamice pripala Mataru tek u 26. minuti susreta Delfi je ostavio loptu Prširu koji daje Seneglacu, a njegov udarac s 5 metara otišao metar od gola te je upisao šesti promašeni zicer u sezoni. Pokušao je i minutu kasnije, no Čović to lagano brani. Uspavanu igru Slaven je razbio u 43. minuti: Krstanović u svom stilu spušta za Zvonareka, a pogodak je za 1:0 upisao mladi Laušić čiji udarac na putu do gola dira Krizmanića. Laušićev drugi gol sezone drugu zaredom. Prvo bi se poluvrijeme moglo okarakterizirati rečenicom: malo udaraca, puno golova. Gorica dvije minute nakon već stiže do izjednačenja: Fruk izvodi udarac iz kuta, a Kalik glavom loptu s peterca posprema u mrežu za 1:1 na poluvremenu. Kalik je na svoj 24. rođendan upisao drugi gol ove sezone. U 58. minuti Kotarski ima fantastičnu paradu, a Laušić krasno provlači tunel. Gorica je do vodstva stigla pet minuta nakon: munjeviti prodor Keita okončao je savršenim ubačajem za Kalika na petercu koji je glavom snažno zakucao za 1:2 te je tako rođendan proslavio sa stilom. U 74. minuti najbolja akcija Slavena dupli pas Hadžića i Bogojevića te Hadžićev udarac glavom koji trese gredu Kotarskog. 5 minuta potom, pokušao je Bogojević, no Kotarski brani. Slaven je najbliže bio golu u 87. kada je udarac Monjca s 30-ak metara ipak uspio skinuti Kotarski. Posljednju je priliku susreta imao Zirdum koji je pucao glavom pored gola. Belupo u sljedećem kolu gostuje kod Dragovoljca, a Gorica dočekuje Lokomotivu.

NK Osijek – NK Istra 1961

Osijek je u dočekao Istru koja punih 5 godina nije došla niti do boda u Gradskom vrtu, ali veliki je upitnik bio nad igračima Osijeka budući da su utakmicu prošlog kola s Rijekom morali odgoditi zbog zaraze Covida koja je prodrla u njihovu svlačionicu. Počelo je vrlo uzbudljivo, već u 5. minuti Osijek je stigao do prednosti: Bočkaj je ubacio iz slobodnog udarca, Žaper sa 3,4 metra izbjegao svog čuvara i matirao nemoćnog Lučića za 1:0 koji je netom nakon tog pogotka morao izići iz igre zbog ozljede. U 10. minuti pokušao je Topčagić, ali udarac mu je blokiran. Dvije minute nakon ponovno prijeti Žaper, ovog puta glavom, Collao obranio, Topčagićev odbijanac završio preko gola. U 35. Hujber povlači protunapad, uposlio Mahmouda koji je proslijedio loptu do Bandéa koji radi dobar dribling, no udarac ide malo pred gola. U sudačkoj nadoknadi tri velika pokušaja Istre, prvo je Lisica ubacio, Beljo pokušao samo skrenuti loptu, Malenica odbija u vratnicu, u nastavku akcije prvo tuče Bandé, još jednom odbijaju igrači Osijeka, a za kraj Marin tuče s 20-ak metara, no Malenica i to odbija. U 49. Fiolić je tukao s ruba šensaesterca, ali lopta odlazi pored gola, no dirala je nekoga, stoga je bio udarac iz kuta. Deset minuta nakon, veliki poklon Isrine obrane: ubacio je Ndockyt, Hujber nesmotreno vratio loptu prema svom golu, a Topčagić je nadvisio Silvu i pogodio za 2:0. U 65. Istra se mogla vratiti u susret, Lisica prolazi po densoj strani, vraća loptu za Mahmouda koji tuče, no lopta završava na gredi. Tri minute potom, Bočkaj pokazuje koliko je lukav: tukao je izravno iz slobodnog udarca kad su svi očekivali ubacivanje, a to je završilo malo iznad grede. Točku je na i i potvrdu pobjede Osijeka stavio Fiolić u 75. minuti nakon još jednog poklona Istrine obrane: nova duga lopta Bočkaja, Galilea i Collao nisu bili u dobroj komunikaciji, Fiolić je ispratio akciju do kraja, zaobišao vratara i mirno pogodio za konačnih 3:0. U samoj završnici, ubacio je Marin, Beljo ostao malo kratak ispred Malenice i u pokušaju postizanja pogotka, napravio je prekršaj u napadu.

HNK Hajduk – NK Hrvatski Dragovoljac

Hajduk je u ovaj dvoboj ušao pod vodstvom novog trenera Valdasa Dambrauskasa, a dosta je igrača nedostajalo objema momčadima. Prvu smo priliku vidjeli u 8. minuti nakon duge lopte Eleza sa svoje polovice igrališta, Livaja izlazi pred gol gostiju i postiže zgoditak, no on je poništen zbog zaleđa. Pet minuta nakon još jedna prilika za domaćine, Livaja provlači loptu iza obrane Dragovoljca za Ljubičića koji uspijeva zaobići vratara, ali mu malo bježi lopta te ne uspijeva pogoditi gol. Dragovoljac je nakon 15 minuta igre prvi put zaprijetio, nakon ubačaja iz kuta, najviši je u skoku bio Ćosić koji loše puca glavom, Katić uspješno to izbija prema naprijed. U 27. pokušao je Livaja nakon Melnjakova ubačaja, ali udarac mu je blokiran. Dvije minute potom, Hajduk dolazi u vodstvo: nakon Biukova odlična prolaska po lijevoj strani, sjajno je ubacio na peterac gdje je bio Ljubičić koji glavom zabija za 1:0. Prvi je to gol za Ljubičića u Ligi, 7 ukupno ove sezone. Hajduk je do kraja poluvremena nastavio nizati prilike, u 38. Livaja gura za Ćalušića koji se maestralno okrenuo, ali je nakon toga njegov pas presječen. Minutu prije kraja prvog poluvremena Sahiti pronalazi Livaju, a njegov udarac s ruba kaznenog prostora odlazi malo pored gola. Pokušao je Livaja i u sudačkoj nadoknadi iz slobodnog udarca, ali je njegov šut otišao preko gola. Na samomo početku drugog poluvremena Biuk lijepo prolazi po lijevoj strani, šalje loptu u peterac, no nikoga od suigrača tamo nema. U 54. Sahiti produžuje loptu za Livaju koji ulazi u kazneni prostor, ne uspijeva ostati na nogama, ali uspio je sačuvati loptu, malo se poslužio rukom koja nije viđena te natjerati Dragovoljčane da izbace loptu u korner. Iz tog ubačaja iz kuta, lopta dolazi do Ćalušića koji s peterca gađa po sredini gola, no s crte loptu skida Mamić i izbacuje je u korner. Iz tog ubačaja netko od igrača Dragovoljca dira loptu rukom, no ni to nije viđeno, a ni svirano. U 59. prijete i gosti, nakon ubačaja iz kuta, lopta se odbija do Lukića koji puca šesnaesterca, ali preko gola. Desetak minuta nakon stiglo je rješenje ovog dvoboja: odigran je dupli pas Livaje i Sahitija, Sahiti ulazi u kazneni prostor i puca, a Vulikić skreće loptu koja vara Šubarića i završava u mreži za 2:0. Iduća prigoda stigla je u 77. kada je s više od 30 metara snažno opalio Roca, ali lopta odlazi pored gola. Dvije je minute nakon ubacio Livaja u kazneni prostor, no Biuk nije uspio stići na tu loptu. Pred sam kraj Livaja je još jednom ubacio loptu u mrežu, no pogodak je opet poništen zbog zaleđa. Hajduku je ovo 4. put ove sezone da nije primio gol.

NK Lokomotiva – GNK Dinamo

Lokomotiva ovu utakmicu dočekuje s dva vezana poraza, a Dinamo tri dana nakon pobjede u Europi želi drugi put ove sezone bodove protiv Lokomotive koju su u 6. kolu na Maksimiru svladali 1:0 golom Oršića 13 minuta prije kraja. Nakon nekoliko, ne baš uspješnih pokušaja, Lokomotiva je povela u 8. minuti: dobra suradnja Dabre i Cipetića na desnoj strani, lopta stiže u srce kaznenog prostora gdje je neometan ostao Marić koji sigurno realizira za 1:0 za svoj prvijenac u dresu Lokomotive. Mogla je Lokomotiva u 22. povećati svoje vodstvo, nakon pogreške Théophilea, loptu uzima Aliyu i proigrava Pivarića, kapetan Lokomotive krenuo je na kapetana Dinama, no ništa. Potom dva zahtjeva za kaznenim udarcima, najprije onaj domaće momčadi u 34. minuti kada Dabro pada u duelu s Théophileom, ali sudac Pajač ne vidi ništa sporno. Drugi se dogodio već u sljedećem napadu na drugoj strani, pada Andrić nakon duela s Ҫokajem, Pajač ne svira ništa, ali VAR soba poziva suca da sam pogleda snimku, a konačna je odluka kazneni udarac za Dinamo. Očekivanu loptu u 38. minuti uzima Petković koji je u ovoj sezoni na jedanaestercima u omjeru 3:3, ali Santini ga čita i brani udarac. Dinamo je dobro krenuo u nastavku pokušajem iz 47. minute Petković sjajno proigrava Špikića koji ne uspijeva primiriti loptu. Pokušao je i Mišić tri minute nakon, no ništa. Petković dvije minute potom opet pronalazi Špikića koji s ruba kaznenog prostora slabo puca, a Santini brani. U 62. najbolja prilika Dinama do tada, raizgrani Petković pronalazi Oršića čiji je udarac iz kaznenog prostora dobar, ali ne i do kraja precizan. Dinamo je puno bolji u nastavku, no ne da se ni Lokomotiva, Marić nije opasan kao što je bio u 8. minuti, stoga Livaković to lako hvata. Dinamo nastavlja s prilikama, ali i promašajima. U 75. opet raspoloženi Petković koji daje Ivanušecu, no Dinamo i dalje ne može do pogotka. Dvije minute nakon, dinamovci traže kazneni udarac zbog ruke Cipetića, ali nakon VAR provjere utvrđeno je da je tomu prethodilo zaleđe. Pokušao je Ristovski u 83., a zatim Kulenović na drugoj strani, no ništa nije realizirano do kraja. Minutu nakon dobar udarac Ivanušeca, no brani Santini. U sudačkoj nadoknadi, kada se činilo da je Dinamo stigao do izjednačenja, uključuje se VAR koji poništava Perićev pogodak zbog zaleđa. Bila je ovo 43. utakmica Dinama i Lokomotive u prvenstvu te 4. pobjeda Lokomotive.

HNK Šibenik – NK Rijeka

Šibenik i Rijeka zaključili su 15. kolo HT Prve lige. Domaćini su u ovaj dvoboj ušli bez tri pobjede u svim natjecanjima u posljednje vrijeme, dok je Rijeka slavila u zadnjem dvoboju na gostovanju kod Lokomotive. Odmah na startu susreta domaći sastav ne koristi greške Rijeke, prvo u 3. minuti nakon što je Zlomislić krivo predao loptu, Marin gura M. Jakoliša u šansu, ali njegov loš šut odlazi pred gola. Tri minute nakon Marin gura A. Jakolišu, on prema Cvetkoviću koji ne reagira najbolje. U 8. minuti prvi opasniji dolazak Rijeke završava golom u mreži, nakon ubačaja Ampema, Drmić zabija glavom, ali nakon VAR provjere gol je poništen zbog zaleđa. U 16. minuti po lijevoj strani, Vukčević je sprintao 60 metara, pucao s ruba kaznenog prostora, ali lopta odlazi preko grede. 13 minuta nakon na pravom je mjestu domaći vratar Rogić, nakon gužve na rubu kaznenog prostora u kojoj su Šibenčani nekoliko puta pokušavali očistiti loptu, ona je na kraju stigla do Čerina, a njegov vrlo lijep udarac Rogić skreće u korner. U 34. minuti nakon ubačaja Kvesića s lijeve strane, Zlomislić ne uspijeva doći do lopte koja na kraju stiže do Ćurića čiji je šut s ruba kaznenog prostora blokiran. Pet minuta potom s lijeve riječke strane ubacuje Vukčević, na petercu je Drmić, a njegov udarac lijevom Rogić brani. Pred kraj prvog poluvremena dugo je pritiskala Rijeka, tri su puta loptu izbijali Šibenčani da bi na kraju udarac Vukčića zaustavio Perić. U 45. je minuti ubačaj iz kuta spustio Perić, no Batarelo ga nije dobro iskoristio. Doslovno u posljednjim trenucima sudačke nadoknade Vukčević šalje loptu u kazneni prostor, tamo je 15-ak metara od gola sam Smolčić koji puca glavom i pogađa za 0:1. Odmah po početku drugog poluvremena po desnoj strani prolazi Ampem koji ubačajem u kazneni prostor pronalazi Drmića, a njegov je udarac glavom neprecizan. U 53. minuti uzbuđenje na obje strane i to samo u nekoliko sekundi, prvo je pokušao šutom Marin, to blokira Smolčić, a taj je odbijanac do priliku Riječanima da odu u kontru koja je završila pokušajem Drmića sa 16 metra, ali preko gola. Tri minute potom najveći pokušaj Šibenčana u drugom poluvremenu, Marin gura Delića u priliku, izlazi sam pred gostujućeg vratara, ali Zlomislić brani. Minutu nakon Selahi pronalazi Vukčića koji odlazi malo na lijevu strani, ali Rogić i to brani. U 63. novi ubačaj iz kuta i nova gužva u kojoj Smločić i Velkovski ne uspijevaju iskoristiti priliku. Do kraja je dvoboja još jednu priliku imao domaći sastav, u 87. minuti po lijevom boku probio se M. Jakoliš koji je pokušao povratnom pronaći nekog od suigrača, no Ampem skreće loptu u korner.