Pregled 16. kola – puno golova i puno preokreta

Pregled kola HNL
N+

Nakon reprezentativne stanke koja je donijela plasman Hrvatske na još jedno veliko natjecanje, 1. HNL nastavljena je 16. kolom.

NK Hrvatski Dragovoljac – NK Slaven Belupo

Kolo su otvorili Dragovoljac i Slaven derbijem začelja, a Dragovoljac je uoči susreta sa Slavenom zaostajao 3 boda. Minutom šutnje odana je počast žrtvi Vukovara i preminulom članu skupštine Hrvatskog Dragovoljca, Robertu Šejiću. Prva prava prilika dogodila se u 3. minuti i donijela je prednost Slavenu: Glavčić je s desne strane poslao loptu u šesnaesterac, Bosec je lijepo naciljao i pogodio malu mrežicu i doveo Slaven u prednost od 0:1. Četiri minute nakon, sudac Zebec pokazuje na 11 metara nakon duela Franića i Zvonareka. Sve je bilo čisto za penal i nakon VAR provjere, a siguran je realizator bio Krstanović za svoj peti pogodak ove sezone te 0:2 na susretu. Nova prilika dogodila se tek u 26. minuti kada je Slaven povukao protunapad, Bosec je povukao, zatim i tukao s lijeve strane, no pogodio je vanjski dio mreže. U 31. Laušić puca iz daljine nakon kombinacije s Glavčićem, ali Šubarić brani. Pet minuta nakon, Soldo prijeti, no Šubarić izbija loptu u korner. U 40. Krstanović šalje loptu kroz peterac, ali Zvonarek je ne uspijeva pospremiti u mrežu. Tijekom prvog poluvremena Slaven uspijeva uputiti 10 udaraca, Hrvatski Dragovoljac niti jedan. Drugo poluvrijeme donijelo je uzbuđenje tek u 70. minuti kada je Petković nakon duela s Caimacovom pao u 16 metara. Sudac je Zebec nakon intervencije VAR sobe otišao pogledati snimku te je pokazao na 11 metara. Siguran je realizator bio Majstorović za smanjenje prednosti Farmaceuta na 1:2. Pokušao je Petković s ruba šesnaesterca u 74. minuti, no udarac odlazi pored vrata. Tri minute potom, Turković ne uspijeva savladati Čovića. U 82. domaćini traže igranje rukom, VAR je soba to pregledavala, ali nije bilo ništa sporno za suca Zebeca niti VAR sobu. Pet minuta nakon toga dogodila se gužva uz puno naguravanja s jedne i druge strane, 4 kartona podijelio je Zebec, a Lukiću je taj i presudio jer mu je bio drugi na susretu. Domaćini do kraja nisu uspjeli postići pogodak za izjednačenje, a Belupo iskontroliravši završnicu, uzvrato je Dragovoljcu koji je u ranijem dijelu sezone slavio u Koprvnici 1:0. Slaven Belupo sada ima 13 bodova, dva manje od Šibenika i Istre 1961, dok je Hrvatski dragovoljac ostao na njih sedam.

GNK Dinamo – NK Osijek

50. put u povijesti HNL-a, Dinamo je dočekao Osijek. Bio je to prvi veliki dvoboj u 16. kolu HT Prve lige. Prva ozbiljnija prilika odvila se u 3. minuti kada je Petković ubacio, Oršić gađa glavom, a Malenica to vadi ispod grede. U 10 minuti udarac iz kuta za Dinamo, izveo ga je Mišić, gađao oštro, Franjić je imao priliku, ne zahvaća dobro loptu, ali hvata to Malenica. I onda šok za Dinamo: u 16 minuti odlična kombinacija Osijeka, Žaper je dobio skok, prebacio loptu do Topčagića koji diže preko posljednje linije Dinama, a Fiolić trese mrežu za 0:1. Nakon pogotka Osijeka, Dinamo nastavlja prijetiti, Gojak je s 18 metara u 18. minuti potegao, Malenica je prvo kratko odbio, a na kraju ulovio loptu. Pokušao je Gojak glavom i 10 minuta kasnije na Moharramijev ubačaj, ali lopta odlazi pored vrata. Prittisak Dinama ne jenjava, u 31. minuti kombinacija Oršića i Franjića koji ulazi u kazneni prostor, ali ne zahvaća dobro loptu te to odlazi pokraj vrata. Po isteku poluvremena, ubačaj Mišića Andrić skreće glavom, ali to odlazi preko vrata. U prvom poluvremenu Dinamo je bio dominantniji, a gosti su imali tek jedan udarac koji je završio u mreži. U 53. minuti odlično ubacuje Ivanušec, Petković sjajno vraća loptu, a Gojak natrčava i promašuje veliku priliku za Dinamo. Dvije minute nakon pokušao je i Petković glavom s pet metara nakon Moharramijeva ubačaja, Malenica je savladan, ali lopta odlazi pored gola. Uslijedilo je 17. minuta stanke što se tiče prilika, tek u 72. Oršić pokušava pucati iskosa, ali Malenica to vadi ispod grede. U istoj toj minuti u nastavku akcije, Leovac ima priliku sa 16 metara, primirio je loptu, ali gađa preko gola. Zatim dolazi i Osijek, dvije prilike u 75. i 78. minuti, u prvoj se Mierez uspijeva ubaciti u kazneni prostor, puca, Livaković brani. U drugoj, malo sreće kod odigravanja lopte, Hiroš se sjurio prema šesnaestercu, gađao je, ali to je otišlo iznad vrata. U 80. dolazi Dinamo do pogotka: nakon slobodnog udarca Mišića, Petković glavom pogađa za izjednačenje 1:1. Nastavljao se pritisak Dinama, Petković je gurnuo loptu kroz noge Hiroša, gađao oštro u peterac, ali Ademi, koji se vratio nakon duge stanke, nije stigao na tu loptu. U 87. nije slabio pritisak Dinama, Ivanušec je gurnuo loptu, pratio ga je Lončar i od njega se lopta odbija u vratnicu, izostalo je vodstvo Dinama. Minutu kasnije pokušao je Ivanušec s ruba šesnasterca, ali lopta odlazi pored gola. Pokušao je i Oršić u 90-oj, ali lopta ide preko gola. 15 udaraca uputio je Dinamo od kojih 5 u okvir, gosti su pucali 4 puta, a tri su pokušaja otišla u okvir. Dinamo je imao 67% aktivnog vremena loptu u svojim nogama, ali na kraju su obje momčadi podijelile bodove.

NK Istra 1961  – HNK Šibenik

8. Istra dočekala je 7. Šibenik, oba sastava s dosta izostanaka. Šibenčani su krenuli u dvoboj s pritiskom na posljednji red Istre, u 8. minuti prvi su put ukrali loptu, Jakoliš prolazi po densoj strani, a njegov je ubačaj uspjela očistiti obrana Istre. Pet minuta nakon, velika prilika za goste, ponovo nakon oduzete lopte koja je stigla do Marina, a njegov šut sa 16-17 metara pogađa obje vratnice. U 16. minuti prvi put prijeti Istra i to odličnom prilikom koju je Mišković namjestio Serderovu koji je izišao sam pred Rogića, ali nakon toga pucao pored gola. Dvije minute kasnije opet prijete domaćini, nakon ubačaja iz kuta, pokušao je i promašio loptu Mišković. U 23. Istra zabija gol: Serderov gura Belju u priliku, on postiže gol koji je poništen zbog zaleđa. Devet minuta nakon, Istra ima dobru priliku, pobjegao je Lisica, njegov dobar šut odlično zaustavlja Rogić. Minutu kasnije još jednu priliku imaju domaćini nakon ubačaja iz kuta, pucao je glavom Mišković, no lopta odlazi pored gola. Novu veliku priliku Istra ima u 34. minuti, pokušaj Marina zaustavlja Rogić da bi u 39. pao prvi gol. Nakon pritiska, Šibenik dolazi do lopte, Marin je gura Jakolišu, a on je uspijeva primiriti, šutira, a ona na putu do gola dira Silvu, vara Lučića i trese se mreža gostiju za 0:1. Do kraja prvog poluvremena, Istra se uspjela vratiti u utakmicu: nakon pogreške u obrani Šibenika, s desne je strane loptu ubacio Lisica, a dočekao Marin za 1:1 te se s tim rezultatom otišlo na odmor. Na početku drugog dijela bolje su ušli domaćini i u 50. minuti prvi prijeti Mišković iz voleja, ali puca preko gola. Dvije minute kasnije ima novu priliku, opet je neprecizan, ali u 56. su minuti prvu priliku imali gosti nakon ubačaja iz slobodnog udarca Marina, Bilić lijevom nogom puca s pet metara pored gola. Dvije minute potom, nakon jedve visoke lopte koju je Lisica poslao u kazneni prostor, A. Jakoliš ruši Serderova, a sudac Pečarić, koji je bio blizu, odmah pokazuje na bijelu točku. Beljo je preuzeo odgovornost, pokušao je prevariti Rogića, no on to zaustavlja nogama, a pokušaj Mlinara lovi. Nakon toga Šibenčani okreću utakmicu u 61. minuti: Delić je sam sebi sve pripremio, nakon lijepog driblinga, oslobodio se i pronašao prostor za šut te fenomenalno pogodio suprotne rašlje za 1:2. Desetak minuta nakon, opet su Šibenčani pred golom Istre i opet dolaze do gola: s lijeve je strane ubacio Jakoliš, dolazi do pomutnje u obrani Istre, a Delić lijepom petom stiže do svog petog pogotka ove sezone i za 1:3 za susretu. Od pet golova ove sezone, Delić je tri zabio Istri. U 82. stiže novi zaplet jer je Istra došla do još jednog gola nakon brze akcije gdje je Lisica pronašao Miškovića u kaznenom prostoru, on gura loptu za Belju, a Beljo mirno zabija za 2:3 te svoj šesti gol sezone. Pet minuta potom, Istra se opet vraća: nakon što je Mišković došao do lopte na sredini terena, pustila ga je obrana Šibenika, on je to iskoristio i zabio predivan gol za 3:3. Puno se toga događalo do kraja, čekao se posljednji zvižduk suca Pečarića, kada je Bačelić-Grgić pobjegao prema golu Istre, tamo ga je srušio Galilea, za to zaradio žuti karton, a Šibenik slobodan udarac koji M. Jakoliš uspješno realizira za konačnih 3:4 te tako postiže svoj osmi gol sezone. Nakon pregleda snimke, vidi se da je tu loptu opet dirao Silva, a utakmica je završila drugom pobjedom Šibenika nad Istrom ove godine.

HNK Gorica – NK Lokomotiva

Još je jednom magla dominirala utakmicom u Velikoj Gorici. U iznimno teškim uvjetima, na samom rubu vidljivost odigran je pretposljednji dvoboj 16. kola. Njihov prvi međusobni ogled završio je pobjedom Goričana u Kranjčevićevoj 0:1 pogotkom Lovrića, a u ovaj su susret ekipe ušle bodovno poravnate. Krunoslav je Rendulić izgubio samo jednom u trenerskoj karijeri prvoligašku utakmicu protiv Lokomotive i to u trenerskom debiju na klupi Istre. Lokomotiva je u prošlom kolu slavila s minimalnih 1:0 protiv Dinama te tako stigla do četvrte pobjede u 43 susreta. Već u 2. minuti pada prvi gol na utakmici: lijepo dodavanje Kalika za Fruka koji iz voleja zabija za 1:0 kojemu je ovo četvrti pogodak ove sezone te se tako izjednačio s Lovrićem. U 13. je minuti Delfi krenuo u dribling, slomio Miličevića, pucao u blok, a lopta na kraju dolazi ponovo do Fruka koji puca iz voleja, no malo pokraj vratnice. Četiri minute potom prvi korner Gorice, ubačaj je išao na prvu pa je zatim prenesen glavom na drugu vratnicu, no Delfi kasni pola koraka. Fruk opet biva u centru zbivanja u 22. minuti, primio je loptu na lijevoj strani pa je šutirao u stilu Lovrića, međutim, njegov pokušaj brani Nevistić, a Delfi na odbijenoj lopti gađa previsoko. Minuti nakon, prva zadaća za Kotarskog, Čokaj je primio loptu na 30-ak metara, okrenuo se, opalio, ali točno u vratara Hrvatske U-21 reprezentaciji. Govoreći o Biščanovim izabranicima, Pršir je zabio pogodak za 2:0 u pobjedi Hrvatske protiv Estonije, a u 24. minuti susreta, na Kalikov ubačaj, glavom je s 8 metara zabio svoj prvi gol u prvenstvu u dresu Gorice, ukupno drugi, a Kaliku se pribilježila i druga asistencija na utakmici. Stojanovski pet minuta nakon ima u flashback na Fruka iz 22., ali ni on ne uspijeva zabiti. Nakon pola sata igre, budi se Lokomotiva, Kačavenda kreće naprijed, netko je od igrača Gorice vikao: „Daj blok!“, no bloka nije bilo, ali bilo je dodavanja za Aliyjua, međutim njegov pokušaj brani Kotarski. Miličević je drugi najbolji asistent Lige, a zašto je to tako, pokazao je u 34. kada je fenomenalnim ubacivanjem na prvu vratnicu pronašao Aliyjua koji glavom zabija za 2:1. Peta asistencija za Miličevića ove sezone, treći pogodak Aliyjua. Dvije minute kasnije, opet Miličević ubacuje, Pivarić na prvoj puca glavom, Kotarski hvata. Sporna se situacija dogodila u 42. minuti, korner za Goricu, odbijeno na 16 metara, Pršir je pucao, igrač Lokomotive blokirao, cijela je Velika Gorica tražila jedanaesterac, ali Dario je Bel rekao da se igra nastavlja dalje. Cijelo je drugo poluvrijeme završilo u magli. U 55. minuti Miličević je opet ubacio na drugu, tamo je Aliyju koji primiruje loptu kraj Keitae, no Kotarski to brani. Nakon sat vremena igre, Aliyju je ubacio loptu s desne strane, prizemno u 16 metara, Kotarski je vršcima prstiju poslao loptu na Pivarićevu nogu, koji je na kraju zabio pogodak za 2:2 te postavio konačnan rezultat. U 78. ubačaj s lijeve strane, Aliyju na povratnoj pronalazi Kačavendu, njegov udarac na kraju odlazi pokraj gola. Četiri minute potom, Lokomotiva je mogla doći do potpunog preokreta, Kačavenda dodaje loptu u prostor za Kulenovića, ona odlazi na drugu do Aliyua, Keita čisti ispred gola te su momčadi podijelile bodove.

HNK Rijeka – HNK Hajduk

16. kolo HT Prve lige zaključili su Rijeka i Hajduk uz 100 jadranski derbi, a Rijeka ulazi kao 1. momčad prvenstva, dok je Hajduk 4. sa šest bodova manje od svog rivala s Kvarnera. Ove sezone Rijeka je u 7. kolu slavila na Poljudu dok je Hajduk vezao dvije uzastopne pobjede na Rujevici. Rijeka kreće agresivnije i već je u prvim minutama mogla povesti, Pavičićev udarac s ruba kaznenog prostora blokira Kalinić. Hajduk odgovara u 11. minuti, ubacio je Livaja, a u vrhu napada je ostao Lovrencsics koji loptu šalje preko gola. Četiri minute nakon, Rijeka dolazi do najbolje prilike u prvom dijelu, Tomečak sjajno ubacuje s desne strane, a Čerinov pokušaj glavom zaustavlja Kalinić. Nakon toga nije se vidjelo ništa konkretnije, sve do 43. minute kada je Livaja pobjegao obrani Rijeke i prebacio Zlomislića, no bio je u zaleđu. Ipak, rezultat se mijenja u posljednjoj minuti prvog poluvremena: povukao je Krovinović, proigrao Melnjaka kojeg ne čuva nitko, potom je dodao Livaji na 5 metara, a on se okrenuo i lijevom zakucao loptu pod gredu za 0:1 te svoj 9. pogodak sezone. Nastavak je donio još bolji nogomet, u 48. minuti Vukčićev pokušaj zaustavlja Kalinić. Šest minuta potom dolazi do izjednačenja: Vučkić je sjajno proigrao Drmića, a on glavom s 5 metara zabija za 1:1 te upisuje svoj dvanaesti pogodak sezone. Opasan je i Hajduk četiri minute kasnije kad Livajin udarac od Krešićevog bloka postaje opasan, ali ide preko gola. U nastavku je kod Rijeke ušao Murić koji je odigrao sjajnu utakmicu. U 70. minuti sjajno proigrava Vukčevića, ali promjene rezultata nema. Dvije minute kasnije, Murić izvodi korner, do lopte stiže Krešić, čiji je udarac glavom opasan, ali Kalinić spašava Hajduk. U 74. do novog pogotka pokušava Livaja, Zlomislić brani. Sljedeći napad Rijeke donio je i kazneni udarac: na loptu u kaznenom prostoru Pavičić ide glavom, a Katić visoko podignutom nogom, dolazi do kontakta, a sudac Pejin ništa ne pokazuje. Nakon intervencije VAR-a i Pejinova gledanja snimke, dosuđen je kazneni udarac. Odgovornost je preuzeo Murić i u 79. Rijeci donio preokret na 2:1 pogotkom u svom 100-om nastupu u dresu Rijeke. Dvije minute kasnije, dobio je i Hajduk kazneni udarac: Krovinovićev ubačaj blokira Ampemova ruka, ali igra se nastavila da bi Pejin nakon intervencije VAR-a pogledao snimku i dosudio kazneni udarac. S bijele je točke siguran bio Livaja za 2:2 te svoj 10 pogodak ove sezone, drugi na susretu. Hajduk je do prednosti mogao u 87., no Krovinović promašuje dobru priliku. Za Rijeku je sedam minuta nakon pokušao Pavičić, no to ide peko gola. U 96. Abass spašava domaćine izbacivanjem lopte ispred Mlakara, a slovenski se napadač pretvorio u junaka utakmice: na Lovrencsicsev ubačaj iz kornera te spuštanje lopte, Mlakar se najbolje snašao u gužvi te je pogodio. Pokazalo se konačnih 2:3 i treću uzastopnu pobjedu Hajduka na Rujevici.