Pregled 21. kola – Dajte penal da se igramo! (VIDEO)

Pregled kola HNL
N+

Naši su se najdraži igrači vratili s priprema (iako neki izgledaju kao da su se jučer razbili na novogodišnjem tulumu na Kupresu) i kompletirali 21. kolo MAXtv Prve lige. Istra je na najefektniji način, iz jedanaesterca, došla do 1:0 protiv Lokomotive, Cibalia i Inter podijelili su bodove, Dinamo je, uz veliku dominaciju, junački došao do 1:0 protiv Slaven Belupa nakon kaznenoga udarca, Rijeka je okrenula vodstvo Osijeka i slavila s 3:2, a davljenik Split i živčani Hajduk s miroljubivih su 1:1 otišli s Parka mladeži.

Istra 1961 – Lokomotiva 1:0

Čast otvaranja prve utakmice nakon poduže pauze pripala je Istri i Lokomotivi na stadionu Aldo Drosina. Budući da je Lokomotiva, čini se, zaboravila izići na teren u prvome poluvremenu, Istra je povela, i to iz jedanaesterca koji je realizirao Roce. U nadoknadi prvoga dijela Bočkaj je uputio kakav-takav udarac da dokaže da će statisti u plavim dresovima s bijelim prugama ipak početi igrati. Usprkos tome, Lokomotiva se u nastavku nije uspjela dovoljno sabrati da ijednu akciju realizira. Čak i kad je Gojković izgubio loptu blizu Istrina gola, vratar Ivušić je iz dulea s Mihaljevićem izišao kao pobjednik. Čudo od utakmice. Nadamo se da je svih 760 gledatelja uživalo.

Cibalia – Inter 1:1

I u Vinkovcima se vrlo lako mogao ponoviti scenarij nešto agilinija domaćina i anemična protivnika, ali obje su su momčadi sabrale u drugom poluvremenu, dok su u prvome spomena vrijedni samo pokušaji domaćih Muženjaka, Mastelića i Mišića. Prva minuta nastavka nagovijestila je konkretnije akcije: Interov je napadač Brlečić dodao loptu Blaževiću koji je pogodio stativu. U 51. Cibalia dolazi do vodstva: Muženjak je izveo odličan slobodan udarac, Čović je tu loptu odbio, a u mrežu ju je spretno pospremio Glavica, i to nožicom. Veselje Ultrasa trajalo je cijelu minutu, a onda je Postonjski ukrao loptu Tomaševiću, Blažević uhvatio Tipurića na krivoj nozi i matirao vratara Matkovića koji je bio nadasve oduševljen reakcijama svoje obrane. U 82. minuti domaći traže jedanaesterac zbog igranja Mesfina rukom, al dojam je da je loptu prije odnio trbuhom (što je još veće umijeće) nego rukom. Baša i Mišić do kraja su pokušavali donijeti prevažne bodove Cibaliji, ali ostalo je 1:1, što na kraju nije bilo dovoljno da se odvoje od svog prvog pratitelja na začelju ljestvice, Splita.

Dinamo – Slaven Belupo 1:0

Iako je Slaven Belupo u prvoj minuti gostujuće bahato ušao u Dinamov šesnaesterac, to je otprilike bilo to od njih. Domaćini su dominirali, Antolić je u 13. minuti pogodio vratnicu (nakon zaleđa, doduše), Ćorić je u 28. pucao u padu, a Blažević je pravovremeno izletio sa svoga gola, no u 41. minuti nije mogao ništa. Gosti su skrivili jedanaesterac u režiji čovjeka u kojemu biste, da se uredno obrije, prepoznali bivšeg dinamovca Josipa Tadića koji je raširio ruke kao albatros lutalica. Hodžić je bio siguran izvođač za 1:0. U nastavku su Lešković i Sigali imali dvije dobre prilike, ali highlight je bio povratak razmetnoga sina Sammira na Maksimir, popraćen neizbježnim komentarom da ga podržava čak 3 000 gledatelja po jakoj kiši (!) jer kad treba brojiti gledatelje na Maksimiru, naši komentatori uvijek istaknu da „munje i gromovi, poplave i požari“ haraju stadionom. Bravo. Što je najluđe, da se nije glupirao dvama lažnjacima u domaćem šesnaestercu, Barić je Dinamu mogao zapapiti tih ogromnih 1:0, no do promjene rezultata nije došlo pa su Modri vrijedno uknjižili još tri boda u utrci za Rijekom.

Osijek – Rijeka 2:3

Utakmica koja se pokazala jedinim pravim derbijem ovoga kola. Osijek pun želje, ali PMS-ovski nervozan, a Rijeka sabrana u trenucima kad je voda krenula na mlin domaće momčadi. Andrijašević je već u prvih pet minuta pokazao da će biti odlično raspoložen, no akcija za prvi gol pripala je trojcu Vešović–Bradarić–Gavranović. Andrijašević zatim krade loptu blizu Osijekova gola, a vrijedni golman Mikulić dvaput brani dobre pokušaje Gorgona. Osijek se budi i izjednačava u 28. minuti. Ejupi pronalazi sasvim usamljenoga Lopu na lijevoj strani, a ovaj bez problema zabija za 1:1. Dvije minute kansije Osijek vodi: Boban puca, Prskalo odbija, a Ejupi posprema taj odbijanac u riječku mrežu za 2:1 i veliko slavlje Kohorte. Međutim, početkom drugoga poluvremena Vešović ubacuje loptu na drugu stativu, Lopa ne prati Andrijaševića, što on kažnjava pogotkom za 2:2. Bezjakov je pokušaj iz pada Mikulić izvrsno obranio, no nije mogao ništa kad se Andrijašević opet razgoropadio i zabio s 15-ak metara za konačnih 2:3. Rijeka i dalje uvjerljivo prvo, Osijek i dalje u mrtvoj trci s Hajdukom.

Split – Hajduk 1:1

Domaćin Split dosljedno mijenja igrače i trenere, novi je sretnik na njihovoj klupi Bruno Akrapović, a Hajduk mijenja igru, ili barem u to želi vjerovati. Split je prvi zaprijetio iz Mikulićeva udarca, ali Stipica je mirno obranio. S druge strane slično uzvraća Hamza, ali i Kukić je spreman. Futacseva dva pokušaja glavom prošla su pored vratnice. U 43. je minuti Juranović blokirao Pešićev udarac glavom s nekoliko metara od gola, a Ohandza u sljedećem napadu puca malo iznad vratnice. U 52. Dupovac uspijeva loptu koja mu je pala na metar od Hajdukova gola poslati nebu pod oblake, a u 59. Pešić pogađa Hajdukovu mrežu, no iz zaleđa. Jakić je efektno pokušao iz voleja, no Stipica je to jednako elegantno obranio. U 76. minuti Jovanović odlično asistira Pešiću koji mirno zabija za vodstvo domaćih. Vrlo brzo, nakon mnogo vike, negodovanja i „Lost in translation“ komunikacije sa sirotim trenerom Carrillom, Hajduk uspijeva izjednačiti nakon Vlašićeva ubačaja i Ercegova precizna udarca glavom. Gosti su mogli i do pobjede da je Tudorov udarac u gredu bio koji centimetar niži, ali s obzirom na prikazano, podjela bodova realan je rasplet.

Igrač kola: Franko Andrijašević (Rijeka)

Glupost kola: Josip Tadić (Slaven Belupo)