Pregled 27. kola Bundeslige – u borbi za ostanak svaki bod duplo vrijedi

Nakon dvotjedne pauze u kojoj je reprezentacija Njemačke odigrala jedan neodlučeni prijateljski susret s Australijom i osigurala pobjedu u kvalifikacijskom susretu na gostovanju u Gruziji, 27. kolo Bundeslige počelo je neuobičajeno tek u subotu umjesto večernjom utakmicom u petak, gdje je odigrano ukupno sedam utakmica.

Na stadionu Schwarzwald između Freiburga i FC Kouml;lna (1:0) gosti su dominirali tijekom cijele utakmice s ukupno 19 udaraca prema golu, međutim važna sva tri boda ipak ostaju domaćinu u borbi za ostanak. Gol odluke zabio je glavom Mike Frantz, no za igrača susreta opravdano je izabran vratar Freiburga Roman Buerki. Igrači FC Kouml;lna nisu mogli računati na inače gromoglasnu podršku najvjernijih navijača obzirom da je gostujući blok ostao poluprazan zbog kazne od tri gostujuće utakmice sa personaliziranim ulaznicama koje su najvjernije pristaše Kouml;lna odbile kupiti.

Borussia M’gladbach iz devetog pokušaja uspjela je pobijediti na gostovanju kod Hoffenheima (1:4). Nakon ranog vodstva domaćina, Borussia koja vjerojatno ove sezone igra najljepši nogomet od svih prvoligaša, u samo deset minuta postigla je tri pogotka za potpuni preokret već u prvom poluvremenu. Max Kruse opet je bio među najboljima s jednim golom i dvije asistencije dok je Patrick Hermann po treći put ove sezone bio dvostruki strijelac. Liga za prvaka svakim novim kolom sve je bliža.

Werder i Mainz 05 (0:0) miroljubivo su podijelili bodove iako je fascinantan broj propuštenih prilika za postizanje pogotka jer su obje momčadi uputile po 15 udaraca prema golu. Trener Vikor Skripnik upravo je preuzeo momčad Werdera na gostovanju u Mainzu, kada je Werder bio na posljednjem mjestu tablice. Od tada je uspio osvojiti 31 bod u 18 odigranih utakmica što je njegovu momčad dovelo svega samo četiri boda od mjesta koje vode u Europu. Mainz 05 je po trinaesti put ove sezone odigrao neriješeno i opravdao epitet ekipe koja najčešće dijeli bodove s protivnikom.

Hannover 96 imao je čvrstu namjeru na gostovanju kod Eintrachta iz Frankfurta prekinuti niz od deset utakmica bez pobjede, no ipak na kraju moraju biti više nego zadovoljni s podjelom bodova (2:2). Eintracht Frankfurt poveo je 2:0 golovima Madlunga i Aignera a Hannover 96 izjednačio preko Marcela i Ya Konana. Eintracht već devetu utakmicu ove sezone nakon vodstva nije uspio pobijediti, a ujedno su primili 17. gol ove sezone u posljednjih 15. minuta susreta. Thomas Schaaf očito mora poraditi na koncentraciji i fizičkoj spremi svojih igrača tijekom svih 90. minuta igre.

VfB Stuttgart imao je težak zadatak pokušati iznenaditi na gostovanju kod VfL Wolfsburga s obzirom da su Vukovi već 18 utakmica neporaženi na svojoj Volkswagen areni. Čak se mlada momčad VfB Stuttgarta dobro držala prvo poluvrijeme uz aktivan rezultat i pogodak Martina Harnika, međutim u nastavku su Vukovi opravdali ulogu favorita. Dva gola Rodrigueza i prvijenac najskupljeg pojačanja u povijesti kluba Andre Schuuml;rrlea iz njegovog 17mdash;tog udaraca prema okviru gola bili su dovoljni za konačnih 3:1.

Bayer 04 Leverkusen i u ovom kolu nastavlja svoj pobjednički niz od pet pobjeda i pet utakmica bez primljenog pogotka. Ovaj put stradao je HSV (4:0) koji nije imao nikakve šanse pored raspoloženih Apotekara. Vratar gostiju Rene Adler tijekom cijele utakmice vjerojatno se osjećao kao na streljani dok su njegovi suigrači u obrani nizali pogrešku za pogreškom. Stefan Kiessling i Gonzalo Castro kao dvostruki strijelci ukazali su novom treneru HSVmdash;a Peteru Knaebelu da mu neće biti nimalo jednostavno trgnuti momčad sa sjevera iz apatije i osigurati prvoligaški status.

Nogometno loš derbi kola odigran je na Signal Iduna parku između Borussije Dortmund i Bayerna gdje je “Žuti zid” na početku utakmice razvio impresivnu koreografiju u čast 41. rođendana stadiona Westfalen ! Borussijin niz od sedam utakmica bez poraza prekinut je upravo golom (0:1) njihove bivše zvijezde Roberta Lewandowskog koji prema nogometnom bontonu nije slavio svoj pogodak. Bayern vidno oslabljen bez ozlijeđenih igrača (Alaba, Ribery, Robben) uputio je samo sedam udaraca prema golu što je najmanje otkada je Pep Guardiola preuzeo njemačkog prvaka dok Borussija treću utakmicu zaredom ne može postići pogodak pred svojim navijačima. Marco Reus nakon Australije i Gruzije nije uspio zatresti mrežu Bayerna , gdje mu je Manuel Neuer pred sam kraj utakmice grandioznom reakcijom obranio slobodni udarac i opravdao titulu najboljeg svjetskog vratara. Tako umjesto poštene podjele bodova na kraju susreta, gledatelje su dočekale emotivne suze Pepa Guardiole na presici i prepiska Juuml;rgena Kloppa s moderatorom SKY televizije i njegovim gostima. Bilježimo i ulazak u igru Thiaga Alcantare u dresu Bayerna nakon više od godine dana pauze zbog ozljede koljena.

Nedjelja je počela zanimljivom utakmicom i podjelom bodova između Augsburga i Schalke 04 (0:0). I jedna i druga momčad su tražile pobjedu preferirajući ofenzivni nogomet s puno šansi i udaraca prema protivničkom golu, međutim mreže u Augsburgu se nisu tresle. Schalke 04 ne uspijeva ni u petom susretu u gostima u nastavku sezone upisati sva tri boda, što ih je udaljilo već osam bodova od elitnog europskog natjecanja.

U nimalo lijepoj predstavi na Olimpijskom stadionu dugo se Hertha BSC mučila s Paderbornom te na kraju ipak zasluženo slavila golovima Stockera i Schulza 2:0, a posebno je lijepa bila akcija za drugi pogodak. Nervoza i strah od poraza bili su vidljivi kod obje momčadi pogotovo zbog činjenice da su ovo Herthi BSC prvi bodovi ove sezone iz utakmica odigranih u nedjelju nakon šest nedjeljnih poraza. Paderborn ne uspijeva zatresti mrežu protivnika u zadnjih 10 od 11 utakmica i sve mu je bliži povratak u drugu ligu.

Uskršnji nogometni vikend prošao je miroljubivo bez iti jednog crvenog kartona i bez promjena u vrhu tablice. Prvih šest momčadi suvereno plove prema Europi dok na začelju tablice traje borba za svaki bod koji u konačnici može biti presudan za ostanak u prvoligaškom društvu.