Pregled 31. kola – tri uvjerljive pobjede i dva 90-minutna baleta

Pregled kola HNL
N+

Da se klupske klupe tresu te da su se gluteusi poprilično stisnuli nakon poraza od Hajduka i Slaven Belupa, pokazuje Dinamov visok rezultat protiv Cibalije. Rijeka je jedno poluvrijeme odradila, a drugo prespavala u rutinskoj pobjedi protiv Intera s igračem manje, a Hajduk je bez većih poteškoća svladao Istru 1961. Split i Slaven Belupo u Parku mladeži odigrali su, odnosno odstajali 0:0, a Osijek je minimalnim rezultatom iz kaznena udarca svladao Lokomotivu.

Dinamo – Cibalia 6:0

Prvi ogled 31. kola MAXtv Prve lige bio je utakmica u kojoj je Dinamo morao pomesti protivnika da ih se ne otpiše iz šansi za borbu za prvo mjesto. Schildenfeldov je udarac glavom već u 9. minuti u prvoj ozbiljnoj prilici završio na gredi. U 23. minuti pao je prvi pogodak, nakon Antolićeva slobodnjaka i Gojakova naleta glavom, čemu je dodatno doprinijelo utrčavanje u prazno mladog gostujućeg vratara Šubarića. Već u 27. minuti Soudani je s ruba šesnaesterca zabio za 2:0. Desetak minuta kasnije novo povećanje prednosti: Soudani šalje izvrsno odmjerenu loptu na Gojaka koji opet zabija glavom. U 42. minuti Olmo ubacuje loptu na peterac, a Antolić u padu zabija za 4:0. U 44. minuti Cibalia je imala svoj zicer, ali Markićev je prebačaj Glavičina udarca Livaković refleksno obranio s pet metara. Sljedeći je zicer u nastavku bio Dinamov, ali Šubarić je pravovremeno uklizao na Soudanijevu loptu i spasio stopostotnu šansu. U 78. minuti Stojanović ulazi u vinkovački kazneni prostor i idealno upošljava Gojaka koji ne staje ni na trećem zgoditku, nego u 86. zabija svoj četvrti, a Dinamov šesti pogodak na utakmici.

Rijeka – Inter Zaprešić 2:0

Rijeka je svoj dio posla u zadržavanju pristojne prednosti na ljestvici odradila rutinski i odigrala točno onoliko koliko treba. Prvi pogodak pao je u 20. minuti, nakon pogreške Komorskoga čije je ispucavanje Elez dočekao na nogu i iz prve vratio u Interov šesnaesterac. Komorski se nije dovoljno brzo vratio da bi Gavranović ostao u zaleđu pa je domaći napadač bez poteškoća zabio za vodstvo. U 24. minuti Andrijašević ulazi u šesnaesterac i idealno upošljava Bezjaka kojega Bosec ruši s leđa i časti Rijeku kaznenim udarcem i igračem više. Bezjak je bio i realizator pogotka za, pokazat će se, konačnih 2:0. Gostujući vratar Čović u nekoliko je navrata spasio svoju momčad od težeg poraza, a dojam je da je Rijeka svakako trebala još konkretnija u realizaciji budući da je već u prvom poluvremenu imala 17 udaraca prema protivničkom golu. Međutim, tri boda se pišu, a navijači će se većoj golijadi nadati u nekoj drugoj utakmici.

Istra 1961 – Hajduk 0:2

Doživjeli smo i to da se Istra više ne apostrofira kao „standardno neugodna“ ili „crna mačka“ te da Hajduk bez alibija nastavlja hvalevrijedan niz pobjeda. Bijeli su poveli u 20. minuti nakon Jeffersonova brza izvođenja slobodnjaka, a loptu je na strijelca Ercega prebacio Futacs. Istrini obrambeni igrači ostali kao kameni svatovi. Domaća je momčad odmah mogla izjednačiti jer je Gržan sam dospio pred Stipicu i pucao, ali Hajdukov golman sjajno je osujetio njegov pokušaj. Hajduk uskoro postavlja konačan rezultat, slično kao Rijeka u svom ogledu s Interom. Savvasov udarac domaći su izbili s crte, ali samo do Futacsa koji je bio prvi na odbijancu. Stipica je još jednom odlično intervenirao nakon Solomonova udarca, a u nastavku je prva velika prilika opet pripala gostima: Savvas je u 59. minuti pogodio gredu. Dojam je na kraju pokvario samo nepotreban start Terzieva za crveni karton, a prilika je bilo doslovno do posljednje sekunde, kad je Ivušić u akciji jedan na jedan istrčao pred Ohandzu koji je vukao loptu sa svoje polovice. Solidna utakmica i zaslužena pobjeda Hajduka.

Split – Slaven Belupo 0:0

Kolega novinar našao se pored Parka mladeži u vrijeme odigravanja utakmice i u maniri znatiželjna putnika namjernika otišao odgledati dvoboj predzanje momčadi koja se bori za miran opstanak i ekipe koja je u prošlom kolu svladala još uvijek aktualnog prvaka. Nakon šest minuta (6) mučno je uzdahnuo: „Ne mogu ja ovo gledat.“ Nekoliko nazoviudaraca golmani su bez poteškoća skupili, a kad je highlight utakmice to što je Pešić sucu Bebeku verbalno servirao psovku vrijednu crvenoga kartona, znači da utakmicu nećemo pamtiti po igračkim bravurama. Kako to (nažalost) u nogometu biva, i nula od igre i rezultata ipak donese momčadima nezanemariv bod.

Osijek – Lokomotiva 1:0

Skromna pobjeda u 90-minutnoj baletnoj predstavi za tri Osijekova boda i mrtvu trku s Hajdukom za treće mjesto na ljestvici. Prvo poluvrijeme u maniri revijalne niželigaške utakmice, sa samo jednim opasnim udarcem za svake strane (Antunović za Lokomotivu i Lukić za Osijek). 54. minuta nastavka prelomila je utakmicu: sudac Vidulin kontakt Valentića i Kneževića okarakterizirao je kao prekršaj za najstrožu kaznu, pa je Perošević s bijele točke donio domaćima vodstvo. Prošlo je pola sata dok su Boban i Vojnović reda radi još jednom zapucali na gol, a Škorićev duel s Radonjićem krajem susreta sudac nije vidio kao prekršaj za kazneni udarac na drugoj strani.

Igrač kola: Amer Gojak (Dinamo)

Glupost kola: Antonio Bosec (Inter Zaprešić)