Pregled 33. kola: Rijeka drži +5, Cibalia gurnula Split na začelje (VIDEO)

Pregled kola HNL
N+

33. kolo MAXtv Prve lige uzburkalo je dno ljestvice. Cibalia nastavlja kidati živce i ljubiteljima i hejterima, ovaj put preokretom u svoju korist protiv Istre. Dinamo je sa skromnih 0:1 otišao s Parka mladeži, gdje se malobrojni ljubitelji domaćeg kluba sad već crvene od panike – ovaj ih je poraz ostavio bod iza Cibalije.

Lokomotiva je zasluženo svladala Inter, a Rijeka je iskoristila Hajdukove greške za važnu pobjedu i ostanak na pristojnoj udaljenosti od Dinama. Osijek je s uvjerljivih 3:0 svladao nevidljivi Slaven Belupo.

U sljedećem će kolu svaki bod biti važan – Cibaliji bio dobro došao pozitivan rezultat u slavonskom derbiju, a Split bi trebao pobijediti Inter da se makne s dna. Zaprešićani pak ne bi smjeli izgubiti jer bi i sami mogli završiti u opasnoj zoni ako se ne izvuku iz niza gluposti koji traje već 17 kola. Dinamo i Rijeka vjerojatno računaju na pobjede protiv Istre i Slaven Belupa, a ni Osijeku i Hajduku nije svejedno tko će završiti na trećem mjestu. Sve u svemu, tri kola prije kraja znamo da ništa ne znamo. Osim da „panenka“ ni na 3:0 ponekad nije najmudrija zamisao.

Istra 1961 – Cibalia 1:2

Cibalia je na krilima krucijalne pobjede protiv Splita došla na noge Istri, čija se dominacija u prvom vremenu činila nedostižnom. Lucio je u 19. minuti imao zicer, no Zgrablić je njegovu loptu izbacio s gol-linije. U 31. minuti gostujuću je obranu dekoncentracija koštala pogotka: Roce je izveo slobodan udarac, a Mitrevski je ostao sam pred golom i ugurao loptu u mrežu za 1:0. Ne znamo što je Mladen Bartolović svojim igračima govorio ili vikao na poluvremenu, ali očito treba postati dio odgojno-obrazovne literature, jer na teren je izišla neka druga Cibalia. Pervan se odmah po ulasku u igru izborio za prostor za udarac i zabio lijep zgoditak s ruba šesnaesterca. Istra im je ipak mogla pomrsiti račune, ali Solomona je dvije minute nakon vinkovačkog zgoditka spriječila greda. U 70. minuti dolazi do potpunog preokreta: Pervan odmjereno ubacuje na glavu Baši koji s pet metara postiže zgoditak. Iako je Istra do kraja nekoliko puta dolazila pred gol vratara Matkovića, realizacija nije bila na razini. Tako je Cibalia, uz potrebnu i pametnu jezikovu juhu na poluvremenu, došla do tri prevažna boda kojima je nakon dugo vremena preskočila Split i izbila na predzadnje mjesto.

Split – Dinamo 0:1

Split nije imao jednostavan zadatak ni psihološku prednost na svojoj strani. U goste im je dolazio Dinamo, a Cibalia je u mini-uzletu koji bi za momčad koja ne briljira u posljednjim kolima mogao značiti kraj prvoligaškog natjecanja. Očekivano, gosti su dominirali. Olmo je u 11. minuti pao u Splitovu kaznenom prostoru u dvoboju s Markom Perkovićem, ali on, na sreću domaćih, nije postao slučaj „Sude mi“ kao njegov imenjak. Olmo je u prvom poluvremenu bio najaktivniji igrač i začetnik najbolje akcije u kojoj je Duka izvrsno obranio Gojakov udarac. U 52. minuti Split je imao svoj zicer: Mikulić je iz slobodnog udarca pogodio gredu. Tri minute poslije Dinamo dolazi do vodstva. Guilherme je uputio nešto između udarca i dodavanja pred gol, a Hodžić je zahvatio tu loptu i zabio za, pokazat će se, konačnih 0:1. Asistent iz prethodne akcije mogao je povećati rezultat u 72. minuti, ali vratnica je zaustavila udarac. Dinamo je osvojio tri boda koji još održavaju živom nadu za naslovom, a Split je nakon Cibalijine pobjede tri kola prije kraja potonuo na samo začelje ljestvice.

Lokomotiva – Inter 2:0

Zaprešićki Inter muku muči s igračkim kadrom, a u utakmici s Lokomotivom mogao je nastradati i teže od 2:0. U prilog im ne ide ni niz od 16 utakmica bez pobjede, kao ni Lokomotivina iznenađujuća pobjeda nad Rijekom u prošlom kolu. Već je u prvome napadu vratar Mrmić morao paradom spašavati svoju momčad nakon Antunovićeva udarca. Çekiçijev je zgoditak u 34. minuti poništen zbog zaleđa. U nastavku je Lokomotiva prijetila sa svih strana, a nakon Radonjićeva i Majerova udarca pored gola, jedna je Karačićeva čudna lopta, između udarca i centaršuta, prevarila Interova vratara i završila u suprotnom kutu gola. U drugoj minuti sudačke nadoknade Šunjić je dobru akciju završio zaobilaženjem gostujućeg vratara i golom za konačnih 2:0.

Rijeka – Hajduk 2:0

Iako je Hajduk na Rujevicu stigao optimistično, nakon niza dobrih i efikasnih utakmica, Rijeka se brzo oporavila od prvog prvenstvenog poraza ove sezone i uknjižila sva tri boda koji je drže na pet bodova prednosti pred Dinamom. Prvi je udarac uputio Hajduk, odmah po kretanju s centra, ali Prskalo je spremno dočekao Ercegov pokušaj. U 14. minuti Jefferson je loše primio loptu, a preuzeo ju je Maleš i silovito opalio s više od 25 metara. Stipica nije uspio pokriti svoj bliži kut pa je Rijeka došla u vodstvo. U 30. minuti domaći opet oduzimaju loptu Hajdukovoj obrani nakon izvođenja auta i mlakog primanja. Mišić i Bradarić ukrali su loptu, potonji je ušao u Hajdukov kazneni prostor i asistirao Gavranoviću koji je mirno zabio za 2:0. U 35. minuti Toma Bašić snažno puca s velike udaljenosti, ali Prskalo odbija. U 45. minuti Vlašić je izvrsno opalio s 20-ak metara, ali riječki je golman jednako izvrsno obranio, kao i Jeffersonov opasan udarac glavom. Nastavak je djelovao pasivnije zbog manjka izglednih prilika, a sve su solidne udarce vratari obranili. Hamza je u nadoknadi spasio prazan gol blokiravši Bezjakov udarac, ali Rijeka je i bez toga zasluženo, uz pomoć dviju Hajdukovih grešaka u obrani, odnijela novu pobjedu.

Osijek – Slaven Belupo 3:0

Ni Osijek nije dugo tugovao nakon teškog poraza od Hajduka u prošlom kolu. Belupov desetkovani kadar samo je pripomogao uvjerljivoj pobjedi domaćih u Gradskom vrtu. Ejupi se u 9. minuti između dva protivnička braniča dobro snašao i zabio za 1:0. U 12. minuti Blažević je loše ispucao loptu, na nogu Lopi, ali iskupio se obranom. U 16. minuti Lopa postiže prekrasan zgoditak iz slobodnjaka s ruba kaznenog prostora. Belupo je i u nastavku bio nevidljiv, osim Muse koji je u 50. skrivio kazneni udarac u duelu s Bobanom. Siguran realizator bio je Ejupi kojemu je to 14. gol u ovom prvenstvu. U 72. minuti dvojbena situacija u Osijekovu šesnaestercu, a sudac Vučković sraz Jovičića i Ejupija okarakterizirao je kao prekršaj za kazneni udarac. Panenka koju je Makedonac izveo s bijele točke zrela je za zaborav – Blažević je tu loptu pokupio lakoćom pera. Budući da je igra Slaven Belupa bila ispod svake razine, a Osijekova učinkovitost solidna, taj posljednji epski promašaj ipak nije utjecao na osvajanje punoga plijena.