Pregled 34. kola – Pobjede vodećih i Tot sam na svijetu (VIDEO)

Pregled kola HNL
N+

Slavonski derbi otvorio je 34. kolo MAXtv Prve lige, a podjela bodova znači nešto jači snop svjetla nade za Cibaliju nego za Split, dok Osijek može Hajdukovoj nespretnosti s igračem više (da, više) zahvaliti što se Splićani nisu bodovno odcijepili na trećem mjestu. Inter je nakon nekoliko eona pobijedio nekoga, i to svoju vjernu mušteriju – Split, koji je zasjeo na začelje ljestvice. Marijo Tot u redove Istre trebao bi dovesti Jacquesa Houdeka jer bi mu, nakon što su igrači počeli slagati momčad i dizati bune, to bio jedini friend. U buntovnom ozračju ekipa iz Pule ipak nije uspjela oduzeti bodove Dinamu, a i Rijeka je protiv Slaven Belupa ugrabila očekivani plijen i ostala na 5 bodova prednosti pred prvim pratiteljem.

Cibalia – Osijek 1:1

Cibalia je na kraju prvenstva odlučila da se neće predati bez borbe, nakon dugog mučenja koje je rezultiralo time da su ih skoro svi već otpisali iz prvoligaškog društva. Slavonski je derbi završio podjelom bodova, iako je Osijek objektivno bio bolji. Prvi Barišićev dobar pokušaj iz slobodnjaka vinkovački je golman vršcima prstiju izbio u korner, a do sljedeće smo slične prilike čekali sve do drugog poluvremena, ovaj put je pucao Ejupi. Istom su igrači domaći braniči i golman morali izbacivati loptu s crte, bilo je samo pitanje vremena kad će Osijek povesti. U zadnjih 10 minuta izdogađalo se sve najaznimljivije – Mijoković je mogao zapapriti Osijeku da Malenica nije bio spreman na bombu iz daljine, a gosti su konačno poveli u 87. minuti kad se Knežević lijepo snašao na 11 metara, ostavio svoje čuvare na krivoj nozi i zabio. Još malo drame u prvoj minuti sudačke nadokande: Barišić ruši Bašu, a sudac pokazuje na bijelu točku. Vinkovački navijači u deliriju nakon što je Vitaić zabio za konačnih 1:1. Što će Split napraviti sam sa sobom i s prvoligaškim životom u posljednja dva kola, ostaje za vidjeti.

Hajduk – Lokomotiva 1:1

Hajduk se na Poljudu morao na krilima navijača vraćati u život i uz neočekivane muke izborio je bod protiv Lokomotive. Prvi kakav-takav izlet pred protivnički gol pripao je gostima, ali Çekiçi nije uspio dobro zahvatiti loptu. Hajduk je odgovorio već u sljedećem napadu u 10. minuti kad je Vlašić napravio pomutnju u gostujućoj obrani i ubacio na rub šesnaesterca, a Memollin je udarac pogodio gredu. Vlašić je i u 17. minuti dobro dodao Futacsu čiji je prizemni udarac završio pored gola. U 21. minuti Stipica je loše ispucao, a Çekiçi nije iskoristio poklon-loptu; udarac je prošao malo pored gola. Grezda je u 37. minuti odlično podvalio loptu za Halilovića koji je izbjegao zaleđe i nesebično proslijedio Doležalu, a budući da je cijela Hajdukova obrana ispala, Lokomotivin napadač nije imao težak zadatak i zabio je za vodstvo gostiju. U 39. minuti Futacs je pao u gostujućem kaznenom prostoru, ali sudac Bebek nije se oglasio. Odmah je moglo biti opasno pred Hajdukovim golom jer je i pomoćni sudac ostao nijem pri sljedećem zaleđu Lokomotivinih igrača. U 43. Jefferson neoprezno ruši Šunjića i zarađuje žuti karton. Jedva zagrijani Bočkaj odmah je na početku drugog poluvremena opasnim startom na centru zaradio drugi žuti karton i ostavio svoju momčad s desetoricom. U 54. minuti Carrillo je iz igre izvadio Ismajlija i uveo Hamzu. Futacs u sljedećoj akciji opet pada u šesnaestercu, ali sudac Bebek ne želi ni gledati, a kamoli komentirati padove Hajdukovih igrača. Kao i na početku prvoga poluvremena, igra je oblilovala teško gledljivim tehničkim greškama. U 63. minuti još jedna promjena u sastavu Hajduka: izišao je Jefferson, a ušao Savvas. Iritantno loša igra nastavila se u većem dijelu nastavka, a Hajduk kao da nije ni primijetio da ima igrača više. U 70. minuti publika pozdravlja Carrilovu treću izmjenu – u igru je umjesto Kožulja ušao Jandrek. Uskoro je i kapetan Nižić zaradio žuti karton. Jandrek je bio jedan od rijetkih (uz Vlašića) koji se isticao borbenošću, a u 77. minuti izborio je slobodnjak s ruba šesnaesterca, ali ni od toga na kraju nije bilo ništa. Navijanje je u jednom trenutku ozbiljno preuzela skupina djece na zapadu, ali ni to nije bilo dovoljno da se bijeli od nelagode odmah saberu. Na krilima Torcide Hajduk ipak uspijeva zabiti u 87. minuti nakon velike gužve u kojoj se najbolje snašao Hamza i zabio za izjednačenje. S druge je strane Terziev požrtvovnu uklizao i spasio zicer ispred Halilovića. Utakmica je produžena pet minuta, a Lokomotivini igrači bezobrazno su krali vrijeme gdje god su stigli, naravno, bez kartona, a u idiotarijama i valjanju po terenu prednjačio je golman Šemper. Halilovićev je udarac iz slobodnjaka prošao malo iznad gola. Vlašić je u zadnjim sekundama odlično pucao, Said skrenuo udarac prema golu, ali Šemper je, kad nije ležao na terenu, dobro branio i sačuvao svojoj momčadi bod.

Inter Zaprešić – Split 1:0

Inter je nakon 17 utakmica bez pobjede konačno našao nekoga koga će svladati, a to je bila upravo momčad koja sad ne bi smjela gubiti – Split. Počelo je dinamično, obje su momčadi imale nekoliko lijepih prodora, ali najveći je zicer pripao Splitu u režiji Pešića, no ipak je blokiran na vrijeme. U 28. minuti Duka brani dobar Kolarov udarac u okvir. U 53. minuti, nakon nekoliko dobrih Dukinih obrana, Inter ipak uspijeva zabiti. Ottochian je odlično prošao po lijevoj strani, a na povratnoj je lopti prvi bio Kolar koji zabija za 1:0. U 84. se i Puljić mogao upisati u strijelce, ali pogodio je gredu. Split do kraja od nemoći nije napravio ništa, a očajni izrazi lica igrača govore da su svjesni da su se nekoliko kola prije kraja sami uvalili u fekalije do grla.

Dinamo – Istra 2:1

S obzirom na situaciju na tablici, čovjek bi pomislio da će Dinamo iskasapiti Istru u posljednjim trzajima nade u prvo mjesto. Kad se još u obzir uzme da su se igrači Istre dozlaboga posvađali s trenerom Totom i demonstrativno mu grupno okrenuli stražnjicu, rekao bi čovjek da je stigao klub u kojem vlada toliki nered da će ga čak i ovakav Dinamo iznerediti. Pobijedio ih je, raščetvorio ih nije. Soudani je, doduše, već u 2. minuti pogodio vratnicu. U 14. minuti Antolić s 15 metara zabija za vodstvo domaćih. U 18. minuti Pavić na drugoj strani puca pored gola. U 27. minuti razigraniAntolić asistira Hodžiću pa Dinamo u ranoj fazi već vodi 2:0. U 30. minuti Livaković brani dobar Gržanov udarac. U nastavku kao da su se dogovorili – dobar udarac Dinama iz daljine, odmah na drugoj strani dobar udarac Istre. U jeku Dinamovih udaraca i Ivušićevih obrana naposljetku je bljesnula i Istra. Prelčec je ušao u šesnaesterac i snažno opalio, a lopta je završila u suprotnom kutu Dinamova golmana. U 87. minuti Paracki je mogao pokopati Dinamove šanse za naslov, ali s odlične pozicije nije dobro zahvatio loptu glavom. Plavi su se tako ipak dokopali sva tri boda, ali uz muke koje su pomalo pubertetske i smiješne za nekoga tko pretendira/je pretendirao na prvo mjesto.

Slaven Belupo – Rijeka 0:2

Rijeka je u posljednjoj utakmici 34. kola htjela staviti jednu ruku na prvoligaški trofej, a za mirniji san pred zadnja dva okršaja trebala su im i tri boda u Koprivnici. Počelo je idealno za goste: Zuta je odlično ubacio s lijeve strane, a Andrijašević je dočekao tu loptu na petercu i zabio za vodstvo. S druge je strane dobro zapucao Heber, a Prskalo se dobrano pomučio da loptu koja je dodirnula Eleza skrene u korner. U 42. minuti Melnjak griješi u izbacivanju lopte, a Vešović njegovo petljanje koristi kao asistenciju i zabija za 0:2. Nastavak je izgledao mnogo lošije od prvog dijela, Rijeka je očekivano zatvorila utakmicu, ali može im i biti – zasluženo su izborili dovoljnu prednost da ne moraju grcati u grču kao neki njihovi kolege u prethodnim utakmicama.

Igrač kola: Domagoj Antolić (Dinamo)

Glupost kola: Petar Bočkaj (Lokomotiva)