Pregled 35. kola: Furizoni Futacs, pobjednička Rijeka i šaljivi Toplak

Pregled kola HNL
N+

Pretposljednje kolo MAXtv Prve lige donijelo je pobjedu Lokomotive nad Slaven Belupom, golijadu Hajduka i zvjersku realizaciju Futacsa, rafinirani humor Samira Toplaka i njegove „čist’ solidne“ momčadi nakon poraza od 6:0, minimalnu pobjedu Dinama nad Osijekom, veliko i zasluženo slavlje Rijeke nad Cibalijom te Istrinu pobjedu nad davljenikom Splitom, u otužnoj atmosferi ispražnjenog sjevera pulskog stadiona. Rijeka je kolo prije kraja osigurala svoj prvi naslov, a posljednje kolo konačno će odgovoriti na pitanje tko (za zelenim travnjakom, a ne stolom) ispada iz prvoligaškog natjecanja.

Lokomotiva – Slaven Belupo 2:1

U dvoboju za petu poziciju na ljestvici Lokomotiva je na svom terenu svladala Slaven Belupo. Međutim, gosti su prvi počeli napadati preko Hebera. U 38. minuti Arap je dobro pucao glavom, ali Šemper je obranio. U 42. minuti obrana Belupa loše se snalazi nakon duge lopte na Antunovića, Melnjak ga ruši, a sudac pokazuje na bijelu točku. Majer je bio precizan za vodstvo domaćina od 1:0. Belupo nije dugo čekao na izjednačenje. U 50. minuti Purić je pronašao Ivanovskoga koji je glavom matirao Lokomotivina vratara. Usprkos dobroj igri gostiju, Lokomotiva je u 82. minuti postavila konačnih 2:1 i uzela sva tri boda. Na ubačaj iz kornera najbolje je reagirao kapetan Capan i svojoj momčadi donio pobjedu, a treba spomenuti i da velik dio zasluga ide Šemperu koji je u 88. obranio zicer Ivanovskoga.

Hajduk – Inter Zaprešić 6:0

Hajduk je u svojoj posljednjoj domaćoj ovosezonskoj utakmici MAXtv Prve lige počastio Torcidu rijetko viđenom golijadom i antologijskom predstavom napadača Futacsa. U 16. minuti Vlašić krade loptu Postonjskom, a Futacs taj poklon iskorištava snažnim udarcem s 20-ak metara koji završava u mreži. U 36. minuti Jefferson pada pred protivničkim golom u dvoboju s Mazalovićem, ali Jović ne sudi ništa. Pljusak koji se sručio na Poljud za Hajduk nije donio probleme, nego kišu golova. U 49. minuti Interova obrana i vratar jedva zaostavljaju Futacsa u naletu, ali u 52. minuti nisu mogli ništa – Erceg je odlično ubacio, a centarfor bijelih zabio za 2:0. U 53. minuti Kolar se našao oči u oči sa Stipicom, ali Hajdukov golman brani prvu veliku priliku gostiju. U 54. minuti Vlašićeva lopta pogađa Mikulića u ruku, a sudac Jović agilnošću umirovljenika dosuđuje kazneni udarac. Futacs s bijele točke dolazi do hat-tricka. Četiri minute kasnije već je 4:0. Hamza dodaje Memolli, a on prosljeđuje na drugu stativu gdje je Tudor pravovremeno utrčao i zabio u praznu mrežu. U 62. Erceg dodaje vrijednom Vlašiću koji iz okreta zabija za velikih 5:0. Sedam minuta kasnije Vlašić asistira Futacsu za njegov četvrti pogodak na utakmici, konačnih 6:0 i izbijanje na čelo ljestvice strijelaca. Hajduk je zaslužan za osmijehe na licima svojih navijača, ali hvala i Interovu treneru Toplaku, jer usprkos tome što mu je momčad bila desetkovana izostancima, na izjavu da Hajduk do 2:0 nije stvorio nijednu šansu, a oni su bili „čist’ solidni“ možemo se samo od srca grohotom nasmijati. Nema mu ravna u ovotjednoj konkurenciji za glupost kola.

Osijek – Dinamo 0:1

Hajdukova visoka pobjeda bila je dovoljna da se Osijek zabrine za svoj status u borbi za treće mjesto, a domaći poraz protiv Dinama samo je potvrdio kakav je realan rasplet. Plavi su počeli mnogo bolje, a Osijek može samo svome vrataru Malenici zahvaliti što se Sigali i Soudani na samom početku utakmice nisu upisali u strijelce. Moro je u 15. minuti snažno pucao, a Osijekov golman još jednom odlično obranio. Na odmor se otišlo s 0:0, a Dinamo je poveo (tek) u 64. minuti nakon što je lopta koja se dugo odbijala završila pred Osijekovim golom gdje se najbolje snašao Sigali i zabio za vodstvo gostiju. U 68. je Osijek mogao izjednačiti, ali Ejupijev udarac glavom prošao je malo pored gola. U 79. Gojak loše reagira na odbijeni Sodanijev udarac pa Malenica uspijeva obraniti zicer. Rezultat se do kraja nije mijenjao pa Hajduk sad Osijeku bježi 3 boda.

Rijeka – Cibalia 4:0

Iako bi Cibaliji koja još nije sigurna na pretposljednjem mjestu ljestvice bod protiv Rijeke mnogo značio, takav rasplet nije bilo realno očekivati s obzirom da su se gosti ‘kartonskim čišćenjem’ u prethodnom kolu u Rijeci pojavili ‘desetkovani’. Rijeka je na Rujevici pred svojim navijačima i matematički osigurala prvi naslov prvaka. Domaći su krenuli furiozno i poveli već u 11. minuti: Gavranović je zaobišao gostujućeg vratara i zabio za 1:0. Četiri minute poslije već je 2:0. Andrijaševićev pokušaj završava na Gavranovićevoj nozi, a on bez problema poentira za povećanje prednosti. Gorgon je imao dva dobra pokušaja – jedan je završio malo pored gola, a drugi u bloku. U nadoknadi prvoga poluvremena Bezjak se odlično snalazi nakon odbijanaca poslije kornera i zabija za 3:0. Cibalija se u nastavku sabrala i stvorila nekoliko prilika, ali nedostajala je realizacija. U 72. minuti Župarić sjajnim udarcem glavom postavlja konačnih 4:0 za veliko i zasluženo veselje momčadi Rijeke.

>> Priča o prvaku

Istra 1961 – Split 1:0

Nakon opasne sapunice koja se neko vrijeme kuhala u redovima Istre, Darko Raić-Sudar zamijenio je Marija Tota i vodio momčad u ogledu protiv Splita. Prvi su zaprijetili gosti, posljednja momčad ljestvice, ali Ugrinin je pokušaj izbliza u zadnji tren blokiran. Puclinov udarac iz 13. minute dobro brani Duka. U 17. minuti Miloš dobro upošljava Puclina koji s 10-ak metara zabija za 1:0. U 23. minuti lopta pogađa Mikulića u ruku, ali sudac Pajač u tome ne vidi kazneni udarac za domaće. Split je imao svoje prilike, ali ništa nije uspio realizirati da dođe barem do boda. Istra je izborila pobjedu, ali veću pozornost od 3 boda zaslužuje prazan sjever na kojemu su Demoni, revoltirani događajima u klubu, ostavili transparent „Prazan sjever govori više od riječi“.